Dersaadet'te Sabah Ezanları

7,7/10  (3 Oy) · 
10 okunma  · 
3 beğeni  · 
283 gösterim
Yıl 1919. İzmir işgal altındadır. İşgale karşı mitingler yapılmakta, Halide Edip, Münevver Saime, Mehmet Emin gibi konuşmacılar halkı direnmeye çağırmaktadır: "Efendiler, az söylemek, çok yapmak zamanı gelmiştir. Biz sadece ağlıyoruz, ağlamakla kazanılmış hak, hıçkırıklarımızı dinleyecek kalp yoktur!"

"Bacaksız" Abdi Bey, Gülistan Satvet, Prens Bragin, Rosa Mizrahi, Ahmet ziya, Neveser..

Aynanın İçindekiler serisinin bu dördüncü kitabında, diğerlerinden tanıdığımız pek çok aktör yine sahnede. İttihatçılar, mandat'cılar, Türkçüler, liberaller, sosyalistler.. Heyecanları, aşkları, ihtirasları, fikir ve eylemleriyle, Attilâ İlhan'ın aynasına yansıyan Dersaadet aydınlarından canlı bir kesit.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2010
 • Sayfa Sayısı:
  440
 • ISBN:
  9789754584303
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ömer 
01 Şub 2017 · Kitabı okudu · 4/10 puan

İsmi; "Dersaadet", "Sabah" ve "Ezan" kelimelerinden mürekkep kitabı hangi hissiyatla okursunuz? Hah, işte bu, öyle bir kitap değil. Siyah poşet içinde satılan erotik mecmua, fantazi deryası sanki. Attila İlhan gözünde mütareke İstanbul'u adeta bir açık hava umumhanesi. Ecnebisi de, Türk'ü de, Müslümanı da, gayri müslimi de. Onaltı yaşındaki kızla mercimeği fırına veren İttihatçılar, aşığıyla otel odalarında iş pişiren evli kadınlar vs... Siyâsî hadiseler romanda cılız arka fon vaziyetinde.