Dersimiz Cinayet

7,9/10  (56 Oy) · 
205 okunma  · 
41 beğeni  · 
1.286 gösterim
"Tanrı aşkına hemen gelin!"

Hercule Poirot bu yardım çağrısını aldığında çok geç kalmış, milyoner Paul Renauld ölmüştü. Kurban, Merlinville’deki malikanesinin yanındaki golf sahasında, yeni kazılmış bir mezarın yanında sırtından bıçaklanmıştı.

Şimdi ortada birkaç zanlı vardı: Kurbanın sırtındaki hançerin sahibi olan karısı, metresi ve de kendisine öfke kusan oğlu... Her birinin gözü adamın mirasındaydı.

Polis suçluyu bulduğunu düşünürken, Poirot’nun hala kuşkuları vardı. İkinci cinayet onun ne kadar haklı olduğunu kanıtlayacaktı.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2005
 • Sayfa Sayısı:
  158
 • ISBN:
  9789754059624
 • Orijinal Adı:
  Murder On The Links
 • Çeviri:
  Gönül Suveren
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Ayşenur 
28 Nis 09:34 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 6/10 puan

Kitabı okurken hep Hastings'nin yerinde olmak istedim. Bir altmış boyunda, kafası yumurta biçiminde, posbıyıklı, ağırbaşlı,temiz,şık, düzen tutkunu ve küçük gri hücrelerinin yardımıyla olayların çözüleceğine inanan bu dahi dedektif Hercule Poirot ile beraber cinayeti çözmek...
Akıcı, heyecanlı bir Agatha Christie klasiği.
Hercule Poirot'nun bir mektup almasıyla başlar roman. Yanına arkadaşını da alarak mektubun geldiği yere gidiyor ve olaylar başlıyor. Aslında bu sefer katil zor bulunmuyor. Ama yine de son sayfalarda olay hani kapanmıştı dediğiniz yerde cinayet farklı bir boyut kazanıyor. Fransız dedektifin bizim meşhur dedektifimizi küçümsemesi ve Poirot'nun onu ciddiye almayıp kendi yoluna bakması, aralarında ki tatlı atışmalar kitaba renk katmış. Uzatmak için sonunda olayları değiştirmeye çalışması hariç kitap çok güzeldi. Tavsiye ederim. Keyifli okumalar...

Şeyda jy1 
 04 Haz 17:52 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Agatha Christie'nin beni üzülerek dehşete düşürdüğünü söylemeliyim. Hercule Poirot adlı hayata geçirdiği dedektif'in saptamaları, karakteristlik özellikleri , olaya bakışı ve yaptığı çıkarımlar, hatta ve hatta kadınlara olan mesafesine kadar SHERLOCK HOLMES'ün yan ürünüydü...(!) Neden bunu bariz bir şekilde yansıttığına anlam veremiyorum. Adını "sözde" imza yapmış bir yazar neden özgünlüğünden ödün verme gereği duymuş olabilir ? Bu riski neden göze aldı ? Sherlock'un ellerini birleştirip , gözlerini kapatarak düşünme şeklini dahi Hercule Poirot'a nakşetmek niye?
.. Yinede bunlara rağmen belki yanılıyorum umudu ile bir kaç kitabını daha alıp, okuyacağım. Eğer hâlen daha bu saçmalığa devam etmişse, asla zamanımı harcamasına izin vermeyeceğim. Bu yazdıklarım karşısında kitabı alıp, almamanız da size kalmış.

Serdar Poirot 
12 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Oldukça güzel bir Hercule Poirot romanı. Poirot, Renauld adında bir adamdan bir mektup alır. Bir ölüm kalım meselesi için Fransa'ya çağrılmıştır. Ancak gittiğinde adamın öldürüldüğünü öğrenirler. Poirot ve Hastings bu olayı incelemeye başlar. Yanlarında da rakip olarak Surete'den Giraud adında bir dedektif vardır. Hastings'in trende tanıştığı Kül Kedisi lakaplı kız da işin içindedir. Sonradan bir ceset daha bulunur. İki olay birbiri ile ilişkilidir ama acaba katil kimdir? Poirot üstün zekası ile bu olayı çözebilecek midir? Hastings'in hayat arkadaşı ile tanıştığı bu roman mutlaka okunması gerekenlerden.

Fadime YeŞİl 
31 Ara 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Klasik bir polisiye roman olmakla birlikte bu kitabında yazar sanki kitabın son beş sayfasında sırf okuru ters köşe yapmak için katili değiştirmiş gibi geldi. Her kitabının sonunda cinayetin işleniş şekli sebepleri ve katili birlikte verilir.Yine aynı sonu okurken ,
"Aaaaaa vay be! Aslında anlamıştım katilin kim olduğunu " derken birden,
"Hadi canım yok daha neler" durumunun yanı sıra sanki doldurulmamış bir son oluşmuş. Buna bir sebebinde yazarın bir mutlu son yakalamak istemiş olabileceği gibi geliyor bana.Neyse yüreği güzel insanlar tavsiye ediyorum İyi okumalar dedikten sonra bir dip not;

Yeni yılın dünyaya sevgi, saygı hele de BARIŞ getirmesi temennisi ile hepinizin yeni yılı kutlu olsun.

Defne Akman 
05 Tem 09:22 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Poirot un olduğu kitaplardan okudugum ilk kitap. Bence daha heyecanlı olabilir. Ama heyecanlı hani dedigime bakmayın. Ama on küçük zenci ve beklenmeyen misafir kadar gizemli olmadığını düşünüyorum.

tuba artan onat 
17 Kas 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Dersimiz Cinayet Poirot'un ikinci vakası. Kendisi müstehzi gülüşü ve her an çalıştırdığı gri hücreleri ile oldukça ilgi cekici olsa da benim asıl sevdiğim karakter gördüğü her kıza aşık olan Hastings doğrusu.
Ayrıca Agatha Christie ilk anda dikkati çekmeyen bir karakteri bizim bilmedigimiz ve Poriot'un gri hücrelerinin desteği ve anlatmasıyla öğrendiğimiz detaylarla en önemli karakter ya da katil haline getiriveriyor ki bu sanırım başarısının sırrı.

Kitap Delisi 
28 Ağu 00:12 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

Agatha Christie gerçekten muhteşem bir yazar. Polisiye yazmak için doğmuş resmen yaptığı akıl oyunları katilini hiç bir zaman buldum dedirtmeyen bir usta. İyiki böyle bir yazarın kitaplarını okuma fırsatımız olmuş. Kendisiyle iddaya giten kardeşine teşekkür etmek lazım.

Sürükleyicilik bakımından fena değil, fakat katili çok belli eden bir roman olmuş, bubunla birlikte olayda Hercule Poirot'un olması bile yeterli diye düşünüyorum..

melisa korkmaz 
30 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kitap gerçekten şimdiki birçok polisiye romanından çok çok daha, iyi bir polisiye romanı bence okurun yazar birşeyleri açıklamadan çözemediği romanlardır

Crossfire 
18 Tem 22:15 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Yazarın ilk yazdığı kitaplardan biri. Buna rağmen fena değil. Yakın zamanda izlediğim polisiye dizileri gibi oldu ve bitti olaylar da. İpuçlarını elde et, kişilerin söylediklerinden yola çık ve şüphe, şüphe, şüphe. Hercule amcamız da en başından beri şüpheleniyormuş meğersem katilden. Para için yalandan aşklar vs. En çok da kendini bir şey sanan Giraud'un boyunun ölçüsünü almasına sevindim. Olan 500 Frank'ına da oldu. :) Tabi bu yazdıklarımı rahatlıkla okuyabilirsiniz, pek detaya inmedim. Söz konusu kişiler hakkında epey bir çözümleme yaptı bizim ikilimiz (Hastings ve Poirot). Lakin baş anlatıcımız Hastings mi çok kalın kafalı yoksa Poirot mu ona göre çok daha zeki halen anlayamadım.

2 /

Kitaptan 7 Alıntı

Duygu 
05 Şub 20:06 · Kitabı okudu

Bütün ipuçların küçücük olması gerektiği fikri sadece romantik bir safsatadır.

Dersimiz Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 37 - Altın Kitaplar)Dersimiz Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 37 - Altın Kitaplar)
Seval Arslan 
28 Ağu 02:03 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Size göre bir kadın fare görünce iskemlenin üzerine sıçrayarak avaz avaz bağırmalıdır. Öyle değil mi? Modası geçmiş düşünceler bunlar!

Dersimiz Cinayet, Agatha ChristieDersimiz Cinayet, Agatha Christie
Kitap Delisi 
27 Ağu 18:46 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Yolculuklar aşıkların kavuşmasıyla sona erer. Böyle derler değil mi?"

Dersimiz Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 73 - Altın Kitaplar Yayınevi)Dersimiz Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 73 - Altın Kitaplar Yayınevi)

Heyecanlanmıştım. ''Poirot, burnuma para kokusu geliyor. Başarılı olursak, ufak bir servet yaparız.''
''Bundan pek emin olma, dostum. Zenginlerden para almak hiç kolay değildir. Ben bir milyonerin düşürdüğü peniyi bulmak için tramvaydaki bütün yolcuları ayağa kaldırdığını gözlerimle gördüm.''

Dersimiz Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 14)Dersimiz Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 14)
Kitap Delisi 
27 Ağu 15:55 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Dostum, iki metre boyundaki bir ipucu da, iki milimetre boyundaki kadar değerlidir."

Dersimiz Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 42 - Altın Kitaplar Yayınevi)Dersimiz Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 42 - Altın Kitaplar Yayınevi)