·
Okunma
·
Beğeni
·
6bin
Gösterim
Adı:
Dersimiz Cinayet
Baskı tarihi:
19 Kasım 2018
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754059625
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Murder on the Links
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Dersimiz Cinayet
Qolf Meydançasında Qətl
Dersimiz Cinayet
Poirot - The Murder on the Links
"Tanrı aşkına hemen gelin!"

Hercule Poirot bu yardım çağrısını aldığında çok geç kalmış, milyoner Paul Renauld ölmüştü. Kurban, Merlinville’deki malikanesinin yanındaki golf sahasında, yeni kazılmış bir mezarın yanında sırtından bıçaklanmıştı.

Şimdi ortada birkaç zanlı vardı: Kurbanın sırtındaki hançerin sahibi olan karısı, metresi ve de kendisine öfke kusan oğlu... Her birinin gözü adamın mirasındaydı.

Polis suçluyu bulduğunu düşünürken, Poirot’nun hala kuşkuları vardı. İkinci cinayet onun ne kadar haklı olduğunu kanıtlayacaktı.
160 syf.
·1 günde
Merhaba. 🖐

''Tanrı aşkına hemen gelin!''

Öleceğini düşünen bir milyonerin kendisine yolladığı bir mektuptaki bu ifade Hercule Poirot için çözülmeyi bekleyen yeni bir maceranın kapısını aralıyor. Arkadaşı Arthur Hastings ile beraber olay yerine intikal edip yaşanan çözülmesi güç cinayeti aydınlatmaya çabalıyor.

Bir aranın ardından tekrar muhteşem bir Agatha Christie klasiğiyle karşındayım. Kısa bir kitap. Sadece 160 sayfa. Daha önce Köşkteki Esrar adlı kitabın benim için şu ana kadarki en güzel Agatha Christie kitabı olduğunu söylemiştim. Bu fikrim henüz değişmese bile Dersimiz Cinayet'in de az kalır bir tarafı yok. Hatta son sayfalarında kafanı allak bullak edeceğine eminim. Her şeyin çözüldüğünü düşünürken kendini yeni bir olay çizgisinde buluyorsun. Bunu tekrar ve tekrar yaşıyorsun. Az önce Arthur Hastings demiştim. Kendisi Hercule Poirot'nun arkadaşı. Zaten hikayeyi de kendi ağzından anlatıyor. Bazen o olmak istiyorsun. Hercule Poirot'yu olay yerinde bizzat kendi gözlerinle görmek ve onun düşünce sürecinin bir parçası olmak enfes bir deneyim olmaz mıydı? Hercule Poirot'nun egoist bir dedektif olduğunu biliyoruz. Tabii ki bu tatlı bir ego. Ünlü Fransız dedektifi Giraud gibi etrafındakileri ezmekten çok gözlemleri sonucu elde ettiği verileri düşünce süzgecinden geçirip vardığı sonuçları doğrudan açıklamak yerine bazı kısımlarına değinerek karşısındaki kişinin ya da kişilerin bir sonuca varmalarını bekliyor. Bu beyin fırtınasını özellikle Arthur Hastings ile beraber yapıyor. O da çoğu zaman bir sonuca varamıyor. Hercule Poirot'nun onunla şakayla karışık dalga geçişi de ayrı bir komik.

Vakit kaybetmeden bir çırpıda okuyup kitaplığına ekle. Londra'dan Paris'e ve Manş Denizi'nin üzerinde yolculuk yapmaya hazır ol. Köşkteki Esrar'ı da büyük bir heyecanla tavsiye edebilirim. Yaptığım incelemeyi okumak istersen diye bağlantısını aşağıya koyacağım.

Köşkteki Esrar: #116903091

Keyifli okumalar!
160 syf.
·1 günde·10/10 puan
Okumaktan en keyif aldığım yazarlardan biri Agatha Christie'dir. Kalemine, diline, konularına, detaycılığına ve zekasına hayran biriyim. Günümüzde her ne kadar cinayet vakalarına ilişkin araştırma metod ve yöntemleri değişmiş ve gelişse de, Agatha Christie hala oldukça okunan ve sevilen polisiye yazarlardan biri.
  Yazarın kitapta bize eşlik eden baş karakteri Hercule Poirot. Konusu ise; kendisine gelen bir yardım çağrısına karşı arkadaşı yüzbaşı Hastings ile birlikte Fransa'ya giden Hercule Poirot ne yazık ki işlenecek cinayete engel olamamasıyla hikaye başlıyor ve devamında gelişen olayları okuyoruz.  Oldukça klişe  devam ettiğini düşündüren bir şekilde ilerleyen roman okudukça hayrete düşüren,  "Vay be! , Yok artık " dediğim bir şekilde sonuca ulaştı. Şuana kadar okuduğum kitapları arasında en çok şaşırdığım ve ters köşe yaptığı kitabı bu oldu. Ayrıca yazar bu eserinde kendisinin romantik bir yanını göstererek de, okura ufak da olsa bir aşk hikayesi de sunuyor.
  Polisiye, gerilim gibi bu tür kitaplarda konuyla ilgili bilgi vermeyi çok fazla tercih etmiyorum. Çünkü kimi okur arka kapak yazısını bile okumayı tercih etmiyor. Bende olabildiğince kısa bir şekilde üstün körü birer cümle ile açıklamaya çalışıyorum.
  Yıllar geçse de güncelliğini koruyan ve koruyacak olan Agatha Christie'nin en sevdiğim eserlerinden biri oldu, Dersimiz Cinayet. Okumayı düşünen varsa ve polisiye kurgu seviyorsanız bir çırpıda okuyup, beğeneceğiniz güzel bir eser.
160 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10 puan
Sizleri sürekli aynı yazarın kitaplarıyla sıkıyormuşum gibi hissediyorum ama Agatha Christie'nin her kitabından aşırı zevk alıyorum, olayların içinde kendimi buluyorum , sanki olaylar bizim evin içinde geçiyor ben de bir yere oturmuş izliyorum .Bu kitap sanırım en şaşırdığım kitaplardan biriydi, tabiri caizse ağzım açık kaldı çoğu noktada. İnsan kendi ölümünü planlar mı? İşin ilginç tarafı yanlışlıkla bu planın başarıya ulaşması ... Genelde Agatha Christie'nin kitaplarında aşk pek ön planda olmaz , genelde herkesin bir çıkarı vardır tabi bu kitapta da vardı ama ekstra olarak bu kitapta bu kadar canice bir olayın arasına romantiklik, sıcacık duyguların serpiştirilmesi çok hoşuma gitti .Kitap biraz daha yumuşatılmış gibi geldi . Tabi ki başrol her zaman ki gibi Hercule Poirot idi . En önemsiz sayılabilecek kimsenin dikkat etmediği delilleri hep o buluyor. Siz sadece şaşırarak kalıyorsunuz. Poirot kişilik özelliklerini ön planda tutarak olayları çözüyor ve farkını burada ortaya koyuyor. Kitapta onunla yarışmaya çalışan bir dedektif daha görüyoruz . Tatlı bir rekabet ve üstünlük kurma savaşına da tanıklık ediyoruz. Ben çok etkilendim, umarım okuyacaklar çok eğlenerek , zevk alarak okur.
160 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Polisiye bir kitap olması dikkatimi çekmişti ve favori yazarlarımdan biridir kendisi. Kısa, sürükleyici ve merak ettiren tarzda. Çok ayrıntıya girmeye gerek yok çünkü çok farklı bir konusu yok aslında. Cinayetle başlıyor ve dedektif ve çok sevdiği dostu duruma el atıyorlar, araştırmaya başlıyorlar. O mu bu mu derken şaşırtmacalarla devam ediyor. Sonunda da öğreniyoruz elbette. Dedektif baya akıllı ve işinin ehli biri. Olaylara bakış açısı ve tavırları çok hoşuma gitti. Kitabı genel olarak beğendim. Arada kafa dağıtmak ve çerez niyetine okumak isteyenler tercih edebilir.
160 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10 puan
Dersimiz Cinayet, eğer yanlış araştırmadıysam Agatha Christie’nin, Ölüm Sessiz Geldi (1920) ve Meçhul Düşman (1922) eserlerinin ardından 1923’te yazdığı 3 numaralı kitabı. Yazarlık hayatına giriş yaptığı ve her şeyini verdiği bir dönem olduğu için beklentiler de haliyle biraz yüksek oldu.

Bu beklentiye değdi mi diye sorarsanız, bence değdi: Nasıl mı? Hikayenin özünde Hercule Poirot’un büyük şüphesi ve haklılığı yatıyor. Peki, nasıl? Paul Renauld ölünce gelen bir yardım çağrısı, Poirot’un geç kalması, cesedin yeni kazılmış bir mezarın yanında sırtından bıçaklanmış halde bulunması... Cesedin yanında bıçağın sahibi ve aynı zamanda da karısı, metresi ve babasından nefret eden bir oğul karşılar okuyucuyu.

Herkesin gözünün adamın mirasında olması detayı da çok iyi düşünülmüş diyebilirim. Böylelikle kafamızda birini kurup onunla ilerlemek yerine kitapla beraber ilerliyoruz. Tabii ki polisler her zaman ki gibi ilk cinayet sonrası katili bulup olayı kapattıklarını düşünürken (kitabın kalan yarısı ne olacaktı o zaman) Poirot bunu kabullenmez ve bir diğer cinayet işlendiği andan itibaren kitap gerçek bir hız kazanır.

Çünkü Poirot, bu cinayet gerçekleştiğinde Pariste bulunmaktadır. Cinayet yine aynı hançerle işlenmiştir ve olayın çözümüne gidilmez, çözüm kendi ayaklarıyla gelecektir. Finale doğru ilginç bir yaklaşım değil midir bu da?

Hepimize iyi ve mutlu bir Pazartesi, güzel başlangıçlar diliyorum..
160 syf.
·Puan vermedi
Çok merak ederek başladığım hatta bir hevesle bir çok kitabını aldığım bir yazardı. Daha önce hiç bir kitabını okumamıştım. Çok fazla övgüleri duyunca büyük bir merakla başladım okumaya. Polisiye tarzda cinayet romanı. Çoğu kitabında konuları benzer buldum. Severek okuduğum bir yazar olmadı maalesef. Pek keyif aldığımı söyleyemem. Bu tarz kitaplarda genelde aradığım olmasını istediğim şey okurken her sayfada merak edip inanılmaz bir merakla çevirmektir sayfaları.ama bende hiç merak uyandırmamakla beraber sıkıldım da okurken.
160 syf.
·3 günde·Beğendi
Kitap Dedektif Hercule Poirot serisinin 2. Kitabı. Bilindik Agatha Christie romanı. Normalde polisiye roman sevmiyorum fakat yazarın kitapları neden bilmiyorum ama kendini okutturuyor. Fakat bu kitap biraz hayal kırıklığı oldu. Katil genelde kitapta geçen birileri olur. Mantıken okuyucu bulmaya çalışır bu işin heyecanı budur. Fakat katil olayların çok dışında kalan birisi çıkıyor. Ve son 4 5 sayfada geçiyor. Yazar birazcık ters köşe yapmak için sonunu değiştirmiş sanki. Yinede güzel kitaptı.
160 syf.
·1 günde·10/10 puan
Yazarın beni en çok şaşırttığı, en sevdiğim ve bir oturuşta bitirdiğim ilk kitabı ( tabi bunda kitabın 160 sayfa olmasının etkisi büyük ) Gittikçe daha çok seviyorum bu yazarı , özellikle düzen hastası Hercule Poirot’ın olaylara, ipuçlarına verdiği tepkilere bayılıyorum.
160 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Agatha Christie'nin beni üzülerek dehşete düşürdüğünü söylemeliyim. Hercule Poirot adlı hayata geçirdiği dedektif'in saptamaları, karakteristlik özellikleri , olaya bakışı ve yaptığı çıkarımlar, hatta ve hatta kadınlara olan mesafesine kadar SHERLOCK HOLMES'ün yan ürünüydü...(!) Neden bunu bariz bir şekilde yansıttığına anlam veremiyorum. Adını "sözde" imza yapmış bir yazar neden özgünlüğünden ödün verme gereği duymuş olabilir ? Bu riski neden göze aldı ? Sherlock'un ellerini birleştirip , gözlerini kapatarak düşünme şeklini dahi Hercule Poirot'a nakşetmek niye?
.. Yinede bunlara rağmen belki yanılıyorum umudu ile bir kaç kitabını daha alıp, okuyacağım. Eğer hâlen daha bu saçmalığa devam etmişse, asla zamanımı harcamasına izin vermeyeceğim. Bu yazdıklarım karşısında kitabı alıp, almamanız da size kalmış.
160 syf.
·3 günde
Kitabı okurken hep Hastings'nin yerinde olmak istedim. Bir altmış boyunda, kafası yumurta biçiminde, posbıyıklı, ağırbaşlı,temiz,şık, düzen tutkunu ve küçük gri hücrelerinin yardımıyla olayların çözüleceğine inanan bu dahi dedektif Hercule Poirot ile beraber cinayeti çözmek...
Akıcı, heyecanlı bir Agatha Christie klasiği.
Hercule Poirot'nun bir mektup almasıyla başlar roman. Yanına arkadaşını da alarak mektubun geldiği yere gidiyor ve olaylar başlıyor. Aslında bu sefer katil zor bulunmuyor. Ama yine de son sayfalarda olay hani kapanmıştı dediğiniz yerde cinayet farklı bir boyut kazanıyor. Fransız dedektifin bizim meşhur dedektifimizi küçümsemesi ve Poirot'nun onu ciddiye almayıp kendi yoluna bakması, aralarında ki tatlı atışmalar kitaba renk katmış. Uzatmak için sonunda olayları değiştirmeye çalışması hariç kitap çok güzeldi. Tavsiye ederim. Keyifli okumalar...
320 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Agatha Christie'nin oxuduğum ilk kitabı idi. Dedektiv əsərləri oxumağı sevdiyimdən bu kitab da məndə böyük maraq oyatdı. Problem yenədə tərcümədə idi.
Ümumən kitabın mövzusu gözəl işlənib.
Hercule Poirot adlı dedektiv bir gün Renauld adlı birindən məktub alır. Məktubda Renauld onu Parisə dəvət edir və ondan kömək istəyir. Hercule Poirot və onun yaxın dostu Hastings Parisə yola düşürlər. Amma gecikirlər. Renauld artıq həyatda deyildi.
Renauld'un qətlini araşdırarkən yeni bir cinayət ortaya çıxır ki, bu da oxucuda yetəri qədər çaşqınlıq yaradır.
Qatillər təxmin etdiyim insanlar olmadı. Hətta kitabın sonu o qədər qarışıq bitdi ki, sonradan qatilin kim olduğunu anladım.
160 syf.
·Puan vermedi
Kalemine, diline hayran olmamak mümkün değil. Yine son satırlarına kadar bir gizemin içerisinde yolculuğa çıkıyorsunuz. Yaptığınız tüm tahminler boş çıkacak. Herkes birbirini uğruna kendini feda ederken katil aslında hiçbiri değildi. Güzel bir kitaptı.
Bir kadın kimin için yalan söyler? Bazen kendisi için. Çoğu zaman sevdiği biri uğruna. Ve her zaman çocukları için. İşte son, yıkılmaz delil bu. Bunu çürütemezsiniz.
"Düşün dostum " ... " Fikirlerini sıraya diz. Metotlu ol. Düzenli olmaya dikkat et. İşte başarının sırrı budur. "
Agatha Christie
Sayfa 104 - Altın Kitaplar
Bir kadının tam bir kadın gibi davranması gerektiğine inanırım. Sabaha kadar dans eden, içtiği sigaralar yüzünden fabrika bacası gibi tüten ve eski gemicileri bile utandıracak bir şekilde küfreden modern kızlardan hiç hoşlanmam.
Fotoğrafın bir köşesine, "Bella'dan sevgilerle," yazılmış, ama benim dikkatimi çeken bu olmadı. Fotoğraf pek de iyi sayılmazdı. Yine de kızı tanımıştım. Sanki büyük bir felaketle karşılaşmışım gibi kalbim donmuştu adeta.

Kül Kedisi'nin resmiydi bu.
"Ben sigorta uğruna küçük çocuklarını öldüren
annelere bile rastladım! Onun için artik her şeye
inanabilirim."
"Size göre bir kadın fare görünce iskemlenin üzerine sıçrayarak avaz avaz bağırmalıdır. Öyle değil mi?Modası geçmiş düşünceler bunlar! "
"Dostum, iki metre boyundaki bir ipucu da, iki milimetre boyundaki kadar değerlidir. Bütün ipuçların küçücük olması gerektiği fikri sadece romantik bir safsatadır. "

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dersimiz Cinayet
Baskı tarihi:
19 Kasım 2018
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754059625
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Murder on the Links
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Dersimiz Cinayet
Qolf Meydançasında Qətl
Dersimiz Cinayet
Poirot - The Murder on the Links
"Tanrı aşkına hemen gelin!"

Hercule Poirot bu yardım çağrısını aldığında çok geç kalmış, milyoner Paul Renauld ölmüştü. Kurban, Merlinville’deki malikanesinin yanındaki golf sahasında, yeni kazılmış bir mezarın yanında sırtından bıçaklanmıştı.

Şimdi ortada birkaç zanlı vardı: Kurbanın sırtındaki hançerin sahibi olan karısı, metresi ve de kendisine öfke kusan oğlu... Her birinin gözü adamın mirasındaydı.

Polis suçluyu bulduğunu düşünürken, Poirot’nun hala kuşkuları vardı. İkinci cinayet onun ne kadar haklı olduğunu kanıtlayacaktı.

Kitabı okuyanlar 1.422 okur

  • ONUR GÜÇLÜ
  • Murat KABAL
  • Ayşegül Yüksel
  • Kaan Ata Önder
  • Aslı Dereli
  • Öykü Topaktaş
  • Eliiflik
  • Payidar Okur
  • Ahmet Talha Seçilir
  • klostrofobik`kaplumbağa

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%3.2
13-17 Yaş
%3.8
18-24 Yaş
%24.4
25-34 Yaş
%34
35-44 Yaş
%23.1
45-54 Yaş
%8.3
55-64 Yaş
%1.9
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%69.5
Erkek
%30.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.4 (93)
9
%20.4 (81)
8
%29.4 (117)
7
%16.3 (65)
6
%2.8 (11)
5
%1.8 (7)
4
%1.5 (6)
3
%0
2
%0
1
%0.3 (1)