Dersimiz Cinayet

7,8/10  (50 Oy) · 
177 okunma  · 
33 beğeni  · 
1.168 gösterim
"Tanrı aşkına hemen gelin!"

Hercule Poirot bu yardım çağrısını aldığında çok geç kalmış, milyoner Paul Renauld ölmüştü. Kurban, Merlinville’deki malikanesinin yanındaki golf sahasında, yeni kazılmış bir mezarın yanında sırtından bıçaklanmıştı.

Şimdi ortada birkaç zanlı vardı: Kurbanın sırtındaki hançerin sahibi olan karısı, metresi ve de kendisine öfke kusan oğlu... Her birinin gözü adamın mirasındaydı.

Polis suçluyu bulduğunu düşünürken, Poirot’nun hala kuşkuları vardı. İkinci cinayet onun ne kadar haklı olduğunu kanıtlayacaktı.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2005
 • Sayfa Sayısı:
  158
 • ISBN:
  9789754059624
 • Orijinal Adı:
  Murder On The Links
 • Çeviri:
  Gönül Suveren
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Ayşenur 
28 Nis 09:34 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 6/10 puan

Kitabı okurken hep Hastings'nin yerinde olmak istedim. Bir altmış boyunda, kafası yumurta biçiminde, posbıyıklı, ağırbaşlı,temiz,şık, düzen tutkunu ve küçük gri hücrelerinin yardımıyla olayların çözüleceğine inanan bu dahi dedektif Hercule Poirot ile beraber cinayeti çözmek...
Akıcı, heyecanlı bir Agatha Christie klasiği.
Hercule Poirot'nun bir mektup almasıyla başlar roman. Yanına arkadaşını da alarak mektubun geldiği yere gidiyor ve olaylar başlıyor. Aslında bu sefer katil zor bulunmuyor. Ama yine de son sayfalarda olay hani kapanmıştı dediğiniz yerde cinayet farklı bir boyut kazanıyor. Fransız dedektifin bizim meşhur dedektifimizi küçümsemesi ve Poirot'nun onu ciddiye almayıp kendi yoluna bakması, aralarında ki tatlı atışmalar kitaba renk katmış. Uzatmak için sonunda olayları değiştirmeye çalışması hariç kitap çok güzeldi. Tavsiye ederim. Keyifli okumalar...

Serdar Poirot 
12 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Oldukça güzel bir Hercule Poirot romanı. Poirot, Renauld adında bir adamdan bir mektup alır. Bir ölüm kalım meselesi için Fransa'ya çağrılmıştır. Ancak gittiğinde adamın öldürüldüğünü öğrenirler. Poirot ve Hastings bu olayı incelemeye başlar. Yanlarında da rakip olarak Surete'den Giraud adında bir dedektif vardır. Hastings'in trende tanıştığı Kül Kedisi lakaplı kız da işin içindedir. Sonradan bir ceset daha bulunur. İki olay birbiri ile ilişkilidir ama acaba katil kimdir? Poirot üstün zekası ile bu olayı çözebilecek midir? Hastings'in hayat arkadaşı ile tanıştığı bu roman mutlaka okunması gerekenlerden.

Fadime YeŞİl 
31 Ara 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Klasik bir polisiye roman olmakla birlikte bu kitabında yazar sanki kitabın son beş sayfasında sırf okuru ters köşe yapmak için katili değiştirmiş gibi geldi. Her kitabının sonunda cinayetin işleniş şekli sebepleri ve katili birlikte verilir.Yine aynı sonu okurken ,
"Aaaaaa vay be! Aslında anlamıştım katilin kim olduğunu " derken birden,
"Hadi canım yok daha neler" durumunun yanı sıra sanki doldurulmamış bir son oluşmuş. Buna bir sebebinde yazarın bir mutlu son yakalamak istemiş olabileceği gibi geliyor bana.Neyse yüreği güzel insanlar tavsiye ediyorum İyi okumalar dedikten sonra bir dip not;

Yeni yılın dünyaya sevgi, saygı hele de BARIŞ getirmesi temennisi ile hepinizin yeni yılı kutlu olsun.

Yazarın ilk yazdığı kitaplardan biri. Buna rağmen fena değil. Yakın zamanda izlediğim polisiye dizileri gibi oldu ve bitti olaylar da. İpuçlarını elde et, kişilerin söylediklerinden yola çık ve şüphe, şüphe, şüphe. Hercule amcamız da en başından beri şüpheleniyormuş meğersem katilden. Para için yalandan aşklar vs. En çok da kendini bir şey sanan Giraud'un boyunun ölçüsünü almasına sevindim. Olan 500 Frank'ına da oldu. :) Tabi bu yazdıklarımı rahatlıkla okuyabilirsiniz, pek detaya inmedim. Söz konusu kişiler hakkında epey bir çözümleme yaptı bizim ikilimiz (Hastings ve Poirot). Lakin baş anlatıcımız Hastings mi çok kalın kafalı yoksa Poirot mu ona göre çok daha zeki halen anlayamadım.

tuba artan onat 
17 Kas 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Dersimiz Cinayet Poirot'un ikinci vakası. Kendisi müstehzi gülüşü ve her an çalıştırdığı gri hücreleri ile oldukça ilgi cekici olsa da benim asıl sevdiğim karakter gördüğü her kıza aşık olan Hastings doğrusu.
Ayrıca Agatha Christie ilk anda dikkati çekmeyen bir karakteri bizim bilmedigimiz ve Poriot'un gri hücrelerinin desteği ve anlatmasıyla öğrendiğimiz detaylarla en önemli karakter ya da katil haline getiriveriyor ki bu sanırım başarısının sırrı.

Sürükleyicilik bakımından fena değil, fakat katili çok belli eden bir roman olmuş, bubunla birlikte olayda Hercule Poirot'un olması bile yeterli diye düşünüyorum..

melisa korkmaz 
30 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kitap gerçekten şimdiki birçok polisiye romanından çok çok daha, iyi bir polisiye romanı bence okurun yazar birşeyleri açıklamadan çözemediği romanlardır

Onur Kurt 
30 May 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Hani derlerya ''bir solukta okudum'' diye, işte tamda öyle bir kitap. Küçük bölümlere ayrılmış olan kitapda olaylar ve kurgu gerçekten öyle sarıyor ki hiç yorulmadan merakla bütün bölümleri bir solukta okuyuveriyorsunuz. Şu sıralar The Mentalist adında bir dizi izliyorum. Kitabı okuyanlar bu diziyi de çok seveceğine eminim.

Kitaptan 4 Alıntı

Arhon 
05 Şub 20:06 · Kitabı okudu

Bütün ipuçların küçücük olması gerektiği fikri sadece romantik bir safsatadır.

Dersimiz Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 37 - Altın Kitaplar)Dersimiz Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 37 - Altın Kitaplar)

Heyecanlanmıştım. ''Poirot, burnuma para kokusu geliyor. Başarılı olursak, ufak bir servet yaparız.''
''Bundan pek emin olma, dostum. Zenginlerden para almak hiç kolay değildir. Ben bir milyonerin düşürdüğü peniyi bulmak için tramvaydaki bütün yolcuları ayağa kaldırdığını gözlerimle gördüm.''

Dersimiz Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 14)Dersimiz Cinayet, Agatha Christie (Sayfa 14)