Adı:
Dersimiz Cinayet
Baskı tarihi:
Aralık 2005
Sayfa sayısı:
158
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754059624
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Murder On The Links
Çeviri:
Gönül Suveren
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Dersimiz Cinayet
Poirot - The Murder on the Links
"Tanrı aşkına hemen gelin!"

Hercule Poirot bu yardım çağrısını aldığında çok geç kalmış, milyoner Paul Renauld ölmüştü. Kurban, Merlinville’deki malikanesinin yanındaki golf sahasında, yeni kazılmış bir mezarın yanında sırtından bıçaklanmıştı.

Şimdi ortada birkaç zanlı vardı: Kurbanın sırtındaki hançerin sahibi olan karısı, metresi ve de kendisine öfke kusan oğlu... Her birinin gözü adamın mirasındaydı.

Polis suçluyu bulduğunu düşünürken, Poirot’nun hala kuşkuları vardı. İkinci cinayet onun ne kadar haklı olduğunu kanıtlayacaktı.
Kitabı okurken hep Hastings'nin yerinde olmak istedim. Bir altmış boyunda, kafası yumurta biçiminde, posbıyıklı, ağırbaşlı,temiz,şık, düzen tutkunu ve küçük gri hücrelerinin yardımıyla olayların çözüleceğine inanan bu dahi dedektif Hercule Poirot ile beraber cinayeti çözmek...
Akıcı, heyecanlı bir Agatha Christie klasiği.
Hercule Poirot'nun bir mektup almasıyla başlar roman. Yanına arkadaşını da alarak mektubun geldiği yere gidiyor ve olaylar başlıyor. Aslında bu sefer katil zor bulunmuyor. Ama yine de son sayfalarda olay hani kapanmıştı dediğiniz yerde cinayet farklı bir boyut kazanıyor. Fransız dedektifin bizim meşhur dedektifimizi küçümsemesi ve Poirot'nun onu ciddiye almayıp kendi yoluna bakması, aralarında ki tatlı atışmalar kitaba renk katmış. Uzatmak için sonunda olayları değiştirmeye çalışması hariç kitap çok güzeldi. Tavsiye ederim. Keyifli okumalar...
Agatha Christie'nin beni üzülerek dehşete düşürdüğünü söylemeliyim. Hercule Poirot adlı hayata geçirdiği dedektif'in saptamaları, karakteristlik özellikleri , olaya bakışı ve yaptığı çıkarımlar, hatta ve hatta kadınlara olan mesafesine kadar SHERLOCK HOLMES'ün yan ürünüydü...(!) Neden bunu bariz bir şekilde yansıttığına anlam veremiyorum. Adını "sözde" imza yapmış bir yazar neden özgünlüğünden ödün verme gereği duymuş olabilir ? Bu riski neden göze aldı ? Sherlock'un ellerini birleştirip , gözlerini kapatarak düşünme şeklini dahi Hercule Poirot'a nakşetmek niye?
.. Yinede bunlara rağmen belki yanılıyorum umudu ile bir kaç kitabını daha alıp, okuyacağım. Eğer hâlen daha bu saçmalığa devam etmişse, asla zamanımı harcamasına izin vermeyeceğim. Bu yazdıklarım karşısında kitabı alıp, almamanız da size kalmış.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.378 Oy)19.148 beğeni43.660 okunma3.021 alıntı184.083 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.938 Oy)8.898 beğeni26.469 okunma2.696 alıntı115.534 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.597 Oy)8.879 beğeni28.885 okunma844 alıntı140.452 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.770 Oy)13.488 beğeni34.738 okunma3.450 alıntı146.941 gösterim
 • Olasılıksız
  8.5/10 (6.230 Oy)6.937 beğeni20.261 okunma728 alıntı114.021 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.334 Oy)9.294 beğeni25.810 okunma1.851 alıntı119.552 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.741 Oy)11.486 beğeni28.639 okunma1.578 alıntı150.029 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.689 Oy)5.793 beğeni19.782 okunma845 alıntı101.868 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.613 Oy)9.116 beğeni25.500 okunma1.542 alıntı127.658 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.497 Oy)8.088 beğeni22.937 okunma845 alıntı90.443 gösterim
Sınavlarım yüzünden kitap okuma hızımın %95 düştüğü bir aydan daha merhabalar. Sınavlar peşpeşe geldiği için bir türlü kitaplarıma odaklanamıyor ve okumak için zaman bulamıyordum.Dersimiz Cinayet de bundan nasibini alsa da nihayet bitirebildim.Okuduğum beşinci Agatha Christie kitabım oldu Dersimiz Cinayet. Daha önce Doğu Ekspresinde Cinayet,Mavi Trenin Esrarı,Elmayı Yılan Isırdı ve Briç Masasında Cinayet kitaplarını çok büyük keyif alarak,heyecanla okumuş ve Agatha Christie'yi sevdiğim yazarlar arasına eklemiştim.Bu da severek okuduğum bir kitabı oldu yazarın.

Oldukça sade ve klasik denebilecek yöntemlerle cinayetleri aydınlatmasına rağmen her defasında katil hiç aklımızda olmayan bir kişi çıkıyor.Bu da yazarın sırrı olsa gerek.Okunması kolay ve oldukça zevkli bir kitap.Yazarın zekasına hayran olmamak elde değil.Olayları öyle zincirliyor ve karmaşıklaştırıyor ki beyniniz yanıyor.Katili bulmak için zihninizi bayağı bir kurcalamanız gerek.

"Tanrı aşkına hemen gelin!"
Hercule Poirot bu yardım çağrısını aldığında çok geç kalmış,milyoner Paul Renauld ölmüştü. Kurban, Merlinville’deki malikanesinin yanındaki golf sahasında, yeni kazılmış bir mezarın yanında sırtından bıçaklanmıştı.Bu olayın faili kimdi,milyoner nasıl öldü,onu kim öldürdü? Bu kitapta dersimiz cinayet.

Siz de dedektif Hercule Poirot'a eşlik edip onunla birlikte olayları çözerken oldukça zevk alacaksınız.Katili bulmak amansız bir mücadele olsa da zeki dedektifimiz çözüveriyor olayı.Kendinizi sınamanız ve mantıksal zekanızı geliştirmek için bu kitaplar faydalı oluyor.Araştırma,inceleme,macera,bulmaca ve tahmin yürütmekle ilgili şeyleri sevdiğim için beğenerek okudum bu polisiyeyi.Meraklılarına iftiharla tavsiye ediyorum.Bir sonraki Christie kitabım Zehiri Kim Verdi olacak.Herkese keyifli hafta sonları...
Oldukça güzel bir Hercule Poirot romanı. Poirot, Renauld adında bir adamdan bir mektup alır. Bir ölüm kalım meselesi için Fransa'ya çağrılmıştır. Ancak gittiğinde adamın öldürüldüğünü öğrenirler. Poirot ve Hastings bu olayı incelemeye başlar. Yanlarında da rakip olarak Surete'den Giraud adında bir dedektif vardır. Hastings'in trende tanıştığı Kül Kedisi lakaplı kız da işin içindedir. Sonradan bir ceset daha bulunur. İki olay birbiri ile ilişkilidir ama acaba katil kimdir? Poirot üstün zekası ile bu olayı çözebilecek midir? Hastings'in hayat arkadaşı ile tanıştığı bu roman mutlaka okunması gerekenlerden.
Klasik bir polisiye roman olmakla birlikte bu kitabında yazar sanki kitabın son beş sayfasında sırf okuru ters köşe yapmak için katili değiştirmiş gibi geldi. Her kitabının sonunda cinayetin işleniş şekli sebepleri ve katili birlikte verilir.Yine aynı sonu okurken ,
"Aaaaaa vay be! Aslında anlamıştım katilin kim olduğunu " derken birden,
"Hadi canım yok daha neler" durumunun yanı sıra sanki doldurulmamış bir son oluşmuş. Buna bir sebebinde yazarın bir mutlu son yakalamak istemiş olabileceği gibi geliyor bana.Neyse yüreği güzel insanlar tavsiye ediyorum İyi okumalar dedikten sonra bir dip not;

Yeni yılın dünyaya sevgi, saygı hele de BARIŞ getirmesi temennisi ile hepinizin yeni yılı kutlu olsun.
Daha önceki bir yorumumda, yazarın, okuyucuyla satranç oynadığından bahsetmiştim, yazdığı eserler aracılığıyla. Ancak bu eserinde durum biraz farklı. Siz, artık bir seyircisiniz. Yazar kendisiyle oynuyor, bu stratejilerle dolu olan oyunu. Kendini köşeye sıkıştırıyor, kaçıyor vs...

Christie'nin beğenmediğim bir eseri oldu, Dersimiz Cinayet. Yazarla tanışacak olan okuyucuların, başlangıç eseri olmaması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü; ilk defa yazarla tanışacak olan okuyucuların, yazarın, diğer eserlerine nispeten daha iyi olan eserlerini okumasını gerektiğini düşünüyorum. Bu, yazarı sevmeye ve onu okuma isteğinin devamına yol açacaktır. Merak etmeyin! Şanslıyız! Christie'nin tek bir iyi, tek bir sağlam kitabı yok! Agatha Christie; John Steinbeck, Maksim Gorki, Dostoyevski gibi... Yani, çizgisini koruyan ve o çizginin çok yükseklerde olduğu yazarlardan... Fark ettiniz mi bilmem, bir yazarın gerçekten büyük bir yazar olduğunu, onun bazı eserlerini beğenmeyerek, yetersiz bularak ortaya çıkarıyoruz. Çünkü yazar, okuyucuyu o kadar yükseklerde dolaştırmıştır ki, hafif bir alçalmada okuyucu bunun farkına vararak hemen yüzünü ekşitmeye başlar. Ancak onu dolaştıran kişinin, değişmediğini görünce pek de mızmızlanmaz...

Dünyanın sıradanlığından, insanların tekdüzeliğinden, yeryüzünün sınırlarından bizi kurtaran, bizi yükseklerde dolaştıran, Christie'ye ve bütün güzel yazarlara teşekkürler...
İlk 30 sayfayı saymaz isek 1 günde bitirdim. Eline aldığın anda bitecek bir kitap. Zaten 160 sayfa. O yüzden övünülecek bir şey yok. :))


Kitaba gelince bir Hercule Poirot klasiği :) Bizim başkahraman dedektif bir mektup alır ve yollara düşer. Fakat çok gecikmiştir çoktan cinayet işlenmiştir bile. Kitabın sayfaları akıp giderken insanın aklındaki sorular cevap bulacağına yeni sorular eklenir. Her ipucunda olay daha da esrarengiz olur. Katil adayları git gide artar. Şok üstüne şok. Katili tahmin etmek, olayların nasıl geliştiğini anlamak mümkün değil. Agatha Christie bu duyguları verebilmiş bir yazar. Tekrar hayran kaldım. Kesinlikle tavsiye ederim, okuyun :)
Dersimiz cinayet
Kitap seçimi kararsızlığım yüzünden uzun bi süre beni meşgul etmesi hem de olaylara bakış açımı değiştirmesi için Agatha Christie kitaplarını okumaya karar verdim. Kahramanımız Hercule Poirot ile tanışma ve başlangıç kitabı olması yönünden gayet iyi kurgulanmış bir kitaptı . Kitap Sherlock Holmes serisinden etkilenmiş izlenimi uyandırdı ben de tabi birebir olmaması için değişiklikler yapılmış ama yine de esin kaynağı çok belli. Kitabın olay kurgusu okuduğum Sherlock Holmes kitaplarıyla yarışır cinsteydi. Sanırım Hercule Poirot serisinin ikinci kitabı ama olay kurgusu farklı farklı olduğu için sıranın çok önemli olduğunu sanmıyorum.

Bundan sonraki kısım spoiler içerir.


Hasting karakteri bana çok itici geldi bunun en büyük nedenlerinden birisi kitaptaki tüm genç kızlara ilgi duyması sanırım bir de katili Külkedisi sanmasına rağmen yine de onu kaçırmaya çalışması. Her ne kadar katilimiz Külkedisi olmasa da yine de katil olduğunu varsayarsak adaleti engelleyecek şekilde onun kaçmasına yardım etti ve bu gösteriyor ki zayıf bir karakteri var ve bu aşk dediği şey 2 3 karşılaşmada oluyor. Kitabı okuyanlar bana hakverecektir.
Poirot un olduğu kitaplardan okudugum ilk kitap. Bence daha heyecanlı olabilir. Ama heyecanlı hani dedigime bakmayın. Ama on küçük zenci ve beklenmeyen misafir kadar gizemli olmadığını düşünüyorum.
Bu kitap gerçekten şimdiki birçok polisiye romanından çok çok daha, iyi bir polisiye romanı bence okurun yazar birşeyleri açıklamadan çözemediği romanlardır
Sürükleyicilik bakımından fena değil, fakat katili çok belli eden bir roman olmuş, bubunla birlikte olayda Hercule Poirot'un olması bile yeterli diye düşünüyorum..
Her şeyden önce şunu belirtmeliyim ki, kendi türünden olan kitaplar arasında yerini hemen belli eden, ben farklıyım dercesine bağıran bir kitap. Diğer polisiyelerden farklı olarak okurken katilin ya da suçlunun kim olduğunu düşünmekten çok, kahramanların olayları nasıl algıladığına şaşıyorsunuz, şahsen ben bu eseri çok beğendim, kesinlikle okunmasu gereken bir kitap....
İYİ OKUMALAR
Açıkçası, bazı bakımlardan geri kafalıyımdır. Bir kadının tam bir kadın gibi davranması gerektiğine inanırım. Sabaha kadar dans eden, içtiği sigaralar yüzünden fabrika bacası gibi tüten ve eski gemicileri bile utandıracak bir şekilde küfreden modern kızlardan hiç hoşlanmam.
Agatha Christie
Sayfa 7 - Altın Kitaplar - (e-pub)
"Belki ben eski kafalıyım, ama insanın dengi olan biriyle evlenmesi gerektiğine inanıyorum. Değişik şekillerde yetiştirilmiş insanların evlilikleri mutlu olmuyor."
Agatha Christie
Sayfa 57 - Altın Kitaplar - (e-pub)
Bütün ipuçların küçücük olması gerektiği fikri sadece romantik bir safsatadır.
Agatha Christie
Sayfa 37 - Altın Kitaplar
Bir kadın kimin için yalan söyler? Bazen kendisi için. Çoğu zaman sevdiği biri uğruna. Ve her zaman çocukları için.
Agatha Christie
Sayfa 78 - Altın Kitaplar - (e-pub)

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dersimiz Cinayet
Baskı tarihi:
Aralık 2005
Sayfa sayısı:
158
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754059624
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Murder On The Links
Çeviri:
Gönül Suveren
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
Baskılar:
Dersimiz Cinayet
Poirot - The Murder on the Links
"Tanrı aşkına hemen gelin!"

Hercule Poirot bu yardım çağrısını aldığında çok geç kalmış, milyoner Paul Renauld ölmüştü. Kurban, Merlinville’deki malikanesinin yanındaki golf sahasında, yeni kazılmış bir mezarın yanında sırtından bıçaklanmıştı.

Şimdi ortada birkaç zanlı vardı: Kurbanın sırtındaki hançerin sahibi olan karısı, metresi ve de kendisine öfke kusan oğlu... Her birinin gözü adamın mirasındaydı.

Polis suçluyu bulduğunu düşünürken, Poirot’nun hala kuşkuları vardı. İkinci cinayet onun ne kadar haklı olduğunu kanıtlayacaktı.

Kitabı okuyanlar 374 okur

 • İlknur
 • Gökmen Ortaç
 • Mahir Aydın
 • Nefise Ebrar'ın Kütüphanesi
 • Yusuf Kadri Şirinkan
 • Berk Cantürk
 • Sabri
 • Fatma Oruç
 • Gürsu
 • Mavi Saçlı Peri

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.2
14-17 Yaş
%3.8
18-24 Yaş
%24.4
25-34 Yaş
%34
35-44 Yaş
%23.1
45-54 Yaş
%8.3
55-64 Yaş
%1.9
65+ Yaş
%1.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%69.5
Erkek
%30.5

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%24.8 (26)
9
%19 (20)
8
%26.7 (28)
7
%21 (22)
6
%3.8 (4)
5
%1 (1)
4
%2.9 (3)
3
%0
2
%0
1
%0