Dert Dinleme Uzmanı

7,6/10  (5 Oy) · 
11 okunma  · 
4 beğeni  · 
816 gösterim
Türkiye Cumhuriyeti'nin analizi niteliği taşıyan "Dar Zamanlar" serisinin dördüncü kitabı Dert Dinleme Uzmanı, Adalet Ağaoğlu'nun on sekiz yıl aradan sonra yazdığı roman.

Ağaoğlu, her dert dökümünün simgesel anlam ve çağrışımları olduğunun altını çizerek, toplumsal ahlakın bozulması, yozlaşması ve sonunda bireyin kendisinin bile farkına varamadığı değişim ve dönüşümünü muzip bir dille anlatıyor.

Yayınevinde çalışan bir editör, başkalarının kitaplarını titizlikle düzeltirken, içinden geçtiği çağrışım, anı ve hesaplaşma karmaşasıyla boğuşur ve bu süreçte yaşadıklarını defterine hatırında kaldığı gibi çalakalem kaydeder. Sonuçta, metinlerin ve gündelik dilin birbirine karıştığı yepyeni bir anlatım çıkar ortaya.

Dert Dinleme Uzmanı'nda isim, zaman, mekân belirsiz; çünkü günümüzde kalıcı olan adlar değil görsellik. Hayatımız şifreler üzerinden akıp gitmekte, ta ki kendimize tamamen yabancılaşıncaya kadar.

"Büyük incelik ve iyilik hassasiyeti, kötülüğün kötüsünden daha mı beterdir acaba? Ömrüm bunun yanıtını aramakla geçecekti ve öyle oldu galiba.

Kırmızı kaleme paydos

Hayattan ânlık sıçrayışlar

Defter kâğıtlarının tersine geç bakalım:
Bilmiyorsunuz ama sizin de sonunuz yaklaşıyor önlü arkalı sayfalar!.."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2014
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9786051417271
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
•••MERVE••• 
 14 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 23 günde

Dert Dinleme Uzmanı, Adalet Ağaoğlu’ndan okuduğum dördüncü kitaptı. Adalet Ağaoğlu’nun kitapları hakkında genel bir fikre henüz sahip olabilmiş değilim, bir kitabını çok beğeniyorsam diğerini çok zor bitirebiliyorum. Dert Dinleme Uzmanı da yavaş ilerleyebildiğim kitaplardandı.

Öncelikle kitabın kapak tasarımını, özelikle de kapakta yer alan resmi, çok beğendiğimi belirtmek isterim.(Kapaktaki resimle ilgili bilgi almak için bkz. https://en.m.wikipedia.org/...A9jeuner_en_fourrure)

Kitap, yakın çevresinde adı ‘‘Dert Dinleme Uzmanı’’na çıkmış olan bir editörün, yaşam öyküsünü, yakasına yapışıp ona dert döken insanlardan dinlediği dertleri, düzeltme yaptığı kitaplara dair izlenimlerini yazdığı bir defterde anlatılanlardan oluşmaktadır.

Kitabın kahramanı olan editörümüzün etrafındaki herkes -eski kayınvalidesinden tutun da her zaman gittiği kahvede karşılaştığı profesöre kadar- yakasına yapışıp ona derdini döküyor. Editörümüz ise hiç sesini çıkarmadan herkesi aynı incelikle dinliyor. Bu yönü itibariyle Dert Dinleme Uzmanı isminin hakkını sonuna kadar veren bir eser. Ancak editörümüzün geçmiş yaşantısı da acılarla ve kayıplarla dolu yani kendi derdi de başından aşmış durumda. Bir de üstüne dinlediği dertler de eklenince çözümü bütün bunları yazmakta bulmuş olacak ki ortaya böyle bir defter(elimizdeki eser) çıkmış.

Adalet Ağaoğlu’nun kendine özgü üslubunu, inceden inceye verdiği topluma, aydın veya zengin kesime, kadın erkek ilişkilerine dair eleştirilerini bu kitapta da bulmak mümkün. Oldukça uzun cümlelere yer vermesi, olaylar arasında geçişlerin çok hızlı olması, anlatılan kişilerin çoğunlukla isimleriyle değil de kişisel özellikleriyle(ya da editörümüzün onlara taktığı isimlerle) anlatılması kitaptan sıkılmama neden oldu ama yine de sonunu getirebildim.

Az da olsa beğendiğim bir kitaptı. Ancak, benim gibi yazarın tüm kitaplarını okumak gibi bir hedefiniz yoksa eğer, okuma listenizde gereksiz yer kaplamamasını ve okumayı daha çok istediğiniz başka kitaplar varsa onlara ayıracağınız vakti bu kitap ile harcamamanızı tavsiye ederim.

ozge 
19 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

18 yıl aradan sonra gelen kitap yayınevi editörü olarak çalışan ve farklı karakterlerde birçok kişinin derdine ortak olan bir kişinin intihar etmesi ve ardında bıraktığı notlardan oluşuyor. Olaylar ve kişiler arasında ani geçişler kitabın okunmasını zorlaştırıyor. Emek vererek okunması gereken bir kitap. Birçok karakter ve olay döngüsü ile insanların güvensizliğe, yalnızlığa, ayrışmaya doğru gidişini anlatıyor.

Zeynep Oral 
02 Mar 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

büyük incelik ve incelik hassasiyeti , kötülüğün kötüsünden daha mı beterdir acaba? dert dinleme uzmanından derin sorgulamalar.

Kitaptan 30 Alıntı

Sadettin TANIK 
04 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ortak yol: Baskıya, zulme, şiddete karşı elinin emeği alnının teriyle daha temiz bir yarının yolu.

Dert Dinleme Uzmanı, Adalet Ağaoğlu (Sayfa 111 - Everest)Dert Dinleme Uzmanı, Adalet Ağaoğlu (Sayfa 111 - Everest)

Delerek geçen acı, ancak delerek geçen acıyla karşılaştığında anlam kazanabilirmiş meğerse ...

Dert Dinleme Uzmanı, Adalet Ağaoğlu (Sayfa 208 - Everest Yayınları)Dert Dinleme Uzmanı, Adalet Ağaoğlu (Sayfa 208 - Everest Yayınları)

Kitap! Okunduğunda kimsenin hayatı pat diye değişmiyor ama, gelecek adına "hayat"lar kayda geçiyor.

Dert Dinleme Uzmanı, Adalet Ağaoğlu (Sayfa 112 - Everest Yayınları)Dert Dinleme Uzmanı, Adalet Ağaoğlu (Sayfa 112 - Everest Yayınları)

(...)küçük çeviri kitapçığını sokağa atar gibi bir çeşit iğrentiyle çantasına tıkıştırırken: "Nedir bu dünyanın hali böyle? Yok çokulusluluk, yok çokkültürlülük; bütün dünya, bütün insanlık için tek memleket olacak özlemleri birer hayalden ibaret işte. Geleceğin hayatı en reziline ayrılıkların daha da beterleşeceği bir hayat olacak.

Dert Dinleme Uzmanı, Adalet Ağaoğlu (Sayfa 151 - Everest Yayınları)Dert Dinleme Uzmanı, Adalet Ağaoğlu (Sayfa 151 - Everest Yayınları)

Dikkat dikkat, son zamanlarda ruhen tertemiz yıkanıp durmaktayken kötülüğe karşı kötülükle sıvanmaya başlamaktasın; silkelen ve kendine gel eyy Hamletoğlu Hamlet!

Dert Dinleme Uzmanı, Adalet Ağaoğlu (Sayfa 181 - Everest Yayınları)Dert Dinleme Uzmanı, Adalet Ağaoğlu (Sayfa 181 - Everest Yayınları)

Sevmek anlamak mıdır? Anlamak hoşgörmek midir? Hoşgörmek yokolmak mıdır?

Dert Dinleme Uzmanı, Adalet Ağaoğlu (Sayfa 141 - Everest Yayınları)Dert Dinleme Uzmanı, Adalet Ağaoğlu (Sayfa 141 - Everest Yayınları)

Hele şu 'bazan'larımı 'bazen' diye gagalayıp durmaları yok mu, kırmızı kalemimin en yorgun, hatta isyankar düştüğü düzeltilerdir bunlar ... "Bazen"miş, bu laf ne dilimiz imla kuralları arasındaki sesli sessiz uyumuna uymakta, ne de ara tara bir köke, bir edime bağlı. Bunları "hazan" olarak düzeltip duruyorsam; düşünmüş taşınmış sonuçta bunun konuşma dilindeki "bazı an''ların çabuk çabuk söylene ede '!'sının düşerek 'hazan' halini almış bulunması sonucuna varmış olmamdandır.

Dert Dinleme Uzmanı, Adalet Ağaoğlu (Sayfa 199 - Everest Yayınları)Dert Dinleme Uzmanı, Adalet Ağaoğlu (Sayfa 199 - Everest Yayınları)

Büyük incelik ve iyilik hassasiyeti. kötülüğün kötüsünden daha mı beterdir acaba? Ömrüm bunun yanıtını aramakla geçecekti ve öyle oldu galiba.

Dert Dinleme Uzmanı, Adalet Ağaoğlu (Sayfa 243 - Everest Yayınları)Dert Dinleme Uzmanı, Adalet Ağaoğlu (Sayfa 243 - Everest Yayınları)

Halkımız şu, halkımız bu deyip geçmekteyiz ama, bir marangozcuk bile, ya fotoğraftaki yazarı ya da dizeleri bir kağıda yazılarak duvara asılmış şairimizi tanımakta!

Dert Dinleme Uzmanı, Adalet Ağaoğlu (Sayfa 32 - Everest Yayınları)Dert Dinleme Uzmanı, Adalet Ağaoğlu (Sayfa 32 - Everest Yayınları)
ozge 
19 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 5/10 puan

Her şeyin farkındayım
Derthane parkındayım
Kendimi vurasıya
Nefretin ucundayım
Aramaktayım ben olan beni
Bütünlüklü empatimle
Döner gelir döner gelir
Savununun şiddetiyle
Güüüm Güüm Güüüüm
Şu döküntü dizelerle
Doya doya soluklanın
Benim ilk ve son günahım
Dertleri dinlemektir halisane

Dert Dinleme Uzmanı, Adalet Ağaoğlu (Sayfa 255)Dert Dinleme Uzmanı, Adalet Ağaoğlu (Sayfa 255)
3 /