Derviş ve Ölüm

7,8/10  (31 Oy) · 
80 okunma  · 
20 beğeni  · 
1.500 gösterim
Meşa Selimoviç, Derviş ve Ölüm'de mutlak dinî doğrular üzerine kurulu dünyasında yaşayan Mevlevî şeyhi Ahmed Nureddin'in, erkek kardeşinin suçsuz yere tutuklanıp idam edilmesinden sonra düştüğü derin karmaşayı resmediyor. Suç, ceza, adalet, din ve otorite kavramları çerçevesinde insanın ruh dünyasındaki çelişkileri, gelgitleri incelikle işliyor.

1967'de yayımlanan Derviş ve Ölüm, değişik dönemlerde birçok eleştirmenin övgüsünü kazanan, sinemaya uyarlanan, MEB'in tavsiye ettiği 100 Temel Eser listesinde yer alan, otuz dile çevrilmiş ve birçok önemli edebiyat ödülüne layık görülmüş bir başyapıt.
“Modern(ist) edebiyatçıların benmerkezci hayalciliğin pençesinde kıvrandığı bir dönemde Selimoviç, dervişliğe, ölüme ve adalet(sizlik)e ilişkin bu ölümsüz eseri yazmıştır. […] Mahmut Kıratlı’nın enfes çevirisinden okuyacağınız eser, bu yönüyle, yani ahlaki olanla politik olan arasındaki çatışmayı eksene alması, geleneksel bilgeliğin modern zamanlarla karşılaşması, ‘öteki’nin ölümü üzerinden adaleti sorgulaması bakımından son derece değerli bir hikâyedir; çok önemli bir meseleyi önümüze getirir.”

Sadık Yalsızuçanlar
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2014
 • Sayfa Sayısı:
  464
 • ISBN:
  9789752639515
 • Orijinal Adı:
  Dervis i Smrt
 • Çeviri:
  Mahmut Kıratlı
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
BEHÇET AKGÜN 
18 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

“Hokka ile kalemi ve yazmakta olan şeyleri tanıklığa çağırıyorum.” ayetiyle başlıyor roman.
Can hokkasına batırılmış kalemden süzülen kanlı satırların romanı bu.
Kardeşinin haksız yere idama mahkûm edilmesinin ardından dervişin yaşadığı dilemmalar yazar tarafından mükemmel bir şekilde yansıtılmış. Yazarın gerçek hayatta da kardeşinin idamına tanık olması eserin bu kadar sahici olmasında önemli bir rol oynamış.
Manevi dünyasında tamamen teslimiyetle dolu bir tekke hayatı yaşayan dervişin; kardeşinin idamının ardından dünya sorunlarıyla kuşatılışı, dervişlik kimliğinden uzaklaşarak uğradığı haksızlığa isyan edişi romanın çıkış noktasını oluşturuyor.
Bu kitabı salt bir tasavvufi roman ya da basit bir intikam hikâyesi veyahut dostluk üzerine yazılmış bir eser olarak görmek hitaba haksızlık olur.
Dünya çapında büyük ses getiren bu eser 1974 ve 2001’de sinemaya uyarlanmış. Özellikle 2001 yapımı olan film izlenesi.
Tabi kitabı okuduktan sonra 

tülay abaza 
27 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Roman, MEB’ in 100 temel eseri arasında bir süredir yerini aldı. Selimoviç ağabeyinin asılması üzerine bu romanı yazmış. Ağabeyinin uğradığı haksızlığı ele alarak ölüme, adaletsizliğe değinmiştir. Ölümün bir son olmadığını söyleyen Selimoviç romanın kimi bölümlerinde olduğu gibi bir bölümde ölümün hakikatine dair mısralarla ruha dokunuyor.

Ölümün derin manalarında dolaşanların da derviş olduklarını ve dervişlerin aslında hayatlarını ölüme göre düzenlediklerini söylüyor. Tam bunu söylerken de zaten romanında da dervişlik ve ölüm arasındaki o çizgiyi çiziyor.

Bu roman bir insanın aslında birçok insan olduğunu sizlere gösterecek. Zevkle ve dikkatle okuyacağınız, okurken de hislerinizin yoğunlaşacağı bu kitap hepimize hayatı bir kez daha düşündürecek. Bu hazin öyküde çaresizliğin içinde çaresiz kalmayı anlayacaksınız. Kitabı okurken çok etkilendim. Tekrar okumayı düşünecek kadar da çok sevdim. Sizlere de iyi okumalar..

zehra koyuncu 
03 Ara 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bu kitap kesinlikle her insanın hayatında en az bir kere okuması gereken bir kitap, kitapseverlerin ise ömürlerinin çeşitli safhalarında tekrar tekrar okumasını tavsiye ederim. İnsanın aklındaki çelişkileri, içinde verdiği savaşı fırtınaları o kadar güzel bir dille anlatmış ki benim gibi kitap okurken sürekli cümlelerinin altlarını karalayan biriyseniz kalem hiç elinizden düşmeyecek.

Özge Uzun 
01 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir kitabın dilini cümlelerini bu kadar çok beğendiğim nadirdir. Bazen cümleye bakıp bunları nasıl böyle güzel yazmış dediğim çok oldu. Ancak karakteri de bir o kadar sevmedim. Bazen o kadar kızdırdı ki. Sonuç olarak mükemmel bir edebi eser olsa da karakteri çok bencil bulduğum için kitap hakkında ön yargılı bir yorum yapmak istemem..

Muzaffer Akar 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Edebiyat dünyasında bir kült, Eğer kitap okurken cümlelerin altını çiziyorsanız bu kitapta kalem elinizden düşmeyecek. Edebiyat severlerin kesinlikle okuması gerekli olan harika kitap.

Sait çelik 
24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bizim edebiyat dünyamızda da "suç ve ceza" tarzı bir eser var mı? diye düşünüyorsanız bu kitabı okumalısınız... Bu kitabın hak ettiği değeri ve ilgiyi görmediği kanaatindeyim...Okunduğu zaman yazarına da kitaba da derin bir saygı duyacaksınız... Mutlaka kütüphaneniz de bulunmasını arzu edeceksiniz...

Ş.Nur DANIŞ 
26 Oca 21:39 · Kitabı okudu · 77 günde · 3/10 puan

Ben pek fazla sevemedim. Bana fazla edebi geldi. Aslında bu güzel bişey olmalı ama çok ağırdı ki çok zorlandım okurken. Kitap beni yordu. Kitap 100 temel arasindaymış. Şaşırdım...Kitabın konusu güzel aslında ama dediğim gibi beni yordu.Ben sadece kitapta tek İshak olayı var. O olayın sonunun nasıl sonuçlanacağını merak ettiğim için okudum da diyebilirim.

Mehmet Y. 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çok başarılı bir edebiyat eseri, tasvirler, anlatım, kurgu... Mükemmel. Ancak açık konuşmak gerekirse çok ağır işliyor. Yani, tam bir sakin kafa ve geniş zaman kitabı. Dostoyevski tarzı var. Suç ve Ceza'daki gibi biraz da. Tam bir toplum ahlakı romanı. Selimoviç çok sıkı bir yazar; bu kesin...

Əliyeva Arzu 
01 Ara 2016 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Kitabı okudum ve açıkcası çok sıkıcı buldum.Fikirler çok karışık verilmiş bence.Belki de tarzım olmayan kitaplardandır diye öyle düşündüm.Ama bazı alıntılar için yararlı kitap :)Yine de sabrım yetmedi okumaya sonadek.Belki nir zaman aklıma gelir yeniden devam ederim okumaya

Emre Küçük 
06 Şub 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Maneviyat ile maddi dünyada sıkışıp kalan bir derviş. Eserde politik düşüncenin etkisini de net bir şekilde hissedebiliyoruz. Güzel bir kitap olup 100 temel eser arasında da yer almaktadır.

2 /

Kitaptan 117 Alıntı

mavera 
20 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hiç kimse, hiçbir vakit beklediğine kavuşamaz. Sonunda herkes yalnız kalır..

Derviş ve Ölüm, Meşa Selimoviç (Sayfa 245)Derviş ve Ölüm, Meşa Selimoviç (Sayfa 245)
mavera 
18 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Oysa hayat, durmadan akıp gidiyor, biz ona sarıldıkça o bizden uzaklaşıyormuş..

Derviş ve Ölüm, Meşa Selimoviç (Sayfa 141)Derviş ve Ölüm, Meşa Selimoviç (Sayfa 141)
Muzaffer Akar 
14 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Öğrenebildiğimiz kadarını öğrenmek kalıyor bize. Eğer serçe Anka kuşunun yuttuğu lokmayı yutamıyorsa, yutabildiği kadarını almalı. Bütün denizi testiye dolduramazsın, ama doldurduğun da denizdir.

Derviş ve Ölüm, Meşa Selimoviç (Sayfa 51)Derviş ve Ölüm, Meşa Selimoviç (Sayfa 51)
mavera 
20 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Rabbimiz! Unutur ya da yanılırsak, bizi tutup sorguya çekme..

Derviş ve Ölüm, Meşa Selimoviç (Sayfa 224)Derviş ve Ölüm, Meşa Selimoviç (Sayfa 224)