Derviş ve Sinha

9,1/10  (7 Oy) · 
18 okunma  · 
6 beğeni  · 
687 gösterim
"Ecel geldi mi ondan kurtulmak için verilecek hiçbir çaba fayda vermez." Beydeba
Saçı sakalı uzamış adam otobüsten indiğinde şaşkındı. Avare bir gezgin gibi, uzun uzun çevresine bakındı. Hiçbir yüzün ona tanıdık gelmemesi, içindeki yalnızlık duygusunu daha bir derinleştirdi.
Rüyasında gördüğü yeri yeniden hatırlamaya çalıştı... Acaba orayı gördüğü gibi mi bulacaktı yoksa hiç beklemediği bir atmosferle mi karşılaşacaktı burada? Rüyasında gördüğü yer çok yeşillikti. "Burası Uçmak" demişlerdi. Manzara adeta bir tabloyu andırıyordu. Oldum olası yeşili ve yeşilliği, ormanı çok sevdiği için rüyasını iyiye yormuş, bundan hareketle, randevu yerinin güzel bir yer olabileceğini düşünmüştü... Ama rüyada gördüğü gökyüzünün, büyükçe bir odanın kabartmalı tavanını andırıyor olmasına bir anlam verememişti. Herşeye rağmen yine de rüyasını iyiye yormuştu. Fakat bu yorum şimdi onu teselli etmeye yetmiyordu. Çünkü varacağı yer, ne kadar güzel olursa olsun, orada bu aleme veda edecekti. Bildiği her şeyle belki de bir daha karşılaşmamak üzere ilişkisini kesecekti.
Oysa hayat muazzam ve karmaşık ilişkiler ummanıydı. Her şeyi geride bırakıp ayrılmak... Pek de kolay sayılmazdı. Nitekim, geride bıraktığı karısını ve çocuklarını daha şimdiden özlemişti. Ama ona, "Ayrılık saati geldiğinde ne kadar çok sevgilin varsa o kadar ıstırap çekersin..." demişti ta baştan...
Ölüm vadisine giden filler gibi mütevekkildi. Omuzları düşmüş, saçları dah abir ağarmıştı.
Boğazında peş peşe düğümler sıralanıyor, gözlerine gelen yaşları içine denkleştirmeye çalışan genç adama seslendi:
-Delikanlı Uçmak'a nasıl giderim?
 • Baskı Tarihi:
  2004
 • Sayfa Sayısı:
  372
 • ISBN:
  9789758364947
 • Yayınevi:
  Bilge Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Nagehan Işıtan 
13 Oca 10:16 · Kitabı okudu · 10 günde · 10/10 puan

Fardipli Sinha'nın devamı olan bu kitap islam inancı hakkında bizleri sıkmadan ve bunu bir roman şeklinde okurlara sunmuştur.Okurken sonra ne olacak diye çok merak ettiğim bir yandan da altını çizdiğim çok özel mesajları içinde barındırıyor.Fardipli Sinha ve Derviş ve Sinha'nın içindeki özel mesajları ile bir baş ucu kitabı olmayı hak ettiğini düşünüyorum.

Fatma kaya 
22 Oca 01:28 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Altını çizmeye doyamayacağınız harika bir kitap. Kesinlikle okunması gerekir diye düşünüyorum. Aslında derviş ve sinha serinin 2.kitabı . ben bilmeden direk ikiden başlamışım ama tam anlamıyla bağlantılı gitmiyor.

Nurten Ulaba 
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Fardipli Sinha kitabının devamıdır mutlaka okunmalı.Burada da bir rahibenin islama bakışını anlatıyor. Rüyasının etkisinde kalan bir derviş rahibiyle karşılaşır .İslam ile Hristiyanlığın aynı doğrultuda Allaha giden yol olduğu kanısına varırlar .Hak dinlerin bizi yaratan yaklaştırdığı sadece yolların farklı olduğunu anlatmış .Çok beğenerek okudum elimden bırakmada okudum .

Hülya 
05 Şub 21:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sinha bu kitapta Fardipli Sinha'da Rahmi huzursaçan karakterinin Derviş Nuri'ye yolculuğunda yardım eder. Derviş Nuri ve rahip Hampar islamiyet ve hıristiyanlık in özünde bir olduğundan bahsederken bir yandan da kaderin bizim anladığımızdan farklı olduğu anlatılıyor.

Açıkçası Fardipli Sinha kadar heyecanlandırmadı beklentilerimi karşılamadı. Ilk kitap kadar başarılı bulmadım. Ama yine de okumaya değer..

Din konusuna farklı bir açıdan bakarak güzel bir kitap ortaya çıkarmış yazar. Serinin ikinci kitabıdır. Benim hoşuma gitti. Yazarın olaylara bakış açısı benim hoşuma gidiyor. Yazarın kitaplarını sürükleyici buluyorum. Okumanızı tavsiye ederim.

Kitaptan 7 Alıntı

Beyza Gündoğan 
05 Şub 00:49 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanoğlu doğru bilgileri kaybettiği zaman, hurafeleri hakikat zanneder.

Derviş ve Sinha, Mehmet Ali Bulut (Sayfa 163)Derviş ve Sinha, Mehmet Ali Bulut (Sayfa 163)

...Siz nefsin bir yansıması olan zeka ile evrensel aklın yansıtıcısı ve bilgeliğin kaynağı olan aklı birbiriyle karıştırıyorsunuz. Sizler Yaratıcı' yı, size sağladığı çıkarlar ölçüsünde seviyorsunuz. Oysa o size verdiği rütbe ve değer gereği sizden karşılıksız bir sevgi bekliyor ve bu görevi yerine getirmenizi sağlayacak donanım da sizde var.

Derviş ve Sinha, Mehmet Ali Bulut (Sayfa 34)Derviş ve Sinha, Mehmet Ali Bulut (Sayfa 34)
Nagehan Işıtan 
 11 Oca 20:35 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Eğer yüreğinizde beslediğiniz şey saflıksa ve niyetleriniz iyilikten yana ise,evrenin bütün güçleri size yardım eder.Yeter ki kalbinizde talebinizle ilgili maraz olmasın,dedi ve ekledi: "Hiçbir güç ,niyeti saf kalbin talebi karşısında direnemez."

Derviş ve Sinha, Mehmet Ali Bulut (Hayat yayınları)Derviş ve Sinha, Mehmet Ali Bulut (Hayat yayınları)
Nagehan Işıtan 
11 Oca 01:07 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Yaratıcı sevdiği kullarını dünyadan küstürmeden veya dünyayı onlardan küstürmeden onları bu dünyadan almaz."

Derviş ve Sinha, Mehmet Ali Bulut (Sayfa 223 - Hayat yayınları)Derviş ve Sinha, Mehmet Ali Bulut (Sayfa 223 - Hayat yayınları)
Beyza Gündoğan 
01 Şub 14:13 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ahirette seni kurtaracak eserin yoksa dünyada bıraktıkların sana fayda sağlamaz.

Derviş ve Sinha, Mehmet Ali Bulut (Sayfa 70)Derviş ve Sinha, Mehmet Ali Bulut (Sayfa 70)
Fatma kaya 
05 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

İmanın irade ile değil, samimiyetle ilgisi var. Hem o bir nasiptir. Allah bilene değil dilediğine, inanmayı nasip eder. O herkesi huzuruna kabul etmez ki! O, ancak dilediğine, yani yaradılışı temiz ve iman şerefini yüklenmeye layık olanlara doğru yolu bulmasını ilham eder.

Derviş ve Sinha, Mehmet Ali Bulut (Sayfa 16)Derviş ve Sinha, Mehmet Ali Bulut (Sayfa 16)
Fatma kaya 
05 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Şu kadar inandığını söyleyen insan var yeryüzünde ama evren hızla çözülmeye doğru gidiyor. Eğer her "inandım" diyen inanıyor olsaydı ve ona uygun pozitif değer üretseydi, alem bu halde olmazdı. Gündüz ortasında sizin gayb dediğiniz alemin sakinleriyle oturup evrenin gizemleri üzerinde akıl yorardınız. Demek ki inanmıyor, inanıyor gibi yapıyorsunuz. Böyle yaparak kendinizi ve çevrenizdeki insanları aldatabilirsiniz ama evrenin yöneticilerini, 'alem' dediğiniz büyük insanın bilincini ve Yaratıcıyı aldatamazsınız.

Derviş ve Sinha, Mehmet Ali Bulut (Sayfa 35)Derviş ve Sinha, Mehmet Ali Bulut (Sayfa 35)