Dervişin Seyir Defteri

6,8/10  (4 Oy) · 
4 okunma  · 
3 beğeni  · 
512 gösterim
Dertli ile dertlenir misin, onun derdine ortak olur musun?

Tasavvuf, muhabbet ilmini marifete dönüştürebilme kemâlidir. Bunu öğretme metodolojisidir. Yolculuğun kaptanı ise bu yollardan geçmiş bilge bir kılavuz olan mürşittir.

Dervişin Seyir Defteri’nde bu rolü Hz. Mevlânâ üstlenecek ve onun dili egemen olacaktır. Müridin yol haritası, Mesnevî-i Şerif’ten izlenecek; neyin, hangi sırayla yapılması gerektiği Cenab-ı Pir’in eşsiz beyitlerinden yararlanarak aktarılacaktır.

Ne var ki, bu, Mevlevi yolunun kendine özgü adap ve erkânına tahsis edilmiş bir egzersiz değildir.

Elinizdeki kitap, mürşit ile derviş arasındaki “dilsiz-dudaksız görüşmeleri”, daha doğrusu mürşidin yolcuya verdiği nasihatleri içermektedir. Mürşidin evlâdını durak durak nasıl Hz. Aşk’a taşıyacağı anlatılmaktadır.

Dervişin Seyir Defteri, 21. yüzyıl insanının dokusuna uygun bir terminolojiyle bu hayli girift âlemi, özünü muhafaza ederek sizlere tanıtmaya gayret etmektedir. Dervişin halden hale geçişleri, Allah’a yolculuğun hangi merhalelerden geçtiği resmedilmeye çalışılacaktır.

“Evlâdım, burası yaralı ceylanlar kulübüdür, katılmak istersen vur kapıya!”
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2015
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9786059778091
 • Yayınevi:
  Sufi Kitap
 • Kitabın Türü:
EZGİ AYKUT 
08 Şub 2017 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dertli ile dertlenir misin, onun derdine ortak olur musun?

Tasavvuf, muhabbet ilmini marifete dönüştürebilme kemâlidir. Bunu öğretme metodolojisidir. Yolculuğun kaptanı ise bu yollardan geçmiş bilge bir kılavuz olan mürşittir. Dervişin Seyir Defteri'nde bu rolü Hz. Mevlânâ üstlenecek ve onun dili egemen olacaktır. Müridin yol haritası, Mesnevî-i Şerif'ten izlenecek; neyin, hangi sırayla yapılması gerektiği Cenab-ı Pir'in eşsiz beyitlerinden yararlanarak aktarılacaktır.

Ne var ki, bu, Mevlevi yolunun kendine özgü adap ve erkânına tahsis edilmiş bir egzersiz değildir. Elinizdeki kitap, mürşit ile derviş arasındaki "dilsiz-dudaksız görüşmeleri", daha doğrusu mürşidin yolcuya verdiği nasihatleri içermektedir. Mürşidin evlâdını durak durak nasıl Hz. Aşk'a taşıyacağı anlatılmaktadır.

samet kara 
 03 Ara 2017 · Kitabı yarım bıraktı · 4/10 puan

Bu kitap yazarının bende ki ilk ve son kitabı olacak gibi görünüyor. Zahiren bir veliyi kısım, kısım gönül yolunda konuşturmakta. Fakat bu üslubu çok basit yapmakta. Bu tarz kitaplarla ilgilenenler bilirler istikamet üzere gidilmesi için yapılan sohbetler ve konuşmalar baya bir ağırdır tane, tane seçmek gerekir ve onu kalbe ulaştırmak gerekir. Bu zor olan olanda bir de basit cümleler kullanılınca kitabı yarım bırakmak zorunda kaldım.