Destpêka Edebiyata Kurdî

Mehmed Uzun

Destpêka Edebiyata Kurdî Yorumları ve İncelemeleri

Destpêka Edebiyata Kurdî yorumları ve incelemelerini, Destpêka Edebiyata Kurdî kitabı hakkındaki okur görüşlerini , Destpêka Edebiyata Kurdî puanlarını 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.

Puan

9.310 üzerinden
203 Puan · 24 İnceleme
88 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Dîsa kekê Mehmed Uzun û pirtûkeke wî delal, xweş û geş. Dîsa zimanekî zelal, herikbar. Wek ku hûn jî dizanin Mehmed Uzun nivîskarekî kurd e. Ew hosteyê peyv û gotinên kurdî ye. Heger gotin di cih de be ew bi peyva dileyize û wa dixemilene û ji nûve wa bikartîne. Zimanê vê pirtûkê zahf xweş e û hêsan tê xwendin. Pirtûk kurt e lê girîngî û tesîra wê bêgûman gelekî mezin e. Wek ku hûn jî dizanin Mehmed Uzun bêtir bi nivîsê xwe ê roman tê nasîn. Mîna Siya Evînê, Hawara Dîcleyê û… Lê ev pirtûk nê roman e. Ew lêkolînek li ser edebiyata kurdî ye. Kekê Mehmed Uzun bi vê lêkolînê rewşa edebiyata kurdî ji mere berbiçav dike. Dîsa wek ku hûn dizanin zimanê kurdî ji aliyê dewletên serdest hatiye qedexe. Nivîskar bala me dikşînê ser vê rewşa kambax û yek ji sebeba paşdemayîna edebiyata kurdî vê nîşanî me dike. Lê her çiqas rewşa edebiyata kurdî ne gelekî başbe jî em karin bibêjin ne gelekî xerab e jî. Gelek nivîskarên kurd hewl danin ji bo ku di vê rewşa zor û zehmet de ji bo zimanê kurdî xebatan bikin. Kekê Mehmed Uzun bi kurtî ji mere behsa va nivîskara û xebatên wa dike. Dîsa spas ji bo te kekê Mehmed Uzun cihê te bihûşt be.
Destpêka Edebiyata Kurdî
Destpêka Edebiyata KurdîMehmed Uzun · İthaki Yayınları · 2015811 okunma
103 syf.
·
Puan vermedi
·
26 saatte okudu
Kürt edebiyatını tanımak isteyenler için tavsiye ederim, güzel bir kitap. Bilûra min, binêre û bibîse Stêra êvarê bû geş... Û pêlên ava şevên reş Ketine deşt û nevalan... Bilûra min Dengê xwe berde! Dinya mîna zarokekî berşîr Ket dergûşa xewê Dengê xwe berde bilûra min Û jê ra bilorîne Xema wê birevîne ~ Cigerxwîn ~
Kürt Edebiyatına Giriş
Kürt Edebiyatına GirişMehmed Uzun · İthaki Yayınları · 2012811 okunma
103 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
4 saatte okudu
Kürt Edebiyatı
Kürtlerin de edebiyatı vardır. Mehmed Uzun bu kitapta (detaylı olmasada) Kürt edebiyatından; şairlerinden, eserlerinden, Kürt dili, Kürtçe sözlü ve yazılı eserlerden, çağdaş Kürt edebiyatını anlatıyor. Açıkçası edebiyatımızı bilmek beni mutlu etti ve başarılı şairlerimizden bahsedilmesi beni çok gururlandırdı. Edebiyatımızda çok önemli bir eser olan Ahmedê Xanî 'nin Mem û Zîn eserinden bahsediyor (Mem û Zîn kitabı için bkn: #94968223). Kürt olmayanların bile okumaktan zevk alacağı bir kitap ama ben öncelikle Kürt olan arkadaşlara tavsiye ederim çünkü edebiyatımızı tanımalarını isterim. Kürt edebiyatının sancılı, zor dönemlerini anlatan, yazar ve şairlerin çektiği sıkıntıları ve zorluklarını Mehmed Uzun çok başarılı bir şekilde kaleme almıştır. Adından da anlaşılacağı gibi kitap Kürt edebiyatına giriş yapıyor. Okuyacaklar için keyifli okumalar :))
Kürt Edebiyatına Giriş
Kürt Edebiyatına GirişMehmed Uzun · İthaki Yayınları · 2012811 okunma
103 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
29 saatte okudu
Yok edilmeye çalışılan edebiyatımız...
Yasaklanmış bir dilin var olma çabası. Joyce Blau'nun önsözüyle başlayan kitap Mehmet Uzun'un notuyla devam edip, "Kürt Edebiyatına Giriş" bölümüyle başlıyor. Kitabın içinde Türkiyeli Kürtlerden, İranlı, Iraklı ve Sovyetler Birliğindeki Kürtlere kadar, Kürtlerin gelişim tarihinden, dilinin nasıl kullanıldığından, kimler tarafından çalışmalar yapıldığından, eserlerden ve önemlerinden, yazarlardan ve hayatlarından kısa kesitlerle okuyucuya sade bir şekilde aktarılıyor. Kitabın içinde dengbêj ve çîrokbêjlerden de bahsedip, adını bilmediğim onlarca şair ve yazardan söz ediyor yazar. Kürt edebiyatının ilklerinden ve Kürt edebiyatının temelinin sözlü gelenekle var olduğunu örneklerle açıklıyor Mehmet Uzun. Tabii burada Kürtlerin mücadelesinden ve tarihte Kürtlere uygulanan baskılardan ve haklarının nasıl alındığından ve de bence en önemlisi Kürtleri nasıl yok saydıklarından bahsediyor. Yani onlara göre bizim var olmadığımızdan! Çok büyük yanılıyorlar. Bizimde büyük hatalarımız ve eksikliklerimizi var elbette. Evdalê Zeynikê'nin; "Xêr, feyde û siûda welat, xelk û zimanê xwe li ser her tiştî rê bigirine." tavsilerinden biri olup bunu tam anlamıyla yapamamış olmamız da bizim adımıza üzücü maalesef. Varlığımız sürecektir elbette ama sesimizi ve kalemimizi gerçek anlamda daha gür çıkardığımız sürece. Derin detaylara girmeden kısaca bilgiler veren bu kitap belki de Kürt edebiyatına giriş bağlamında el kitabı olabilecek bir konumda. Dilimiz ve kalemimizle var olma dileğiyle. Teşekkürler Mehmet Uzun. İyi okumalar.
Kürt Edebiyatına Giriş
Kürt Edebiyatına GirişMehmed Uzun · İthaki Yayınları · 2012811 okunma
103 syf.
·
Puan vermedi
Kürt edebiyatına giriş Yarali Dil.... Kürtçe, yasaklı dil... Bir toplumun  dili, edebiyatı,kültürü  olmalı. Yasaklanmamali, yaşamalı özgürce  kendi edebiyatında ve  toplumun acılarını, sevinçlerini, tarihini, mutsuzlukları, mutlulukları, sanatına dair aktarmalı yazilara... Evliya Çelebi'nin
Kürt Edebiyatına Giriş
Kürt Edebiyatına GirişMehmed Uzun · İthaki Yayınları · 2012811 okunma
103 syf.
1/10 puan verdi
Ölümden Kurtulan Bir Dil Olarak Kürtçe
Mehmet Uzun Kürt edebiyatın en naif insanlardan birdir. Dört ülke de Kürtler ve Kürtçe üzerindeki baskıları edebiyat dökerek yıldırmayı bir nebze de olsa kıra bilen Mamoste Mehmet Uzun kürt edebiyatın yaşayan canlı omurgasıydı...
Kürt Edebiyatına Giriş
Kürt Edebiyatına GirişMehmed Uzun · İthaki Yayınları · 2012811 okunma
103 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
·
4 günde okudu
.... yazılı Kürt Edebiyatı, çağını izleyen, durmadan gelişen, yeni alanlar, kaynaklar, nefesler bulan bir edebiyat değildir. Tersine, var olma mücadelesi veren, bin bir güçlükle ayakta kalmaya çalışan ve tüm olumsuzluklara rağmen gelişmeye, yeni ürünler vermeye uğraşan bir edebiyattır. Yüzyılların baskısı,eğitim ve modern bilgiden yoksunluk,dışa kapalılık ve göçebelik,sözlü edebiyatı esas ve en etkin anlatım biçimi haline getirmiştir. Kitaptan geçen birkaç alıntıyla yapmak istedim bu incelemeyi.. öğrenmek için güzel bir başlangıç iyi okumalar..
Kürt Edebiyatına Giriş
Kürt Edebiyatına GirişMehmed Uzun · İthaki Yayınları · 2012811 okunma
25 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.