Devlet Adamı

·
Okunma
·
Beğeni
·
1364
Gösterim
Adı:
Devlet Adamı
Yazar:
Baskı tarihi:
1992
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Milli Eğitim Bakanlığı Yayınları
Baskılar:
Devlet Adamı
Devlet Adamı
Devlet Adamı
Devlet Adamı
241 syf.
Mantık yürüterek gerçekçi cevapların peşinde bir yabancı ve onu dinleyip çıkarımlarda bulanan genç, güzel bir mantık yürütme kitabı beğenerek okudum..
241 syf.
·Beğendi·7/10
Mantık çerçevesinde bakarsak bence en küçük yöneticinin bile okuması gereken, yönetimin temellerini ve ilkelerini anlatan bir eser.
Çok kalın olmaması ve anlaşılabilir olması bile yüzyıllar öncesinin şaheseri ..
Osmanli tarihi ve cumhuriyet tarihini bilenlerin daha iyi anlayabilecegi bir kitap cunku burda anlatilan devlet adami, tiran ve kralin ornekleri bizim tarihimizdeki orneklerle gorulebilir kitaba daha hakim olabilirisiniz.
112 syf.
Eser devlet adamının nasıl olması gerektiğinin gibi somut düşüncelerin yanı sıra bu konudaki soyut kavramları neler olduğunuda açıklamakta. Kitap Genç Sokrates ve Yabancı arasında olan bir söyleşi üzerinde yazılmıştır. Bu söyleşimde  yabancı ile Genç Sokrates (bildiğimiz Sokrates değil öylesine biri) devlet adamının tanımını yapmaya çalışırlarken,Genç Sokrates "Evet, dogru, nasıl?, haklısın vb" gibi cevaplar verirken, Yabancı soruları yanıtlamaya çalışan kişidir, Genç Sokrates burda sadece dinleyicidir.

Şimdi sorulması gerek tek bir soru var, Türkiye'de "devlet adamı" var mıdır? Sorusu. Cevabını bulmak için uzaklara gitmeye gerek yok, devletin başına gelenleri izlemek yeterli olur.
241 syf.
·Beğendi·9/10
YABANCI ve GENÇ SOKRATES arasında geçen bu diyalog, devlet adamı nedir, kime denir, nasıl olmalıdır, eşi (eşiti) var mıdır, devlet yönetim biçimleri kaça ayrılır, bunların iyi ve kötü yönleri nelerdir, durumlar dahilinde en iyisi ve en kötüsü nedir.. vb. gibi soruların örneklerle hatta kimi zaman sorunun tam kendisiyle cevap verir. Genç Sokrates genellikle soru sorup, kısa cevaplar verir. Kimi zaman da Yabancı'nın unuttuğu önemli noktalara değinir. Yabancı ne derse onu anlamaya çalışır. Verdiği cevaplar' "Haklısın", "çok haklısın", "doğru" gibi kısa kısadır. Yabancı'nın bazen anladığını anlamak için sorduğu sorulara yanıt vermeye çalışır. Kitap hakkında, Platon hakkında söyleyeceğim tek bir söz ile kısaltacak olursam 'gerçek' tir. Diyalogda geçen 'ölçülülük' kavramı hoşuma gitti. ~Çünkü ölçülü insanlarla karışmamış olan enerji, ilk önce gücünden kaynaklanan tüm parlaklığı verdikten sonra çılgın bir delilik gibi doğal olarak soysuzlaşacaktır.~
Okurken oldukça zevk aldığımı söyleyebilirim.
Yasa en doğru kural değilse niçin yasa çıkarmak zorunda bulunuyoruz?

Nedenini bulmamız gerek.
Platon
Cumhuriyet Yayınları
Böyle bilgili bir kimse, ister kral olsun, isterse yalnızca bir yurttaş, bu bilgisi bakımından kral sınıfından sayılmaz mı?
Platon
Cumhuriyet Yayınları
Yüksek düşünceler örnek kullanılmadan hoşnut edici bir biçimde anlatılamazlar. Herkes her şeyi düşte gibi biliyor, uyanınca aklında hiçbir bilgi kalmıyor.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Devlet Adamı
Yazar:
Baskı tarihi:
1992
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Milli Eğitim Bakanlığı Yayınları
Baskılar:
Devlet Adamı
Devlet Adamı
Devlet Adamı
Devlet Adamı

Kitabı okuyanlar 100 okur

  • Roniya
  • Ömer askar
  • Yeliz Şanlı Gökdemir
  • KA
  • Metehan Eraslan
  • Kaan
  • Necmettin AYDIN
  • Lothar Nevi
  • Aylin Kurt

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%3.6 (1)
7
%7.1 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0