Devlet-i Aliyye Osmanlı İmparatorluğu Üzerine Araştırmalar II

9,5/10  (11 Oy) · 
37 okunma  · 
14 beğeni  · 
846 gösterim
Halil İnalcık Devlet-i 'Aliyye'nin ilk cildinde, Osmanlı Devleti'nin bir beylikten güçlü ve köklü bir imparatorluğa dönüşümünün öyküsünü konu ederek geniş kitlelere ulaştı. Okuyucuların merakla beklediği ikinci cildin konusu, imparatorlukta padişahlık otoritesinin yok oluş sürecinde çeşitli odakların iktidarı ele geçirmek için verdiği mücadele…
Halil İnalcık, dönemin tarihçilerinin "tagayyür ve fesad", yani bozuluş ve kargaşa olarak adlandırdıkları bu durumu, o çağın kaynaklarından ve az bilinen arşiv belgelerinden de yararlanarak günümüz okuyucusu için anlatıyor, yorumluyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2014
 • Sayfa Sayısı:
  544
 • ISBN:
  9786053320890
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Fatih Erdem 
24 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

30 yıldır Amerika ve Avrupa'da tartışılan ülkemizde ise daha yeni yeni degerlendirilen gerileme algısı ve bu algının merkezinde Osmanlı tarihinin dönemlendirilmesi.. 1603-1656 dönemi o günün tarihçilerince tagayyür ve fesad devri olarak kaleme alındı, Lütfi Paşa'dan Koçibey'e birçok devlet adamı bunu devletin çözülmesine yordu ve hükümdarlara çözüm önerileri sundular.. Aslında bu dönem günümüz tarihcilerince kriz ve dönüşüm dönemi olarak yeniden adlandırılmakta. Iste bu kitap tamda yaşanan krizi Halil Inalcık' ın arşiv çalışmaları ile bize sunuyor.. III. cildini sabırsızlıkla bekliyorum :)

Erden Tunç 
13 Mar 14:28 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Osmanlı İmparatorluğu tarihi denildiği zaman hocaların hocası konumunda bulunan Halil İnalcık eserini okumayan ben Osmanlı Tarihi'ni okudum demesin zaten. Engin bilgisinden faydalanmaya çalışın. Hocamıza Allah rahmet eylesin.