Devlet ve Aile Ahlakı

8,0/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
53 gösterim
Kınalızâde Ali Efendi, XVI. Yüzyılın başarılı müderris ve devlet adamlarından olmakla birlikte üç dilde şiir yazabilecek kudrette bir şair, matematik ve felsefe alanlarında da devrinin en önemli simalarından biridir.

Elinizdeki eser Kınalızâde'nin ahlâk felsefesi anlayışını fert, aile ve devlet planında işlediği, felsefe ve dinin iç içe geçtiği ve günlük hayata ve topluma pratik bir şekilde mâl edildiği, engin Osmanlı kültür mirasının yansımalarının göründüğü çalışmasıdır.
Modern kişisel gelişim kitaplarında rastladığımız pek çok prensibin tarihi arka planının bu tür eserlerden izler taşıdığını fark ettiğimiz bu kitapla, tarihi değerlerimizle tanışma gereğini bir kez daha görmekteyiz.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9789944978514
 • Yayınevi:
  İlgi Kültür Sanat Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yusuf 
14 May 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

16. yüzyılda Kınalızade Ali Efendi tarafından yazılmış bu önemli ahlak kitabı sunduğu ahlaki ilkeleri temellendirmek için verdiği örneklerin bolluğuyla dikkat çekiyor. İçindeki çoğu ahlaki ilke güncelliğini korurken, bazıları bence geçerliliğini kaybetmiştir. Kitabın akıcı bir dili var ve okurken insanı sıkmıyor. Bence yazıldığı çağın ahlak anlayışını anlamak ve de İslam ahlak anlayışı hakkında genel bir bilgi edinmek için okunabilir.