Devrim ve Diğer Yazılar

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.282
Gösterim
Adı:
Devrim ve Diğer Yazılar
Baskı tarihi:
18 Mayıs 2010
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754068894
Çeviri:
Murat İnceayan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cem Yayınevi
Baskılar:
Devrim
Devrim ve Diğer Yazılar
Devrim ve Diğer Yazılar, London’un denemelerinden ve öykü biçimine sokulması güç metinlerinden oluşan bir seçkidir. Bu kitap 1909’da yayınlandığında London ünlenmiş bir yazar ve ABD sosyalist çevrelerince değer verilen bir devrimciydi. Pek çok metni Türkçeye çevrilen London’un bu kitabı ilk kez dilimize kazandırılmıştır. Cem Yayınevi Devrim ve Diğer Yazılar’ı, yazarın kitaba verdiği özgün biçime sadık kalarak yayınlamaktadır.
142 syf.
·4 günde·6/10 puan
Kitapı değişik bir ruh haliyle bitirdim çok sıkıcıydı çünkü edebi bir metin ve sanatsal bir kitap tan çok bilgi verici bir kitaptı kitabı bazı yerlerini atlayarak bitirdim şuan rafa kaldırıyorum eğer boş bir vaktim olursa ve daha bilgili olursam tekrar dan okurum
142 syf.
·15 günde·8/10 puan
Böyle bir kitap hayatımda okumadım desem yeridir. Kitaba; içinde hikayeler olduğu için hikaye kitabı da denebilir, Jack London kendi hayatından bahsettiği için anı da denebilir, ayrıca düşüncelerinden bahsettiği için de deneme de denebilir.
Kitap içerik olarak üç bölümden oluşuyor.
İlk bölümde yazar, binlerce yıl önce yaşayan insanla modern insanı eşsiz üslubuyla kıyaslıyor. Kapitalizmin sanayilesmenin insanı dönüştürdüğü vaziyete atıf yapıyor. Verdiği örnek olaylar insanin kanını donduruyor.
İkinci bölümde başına gelen bazı olayları anlatıyor işçilik yaptığı zamanları, burjuva sınıfına katıldığı zamanları, hapis yattığı zamanları anlatıyor.
Son bölümde ise 2 tane öykü bulunuyor. Öykülerindeki psikolojik tasvirlerde ustalığını sergiliyor. Konuları tabi ki emekçilerle ilgili.
Şunu da söylemekte fayda var kitapta aşırı yazım hatası bulunuyor.
Kitabı genel olarak beğendim ders çıkarılacak bir sürü yanı bulunuyor. Yazar 1900lerde yaşamasına rağmen bazı sorunlar günümüzde hala mevcut.
İyi okumalar...
142 syf.
Devrim, yazarın anılarından yola çıkarak yazdığı bir kitaptır. İlk sayfalarda devrimin niçin yapılması gerektiğinden bahsedilmiştir. Dünyaya yayılan uluslar arası tam 7.000.000 yoldaşın var olduğu ve bunun yıllara göre artışını sayısal verilerle gözler önüne sermiştir. Mağaralarda yaşayan ilkel insanlarla, günümüzün modern insanları karşılaştırılmıştır. Devrimin amaçları, işçi sınıfının neden ayaklanmalarının gerektiği gibi vb. birçok konu açıklanmış ve örneklerle pekiştirilmiştir.

Kitapta, mağarada yaşayan ilkel insan ve günümüzün modern insanlarının karşılaştırıldıgından bahsetmiştim. İlkel insan yiyecek bir şeyler bulmak istediğinde ihtiyacı olduğundan daha fazlasını buluyordu. Ayrıca dinlenebileceği ve çocuklarıyla ilgilenebileceği zamanı vardı. Bütün zamanını yiyecek bulma çabasına ayırmıyordu. Modern insanlara gelince yiyecek bulabilmek için paraya ihtiyaçları vardır para için işe ihtiyaçları vardır. İş bulamadığımızda hakkımız olan paranın yarısını bile kabul etmek zorunda kalıyoruz çoğu zaman. Bu sefer yiyecek ve barınacak yer için birbirimizle savaşacak duruma geliyoruz. Zaten tüm zamanımızı yiyecek bulmak için harcıyoruz. Sonuç ne mi? Mutsuz ebeveynler ve mutsuz çocuklar...

Okuduğum eserlerinde yaşam kavgası ve sert bir kapitalizm eleştirisi göze çarpar. Haklı olduğunu düşünüyorum. Zaten kitaplarını okuyup hak vermemekte mümkün değil...

Tek kötü yanı ise Altınpost Yayınevi'nden aldığım kitapta çok yazım hatası vardı.
208 syf.
·7/10 puan
Devrim ve Diğer Yazılar, London’un denemelerinden ve öykü biçimine sokulması güç metinlerinden oluşan bir seçkidir. Bu kitap 1909’da yayınlandığında London ünlenmiş bir yazar ve ABD sosyalist çevrelerince değer verilen bir devrimciydi. Pek çok metni Türkçeye çevrilen London’un bu kitabı ilk kez dilimize kazandırılmıştır.(Arka kapaktan)

Her ne kadar London'ın (hatta Orwell) 20'li yaşlarında keşfettiği sosyalistliğini, verdiği eserler ve yaşadığı hayatla sorgulasam da arasıra, #demirökçe gibi bir şahaseri (ki #troçki tarafından Sovyeterde beğenilip bastırılır) yazmış olması, onu gözümde emekçi bir #steinbeck yapabiliyor. Çocukluk yaşlarında çalışmak zorunda kalmış bu hırslı adam; kitaptaki makalelerinde belirttiği gibi; bir çok işte (tekneler, fabrikalar, çamaşırhane, bahçe ve halı işleri, cam silme, altın arama,muhabir gazeteci...) çalışıp sonunda aldığı karar ile, toplumun rahat yaşayan üst tabakasına girebilmek için kendini yetiştirip yazar oluyor. Şansa bakın ki; dönem yeni makinelerle maliyetlerin düştüğü dergilerin flaş zamanı ve London pek çok öyküsünden iyi para kazanan ilk Amerikalılardan oluyor. Daha sonra; #tolstoy benzeri bir aydınlanma ve kendi deyimiyle, işçi sınıfına dönüş: 4kmkarelik bir çiftliğe kapanarak (!). Eserlerinin bir çoğu intihal (alıntıdan çok çalma) nedeniyle suçlanıyor ve kendisi esinlendigini belirtiyor. Otobiyografik eseri #martineden 'daki gibi; zengin olup sınıf değiştiriyor fakat hayatından memnun olamayıp sosyalistlere yanaşıyor ve yine de 40 yaşında intihar ediyor. Eserleri ve hayatıyla tartışmalı bu yazarı değerlendirirken, elbette edebiyatını öne alacağız, zira ne de olsa sanat peşindeyiz, biz...

Yazarın bu deneme kitabının ilk bölümü olan Devrim'de; 1905'te dünyadaki 7milyon devrimcinin varlığından ve oy potansiyelinden hareketle, egemen sınıfların engellenebileceği ile yaşamın makineler kullanılarak azalan emek ihtiyacıyla yeniden örgütlenip sınıfsız bir çağ yaratılabilecegi belirtilerek, Amerika'daki eşitsizlik gazete örnekleriyle dillendiriliyor. Burjuvaziyle büyülenmiş olarak nitelenen insanlar Uyurgezer'lere ve Para'nın saygınlığı olgusuna sert bir dokunuş seziliyor. Ve dünyayı yeniden biçimlendirmenin efsanevi GOLYAT ismiyle dünyayı domine eden şahsın hikayeleştirmesiyle devam ederek, #gorki ile #kipling 'e övgüler düzüyor. 'Sarı tehdit' makalesi ise; başta Koreliler olmak üzere Uzakdoğu halklarına karşı ırkçılık (kesin) olarak nitelenmiş zamanında. Ardından gelen; Alaska altınları ve #banagörehayatınanlamı ; reel anlamda yazarı yansıtmışlar sanki, çarpıcı ve keskin.

Bir yazarın denemeleri; onu ve hayatını yansıtan ayna sayılabilir, hele ki samimi dille yazılmışlarsa. London'ın bu eseri, onun sınıf atladıktan sonra gelebilen, insanların ezilmişligini sezme ve bir şeyler yapabilme isteğini oldukça iyi anlattığı kanısındayım. 30'larına gelmeden yazılan çoğu makale, bu denemeleri okumak, dünyaca ünlü yazarı kısa yoldan bir keşif: Okuyun...
142 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Sayfa sayısının azlığına, görünüşüne aldanarak 'kısa nasılsa hemen bitiririm' diyerek başladığım kitabı oldukça uzun bir sürede bitirdim. Neden mi? Evet kısa ama aşırı derece konsantre edilmiş şekilde yoğun ve karmaşık. Hani derler ya ' bu filmi/kitabı... sakin kafayla okumalısın' diye işte o kitap, bu kitap. Genel olarak baktığımda bana çok uzak bir tarza sahip. Okurken sürekli zihnimi zorlamak beni çok yordu. Bu yormak olumlu yönde olsa çok güzel olurdu; ne yazık ki olumsuz. Anlatımı da bir o kadar sıkıştırılmış ve düzensizdi. yine de bazı yerlerde çok sıradışı şeyler öğrenmemi sağladığını da göz ardı edemem.
208 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10 puan
Kitap birbirinden bağımsız konularda 13 farklı kurgu dışı yazıdan oluşuyor. (İstisna olarak bir bölümü hikaye türünde denilebilir) İlk yazı devrim ve sosyalizm ile ilgili. Son yazı da yine yazarın gençliği ve kısa bir hayat görüşü ile beraber, işçi sınıfına aidiyetinden, toplumdaki sınıflaşmadan bahsedip, büyük değişiklik (devrim) beklentisi ile sonlanıyor. Yaşadığı ev ve arazisi, Alaska'daki altın avcılığı tarihi, köpekler, evrim, edebiyat, mitoloj, Çin ve Japonya toplumları yazılarındaki hatırladığım diğer içerikler. Jack London okurlarının mutlaka okuması gereken bir kitap, ancak bazı kısımlarda kötü çeviri ve imla yanlışları bulunmakta.
Devrimciler, yanlışlara ve adaletsizliğe karşı çıkarlar, doğruluğu överler ve hepsinden önemlisi, insan özgürlüğünün ölümsüz şarkısını söylerler tüm ülkelerin, tüm dillerin tüm zamanların şarkısını.
"Her şeyden önce, hatırlamamız gerekir ki politik dünyada sınıf düşmanlığının her çeşidi, ulusal refah için belki de bölge, ırk ya da din düşmanlığından çok daha kötü, çok daha yıkıcıdır."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Devrim ve Diğer Yazılar
Baskı tarihi:
18 Mayıs 2010
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754068894
Çeviri:
Murat İnceayan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Cem Yayınevi
Baskılar:
Devrim
Devrim ve Diğer Yazılar
Devrim ve Diğer Yazılar, London’un denemelerinden ve öykü biçimine sokulması güç metinlerinden oluşan bir seçkidir. Bu kitap 1909’da yayınlandığında London ünlenmiş bir yazar ve ABD sosyalist çevrelerince değer verilen bir devrimciydi. Pek çok metni Türkçeye çevrilen London’un bu kitabı ilk kez dilimize kazandırılmıştır. Cem Yayınevi Devrim ve Diğer Yazılar’ı, yazarın kitaba verdiği özgün biçime sadık kalarak yayınlamaktadır.

Kitabı okuyanlar 50 okur

  • Hayat Bu
  • Rojhat Abi
  • Rojhat abi
  • Prometheus*
  • Su
  • Umut
  • Bahattin Topçuoğlu
  • Sabit

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%11.8 (2)
9
%0
8
%5.9 (1)
7
%11.8 (2)
6
%0
5
%5.9 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0