Dewreş ile Adüle Dermansız Sevda Dewréş ile Adûle

8,3/10  (12 Oy) · 
28 okunma  · 
7 beğeni  · 
684 gösterim
Cudi'den Sincar Dağları'na geçtiler. Şeyh Adî türbesinin bulunduğu Laleş Tapınağı'nı ziyaret ettiler. Havanın sıcaklığı değil, ama Adulê'nin aşkı Dewrêş'in içini kaynatıyordu. Her gün biraz daha eriyordu. Gözleri iyice çukura kaçmış, avurtları çökmüş, boynu incelmiş, bacakları çıta gibi olmuştu. Dewrêş yanıyordu. Her gün Şengal Dağı'na çıkıyor, şarkı söylüyor, aşkını destanlaştırıyordu. Ne yağan yağmur, ne Zap Suyu, ne Dicle Nehri, ne de dağların zirvesindeki kar yüreğindeki ateşi söndüremiyordu. Dewrêş her ibadet vakti dizlerini toprağa dayıyor, ellerini havaya kaldırıyor, tanrıdan yardım istiyor, Şeyh Adî'ye yalvarıyordu. Dewrêş başını alıp dağlara çıktı. Bir derviş gibi Adulê'yi aradı, aradı. Başını ağaçlara, taşlara vurdu. Göz pınarları kurudu, nefesi kesildi. Uyku yüzü görmedi.
Yaralı bir aslan gibi oradan oraya sendeleyip durdu.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2002
 • Sayfa Sayısı:
  263
 • ISBN:
  9789757076483
 • Yayınevi:
  Yurt Kitap Yayın
 • Kitabın Türü:
Hiçistan 
20 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

dewreş ezidi bir Kürt, Adule ise müslüman bir Kürt aralarındaki bu din farkı aşkları önündeki en büyük engeldir tabi her aşk hikayesi gibi bütün fedakarlıklara rağmen kavuşamazlar. İmkansız olduklarını bildikleri halde aşkları için fedakarlıklardan kaçınmayan aşk hikayelerini okudukça günümüzde korkuların, kaygıların aşkın önüne geçtiğini görünce aşkın aslında bir hikayeden ibaret olduğunu düşünmeden edemiyorum.

Elif Asena Çulcu 
28 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Başta kürtçe isimler nedeniyle tepkili yaklaştığım daha sonra yazarla adaş bir arkadaşımın olup kitabı daha ilgiyle okuduğum, aşkı kültürle soslayıp anlatan kitaplardan biri.

Kitaptan 1 Alıntı