Dijital Dünyada E-Beveyn Olmak

·
Okunma
·
Beğeni
·
251
Gösterim
Adı:
Dijital Dünyada E-Beveyn Olmak
Baskı tarihi:
10 Temmuz 2019
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050830668
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Dijital dünyada e-beveyn olmak” derken ne kastediyoruz?
İnternet artık hepimizin hayatının vazgeçilmez bir parçası. Bir yanıyla çok zengin bir fırsatlar dünyası, bir yanıyla da önü alınmazsa büyük risklere gebe bir mayın tarlası. Hadi biz yetişkinler bu mayın tarlasında bir şekilde güvenle yol alabiliyoruz.
Peki çocuklarımız?
Onların bu dünyada var olmalarının önüne geçmek ne mümkün ne de gerçekçi.
O halde zaman zaman kendimizi çocuklarımızdan daha acemi hissettiğimiz bu dünyada onları nasıl koruyacağız?
Adeta herkesin “orada” olduğu bu fırsatlar ve riskler evreninde tek çözüm, çocuğunuzun elinden tutup caddenin güvenli tarafında birlikte gezmek... El tutma yaşını geçtiyse, en azından onun birkaç adım arkasından yürümek… Takip mesafesini doğru ayarlamak…
Eğitimci Salih Uyan, işte bu evrende çocuklarının güvenliğini sağlamak isteyen anne babalara sesleniyor.
Dijital dünyanın kendine has özellikleri, bizi bu dünyayla bağlantılı hale getiren akıllı telefonlar, oyunlar, sosyal medya…. Medya üzerinden üretilen sanal gerçeklik, siber zorbalık ve bütün bunların çocuklarımızın kişilik gelişimine, sosyal uyumuna, dil gelişimine etkileri gibi konuları masaya yatırıyor.
Hem bir eğitimci hem de bir “dijital dünya göçmeni” olarak, bizleri dijital dünyanın yerlileri olan, doğdukları andan itibaren kendilerini bu âlemde bulan çocuklarımıza nasıl rehberlik edebileceğimiz üzerine birlikte kafa yormaya davet ediyor.
Kimi zaman esprili, kimi zaman bizi bize gösteren ince dokunuşlarla ve çözüm önerileri getiren bir bakışla…
240 syf.
·Puan vermedi
İnternete bağımlı çocukları olan ebeveynin okuması gereken bir kitap tavsiyeler izlenecek yollar ve çocuklarını bekleyen tehlikeleri sade basit güzel bir dille anlatmış
240 syf.
·Beğendi·10/10
“Dijital dünyada e-beveyn olmak” gerçekten çok zor.

Ama benim bu konuda ufkumu açan yaş yaş farklı önerilerde ulunan bu kitap çok işime yaradı
Çünkü her şeyin teknoloji ya da akıllı telefon olmaya başladığı son yıllarda çocuklarımızı belli bir yaşa ya da belli bir süre kısıtlayabiliyoruz. Kısıtlayamadığumız yerde ise bilinçli ebeveyn olmak gerekiyor ki çocuklarımızı teknolojinin karanlık yüzünden koruyabilelim
Bu konuda timas yayin grubu yayınlarından çıkan salih uyan'nın kaleme aldığı bu kitap eminim sizlere de çok yardımcı olacaktır
240 syf.
·Puan vermedi
Çocuğu tablet veya cep telefonuyla baş başa bırakmakla, kalabalık ve tehlikelerle dolu bir caddede yalnız bırakmak arasında bir fark yok. Yasaklamak da işe yaramadığına göre yapmanız gereken tek şey çocuğunuzun elinden tutup birlikte gezip dolaşmak.
Ekran bağımlılı aile içi iletişimsizliğin sebebi değil, sonucudur.
Yasaklamak çözüm değil. Önemli olan çocuğun kendi başına doğru karar alabilmesini sağlayacak bir eğitim vermektir.
Eskiden evlerde akşamları tek bir hayat yaşanırdı. Şimdi evde kaç kişi varsa, o kadar hayat yaşanıyor
Eğer size sunulan bir ürün bedavaysa, ürün sizsiniz
240 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Salih beyin bu kitabi kesinlikle ebeveynlere yol gösterici bir kitap. Özellikle karşı karşıya kaldığımiz bu dijital dünyada Z kuşağıni daha iyi anlamak için çok güzel ip uçları var. Özellikle ebevylere yol gösterici hap bilgiler mevcut Salih Uyan
240 syf.
·12 günde·6/10
Her ebeveynin okuması gereken acı gerçekler içeriyor kitap. Pedagojik içeriklerden çok aslında teknoloji bağımlılığı olan çocuklar da bakmamız gerekenin daha derin olduğunu söylüyor. Aslında teknolojiye yönelme; bilgisayar oyunları, TV ya da akıllı telefon sorunlarının altında ailelerin çocuklarıyla ilgilenmeme durumunun altını çizmiştir. Her anne ve babanın okuması gereken teknolojinin karşısında neye karar vermeleri gerektiğini düşündüren kolay anlatımlı bir kitap olmuş.
240 syf.
·Puan vermedi
Dünyada en zor yetiştirilen canlı insandır.Bunun yanında en kolay kaybedilen canlıda işin garibi insandır . Çünkü hiç bir varlık bu kadar tehlike altında kalmamıştır.Eskiden tehlike fiziksel ve yanınızda olurdu.Şimdi ise dijital dünya ; mermisi bitmeyen ve her gün daha güçlü bir mermi üreten büyük bir seri katil haline dönüştü .İstediğiniz kadar önlem almaya çalışın küçük bir zafiyettinizde sizi ve minik yakınlarınızı perişan edebiliyor.Dijital katille doğru mücadele edebilmek için sürekli tetikte olmanız gerekiyor. Gölgeniz altında yetişecek fidanlarınız GÜNEŞE varıncaya kadar onları koruyun.Yoksa günüm birinde birileri gelir gözünüzden sakındığınız fidanı keser.En çok canı acıyanda siz olursunuz.NOT:Dijital dünyada çocuklarımızı yalnız bırakmayınız...
240 syf.
·Puan vermedi
Eskiden tehlike sokaktaydı. Şimdi ise avucumuzun içinde duruyor.
Hatta bu postu bile o tehlikenin içerisinden yazıyorum.
Bir insan yetiştirmek ne kadar zorsa, kaybetmekte o denli kolay. Bu cihazlar ise en büyük tehlike.
Hadi o zaman beraber vakit geçirmek için bu muhteşem kitap ile işe başlayın.
240 syf.
·Beğendi·10/10
Çocuğun doğumundan dijital olarak kendine yetebileceği zamana kadar neler yapılmasını bir bir anlatan, her süreçte dönüp dönüp bakacağınız tam bir başucu kitabı.

Bu tarz anne baba kitaplarının en büyük sorunu: sorunun tespit edilmesi; fakat çözümün verilmemesidir. Salih Bey sağolsun tespitle kalmıyor, tespitin köküne inerek farklı çözüm yolları da sunuyor. Hem de sıkmadan, yorulmadan merakla okuyorsunuz.

Çağımızın sıkıntılarından olan internetin olumsuz kullanılması ve etkilerini, nasıl emin adımlarla bir problem olmaktan çıkarıp bize yarayacak sisteme dönüştürmesini izleyeceksiniz.
240 syf.
·Beğendi·10/10
Artık biz anne baba ve öğretmenler için 3T (telefon, televizyon,tablet) zile basmanın zamanı geldi, dijital dünyada e-beveyn olmak kitabı bu konuda müthiş bir kaynak hem bilgi,hem örnek hem de çözüm önerileriyle bizlere ışık tutuyor.Ben bayıldım.Şiddetle tavsiye edilir, dili de oldukça akıcı.#dijitaldünyadaebeveynolmak
240 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Covit19 virüsü nedeniyle hayatın rutin akışı değişime uğramaya başladığında sosyal medyada (bol bol kitap okunan huzurlu zamanlardan ) bahsedilmeye başlamıştı.
O kadar bekledim sakin o anlar banada ulaşır aklımdaki kitaplarımı okumaya zamanım kalır diye hayaller kurdum. Aksine var olan okuma rutinim de elden gitti . .
Yedi yirmidört enerjisi bitmeyen bir oğul sahibi olunca,
tatil değil uzaktan eğitim sistemi olunca ; zaten var olan anne kadrosu İle ilgili görev tanımlarımın yanına ,
”anneöğretmen” görev tanımı ve yaşıtlarından uzakta dört duvar arasında sıkışan oğul için “arkadaşanne” görev tanımlarımda eklenince hasret kaldım kağıt mürekkep kokulu sayfalara . Arada derede bitirebildim kıymetli kıtabımı #
Yaklaşık 16-17 yıl önce kızına telefon İle mesaj göndermeyi anlatan anne versiyonu eski sürüm olarak raflardaki yerini aldı çoktan .zamanı getirdiği değişimler güncellemeler sonrasında ; ortasında kaldığı internet dünyasının nimetlerinden son derece memnun fakat sanal dünyanın karanlık tarafını düşündükçe daha çok ürken , panikleyen anne versiyonuna geçmiş durumdayım .
Gözümü kulaklarımı kapatıp yok saymak yada Bişey yapmadan oturduğu yerde sızlanmak tarzım olmadığı için neler yapmalıyım yapabilirimin cevaplarını bulmalıydım elbette .. Benim gibi hisseden ebeveynlerin var olduğu ihtimalini de düşünerek #okunasıkitaplar arasında yer alması için bırakıyorum buraya #dijitaldünyadaebeveynolmak #okumazekası #serapcamutluluk
240 syf.
·Beğendi·10/10
@salihuyan ‘ın okuduğum ilk kitabı. Ve kesinlikle devam etmek istiyorum başka kitaplarıyla. Kitapta teknoloji çağında çocuklarımızı yetiştirirken neye dikkat etmemiz lazım, hangi önlemleri almalıyız gibi soruların cevapları var. Ebeveynler ve çocuklar arasında bu konuda yaşanan çatışmalara çözüm bulabilmek için atılacak adımlar yer alıyor. Özellikle kitabın giriş bölümü beni çok etkiledi. Her yaş için nasıl adımlar atmamız gerektiği, bilimsel deneyler ve açıklamalar eşliğinde anlatılmış.
Evet şu anda bizim büyüdüğümüz zamandan çok farklı bir zamandayız ve çocuklarımızı şimdiki zamana göre yetiştirmek zorundayız. Biz bu çağın acemisiyiz ama çocuklarımız doğdukları andan itibaren onu çok iyi tanıyorlar. Biz de hem uyum sağlamaya çalışıyoruz hem de çocuklarımızı zararlarından korumaya çalışıyoruz ve bu süreçte ister istemez sıkıntılar yaşıyor, ne yapacağımızı şaşırdığımız anlara şahit oluyoruz. Sadece anne babanın bilinçli olması da yeterli değil büyükanne büyükbabalar, amca, hala, dayı, teyze, komşu, öğretmen, doktor herkesin bu konuda bilinçlenmesi ve bazı noktalarda ortak bakış açısına sahip olması lazım bence. .
Herkesin mutlaka okuması gereken kitaplardan birisi olduğunu düşünüyorum. Okuma listenize eklemelisiniz bence
Çünkü internet çocuklarımıza yasaklanamayacak kadar çekici, denetimsiz bırakılamayacak kadar tehlikeli bir dünya sunuyor.
Salih Uyan
Sayfa 11 - Timaş yayınları
Biraz sohbet edebilmek veya oyun oynayabilmek için, çaresiz bir şekilde babasının laptop şarjının bitmesini bekleyen çocuklar giderek daha çok yalnızlaştılar.
“Biraz sohbet edebilmek veya oyun oynayabilmek için, çaresiz bir şekilde babasının laptop şarjının bitmesini bekleyen çocuklar giderek daha çok yalnızlaştılar..”
“İnternetin hızı arttıkça evimizde kurulan cümle sayısı azaldı.Kapsama alanı genişledikçe de aile içi iletişim kanallarımız daraldı.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dijital Dünyada E-Beveyn Olmak
Baskı tarihi:
10 Temmuz 2019
Sayfa sayısı:
240
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050830668
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Dijital dünyada e-beveyn olmak” derken ne kastediyoruz?
İnternet artık hepimizin hayatının vazgeçilmez bir parçası. Bir yanıyla çok zengin bir fırsatlar dünyası, bir yanıyla da önü alınmazsa büyük risklere gebe bir mayın tarlası. Hadi biz yetişkinler bu mayın tarlasında bir şekilde güvenle yol alabiliyoruz.
Peki çocuklarımız?
Onların bu dünyada var olmalarının önüne geçmek ne mümkün ne de gerçekçi.
O halde zaman zaman kendimizi çocuklarımızdan daha acemi hissettiğimiz bu dünyada onları nasıl koruyacağız?
Adeta herkesin “orada” olduğu bu fırsatlar ve riskler evreninde tek çözüm, çocuğunuzun elinden tutup caddenin güvenli tarafında birlikte gezmek... El tutma yaşını geçtiyse, en azından onun birkaç adım arkasından yürümek… Takip mesafesini doğru ayarlamak…
Eğitimci Salih Uyan, işte bu evrende çocuklarının güvenliğini sağlamak isteyen anne babalara sesleniyor.
Dijital dünyanın kendine has özellikleri, bizi bu dünyayla bağlantılı hale getiren akıllı telefonlar, oyunlar, sosyal medya…. Medya üzerinden üretilen sanal gerçeklik, siber zorbalık ve bütün bunların çocuklarımızın kişilik gelişimine, sosyal uyumuna, dil gelişimine etkileri gibi konuları masaya yatırıyor.
Hem bir eğitimci hem de bir “dijital dünya göçmeni” olarak, bizleri dijital dünyanın yerlileri olan, doğdukları andan itibaren kendilerini bu âlemde bulan çocuklarımıza nasıl rehberlik edebileceğimiz üzerine birlikte kafa yormaya davet ediyor.
Kimi zaman esprili, kimi zaman bizi bize gösteren ince dokunuşlarla ve çözüm önerileri getiren bir bakışla…

Kitabı okuyanlar 67 okur

  • Nevzat Alkan
  • Yeter Gökkaya
  • Samet Nilifırka
  • Esra kurt
  • Nur
  • Oya Usluca
  • Elif Berberoğlu
  • belgin yılmaz
  • Sema Okdem
  • Mucize kitaplık

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%48 (12)
9
%8 (2)
8
%32 (8)
7
%0
6
%8 (2)
5
%0
4
%0
3
%4 (1)
2
%0
1
%0