Dijital Sinir Sistemiyle Düşünce Hızında çalışmak

8,0/10  (1 Oy) · 
5 okunma  · 
1 beğeni  · 
774 gösterim
Dünyanın en büyük kişisel bilgisayar yazılım üreticisi Microsoft'un kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olan Bill Gates, Bilgi Çağı'nın başlatılmasında önemli bir rol oynamıştır. Bu çağdaş hayalperest şimdi de gelişen teknolojinin iş dünyasını yeni bir ekonomik çağa ittiğini, her yöneticinin çizginin nasıl üzerinde kalabileceğini -ve kalması gerektiğini-... entegre bilgi sistemlerinin her kurumu nasıl başarıya götüreceğini açıklıyor.

Belki de şirketiniz teknolojiye önemli yatırımlar yaptı ve beklediği gelirin sadece yüzde 20'sini elde ediyor. Gates'in anlattığı gibi, muhtemelen donanıma ve yazılıma belirli sorunların çözümü için gerekli birer araç olarak bakıyorsunuz. Tıpkı yaşayan bir organizma gibi bir kuruluş da ancak ihtiyaç duyan bölümleri istediği zaman bilgi ileten bir sinir sistemi varsa düzenli çalışabilir. Teknik olmayan ve açık bir dille söylemek gerekirse, Düşünce Hızında Çalışmak dijital sinir sisteminizin bütün sistem ve prosesleri ortak bir altyapı üzerinde nasıl bir araya getirebileceğini, bilgi nehirleri oluşturup şirketinizin verim, genişleme ve kar alanlarında dev adımlar atmasını nasıl sağlayacağını gösteriyor.

Gates, Microsoft ve diğer büyük kuruluşlarda ayrıntılı, ufuk açıcı turlara çıkarak en basitinden en karmaşığına dijital bir sistemin şirketlerin yapısını nasıl temelden değiştirdiğini gösteriyor. Entegre teknolojinin: eğilim ve trendleri incelemek için dağınık bilgilere nasıl derhal erişim sağladığını, ürünün pazara sunulma süresini kısaltıp rakiplerden önce piyasaya girmenize nasıl yardımcı olduğunu, dünyanın neresinde olursa olsun, bütün ürünleriniz hakkında satış ve envanter istatistiklerini nasıl dakikası dakikasına izlediğini, müşterinize sorunlarını çözmede nasıl yardımcı olabileceğini ve akıllı yazılımlardan yararlanarak, şikayetleri otomatik olarak tasarımcılara ve üretim görevlilerine nasıl ileteceğini...ve daha birçok şeyi öğreneceksiniz.

'Basit ama güçlü bir inancım var' diye yazıyor Gates, 'Kazanmanız ya da kaybetmeniz bilgiyi nasıl topladığınıza, nasıl yönettiğinize ve nasıl kullandığınıza bağlı.'

Düşünce Hızında Çalışmak size kazanmanız için gerekli bilgileri veriyor.

(Kapak'tan)
Gökhan Taşpınar 
19 Eyl 22:52 · Kitabı okudu · 178 günde · Beğendi · 8/10 puan

18 yıl önce Microsoft'un kurucusu, belki de dünyanın en zengin işadamı olan Bill GATES tarafından yazılan kitabı ara vererek okuduğumdan kitabı bitirmem uzun zaman alsa da katkısı tartışılmaz.Teknolojik gelişmelerin yakından takip edilmesi gerektiği, özellikle kurumlardaki değişim ve kurumsallaşmanın yolunun dijital inovasyona ayak uydurmaktan geçtiğini, kurumsal zekanın kurumsal bilgi akışının, bilgi teknolojisinin de yardımıyla etkin şekilde kullanılması suretiyle arttırılabileceğini, kısaca iyi bir kurumsal yönetimin dijital başarıdan geçtiğini aktarmaktadır. Bunun rakamsal sonuçlarını özellikle Bankacılık sektöründe çok net gördüğümüz dijitalleşmenin katkılarından en etkin ve hızlı yararlanan kurumların değişime en hızlı adapte olan ve en hızlı büyüyen kurumlar olması da tesadüf değil. Bu anlamda öncelikle yönetici adaylarının, şirket sahipleri ve yöneticilerinin, bilgi teknolojisiyle yakından ilgilenenlerin ve liderlerin okuması gereken bir kitap olduğu görüşündeyim.

Kitaptan 15 Alıntı

Gökhan Taşpınar 
26 Mar 18:47 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İş hayatında bir yargıya varırken en zor iş, teknolojiyi, piyasayı ve benzeri şartları, geçirdikleri sürekli değişimi görüp anlamaktır. Teknolojik değişimin hızı, gerçeğin araştırılmasını her zamankinden daha gerekli kılıyor.

Dijital Sinir Sistemiyle Düşünce Hızında çalışmak, Bill Gates (Sayfa 23 - Alfted P.Sloan, My Years with General Motors)Dijital Sinir Sistemiyle Düşünce Hızında çalışmak, Bill Gates (Sayfa 23 - Alfted P.Sloan, My Years with General Motors)
Gökhan Taşpınar 
04 Eyl 16:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kurumsal Zekâ
Kurumsal zeka şirketinizde bilginin, azami insana ne hızda yayıldığının ve insanların birbirlerinin düşüncelerinden ne kadar yararlanabildiklerinin ölçüsüdür Şirket IQ'su hem tarihsel hem de güncel bilgiyi paylaşmayı içerir.

Dijital Sinir Sistemiyle Düşünce Hızında çalışmak, Bill Gates (Sayfa 227)Dijital Sinir Sistemiyle Düşünce Hızında çalışmak, Bill Gates (Sayfa 227)
Gökhan Taşpınar 
04 Eyl 16:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Jack Welsh
Bir kuruluşun öğrenme, öğrendiğini de hızla eyleme geçirme yeteneği rekabette en önemli üstünlüktür.

Dijital Sinir Sistemiyle Düşünce Hızında çalışmak, Bill Gates (Sayfa 225)Dijital Sinir Sistemiyle Düşünce Hızında çalışmak, Bill Gates (Sayfa 225)
Gökhan Taşpınar 
04 Eyl 17:23 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

ON-LİNE EĞİTİM
İyi tasarlanmış on-line bir eğitim yönetim aracı, personel eğitiminin önündeki engelleri ortadan kaldırabilir.

Dijital Sinir Sistemiyle Düşünce Hızında çalışmak, Bill Gates (Sayfa 235)Dijital Sinir Sistemiyle Düşünce Hızında çalışmak, Bill Gates (Sayfa 235)
Gökhan Taşpınar 
04 Eyl 17:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

BİLGİNİN PAYLAŞIMI
Eski "bilgi güç demektir" deyişi bazı insanları tüm bilgileri ellerinde tutmaya yöneltir. Böylelikle, topladıkları bilgilerin kendilerini vazgeçilmez yapacağına inanırlar. Oysa güç, saklanan bilgiden değil, paylaşılan bilgiden gelir. Bir şirketin değerlerinin ve ödüllendirme sisteminin de bu düşünceye dayalı olması gerekir.

Dijital Sinir Sistemiyle Düşünce Hızında çalışmak, Bill Gates (Sayfa 228)Dijital Sinir Sistemiyle Düşünce Hızında çalışmak, Bill Gates (Sayfa 228)
Gökhan Taşpınar 
04 Eyl 16:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bir şirketin üst düzey yöneticilerinin, bilginin paylaşılmasının yararına gerçekten inanmaları gerekir; böyle bir inançları yoksa, bilgiye yapılan bütün yatırımlar başarısız olacaktır.

Dijital Sinir Sistemiyle Düşünce Hızında çalışmak, Bill Gates (Sayfa 227)Dijital Sinir Sistemiyle Düşünce Hızında çalışmak, Bill Gates (Sayfa 227)
Gökhan Taşpınar 
26 Mar 18:39 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Dijital Sinir Sistemi
Dijital sinir sistemi, insan sinir sisteminin şirket seviyesindeki dijital karşılığıdır ve kuruluşun doğru yerlerine doğru zamanda iyi yapılanmış bilgi akışını sağlar.

Dijital Sinir Sistemiyle Düşünce Hızında çalışmak, Bill Gates (Sayfa 15)Dijital Sinir Sistemiyle Düşünce Hızında çalışmak, Bill Gates (Sayfa 15)
Gökhan Taşpınar 
11 Haz 21:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İdari ve şirket içi iş proseslerini basitleştirmek, çalışanların toplam verimliliğini artırmanın önemli bir yoludur.

Dijital Sinir Sistemiyle Düşünce Hızında çalışmak, Bill Gates (Sayfa 70)Dijital Sinir Sistemiyle Düşünce Hızında çalışmak, Bill Gates (Sayfa 70)
Gökhan Taşpınar 
26 Mar 22:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Toplantıların ana amacı bilgi sunma olmamalıdır. İnsanların verileri önceden inceleyebilmeleri için e-postadan yararlanmak, böylece toplantıya hazırlıklı gelmelerini sağlayarak yapıcı bir tartışmaya katılmalarına fırsat yaratmak daha yararlıdır.

Dijital Sinir Sistemiyle Düşünce Hızında çalışmak, Bill Gates (Sayfa 37)Dijital Sinir Sistemiyle Düşünce Hızında çalışmak, Bill Gates (Sayfa 37)
2 /