Dikanka Yakınlarında Bir Çiftlikte Akşam Toplantıları

8,7/10  (10 Oy) · 
23 okunma  · 
9 beğeni  · 
664 gösterim
Nikolay Vasilyeviç Gogol (1809-1852): Klasik Rus Edebiyatı'nın Puşkin'le birlikte en önemli iki kurucusundan biri olan Gogol, gerek Müfettiş (oyun) ve Ölü Canlar (roman), gerekse üç kitapta topladığı öyküleri düşünüldüğünde, gerçekten de 19. yüzyılın en önemli anlatıcılarından biridir.

Kitap, Akşam Toplantıları ise bu etkileyici yazarın öykü toplamının ilk halkasını oluşturmaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  267
 • ISBN:
  9789754588781
 • Çeviri:
  Ergin Altay
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Onur Erol 
 24 Mar 18:25 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Gogol'un ilk hikayelerinin halkasını oluşturan kitapta: Cadılar, Şeytanlar, Büyücüler, İblisler ve Kötü Ruhlardan bolca var. Toplam sekiz hikayenin olduğu kitapta 3 tane hikayeyi oldukça beğendim. Bunlar: Noel Gecesi, Korkunç İntikam ve Gogol'un yarım bıraktığı ve sonunu inanılmaz merak ettiğim hikayesi İvan Fyodoroviç Şponka ile Teyzesi isimli hikayesi oldukça sürükleyiciydi. Hikayenin yarım kaldığını görünce bu kadar güzel bir hikaye nasıl yarım kalır dedim. Keşke sonunu getirebilseymiş..

Gogol hikaye kitabında şeytani insanları ve şeytanı çok fazla işlemiş. İlk hikayesi olan Soroçinets Panayırı olsun İvan Kupalo Gecesi dahil bir çok hikayesinde Cadılar, Büyücüler İblisler cirit atıyor. Özellikle Korkunç İntikam'ın tüyler ürpertici olduğunu çok rahat söyleyebilirim. Gogol'un esprili dilini yine hikayelerinde görmek şaşırtıcı değil. Bir kaç yerinde böyle gerilimli hikayeler olsa bile kahkaha attığımı da hesaba katarsak; oldukça keyifli bir kitap okuduğumu rahatça söyleyebilirim. Bu kitabı Gogol ile tanışma kitabı olarak da düşünebilirsiniz; ama ilk önce Palto veya Bir Delinin Hatıra Defteri kitabını okumanızı tavsiye ederim.

Deliler Cumhuriyeti 
24 Mar 18:48 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Gogol'un Metafizik öğelere ve varlıklara fazlaca yer verdiği eseri çok akıcı ve keyifli bir eser. Siz yine de gece yalnizken okumayın derim tabii ama yine de karar sizin. :)

Kitaptan 7 Alıntı

Kübra E. 
31 Tem 08:05 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Çok tuhaftır bizim şu dünyamız!
Üzerinde yaşayan yaratıkların hepsi birbirinin kuyusunu kazmaya, birbirini gülünç durumlara düşürmeye çalışır.

Dikanka Yakınlarında Bir Çiftlikte Akşam Toplantıları, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 129 - İş Bankası Kültür Yayınları, 4. Basım, Mart 2014, Çeviri: Ergin Altay)Dikanka Yakınlarında Bir Çiftlikte Akşam Toplantıları, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 129 - İş Bankası Kültür Yayınları, 4. Basım, Mart 2014, Çeviri: Ergin Altay)
Onur Erol 
23 Mar 17:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Sözün kısası, günümüzde herkes giyim kuşam sevdasında! Ne zaman boş şeyleri bırakacak şu insanoğlu!..

Dikanka Yakınlarında Bir Çiftlikte Akşam Toplantıları, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 129 - İş Kültür Yayınları)Dikanka Yakınlarında Bir Çiftlikte Akşam Toplantıları, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 129 - İş Kültür Yayınları)
Onur Erol 
24 Mar 13:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Arkasında onurlu torunlar bıarkmamış bir insan, toprağa atılmış ama ürün vermemiş bir buğday tanesinden farksızdır.

Dikanka Yakınlarında Bir Çiftlikte Akşam Toplantıları, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 226 - İş Kültür)Dikanka Yakınlarında Bir Çiftlikte Akşam Toplantıları, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 226 - İş Kültür)
Kübra E. 
 30 Tem 09:14 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ah, eski zaman ah!
Çok çok eskilerde... yılı ayı bilinmeyecek kadar eskilerde olmuş şeylerin hikâyelerini dinlerken ne hoş bir sevinç, ne tatlı bir haz doldurur insanın yüreğini!

Dikanka Yakınlarında Bir Çiftlikte Akşam Toplantıları, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 103 - İş Bankası Yayınları, 4. Basım 2014, Çeviri: Ergin Altay)Dikanka Yakınlarında Bir Çiftlikte Akşam Toplantıları, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 103 - İş Bankası Yayınları, 4. Basım 2014, Çeviri: Ergin Altay)
Onur Erol 
20 Mar 20:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Mujik, canı bir şey istediğinde, karısının başka bir şey istediğini görürse kendi istediğinden vazgeçip karısının istediğini istemek zorundadır.

Kotliyarevkskiy

Dikanka Yakınlarında Bir Çiftlikte Akşam Toplantıları, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 19 - İş Kültür)Dikanka Yakınlarında Bir Çiftlikte Akşam Toplantıları, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 19 - İş Kültür)