Dikenler ve Güller Sarayı Dikenler ve Güller Sarayı #1

8,5/10  (58 Oy) · 
75 okunma  · 
49 beğeni  · 
934 gösterim
Kış çok ağır geçiyor. Feyre ailesini beslemek zorunda…Bir gün, avlanırken av olmamak için öldürdüğü kurdunintikamını almaya gelen bir canavar çalıyor kapısını. AmaFeyre’yi almaya gelen canavar bir hayvan değil, Tamlin...Bir zamanlar dünyayı yöneten ölümcül, ölümsüz perilerden biri.Feyre’nin, hayatı boyunca dehşet dolu hikâyelerini dinlediğiperilerin diyarında yasamaya başlamasıyla dünyası altüstoluyor. Kendini bildi bileli hissettiği şiddetli düşmanlık bugüzel ama tehlikeli ülkede bambaşka bir boyut kazanıyor.Feyre’nin çok önemli bir görevi var: Ülkenin üstüne gittikçeçöken eski, karanlık gölgenin onu yok etmesini önlemek.Dikenler ve Güller Sarayı dizisinin bu ilk kitabıyla yolunuz,nefes kesici bir maceraya ve beklenmedik büyüleyici bir askaaçılıyor. Sarah J. Maas’ın bu serisi, George R. R. Martintarzını seven kitap kurtları için ideal! “Hem tutkulu ve romantik, hem de vahşi; çok güzel yazılmış bir efsane. Kesinlikle muhteşem.”New York Times çok satanlar listesi yazarlarından Alexandra Bracken
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2016
 • Sayfa Sayısı:
  540
 • ISBN:
  9786050935448
 • Orijinal Adı:
  A Court of Thorns and Roses (A Court of Thorns and Roses #1)
 • Çeviri:
  Meriç Keleş
 • Yayınevi:
  Dex Kitap
 • Kitabın Türü:
angelsbooks 
30 Nis 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 6/10 puan

Perilerin gazabından korkan bir insan ırkı, iki ırkı birbirinden ayıran bir duvar ve bu iki ırkı da bilinmeze sürükleyen bir tehlike...

Ana karakterimiz Feyre, 2 kız kardeşi ve sakat babasıyla yaşayan 19 yaşında bir genç kız. Çok fakirler. Öyle fakirler ki Feyre'nin avlayacağı av hayvanlarını yiyerek ve denk gelirse kürklerini satarak hayatta kalıyorlar yıllardır. Ve gün geliyor Feyre, o nefret ettiği perilerin tam göbeğinde buluyor kendini.

Çeviri de beni rahatsız eden bir yere denk gelmedim çünkü yutarak okudum kitabı ve dikkat edemedim. Bana yetersiz gelen oldukça yer var ve kurcaladıkça da daha fazlası çıkmaya devam ediyor ama gençlerimize önerebileceğim bir kitap oldu kendisi.

Benim yere göğe sığdıramadığım kitapları bilen arkadaşlara çok beklentiye girmeyin derim ama bahsettiğim kesimden değilseniz seversiniz. Şahsen yetersizliklerine rağmen seriye devam etme kararı aldım. En kısa zamanda 2.kitabı da okumak niyetindeyim.

PINAR DEĞİRMENCİ 
03 Eki 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dikenler ve Güller Sarayı
Dikenler ve Güller Sarayı 1
Sarah J. Maas
Aman Allah ım nefis bir kitaptı Neydi öyle etkisinden çıkamadım
Her satırı her kurgusu mükemmeldi
uzun zamandır böyle zorlayıcı etkisinden çıkarmayacak bir kitap okumadım sanırım
Gerçekten bu kadarını beklemiyordum
Okudukça Tüylerim ürperdi bazı yerlerinde
Nasıl bir kurgudur bu kadınlardan korkulur arkadaş başka bir açıklaması yok.
Harika şekilde düşünmüş kaleme almış yazar
öncelikle başları ailesi için yapmayacağı şey yok feyre nin
Elinde ki herseyi kullanan bir kız
Yine avlanmaya çıktığında karşısına çıkan bir kurt herseyi değiştiriyor
Periler güzellikler gizem şimdi ne yazsam olmaz sopi olur tek söylemek istediğim fantastikte harika bir iş çıkarılmış ikinci kitabı okumak için deliriyorum

Dikenler ve Güller Sarayı benzeri kitaplar

Büşra Ersoy 
23 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap hakkında susmadan saatlerce konuşmak istiyorum. Güzel ve Çirkin anımsatan konusu özgün kurguya harmanlanınca ortaya gerçekten güzel bir kitap çıkmış. Yer yer güldüren, ağlatan, kızdıran bu kitap ikincisi için çıldırmama neden oldu. Karakterlerin mükemmelliği ve yapılan hareketlerin altında yatan ama bizim çok sonra öğrendiğimiz gerçekler... benim için harikaydı. Tamlin ve Feyre yüreğimi dağladı, aslında konuşmak istediğim pek çok şey var özellikle sonradan giren birkaç karakter. Ama spoiler olmaması için söyleyemiyorum. Söyleyebileceğim tek şey mutlaka okuyun. Mutlaka.

Eda Güloğlu 
 26 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 32 günde · 6/10 puan

Okurken başlarda sıkıldım hatta bana baya baya ergen kurgusunu bariz hissettirdi.Sonlara doğru kitap sürükleyiciliğini arttırıyor.Aslında bu kitap hakkında konuşacak pek bir şey yok sıradan , serinin ikinci kitabını okumam.Kitap hakkındaki yorumları okuyunca heyecanlandım ama bence yorumlar fazlasıyla abartı.

Leyla yüksel 
25 May 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Dikenler ve Güller Sarayını okumadan önce ne perilerden hoşlanırdım ne de epik fantastik romanlardan fakat Dikenler ve Güller Sarayı beni kendine hayran bıraktı, tüm kitabı diken üstünde ve ağzım açık bir şekilde okudum, resmen patlamaya hazır bomba resmen. e-kitap olarak indirip okudum ama diyorum ki keşke alıp okusaydım o kadar iyi yani . (şu an resmen kitabın ne kadar iyi olduğunu sana anlatmak için kıvranıyorum. İyiydi, BAYA İYİ! Artık susuyorum. Tamam) Kitaba başlamadan önce konusu karışık olacak anlamayacağım diye çok korktum fakat korktuğum kadar karmaşıklık olmadı okurken. başından sonuna kadar tüm konuya hakimdim. Değinmeden de geçmeyelim yazarın dili efsaneler ötesiydi tüm sahneler tüm duygular istenilen dozda verilmişti. Bu arada Feyre sen nasıl bir şeysin öyle! Şu zamana kadar okudum bu tür romanlar arasında Feyre, Anita Blake'den sonra tanıştığım, kitabın başından beri güçlü olan kadın karakterlerden biriydi. Tam bir Tamlin-Feyre fanı olduğumu da şimdiden belirteyim. Ryhsand ilk başlarda saçımı yolmama sebep olacak kadar ukala olsa da evet onu da sevdim. Lucien ile Tamlin arasında olan kardeşlik duygularına hayran oldum. Tabi Lucien'nın mizah anlayışına. Yazmalara doyamasam da söylemek istediğim bir şey daha var: O NASIL BİR SONDU ÖYLE BE ÜSTAD!?
kitaba puanım : 5/5

Mina Özer 
23 Eyl 2017 · 6/10 puan

İki günde bitirilen güzel bir kitaptı. Konusu genel olarak sıradandı . Kötü bir güç, güce karşı gelen başta basit sonradan nedense güçlü olan bir kahraman , bu savaşta filizlenen aşk ... İşte klasik yani kötü değil ama yeni de değil . Şahsen GOT ile karşılaştırılamaz bence . Yani ne bileyim Martin beni kanser edebilecek potansiyeldeydi. Ne olacak, bu konuşmanın altında ne var diye düşünmekten deli olurdum. Yavaş yavaş sindirirdim çünkü detayları çok güzeldi. Tabi Martin de bir Tolkien veya Ursula veya King değil bence ama orası ayrı mesele ...

Hani televizyonda bazı filmler vardır. Görsel efektleri , bazen konusu ya da oyunculuklar ... Baş yapıt değildir. Hatta kalıcı bile değildir ama izlemek zevk verir . Öyle bir kitaptı.

Quincy 
21 Haz 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Verite-Saint
Nereden başlayacağımı hiç bilmiyorum şu an, sabah iki gibi bitti kitap ve hemen Sis ve Öfke sarayı'na başlamak istedim. Uzun zamandır fantastik, kurgu tarzında şeyler okumuyordum, bu kitap sürekli bu tarzda okuma isteğimi kabarttı. Kitap baya ünlü sanırsam, ben okumak için bekletiyordum, Sis ve öfke sarayı'da gelince okumaya başladım. Aklımda olan, şunu okuyayım dediğim kitapları bir kenara atıp, başka bir kitaba başlıyorum. Neredeyse her zaman böyle yapıyorum.
Açıkçası, bu kitap benim beklentimin üstündeydi. Başlamadan önce sayfa sayını görünce 'yazar bu kadar ne yazdı Allah aşkına?' dediğim doğrudur. Ama okumaya başlayınca sayfa sayısının bir önemi kalmıyor.
Kitaba başlarken arka kapak yazısını okumadım. Perili olduğunu bile bilmiyordum yani öyle söyleyeyim. Arka kapak yazısını okusaydım ön yargım olurdu. Kitabı bitirdikten sonra arka kapak yazısını okuyunca, kitabı ne kadar basite indirgediğini görebiliyorsunuz. Arka kapak yazılarına itibar etmemeyi öğrendiğim bir yıl oldu 2017. Dediğim gibi arka kapak yazısını okumadığım içim Andras'ın arkadaşı olarak Feyre'nin evini basan Tamlin'in insan vücuduna dönüşebilğini bilmiyordum. Bir tahmin yürüttüm, şekil değiştirmesi lazım yoksa olmaz. Dedim bir kaç sayfa sonra şekil değiştirdi. Yumruklarımı havaya savuruyor, biliyordum işte diyordum. Arka kapak yazısı okumamanın faydalarından biri işte bu.
Kitabın başları sıkıcıydı, Feyre'nin ablaları ve babası can sıkıyordu. Fakirlikte cabası. Sabrettim. Bu kitap böyle devam edemez, dedim. Ve dediğim çıktı. Bahar Sarayı'na gittikten sonra bütün kitap değişti. Lucien'e ayrı bir sevgi başladı içimde. Maskeler bu kitabın bir sihiri gibiydi. Tamlin'in Feyre'nin kalbini kazanmaya çalışması ayrı bir güzeldi. Bahar Sarayı, hayallerimde o kadar güzel ki, okuyan herkesin hayalinde farklı şekilleneceğine eminim. Muhteşem bir kitaptı. Amarantha...
Uzun zamandır kötü kraliçe tarzı şeyler görmemiştim. Amarantha her zaman aklımda kalacak sanırım. Rhysand'a gelirsek. İlk başta gıcık aldım. İnkar edemem. Hatta Feyre ile anlaşma yaptıklarında, yapma yapma işte salak mısın diye sitem de ettim. Ama çok da kötü değildi. Sonuçta Feyre'yi 3 kere kurtardı hatta 4 diyelim. Belki daha fazla ,sayamıyorum. Tamlin ve Feyre'nin aşkı bile kitabı okumaya değerdi.
Amarantha ve pis oyunları kitaba heyecan katan olaylardı. Ben okuduğum için çok mutluyum. Heyecandan yerimde duramadığım yerler oldu. Sarah J Maas'ın bütün kitaplarını hiç düşünmeden okuyabilirim. O kadar diyorum. Okunmalı, hele de bu sıkıcı yaz günlerinde. Siz de evde kös kös oturuyorsanız. Ve sadece sıkıcı aşk kitapları okumak istemiyorsanız. Şimdi sırada Sis ve öfke sarayı var. Böyle güzel kitapları çevirip yayınlayan, yayıncılara ne kadar teşekkür etsek az.

Nazlıhan 
 12 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dikenler ve Güller Sarayı tesadüfen okumaya başladığım bir kitap. Hatırlarsanız Devrimin Kızı'ndan sonra bir süre genç yetişkin türüne bulaşmamaya kararlıydım. O süreyi doldurmuşum demek ki neyse :-) Kitap biraz fantastik, biraz romantik. Güzel ve Çirkin'den esinlenilmiş. Ama Tamlin canavar değil, peri. Yine de üzerinde bir lanet var.

Feyre'nin karakteri de Katniss'den esinlenilmiş bence. Fakat o kadar güçlü bir kız değil. Feyre ailesine Katniss kadar bağlı değil, öyle gibi görünüyor ama. Feyre ablalarını da pek sevmiyor bence. Ailenin yükünü üstlenmekten memnun değil, bir de kitabın başlarında babasından veya kardeşlerinden bahsediş şekli ailesini seven biri gibi değildi.

Uzun süredir bir kitabı bu kadar heyecanla okumamıştım. Bayağı akıcı bir kitap. Tabii ki eksileri de var. Hemen onlara geleyim. Birincisi ben Güzel ve Çirkin masalını sevmeyen biriyim. Hani Emma Watson film için demişti ya Güzel ve Çirkin'in feminist bir uyarlaması, bu yüzden oynamak istedim. İşte ben öyle bulmadım. Şöyle söyleyeyim bir kadının zorla alıkoyulması, bunun üzerinden bir aşk hikayesi oluşturulması beni çok rahatsız ediyor. Bu kitapta da aynısı oluyor. Tamlin Feyre'yi alıp götürüyor, sonra bundan bir aşk doğuyor. Kırdığım iki puanın birini buradan kırdım, söyleyeyim. Yani kitabın alt metnindeki hoşlanmadığım şeylerden. Diğer bir şey de kitabın sonlarındaki Rhysand'la olan kısımlar. O kısımlar çok gereksizdi bence.

Diğer bir puanı da yaklaşık ilk 200 sayfada ''aha şimdi şöyle olacak'' diye tahmin edebildiğim için kırdım. Hakkını vereyim, son kısımlarda aksiyon patlaması vardı. Bunun dışında karakterlerin kusursuz olmamaları iyiydi. Tamamen iyi ya da tamamen kötü denebilecek bir anakarakter yoktu (Sadece dört karakterden bahsediyorum, tabii ki kötü olan karakterler vardı). Dediğim gibi kitabın hoşlanmadığım kısımları çok ama kitapta merak uyandıran heyecanlı bir şeyler var. Muhtemelen ikinci kitabı okuyacağım gibi görünüyor. Detaylı yorumum şurada http://birkitaphirsizi.blogspot.com.tr/...as-kitap-yorumu.html

Deniz 
13 Ara 2016 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap muhteşemdi.Çok güzel ikinci kitabı merakla bekliyorum.Bu kitabı okuyan herkesin yorum olarak ikiye ayrıldığı kısım var Team Tamlin ya da Team Rhys ? Tabi ki de Team Rhys diyorum.Okumak isteyrnlere tavsiye ederim.Keyifli okumalar...

zeynep ozturk 
04 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın en sevdiğim serisi bu seri oldu.Kitap sürükleyici bir anda okuyup bitiriyorsunuz .Tek olumsuz bulduğum yan ise tamlin in hicbir şey için savasmamasi caba göstermemesi bu da nitekim ikinci kitapta iyice gözler önüne seriliyor.

2 /

Kitaptan 9 Alıntı

Zekiye 
03 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"İnsan kalbi taşıdığın için ne mutlu sana, Feyre. Bırak hiçbir şey hissetmeyen zavallılar kendine acısın.”

Dikenler ve Güller Sarayı, Sarah J. Maas (Sayfa 532 - Rhysand)Dikenler ve Güller Sarayı, Sarah J. Maas (Sayfa 532 - Rhysand)
Zekiye 
03 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

“Ekmek ve et kadar umuda da ihtiyacımız var, umuda ihtiyacımız var, yoksa dayanamayız. Bırak umut etmeye devam etsin Feyre. Bırak daha iyi bir yaşam hayal etsin. Daha iyi bir dünya.”

Dikenler ve Güller Sarayı, Sarah J. MaasDikenler ve Güller Sarayı, Sarah J. Maas
Quincy 
24 Haz 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Tanışmadığımız halde hayatı boyunca beni arayanlar kadar
Dudaklarını öptüğüm halde beni ayaklar altına alanlar var

Zeki ve adil olanı kolluyormuş gibi görünsem de arada
Kafa tutacak kadar cesur olanları kutsuyorum aslında

Lütuflarım yumuşak huylu ve tatlıdır çoğu zaman
Ama küçümsenince olurum yenilmesi zor bir hayvan

Her darbem güçlüdür, tozu dumana katarım
Ama hemen öldürmem, yavaş yavaş yaparım

Dikenler ve Güller Sarayı, Sarah J. Maas (Sayfa 405 - Dex Pub)Dikenler ve Güller Sarayı, Sarah J. Maas (Sayfa 405 - Dex Pub)
Elif 
02 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

“Peki neden?”
Mavi siyah saçlarını düzeltip göz kırptı, “işte bu, Feyre, en can alıcı soru, değil mi?”

Dikenler ve Güller Sarayı, Sarah J. MaasDikenler ve Güller Sarayı, Sarah J. Maas
Eda Güloğlu 
13 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

''Seni neşelendiren şeyler hakkında kendini asla kötü hissetme.''

Dikenler ve Güller Sarayı, Sarah J. Maas (Sayfa 225 - Dex kitap)Dikenler ve Güller Sarayı, Sarah J. Maas (Sayfa 225 - Dex kitap)
Eda Güloğlu 
13 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

''Çünkü sendeki insani neşe beni büyülüyor.Şu kısa ömründe her şeyi böyle yabani,yoğun ve anlık yaşaman inanılmaz. Kendimi bunun çekiminden kurtaramıyorum,yapmamam gerektiğini bildiğim halde, yapmamak için kendimi zorladığım halde.''

Dikenler ve Güller Sarayı, Sarah J. Maas (Sayfa 225 - Dex kitap)Dikenler ve Güller Sarayı, Sarah J. Maas (Sayfa 225 - Dex kitap)
Büşra Çora 
10 Şub 18:02 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Parmaklarımı sol kolumun ve sol elimin her yerine siyah mürekkeple işlenmiş sarmalların ve helezonların üzerinde gezdirdim.Sol elimdeki parmaklar bile kurtulamamıştı ve avucumun tam ortasında büyük bir göz dövmesi vardı.Şer bakışlı ve kısık gözbebeğiyle gözlerimin içine bakan bir göz.

Dikenler ve Güller Sarayı, Sarah J. Maas (Dex)Dikenler ve Güller Sarayı, Sarah J. Maas (Dex)