Diktatöre Karşı

0,0/10  (0 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
89 gösterim
La Boétie'nin bu eseri, siyaset felsefesinin temelinde yatan en önemli sorulardan birini sorarak başlıyor: İnsanlar neden kendi rızalarıyla tiranlara itaat eder? Her tiranlık ve hatta her yönetim biçimi sivil itaate bağlıdır. La Boétie insanların köleleştirilmelerine gösterdiği bu rızayı eleştirdikten sonra, yaşadıkları sefaletten ve baskıdan kurtulmalarının yolunu ilan ediyor: Sivil itaatsizlik.İnsanların topluca itaat etmeyi reddettiği hiçbir yönetim uzun süre var olamayacaktır; dolayısıyla tiranlığın çözümü halkın tirana verdiği rızayı geri çekmesidir.

La Boétie, eserin devamında ise bu rızayı ortaya çıkaran sebepler ve halkın itaatsizliğe nasıl ikna edileceğini işliyor. Yazara göre rızanın başlangıcı alışkanlıkta yatar. Doğduğundan beri çevresinde sadece tirana itaati görmüş insanlar elbette bu durumu zaman içinde kanıksayacak, bu duruma alışacaktır. Dahası, tiranların kendilerine yüzsüzce kutsallık atfetmeleri, etraflarında bir gizem yaratmaları, devletin propaganda araçlarını sonuna kadar kullanmaları ve bu yolla kendilerini bilge ve adaletli göstermeleri sorunu derinleştirir. Ancak umut vardır; çünkü her zaman özgür düşünebilen, haysiyetli, tiranlığa boyun eğmeyecek insanlar olacaktır.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2017
 • Sayfa Sayısı:
  80
 • ISBN:
  9786058332485
 • Çeviri:
  Dilara Keçeli
 • Yayınevi:
  Liber Plus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Betül kaya 
23 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

16 yy da yazılmasına rağmen bugüne bile ışık tutabilen insanın beynine sorgulamayı kimleri sorgulayacagini yerleştiren halkın geneline hitap eden bir kitap köleleştirme ancak bu kadar güzel elestirebilir nasıl özgür bir dünya kurulabilir çok güzel dile getirmiş

eren bağlar 
29 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

La Boétie, 16. yy 'da yaşamış günümüzde hala devam eden devletçilik-tiranlık sorununu Roma & Yunan geleneğinden örnekler vererek bizlere özgürlüğü ilk tattıran yazarlardan biri. Kısa hayatı çok çalkantılı olsa da zamanında bir Luther 'den farkı olmamıştır. Kitabın %30 'u Rothbard 'ın yazdığı önsözden oluştuğu için her ne kadar La Boétie anarşist olmasa da, her anarşistin gözü kapalı okuması gereken, her zaman el altında tutması gereken bir kitap.

Kitaptan 4 Alıntı

Betül kaya 
23 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Takdim
Ancak umut vardır; çünkü her zaman özgür düşünebilen,haysiyetli,tiranlığa boyun eğmeyecek insanlar olacaktır.

Diktatöre Karşı, Étienne De La Boétie (Sayfa 10)Diktatöre Karşı, Étienne De La Boétie (Sayfa 10)
eren bağlar 
29 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Osmanlı Sultanları, kitapların ve eğitimin kendi doğasını kavrama yetisini ve tiranlıktan nefret etmeyi insanlara en etkili şekilde katacağının oldukça farkındaydı. Topraklarında, kendisinin isteği ile eğitimli insan sayısının çok az olmasını anlıyorum. Bu kısıtlama bağlamında, geçen zamana rağmen içlerinde yanan özgürlük ateşini canlı tutabilmiş coşkulu ve özverili insanlar ne kadar kalabalık olurlarsa olsunlar birbirlerinden bihaber olmaları sebebiyle tesirsiz kalmışlardır. Tiranın baskısı altında eylem ifade ve neredeyse düşünce özgürlüklerini kaybedip arzularında tek kalmışlardır.

Diktatöre Karşı, Étienne De La Boétie (Sayfa 59 - Liber+)Diktatöre Karşı, Étienne De La Boétie (Sayfa 59 - Liber+)
eren bağlar 
28 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Rothbard on La Boétie -2
...seçilmişlere gelince, onlar nispeten "daha katlanılabilir" olsalar da "halktan aldığı iktidarı çocuklarına geçirmeye kararlıdır ve varisleri de bu tutum içine girdikleri anda her türlü ahlaksızlık ve özellikle zalimlik bakımından diğer tüm tiranları nasıl geride bıraktıkları tuhaftır. Bu yeni tür tiranlık için esareti sıkılaştırmaktan ve anısı yeni olsa dahi kökünü kazımak suretiyle insanların akıllarındaki en ufak bir özgürlük kavramını silmek daha iyi yol bulamazlar."

Diktatöre Karşı, Étienne De La Boétie (Sayfa 25 - Liber+)Diktatöre Karşı, Étienne De La Boétie (Sayfa 25 - Liber+)
eren bağlar 
 28 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Rothbard on La Boétie -1
Gerçeklere ve doğanın kanunlarına akıl ve mantık ile ulaşılır, ve her birimiz "ruhlarımızda, iyi nasihat ve terbiye ile erdeme dönüşebilecek lakin çevresindeki ahlaksızlıklara karşı gelmekte aciz kalırsa soluklaşıp çürüyecek olan mantık tohumlarına sahibizdir. Mantık, der La Boétie, bize herkesin aynı özgürlüklere sahip olmasının adil olduğunu öğretir. Çünkü mantık bize, doğanın hepimize başka şeylerle birlikte ses ve konuşma yetisini verdiğini gösterir. Bu yüzden "onun nezdinde hepimiz eşitken özgürlüğümüzün doğallığından şüphe etmemeliyiz" ve yine bu sebeple "kimsenin aklına onları esaret altına alanın doğa olduğu gelmemeli.

Diktatöre Karşı, Étienne De La Boétie (Sayfa 20 - Liber+)Diktatöre Karşı, Étienne De La Boétie (Sayfa 20 - Liber+)