Diktatörün KadınıAlberto Moravia

·
Okunma
·
Beğeni
·
64
Gösterim
Adı:
Diktatörün Kadını
Baskı tarihi:
1960
Sayfa sayısı:
184
Format:
Karton kapak
ISBN:
---
Kitabın türü:
Çeviri:
Tahsin Yücel
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Varlık Yayınevi
Bir diktatör(Tereso), diktatörun pis işleri için kullandığı artık vadesi dolmuş bir polis şefi( Cinco), bu polis şefinin tekrar göze girmek için diktatöre yalandan bir suikast tertiplemesi için görevlendirdigi yardımcısı(Perro), Perro’ nun suikastı üzerine yıkmak için bulduğu saf çocuk( Saverio), plandan haberi olan Saverio'nun üvey kardeşi(sebastien), diktatöre suikast düzenleneceği daveti düzenleyen ev sahibesi zengin kadın(Gorina), diktatörun kendisi için yanıp tutuştugu Gorinanin dostu dul ve zengin kadın ( Fausta)...
Kitap adım adım suikaste giderken aynı zamanda bunun arka planında yaşanan aşk oyunlari. Farklı bitişiyle, kadın erkek ilişkilerinin iyi tahlilleri ile okunmayi hak ediyor.
Üzücü olan taraf kitabın artık basilmiyor olması...
Annesinin ölümünü bilmezlikten gelmek istediği gibi, baba mirasınin yok oluşu karşısında da ilgisiz kalıyordu. Böyle bir inanmazlik, bunu hiç düşünmemesini, iflas etmemişler gibi davranmasını sağlıyordu.
Sebastien' in politika tecrübesi yoktu hiç,ama yakın geçmişteki pek şiddetli ayaklanmalar yüzünden duygusuzlaşarak , hiç bir şeye, devlete de, ihtilale de , özgürlüğe de, otoriteye de inanmayan bir nesildendi.
Memleketin en kudretli adamıyım, halk beni alkışlıyor, kuvvetimin şöhretimin zirvesindeyim, gene de bir küçük kadın, bir iki cilve ile düşmanlarımdan ve rakip milletlerden daha çok uzuyor beni.
Tecrübeyle biliyordu Fausta: aşk avını bırakıp kaçırmaktansa , en kötü alçalislara, en iğrenç durumlara boyun eğerdi.
İster general , ister uşak olsunlar, bazı durumlarda bütün erkekler birbirinden farksız olduklarını bilecek kadar tecrübe sahibiydi.
Sebastien, her şehvet hareketini tapilasi bir terk oluş, her şehvetli kadını bir melek gibi görenlerin yaşındaydi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Diktatörün Kadını
Baskı tarihi:
1960
Sayfa sayısı:
184
Format:
Karton kapak
ISBN:
---
Kitabın türü:
Çeviri:
Tahsin Yücel
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Varlık Yayınevi

Kitabı okuyanlar 2 okur

  • Esma Gül
  • Baran Ç.

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%100 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0