1000Kitap Logosu
Dil Söyler Kulak Dinler Kalp Söyler Kâinat Dinler

Dil Söyler Kulak Dinler Kalp Söyler Kâinat Dinler

Aşkı Bulmanın Felsefesi

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET

Hakkında

104 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 2 sa. 57 dk.
Adı
Dil Söyler Kulak Dinler Kalp Söyler Kâinat Dinler
Alt başlık
Aşkı Bulmanın Felsefesi
Tasarımcı
Basım
Türkçe · Türkiye · Destek Yayınları · Nisan 2020 · Karton kapak · 9786053118145
“Ölen beden imiş âşıklar ölmez...” Türkçe şiirin öncüsü olarak tarihte ölümsüzleşen bir tasavvuf ve halk şairidir Yunus Emre... Tekke şiiri geleneğini özgün bir söyleyişle Anadolu’ya yaymış bir gönül işçisidir. Aynı zamanda bir felsefenin de temsilcisidir. İnsanın nesneyle ve varoluşla ilişkisini dizelerinde ustalıkla işlemiştir. Var olmanın, hakikate ulaşmak için aklı kullanmanın ve aşka düşüp hiçliğe karışmanın yollarında çok değerli bir rehberdir Yunus Emre...

Okurlar

Kadın
% 67.3
Erkek
% 32.7
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş
8.0
10 üzerinden
220 Puan · 33 İnceleme
104 syf.
·
2 günde
·
6/10 puan
Deməli belə,
Müəllifin gətirdiyi statlar və alıntılar çox qəşəng idi. Dini və var olmağı o qədər gözəl başa salır ki. Amma
Yunus Emre
Yunus Emre
haqqında elə bir məlumat yox idi. Sadəcə bir neçə şeiri və buna görə də kitabı bəyənə bilmədim. Daha çox müəllifin düşüncələri var idi kitabda. Hər kəsə xoş oxumalar
104 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Yunus Emre ve aşkı bulma felsefesi... Yunus Emre hakkında bilgi vererek başlıyor. Şiir ve sözlerine bazı sayfalarda yer verilmiş aynı zamanda Dante’ nin İlahi Komedya eserinden de alıntılar yapılmış. Hiçliğin peşindeki Yunus’un yolunu okumak güzeldi. Hem felsefe hem tasavvuf severler için tavsiye eder iyi okumalar dilerim.
104 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
‍️Herkese merhaba, bugün çağlayan bir aşkın yolculuğuna şahit oldum. Yunus Emre desem , siz ne dersiniz ? Ben var olmanın hiçlikten geçtiğini bilen çok değerli bir rehberdir derim. ️Yunus Emre, tasavvuf ve halk şairidir. Benim nazarımda ölümsüzleşen bir gönül işçisidir. Beşeri olandan uzaklaşan , ilahi olana kendi hiçliği ile kavuşan bir gönül işçisi… Taner Şanlıoğlu’nun Yunus Emre için söylemiş olduğu her kelimesini su gibi içtim, var olduğu o hiçlikte ferahladım. Dilerim hepiniz Yunus Emre’nin hiçliğinde ferahlarsınız. ”Bir avuç toprak, biraz da suyum ben. Neyimle övüneyim? İşte buyum ben…”
104 syf.
·
Beğendi
·
5/10 puan
104 sayfalık, cep boy bir kitaptı. Ünlü aşk eri Yunus Emre'nin felsefesini, Dante'nin felsefesi ile harmanlayıp ortaya "insan neden var, neden acı çeker, aşk gerekli midir, her şey akılla çözümlenemez mi" sorularının cevabını koyan, felsefe-düşünce kategorisinde yer alabilecek bir eserdi. Yunus Emre'nin hayatını benim gibi sullar seller misali bilenler zaten kitapta yazılı birçok cümleyi ezberden söylerler. Alalım mı derseniz, açıkçası almasanız da olur..
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.