Din Neden Gereklidir?

6,8/10  (5 Oy) · 
23 okunma  · 
6 beğeni  · 
389 gösterim
Allah din göndermiş midir? Din neden önemli ve gereklidir? Din olmadan Allah'ın varlığı, birliği, sıfatları, Allah-evren-insan ilişkisi, hayatın anlamı, ölüm ve sonrası gibi en temel konularda tatmin edici açıklamalar bulmak mümkün müdür? Dünyevileşmenin dinin göz artı edilmesi üzerindeki etkisi nedir?

Din olmadan Allah'a ve yarattıklarına karşı sorumluluklar bilinebilir mi? Ateist oranının yüksek olduğu ülkeler daha mı ahlaklılar? Savaş ve kargaşaların sebebinin din olduğu iddiası doğru mu? Allah neden kendisine dua ve ibadet edilmesini istemektedir?
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2015
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9786056441745
 • Yayınevi:
  İstanbul Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Siyabend 
18 Şub 21:52 · Kitabı okudu

Kendime sorduğum soruların birçoğuna cevap alabildiğim bir kitaptı. Muhtemelen diğer okuyucularda sorularının bir kısmına cevap alacaktır.

Kevser BAŞOĞLU 
01 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Emre Dorman büyük oranda ahlak ilkesi üzerinde durarak dinin gerekliliğini açıklamaya çalışmış. Benim için oldukça faydalı bir kitaptı. Yalnız daha kapsamlı ve daha çok ilke barındıran bir kitap olmasını isterdim.

Kitaptan 10 Alıntı

Orhan Nadir Yamuk 
07 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Tüm planların bir gün yok olacaklar üzerine kurulması son derece anlamsızdır.

Din Neden Gereklidir?, Emre Dorman (Sayfa 13 - nisan 2015 baskısı)Din Neden Gereklidir?, Emre Dorman (Sayfa 13 - nisan 2015 baskısı)
Orhan Nadir Yamuk 
07 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dini bildirimlere ihtiyaç olmadığına inananlar için akıl ahlâkî davranışları bilip belirlemek için bir ölçü kılınmıştır.

Din Neden Gereklidir?, Emre Dorman (Sayfa 35 - nisan 2015 baskısı)Din Neden Gereklidir?, Emre Dorman (Sayfa 35 - nisan 2015 baskısı)
Orhan Nadir Yamuk 
07 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Objektif bir ahlâktan söz edebilmek için mutlaka ahlâkın dine yani Allah’a
dayandırılması gerekir. Aksi halde ahlâkın objektifliğinden söz etmek mümkün olamayacağı gibi herkesin kendi kabulleri ve bakış açısı doğrultusunda bir ahlâki değer
ortaya koyması da kaçınılmaz olacaktır.

Din Neden Gereklidir?, Emre Dorman (Sayfa 50 - nisan 2015 baskısı)Din Neden Gereklidir?, Emre Dorman (Sayfa 50 - nisan 2015 baskısı)
mikail çetinkaya 
22 Şub 19:52 · Kitabı okudu · Beğendi

"Ancak Allah'a gerektiği gibi inanan biri, kendinin, toplumunun yada emri altında olduğu yönetim ve kişilerin değil Allah'ın buyruklarını dikkate alarak ahlâkî ve ahlâk dışı olan arasındaki ayrımı gözetir. Gözetmediği takdirde ise Allah inancına aykırı davranmış olur. "

Din Neden Gereklidir?, Emre Dorman (Sayfa 113 - İstanbul Yayınevi)Din Neden Gereklidir?, Emre Dorman (Sayfa 113 - İstanbul Yayınevi)
Orhan Nadir Yamuk 
07 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

dinden bağımsız bir ahlak mümkün mü?
Richard Dawkins’e göre: “Gözlemlediğimiz evren, temelinde, tasarım olmayan, amaç olmayan,iyi ve kötü olmayan, kör acımasız bir umursamazlık dışında hiçbir şey olmayan bir evrenden beklediğimiz tüm özelliklere sahiptir.”

ben:verin şunun 1000 lirasını

Din Neden Gereklidir?, Emre Dorman (Sayfa 52 - nisan 2015 baskısı)Din Neden Gereklidir?, Emre Dorman (Sayfa 52 - nisan 2015 baskısı)
Orhan Nadir Yamuk 
07 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ne tek başına akıl ne de tek başına iman yeterlidir. İlahi bir dinde
akıl ile iman birlikte ve uyum içindedir. Dolayısıyla akıl ile iman arasında bir çatışma olması söz konusu değildir. Dinde aklın sınırlarını aşan gerçekler olabilir -ki vardır.
Ama söz konusu gerçekler akla aykırı değildirler. Bu nokta son derece önemlidir çünkü kişiyi iman etmek için aklın bir kenara bırakılması yanılgısından kurtarır.

Din Neden Gereklidir?, Emre Dorman (Sayfa 11 - nisan 2015 baskısı)Din Neden Gereklidir?, Emre Dorman (Sayfa 11 - nisan 2015 baskısı)

"Dinde aklın sınırlarını aşan gerçekler olabilir -ki vardır. Ama söz konusu gerçekler akla aykırı değildirler. Bu nokta son derece önemlidir çünkü kişiyi iman etmek için aklın bir kenara bırakılması yanılgısından kurtarır."
Emre Dorman/Din Neden Gereklidir syf 11

Din Neden Gereklidir?, Emre Dorman (Sayfa 11 - İstanbul Yayınevi)Din Neden Gereklidir?, Emre Dorman (Sayfa 11 - İstanbul Yayınevi)
Orhan Nadir Yamuk 
07 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

dıştan ışıltılı gözüken ama içten içe çürüyen ihtişamlı bir ağaç gibi içi boşaltılmış kütüklere döndü insanlar.

Din Neden Gereklidir?, Emre Dorman (Sayfa 23 - nisan 2015 baskısı)Din Neden Gereklidir?, Emre Dorman (Sayfa 23 - nisan 2015 baskısı)
Orhan Nadir Yamuk 
07 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Allah yoksa objektif ahlâki değerler için bir temel kalır mı? Ateist bakış açısına göre insanlar yalnızca hayvandır ve hayvanların diğerlerine karşı ahlâki yükümlülükleri
yoktur. Bir aslan bir zebrayı öldürdüğünde, zebrayı öldürmüş olur, fakat cinayet işlemiş olmaz. Kocaman bir köpek balığı dişisiyle güç kullanarak çiftleştiğinde,
güç kullanarak çiftleşmiş olur fakat tecavüz etmiş olmaz. Çünkü onlar için olayların ahlâki boyutu yoktur. Ne yasaklanmışlardır ne de yükümlülükleri vardır.
William Lane Craig

Din Neden Gereklidir?, Emre Dorman (Sayfa 49 - nisan 2015 baskısı)Din Neden Gereklidir?, Emre Dorman (Sayfa 49 - nisan 2015 baskısı)

Allah evreni ve yaşamı yaratırken hiçbir masraftan kaçınmayan bir sanatçı gibi cömert davranmıştır. Her şey tam da olması gerektiği gibi hassas ve zarif bir yaratılışa sahiptir. Yarattığı pek çok şeyi insanın emrine amade kılmış ve insanın ihtiyaç duyacağı her şeyi ona vermiştir. İhtiyaç duyacağı her şeyi insana veren Allah’ın, insanın en çok ihtiyaç duyacağı rehberi yani dini insana vermediğini düşünmek aklın ve vicdanın sınırlarının dışına çıkmak demektir. Yarattığı sayısız güzellik ile insana lütufta bulunan Allah, yaratılmışların en yücesi olan insanın aşağılık bir duruma inmemesi için dini bildirimlerde bulunarak kullarını uyarmıştır. Dolayısıyla din insan için son derece gereklidir ki Allah insanlara din göndermiştir. _ DİN NEDEN GEREKLİDİR?/Emre Dorman -

Din Neden Gereklidir?, Emre Dorman (Sayfa 13 - İstanbul Yayınevi)Din Neden Gereklidir?, Emre Dorman (Sayfa 13 - İstanbul Yayınevi)