Din ve Cinselik

9,0/10  (5 Oy) · 
5 okunma  · 
5 beğeni  · 
96 gösterim
Hayatını, inandığı dini bilmeyen bir topluma dininin gerçeğini öğretmeye adayan Turan Dursun bu kitapta dinlerin cinselliğe bakışını ele alıyor; tabuları sorguluyor. Tevrat ve Kur'an metinlerinden hareketle Kadın-erkek ilişkilerini inceleyen Din ve Cinsellik'ten bazı konu başlıkları:

İlk Çift İlk Cinayet ve Kadın
Tufan ve Yeniden Üreme
Tevrat'ın Buyruğu ve Homoseksüellik
Yasak Aşk ve Yasak Cinsel Birleşme
Zina, Fuhuş, Hayvanlarla Cinsel İlişki
Şeytansı İlk Dişi İnsan Pandora
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789753438827
 • Yayınevi:
  Kaynak Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 5 Alıntı

...tarih şunu kanıtlamaktadır ki her toplum, kadına verdiği değere oranla gelişir ya da ilkelleşir.

Din ve Cinselik, Turan Dursun (Sayfa 138)Din ve Cinselik, Turan Dursun (Sayfa 138)

Şeriat
İslam'da inançlar, zaman içinde şeriat adı altında kalıplaştırılmıştır. Yöneticiler kendilerini Tanrı'nın temsilcisi sayarak yeni şeriat kuralları icat etmişlerdir. Böylece yöneticinin çıkarı, Tanrı'ya olan inancının önüne geçmiştir.

Din ve Cinselik, Turan Dursun (Sayfa 137)Din ve Cinselik, Turan Dursun (Sayfa 137)

''Hemen bütün mitolojilerde ilk erkek ve ilk kadın tasarımı vardır. Örneğin Hititlerin tanrıçası Hepa, Yunanlılarda Niobe, İskandinavların Embla'sı birer çeşit Havva'dırlar.''

Din ve Cinselik, Turan Dursun (Sayfa 18)Din ve Cinselik, Turan Dursun (Sayfa 18)

Osmanlı'da Kadın
III.Osman zamanında kadınların sokağa çıkmaları haftada 4 güne indirilecek; IV.Mustafa ise bu özgürlüğü çok görüp sokağa hiç çıkamayacaklarını ferman edecektir. 1881'de II.Abdülhamit'in bu konuda bir yasa çıkarttığı da bilinmektedir. 1900 yılında kadınların, babaları ve oğulları ile dahi ''sokakta beraber dolaşamayacakları'' buyurulacaktır.

Din ve Cinselik, Turan Dursun (Sayfa 143)Din ve Cinselik, Turan Dursun (Sayfa 143)

Haçlılar
Fakir fukara için, İslama öykünen bir yöntem bulundu. ''Din yolunda savaşta ölürsen yerin cennettir'' dediler. Kendisini günahkar sayan fakirlere cennetin anahtarı (fak-fuk-fon) olarak Haçlı Seferlerine katılmaları önerildi. İslam'ın Avrupa sınırlarına kadar gelebilmesinin gizi, bu düşünceye dayanıyor olmalıydı. Hristiyanlık, İslam'daki bu inancı, belki ilk kez Haçlı Seferi'nde uyguluyordu. Kim bilir? Papa bilir, ruhban bilir... Bir de Uygarlık Tarihi bilirdi.

Din ve Cinselik, Turan Dursun (Sayfa 136)Din ve Cinselik, Turan Dursun (Sayfa 136)