Adı:
Din ve Psikiyatri
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052992777
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Religion and Psychiatry
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Baskılar:
Din ve Psikiyatri
Din ve Psikiyatri
Ölüme, yanıp kül olmuş bir kaleden başka bir şey bırakmayın.

Nikos Kazancakis

“…varoluşsal psikoterapi ile dinî teselli arasında da bazı kıyaslamalar yapacağım. Bu iki yaklaşımın karmaşık, gerilimli bir ilişkisi olduğuna inanıyorum. Bir bakıma aynı atalara ve endişelere sahip kuzenler sayılırlar: insanlığın doğasında bulunan umutsuzluğa çare bulmak gibi bir görevi paylaşıyorlar… Ama yine de temel inançlar ve psikoterapinin belli başlı pratik yaklaşımları ile dinî tesellinin taban tabana zıt olduğu da bir gerçek.”

İnsan neden ilahi bir varlığa inanma ihtiyacı hisseder? Ölüm neden korkutucudur ve insanı dinî teselliye iter? Din ve psikiyatri insan ruhuna nasıl dokunur?

2000 yılında Amerikan Psikiyatri Birliği’nin Oskar Pfister Ödülü’ne layık gördüğü Irvin Yalom’un ödül alırken yaptığı konuşmayı içeren bu kitap, hemen her insanın zihnini kurcalayan sorulara yanıtlar sunuyor.

“Psikoterapiye ilgi duyan genel okur için Irvin D. Yalom’dan daha ilginç bir yazar olamaz. Aralarında Nietzsche Ağladığında romanı da bulunan on beş kurgu ve kurgu dışı kitabın yazarı olan Yalom, bir psikiyatr ve terapist olduğu kadar yetenekli bir hikâye anlatıcısıdır.”

Heather C. Liston
64 syf.
·9/10
Merhabalar en iyi psikolojik kitapların yazarı olan Irvin Yalom’un Din ve Psikiyatri kitabı yazarın 2000 yılında Oskar Psifter Ödülünü alırken yaptığı konuşmanın yer aldığı kitaptır.Kitapta herkesin kafasını kurcalayacak sorular yer almaktadır.Kitap çok kısa olduğundan tam olarak yazılardan tat alamayabilirsiniz.Kitapta ünlü düşünürlerin alıntılarına da yer verilmiştir.Yazılarında içerik olarak ise Ölüm,Din,Psikiyatri,Varoluşsallık gibi kavramlar üzerinden durulmuştur.Varoluş olarak insanların en büyük kaygısı olarak ; Ölüm,Özgürlük,Soyutlanma ve Anlamsızlığı neden olarak göstermiştir.Kitapta en beğendiğim yer yazarın doğum gününden bahsettiği yerdi ; “Bu tür günleri genellikle kutlarız ama bu konuyu biraz düşündüğümüzde bu kutlamanın neyle ilgili olduğu sorusu ortaya çıkar ; bu kutlamanın gerçek işlevi,zamanın engellenemez bir şekilde akışının acımasız hatırlatıcılarını inkar etme ve etkisiz hale getirme değil midir?”
Irvin Yalom okuyacak olanlara öncelikle Nietzche Ağladığında ve Aşkın Celladını öncelikle okumanızı öneririm.
Keyifli Okumalar Dilerim
64 syf.
·9/10
Yalom'u, kütüphanede Freud'un bir kitabını ararken şans eseri rastladığım bu kitabı okuduktan sonra tanıdım ,zamanla en sevdiğim yazarlardan biri olup çıkıverdi.
Bu kitabına gelirsek Irvin Yalom'un konferanslarından derlenmiş ve dine psikiyatrinin bakış açısıyla yaklaşarak dinin kökenleri ve yaşama amacımız üzerine Freud, Jung ve tabi ki kendisinin sorgulamaları ve düşüncelerine yer verilen kısa ve öz bir eser olduğu söylenebilir. İnsanı yormadan düşündüren, akıcı ve terminolojik kelimelere yer vermeden anlatan bir kitaptır ayrıca. Düşünen herkese hitap eden ve tek atımlık denen türden bir kitap olduğundan herkesin okumasını tavsiye ederim. Ayrıca biraz Yalom'dan bahsetmek gerekirse psikoterapinin, psikiyatrinin klinik dışındahalka uzanan dallarından biri olduğunu söyleyebiliriz. Bu konularda yazılan kitaplar genelde akıcı bir üslupla ilerlemez ve bilgi yığını türünde olduğundan ağır gelebilir ama Yalom'da tam tersidir. Okudukça okuyasınız gelir, her satırda olmasa da çoğu satırda kendinizi bulursunuz. Diğer satırlar ne mi olacak? Onlar da çevrenizdeki diğer insanlardır tabi ki. Keyifli okumalar.
64 syf.
·1/10
Şimdiye kadar okuduğum gerek entelektüel gerek psikolojik açıdan en doyurucu olmayan kitap. Yazar, insanın farkındalığının oluştuğu zamandan itibaren yaşamla ve yaşamın anlamıyla ilgili varoluşsal sorular sormasının biyolojik bir getiri olduğunu kabul ederken dinin bu sorulara verdiği cevabı küçümsüyor, kendisinin alternatif olarak ortaya koyduğu yaklaşımsa, insanın yaşamını bu tarz varoluşsal soruları kendisine unutturacak biçimde doldurması(!) Düşünürlerin konu yaşamı 'anlam'landırmaya geldiğinde bu denli sığ bakışlar ortaya koymaları ne denli üzücü. Arka kapak metninin aksine "Neden varım?" Sorusuna dair hiçbir şey bulamayacağınız kitap "derinlik" adına da hiçbir şey barındırmıyor.
64 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
"Her birimizin karanlıkta yol alan yalnız gemiler olduğunu biliyorum ama yine da yakınlardaki diğer gemilerin ışıklarını görmek büyük rahatlık sağlıyor."

*Kitabı bir oturuşta bitirmeyi düşünmüyordum ama yine bitirdim. Yalom'un 2000 yılında Oscar Pfister Ödülü alırken yaptığı konuşmayı içeriyor, sayfalar zaten yarım gibi, incecik bir kitap bu yüzden bir oturuşta bitirdim. Kısa ama derin derin düşündürüyor. Yalom'dan okuduğum ilk kitap olur kendileri. İnsanın kafasında gerçekten müthiş soru işaretleri uyandırıyor, beynim alev aldı diyebilirim. Psikoterapinin temel yaklaşımları ve din arasında hem büyük bir bağlantı hem de derin uçurumlar olduğunu gözler önüne seriyor. İnsanın anlam arayışını, ölümün korkutuculuğunu, ölüm ve din arasındaki ilişkiyi, insanın hangi zamanlarda bir dine inanma isteğine daha çok yöneldiğini sorgulatıcı şekilde dile getirmiş gerçekten. En dikkatimi çeken yer ise, Yalom'un ateist olmasına rağmen "Bazen inanma ihtiyacımızın ısrarı ve gücü karşısında büyük bir hayret duyuyorum, bu ihtiyaç hiç kaybolmuyor." demesiydi. Bu cümle aklıma direkt şu hadisi getirdi: "Her doğan, İslâm fıtratı üzerine doğar." Biz bir dine inanma ihtiyacı duyarak geliyoruz bu dünyaya zaten. Ne kadar "inanmıyorum, kabul etmiyorum" diyenlerimiz olsa da bu isteğin kaybolmadığını Yalom dile getirmiş. :)
*Çevremizde her zaman bizim görüşümüzde, dinimizde insanlar barınması olanaksız. Olaylara farklı gözlerle bakabilmek için okunabilirliği yüksek bir kitap. Psikoloji hakkında bilgim arttıkça ben tekrar dönüp okuyacağım, Yalom bazı danışanlarının dinle ilgili duygu durumlarını da dile getirdiği için ben bir kere okuyup kenara atamam bu kitabı. :) Bu konulara ilgi duyanlara tavsiye ederim.
*Ayrıca Freud, Nikos Kazancakis'e atıflarda bulunmuştu kitapta. Zaten okuma listemde oldukları için en kısa zamanda onlarla ilgili de kitap okuyacağım.
64 syf.
·1 günde
Yalom'ın Pfister ödülünü alırken yaptığı konuşmasından oluşan 60 sayfalık kitap Din ve Psikiyatri.Birbirinden bağımsız bu iki kavramın aslında ne kadar iç içe olduğunu da gözler önüne seren bir kitap aynı zamanda. Dogmalardan yola çıkan dinin bilimsel temelli psikiyatriyle olan ilişkisi doğum, yaşam, ölüm arasındaki insan döngüsünü muazzam bir şekilde işlemiş Yalom. Bunu yaparken de Nietzsche'den, Schopenhauer'dan Kazancakis'ten örnekler sunuyor. Psikoloji ve varoluşçuluk sevenler için güzel bir kitap, Yalom okumaya başlamak için de öyle.
''Ölürken başkalarının yanımızda olmasını isteyebiliriz, birisi için ya da bir dava uğruna ölebiliriz ama kimse, birisinin yalnız ölmesine engel olamaz.Ölürken birilerinin bize eşlik etmesini istesek de (antik zamanlarda hükümdarların yaptığı gibi )ölmek, insan deneyimlerinin en yalnızı olarak kalmaya mahkumdur.''
64 syf.
Yazarın ödül aldığı bir toplantıdaki konuşmasını içeren-Din ile psikiyatri arasındaki ilişkiyi anlatıyor. Kitap çok kısa ve koşa bir zamanda diliminde okuyabilirsiniz.Fakat etkisi büyük .
64 syf.
·Puan vermedi
Irvin Yalom, yine kendi hayatı üzerinden çıkarımlara bu sefer din kavramı üzerinden hayatın anlamını sorguluyor. Kitabın akıcılığı da gayet yerinde..
64 syf.
·Beğendi·8/10
üzerinde düşünülmesi gereken kilit cümlelere yer vermiş.Sorgulatan bir yaklaşımı var kendisinin. Irvın Yalom'un tarzını seviyorum beğendim.Sorgulama üzerine bir sıkıntınız yok ise siz de seversiniz diye düşünüyorum..
64 syf.
·Beğendi·5/10
#IrvinYalom bir psikiyatrist. Stanford Üniversitesinde halen çalışıyor. Bu kitabı 2000 yılında kendisine yılın psikiyatrisi ödülü verildiğinde yaptığı bir konuşmayı içeriyor. O nedenle çok akıcı bir solukta okuyabilirsiniz. Varoluşçu Psikoterapi kitabı okumadan bu ince kitaba geçmeyin derim. Önce tanımak gerek. Ben yıllar önce okumuştum ama tekrar okuyacağım kitaplar arasında.
Bu kitapta diye başlarsam yazacak çok şey var en iyisi kendiniz okuyun ve antitezlerinizi siz üretin.
#okuduğunkitabıpaylaş
#bilgiylekalın
#kitapsızkalmayın
#Allahkitabınızıversin
#dinvepsikiyatri
#IrvinDYalom
64 syf.
Bu incecik kitabın felsefi ve psikiyatrik açıdan bana öğrettiklerini kelimelere dökmek çok zor. Yazar din ve psikiyatri çalışmalarının ne kadar iç içe olduğunu ancak nasıl bazı felsefeciler tarafından gözardı edildiğini ve reddedildiğini kendi görüşlerine de yer vererek açıklamış. Mutlak bir dinin aslında insanın sonsuz arayışlarından doğduğunu belirtiyor.
64 syf.
·578 günde·Beğendi·8/10
"Ben öyle uzun kitapları okuyamam, kitabi elime alıp bitirmem lazım" diyorsanız bu kitap tam sizlik. 2000 yılında Pfister ödül törenindeki konuşmayı içeren kitabı sanırım 4-5 kez okudum. Elbette katılmadığım birçok tespiti de var ama hiç bakmadığım bakış açıları kazandırdı diyebilirim. Psikoterapi-ölüm-anlam üçgeninde seyehat ettiren ve dini sorgulayan kitap sade üslubuyla da dikkat çekiyor. Irvin Yalom hiç okumadıysanız bu kitapla başlayabilirsiniz...
64 syf.
·Puan vermedi
Yalom'un ödül aldığı bir törende yaptığı konuşmanın metni. Bir ateist olmasına rağmen din ve psikiyatri ödülü almış olmasına kendisi de şaşırmış ilk öğrendiğinde. Kısa bir kitap.

Anlam arayışı yolculuğunda, kendisini ve hastalarını din ve varoluşçu psikoterapi arasında sallandırırken gözlemlediği tepki, yaklaşım ve kavramlara değinmiş kısaca. Düpedüz bir Nietzsche, Schopenhauer ve Sartre etkisi okunabiliyor ki Yalom zaten bunu her fırsatta dile getirmiş. Din ve mantığın çelişkilerini tartışmasız bir kesinlikle kabul ederken, diğer yandan, öldükten sonra "sevdiklerimle tekrar beraber olma" fikrine keşke inanabilseydim diye belirtmiş.

Nispeten materyalist bir yaklaşımı olmasına rağmen, dini hatta dinleri ve dahi inanç ekollerini, tüm kalbiyle inanan birisinden çok daha iyi bildiğine ve tahlil ettiğine şüphe yok.

"Varoluş"un getirileriyle yüzleşen insanın dört nihai kaygıyla düğümlendiğini söylemiş ki bu kitabın(konuşmanın) eksenini bunlar oluşturuyor.

 "Ölüm" ,  "Soyutlanma"  ,  "Hayatın Anlamı" ve "Özgürlük"

Hepsi de düşünmeyi seven insanların dönüp dolaşıp başa sardığı popüler, gizemli ama bir o kadar da tanıdık kavramlar zaten.
(...) insan dünyaya tek başına gelip bu dünyadan tek başına ayrılmak zorunda olduğunu ancak ölmek üzereyken gerçekten fark eder.
Schopenhauer dinî inancın, gelişmesi için çocuklukta ekilip kök salması gerektiğini bize hatırlatıyor: "İnanç kapasitesi çocuklukta en yüksek seviyededir; bu yüzden dinler, o hassas yılları her şeyden önce ele geçirmeye kendilerini adarlar."
"Hayret veren hipotezler sizin, sevinç, keder ve anılarınızın, hatta hırslarınızın, kişisel özgür irade anlayışınızın, geniş bir kümelenme gösteren sinir hücreleri ile bunlara bağlı moleküllerin davranışından başka bir şey olmadığını söyler."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Din ve Psikiyatri
Baskı tarihi:
Eylül 2017
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052992777
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Religion and Psychiatry
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Baskılar:
Din ve Psikiyatri
Din ve Psikiyatri
Ölüme, yanıp kül olmuş bir kaleden başka bir şey bırakmayın.

Nikos Kazancakis

“…varoluşsal psikoterapi ile dinî teselli arasında da bazı kıyaslamalar yapacağım. Bu iki yaklaşımın karmaşık, gerilimli bir ilişkisi olduğuna inanıyorum. Bir bakıma aynı atalara ve endişelere sahip kuzenler sayılırlar: insanlığın doğasında bulunan umutsuzluğa çare bulmak gibi bir görevi paylaşıyorlar… Ama yine de temel inançlar ve psikoterapinin belli başlı pratik yaklaşımları ile dinî tesellinin taban tabana zıt olduğu da bir gerçek.”

İnsan neden ilahi bir varlığa inanma ihtiyacı hisseder? Ölüm neden korkutucudur ve insanı dinî teselliye iter? Din ve psikiyatri insan ruhuna nasıl dokunur?

2000 yılında Amerikan Psikiyatri Birliği’nin Oskar Pfister Ödülü’ne layık gördüğü Irvin Yalom’un ödül alırken yaptığı konuşmayı içeren bu kitap, hemen her insanın zihnini kurcalayan sorulara yanıtlar sunuyor.

“Psikoterapiye ilgi duyan genel okur için Irvin D. Yalom’dan daha ilginç bir yazar olamaz. Aralarında Nietzsche Ağladığında romanı da bulunan on beş kurgu ve kurgu dışı kitabın yazarı olan Yalom, bir psikiyatr ve terapist olduğu kadar yetenekli bir hikâye anlatıcısıdır.”

Heather C. Liston

Kitabı okuyanlar 221 okur

  • Betül Sertkaya
  • Hakan Tekin
  • Esin Uysal
  • ilayda
  • Alp Ateşçakmak
  • sl...
  • Gazi
  • Betül Acar
  • Betikevi
  • Halil Gökçimen

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20.3 (15)
9
%10.8 (8)
8
%12.2 (9)
7
%4.1 (3)
6
%4.1 (3)
5
%6.8 (5)
4
%1.4 (1)
3
%0
2
%0
1
%2.7 (2)