Dini Konularda Kendini Kandırmanın 40 Yolu

7,6/10  (32 Oy) · 
51 okunma  · 
25 beğeni  · 
903 gösterim
İnsanlar, yaşamları içinde pek çok şeye değer biçerler. Bir dine, bir gruba, siyasi bir partiye ya da bir futbol takımına bağlanmak şeklinde ortaya çıkar söz konusu bu değer. Ancak zamanla insanlar, değerleri ile yaşamları arasında tezat oluşturacak şeyler ile karşılaşırlar. Genellikle de, yapmak istedikleri şeylerin yanlış olmasını istemezler. Bu yüzden ya gerçeklerle yüzleşmekten kaçar ya da bu gerçeğe karşı koymaya çalışırlar.

Kendini kandırma, işte bu aşamada devreye girer. Allah'a ve dine inandığını söyleyen, ancak inancının gereklerini yerine getirmede zorlanan kişi, bir çelişki içindedir. İnsan çelişkilerle yaşayamayacağı için de, kendince bahaneler üretir ve sıraladığı bu bahanelerin ardına gizlenir. Dini konularda kendini kandırmak üzere üretilen bu bahanelerin zararı ise, başkasına değil, bizzat bu bahaneyi üreten kişinin kendisinedir...

Elinizdeki kitap, insanların dinî konularda kendilerini kandırmak üzere ürettiği, birçoğu birbiriyle de çelişkili bu bahane ve gerekçeleri irdeliyor. Ve, âyetlerden süzülmüş duru bir bakış açısıyla bizi berrak, çelişkisiz bir düşünce ve yaşayışa çağırıyor...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9786051315355
 • Yayınevi:
  Nesil Yayınları
 • Kitabın Türü:
mithrandir21 | Uğur 
 11 Nis 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Emre Dorman, dini konularda inanan bir kişinin kendini nasıl kandırabileceğini 40 madde altında ve Kur’an’dan ayetler ışığı altında bizlere sunuyor. Bir nevi insanın 40 farklı düşüncesinin dinin kaynağına göre her ne kadar iyi niyetli olunsa da ne kadar da yanlış olduğunu anlatıyor. Hepimizin bildiği üzere ve Emre Dorman’ın da dediği gibi de insan anlaşılması zor bir varlıktır. Bir damlacıktan var olan insan üstünde emekleri olan insanlara olduğu kadar yaratıcısına karşı da nankördür. Bir sıkıntı, zorluk ve keder anının içine düştüğünde Allah’ına yakaran, O’na el açandır insan, ama rahata erdiğinde de tüm yakarışlarını unutan, sanki kendisine gelen darlık zamanında Allah’a hiç el açmayıp, yakarmamış gibi önceki halini unutup dönüp giden varlıktır insan (Yunus Suresi 12. Ayet). Daha tansiyonuna, şekerine hâkim olamazken dünyaya, başka insanlara hâkim olmayı düşünür, karnında taşıdığı yemeklerle, bağırsağında taşıdığı necasetle Rabbini sorgulayan, O’na karşı olumsuz düşünceler ileten varlıktır insan. Böyle bir varlık iken insan birçok konularda olduğu gibi dini konularda da kendini kandırmaktan geri kalmaz, kandırmasında kullandığı bahaneleri ise her bir seferinde daha da kuvvetlendirir ve bahanesinin arkasında da kendini kandırdığını bilmeden devam eder bahanelerine.

“Neden yaratıldım?” “Yaratılmamın bir amacı var mı?” “Beni yaratana karşı sorumluluklarım neler?” ya da en önemlisi “Ben öldükten sonra bana neler olacak?” sorularını sormayı, düşünmeye cevap bulamazken, kendini yaratıcısına, Allah’a beğendirmek yerine başka şeylere beğendirmeye çalışan hatta Allah yokmuş gibi yaşayan insan ve bunlarla beraber kendini kandıran insan.

Etrafımıza baktığımızda herkes ne kadar da iyi, ben kötüyüm, kötü kalpliyim diyen var mı? Tarihten beri sorulan, cevaplanmak istenilen sorudur “iyilik nedir” sorusu. Neye göre, kime göre iyiyizdir, iyiliğin aşamalarını, mertebesini kimler belirler? Allah’ın ayetlerine, buyruklarına göre mi iyiyiz, yoksa kendi kafamıza, çevremizdekilere, yaşadığımız topluma göre mi iyiyiz? “Aslında kötü biri değilim, kalbim de temiz ama nefsime, sinirime yeniliyorum” demek ne kadar doğrudur? Tek başına iyilik ve kalp temizliği yeter mi yoksa namaz, oruç, zekât ile beraber mi iyilik lazım? Hâlbuki Allah’ın buyruklarına göredir iyilik kavramı!

Ertelemek istemediğimiz, erteleyemeyeceğimiz birçok şey vardır hayatımızda. Büyük bir maddi gelir getirecek bir toplantı, akşam kesin izlememiz gereken bir dizi, sezonun en önemli maçı ve hafta sonu kesinlikle katılmamız gereken arkadaş toplantısı; ama dini konularda insan kendini kandırarak birçok konuda olduğu gibi bunda da kendini kandırır ve dini vazifelerini erteler, “hele bir emekli olayım da artık namazında niyazımda olacağım” der, sanki ölümün yaşı varmış, her gün gençler ölmüyormuş gibi, hiçbir dünyevi işimizi ertelemiyorken ya da kolay kolay ertelemiyorken dini görevlerimizi, uhrevi hayatımızın temelini atacak davranışlarımızı erteleriz. Emeklilik döneminde rahat yaşamak isteyen, gençliğini sigorta primini ödeyerek geçiren insan, ahirette rahat bir yaşam sürmek için sigorta primi ödemesi gibi kulluk vazifesini zamanında yapmaz, erteleyemeyeceği dünyevi işlerin aksine kulluk görevini erteler (Fatr Suresi 5. Ayet).

İnsanoğlu her konuda kendini kandırdığı gibi, kandırdığı her konuda da kendini kandırdığı diğer başka konularda da kendisi ile çelişmektedir. Ahiret, din, cehennem konusunda kendini kandırırken her zaman kendinden kötüsünü bulur ve kendisini onunla kıyaslar, iyilik kısmındaki düşüncesi ile bu kandırma yöntemini birleştirip “Aman ne kötü insanlar var, ben yine iyiyim” der. Dini konuların aksine dünyevi konularda, maddi ve manevi kazanç getirecek, kendisine mevki getirecek konularda da her zaman kendisini kendinden üstün olanla kıyaslar, hâl ve hareketlerini ona göre düzenler, ona göre çalışıp azim yapar. Birçok şeyde olduğu gibi dini konularda da kendisini kandırmanın bir yolunu bulur insanoğlu.

Bu ve benzeri düşüncelerde/cümlelerde Emre Dorman insanın dini konularda kendisini nasıl kandırdığını, kandırmaya devam ettiğini anlatıyor, anlatımına da ayetler ile delillerini sunuyor. Her bir maddesini ortalama 3 – 4 sayfa ile açıklıyor, her bir sayfasında da gerçekleri okurun yüzüne adeta tokatlar gibi vuruyor. Şu da bir gerçek ki Emre Dorman’ın kitabının önsözünde dediği gibi bu kitabı okumanızdan şeytan hiç hoşnut olmayacak.

Dinde yanlış bilinen bir şey var ki, Şamanizm’den Biz Türklere geçtiği de şüphesiz bir gerçek olan belli başlı sayıların bir gizeminin, bir tılsımının ve bir kutsaliyetinin olduğuna inanmak. Emre Dorman da özellikle kendisini kandıran insanların da sayıların gizemine vs. inandığını düşündüğü için kandırma maddelerinde 40 rakamını seçtiği belli, eminim ki okuyan ya da kitabı gören birçok kişi 40 rakamını görünce kitaba ilk başta sırf 40 rakamından dolayı olumlu bir şekilde baktığı da bakacağı da bir gerçektir.

 
21 Şub 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Dini konularda kendimizi nasıl kaldırdığımızı madde madde bize hatırlatan bir eser. Yazarın dil ve anlatımı beni çok etkiledi. Dili sadece bir o kadar da kıvrak olunca kitap su gibi akıp gitti. Toplum ve birey olarak farkında olduğumuz lakin dillendiremediğimiz pekçok meseleye parmak basmış yazar. Bulunduğumuz konumu tekrar düşünerek yaşama devam etmek için rehber niteliğinde bir başucu kitabı. Okumanızı tavsiye ederim. ^^

Ömer 
02 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dini konularda kendimizi nasıl kandırıyoruz, nasıl avutuyoruz bu kitapta çok basit ve sade bir şekilde madde madde anlatılmış..40 madde var ve hepsini 3-5 sayfada açıklamış Emre Dorman..Bence kesinlikle okunmalı..Kitabı okurken bile az önce kendimi kandırmışım dediğim oldu..

Bakhtiyar Aliyev 
21 Oca 22:40 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Allahın emirleri insan nefsine ağır gelmektedir. Bu yüzden bu sorumluluklardan kaçmak için kendince bahaneler uydurmaktadır. Bu kitapta da, karşılaşabileceğimiz 40 bahanenin aslında ne kadar geçersiz olduğunu ve insanların kendilerini kandırdıklarını görmekteyiz. Sorunlardan kaçmakla sorunlar hallolmaz. Güneş balçıkla sıvanmaz. O yüzden gerçeklerle yüzleşip o gerçeklerin gerektirdiği gibi yaşamak lazımdır.

Düşüncelerini Kur'an'ı Kerim ayetlerini kaynak alarak Müslüman insanların günlük yaşamında dine ne kadar önem verdiğini ve dini konularda nasıl kandırıldıklarının farkına varmasını sağlayan okunmaya değer bir eser.

Ali Rıza MALKOÇ 
10 May 12:10 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazarın hem ilahiyat hem de felsefe alanında deneyimli bilgili olması, kitaba ayrı bir akıcılık ve anlam katmış.
İslam inanç ve ahlak anlayışının nasıl olması gerektiği konusunda sayfalar dolusu kitapları okumaya vakit ayıramıyorsanız, 2 günde okunabilecek 182 sayfalık bu kitap iyi bir tercih.

Adem ŞEN 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sade dili, akıcı üslubu ve ayetlerle desteklenmiş içeriğiyle severek okuyacağınız güzel bir eser.
Kitap içerik olarak günlük hayatta çoğumuzun kullandığı veya duyduğu, dininin gereklerini yerine getirmeyen ve buna bir kılıf bulan insanların arkasına sığındığı "Benim kalbim temiz" "Dinlerin özü iyiliktir" "Çalışmakta ibadettir" gibi 40 tane bahane seçilerek üzerine yazılmış düşüncelerden oluşuyor.Bahaneler herkesin rahatlıkla anlayabileceği sade bir dille kaleme alınmış ve ayetlerle desteklenerek anlam pekiştirilmiş.Kitabı okudukça aslında bu bahanelerin ne kadar sudan ve boş şeyler olduğunu, bu bahanelere sığınan kişilerin aslında asıl zararı kendilerine verdiklerini anlıyorsunuz.Ayrıca son bahanelerde "bilim" "Dinlerin savaştan ibaret olduğu" ön yargılarına da değinmiş ve bunların aslında gerçeği yansıtmadığını sadece kötü örneklerin abartılarak kişilerin hatalarından dinin sorumlu tutulmasının yanlış olduğunu vurgulamış
Özetle anlatımının akıcılığı,konuları fazla derinlemesine girmeden anlatması ve 182 sayfa olması nedeniyle sıkılmadan rahatlıkla okuyabileceğiniz bir kitap.Aynı zamanda dine ve dinin gereklerine olan düşünce ve yaklaşımlarınızı gözden geçirmenize vesile olacaktır.

Laz Mühendis 
11 Haz 2017 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bu kitap benim kalbim temiz diyenler için yazılmıştır. Ben namaz kılmıyorum ama namaz kılanlar gibi hırsızlık yapmıyorum, oruç tutmuyorum ama tutanlar gibi insanların hakkını yemiyorum diyenlerin özellikle okuması gerek.

Tamam haksızlık yapmamanız, yalan söylememeniz, başkasının hakkını yememeniz, torpil yapmamanız, başkasının malına göz dikmemeniz bir insan için çok güzel meziyetler olabilir ama saf iyi olmak için bu yeterli değildir. Bu kendimizi kandırmamız ve vicdanımızı rahatlatmamız için uydurduğumuz bahanelerdir. İnsanlarla olan ilişkilerimiz de önemli bir yere sahip olan bu özellikler Allah'a karşı sorumluluklarımız için yeterli değildir.

Bizler namaz kılan, oruç tutan dürüst, hak yemeyen, hırsızlık yapmayan müslümanlar olabiliriz. Bizler bu yolda çaba göstermek yerine hacıya, hocaya bakarak dine mesafe koyuyoruz? Peki doğrusunu bildiğimiz halde neden bizler yapmıyoruz? Bunu sorgulamamız gerek bence.

Vicdanını bir şekilde rahatlatanlar özellikle okusun. Okudukça insan kendini sorguluyor ve bir miktarda gaza gelmenize yardımcı oluyor :)

Orhan Nadir Yamuk 
23 Eki 2017 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 8/10 puan

kitabı okurken arabesk yaşamlar aklıma geldi.gerçekten de bu 40 yol tam bir arabesk tarzı anlatıyor.yer yer kendimden örnekler de gördüm.insanın kendisine nasıl yalan söylediği , ne çeşit mazeretler bulduğunu anlatan güzel bir kitap.

Şeyhmus Erdoğan 
27 Şub 01:17 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dini Kuran ışığında yorumlamaya çalışan yeni nesil yazarlardan biri Emre Dorman ve bence çok başarılı. Günümüzün ihtiyacı olan dini yaklaşım şekli bu. Bu kitapta da insanların ibadetlerini neden yapmadığına bahane olan 40 sözü ayet ışığında anlatmış .Bunu yaparken de dünya hayatından örnekler vermiş. KİTABIN ANA FİKRİ "İNSANLAR SAMİMİYETSİZDIR"

Kitaptan 69 Alıntı

mithrandir21 | Uğur 
08 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Çalışmak üzere bir iş başvurusunda bulunduğunuzda iş görüşmesi sırasında sizinle mülakat yapan kişiye günün belirli vakitlerinde ibadet etmeniz gerektiğini söylemiş olun. Müslüman ülkede yaşamanıza rağmen acaba nasıl bir tepki ile karşılaşırsınız?

Dini Konularda Kendini Kandırmanın 40 Yolu, Emre Dorman (Sayfa 33 - İstanbul Yayınevi)Dini Konularda Kendini Kandırmanın 40 Yolu, Emre Dorman (Sayfa 33 - İstanbul Yayınevi)
mithrandir21 | Uğur 
10 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Önce Geleceğimi Garanti Altına Almalıyım
Aileler belki kısmen kendilerine göre haklı gerekçelerle küçük yaşlardan itibaren işlemeye başlarlar çocuklarını; "Aman yavrum ileride çok büyük adam ol," " İyi bir meslek sahibi ol," "Ele güne muhtaç olma," "Kendini ve geleceğini garanti altına al," gibi çeşitli nasihatlerle muhatap olmanız kaçınılmaz hale gelir. Daha küçük yaşlardan itibaren bu gelecek kaygı ve endişesi ile büyüyen çocukların da tüm hedefleri geleceğini garanti altına almaya endekslenir. Üstelik geleceği bile garanti olmayan geleceği!

Dini Konularda Kendini Kandırmanın 40 Yolu, Emre Dorman (Sayfa 91 - İstanbul Yayınevi)Dini Konularda Kendini Kandırmanın 40 Yolu, Emre Dorman (Sayfa 91 - İstanbul Yayınevi)
mithrandir21 | Uğur 
08 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Nefsime Söz Geçiremiyorum
Sabah uykusunu bölerek namaza kalkamayan çoğu insan yurtiçi ve yurtdışı bir seyahate katılmak için güneş doğmadan yollara düşer, erkenden havaalanı ya da otobüs terminalinde alır soluğu.

Dini Konularda Kendini Kandırmanın 40 Yolu, Emre Dorman (Sayfa 38 - İstanbul Yayınevi)Dini Konularda Kendini Kandırmanın 40 Yolu, Emre Dorman (Sayfa 38 - İstanbul Yayınevi)
mithrandir21 | Uğur 
08 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Nasıl Olsa ALLAH Affeder
Örneğin yola çıkmadan önce internetten trafiğin durumuna bakar. Bir yere gitmeden önce en kısa zamanda en az benzin harcayarak nasıl gidibileceğini araştırır. Bir gece öncesinden hava durumuna bakar ve havaya göre belirler ertesi gün giyeceği şeyleri, ama iş sonsuz yaşamını belirleyecek gerçeklere geldiğinde mantıksız bir varlığa dönüşüverir bir anda. Bile bile kendini hatalara sürükler. Hesap gününü düşünmeden yaşar. Dünya işini Allah'a bırakmayarak arzu ettiği şeyleri elde etmek ve rahat etmek için çalışıp çabalaması ve planlı davranması gerektiğini bilen insan, ahireti için kayda değer bir şey yapmayarak Allah'ın affetmesini bekler.

Dini Konularda Kendini Kandırmanın 40 Yolu, Emre Dorman (Sayfa 26 - İstanbul Yayınevi)Dini Konularda Kendini Kandırmanın 40 Yolu, Emre Dorman (Sayfa 26 - İstanbul Yayınevi)
mithrandir21 | Uğur 
11 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Din ve Bilim
Şüphesiz din, akla da bilime de karşı değildir. Aksine Kur'an'da aklın kullanılmasına, hem evrendeki, hem de kendi benliğimizdeki delillerin üzerine düşünülmesine, evrenin ve yaşamın incelenerek Allah'ın eşsiz sanatına tanıklık edilmesine vurgu yapılır. Bilim doğru bir şekilde yapıldığında ve de her türlü yorumun üzerinde özünden yani ilahi kelam olan Kur'an'dan okunduğunda din ve bilim arasındaki mükemmel uyumun açığa çıkması kaçınılmaz olur. Ancak yazık ki günümüzde bazı çevreler bilim değil, bilimcilik; din değil, dincilik yapmakta ve bu yüzden sade ve basit meseleler dahi karmaşık ve içinden çıkılmaz bir hal almaktadır. Bilim adına dinden vazgeçmek yanlış olduğu gibi, din adına bilimi hiçe saymak da yanlıştır. Her ikisi de doğru bir şekilde okunduğunda birbirilerinin alternatifleri değil tamamlayıcı ve destekçileri oldukları görülecektir.

Dini Konularda Kendini Kandırmanın 40 Yolu, Emre Dorman (Sayfa 161 - İstanbul Yayınevi)Dini Konularda Kendini Kandırmanın 40 Yolu, Emre Dorman (Sayfa 161 - İstanbul Yayınevi)
Bay_X 
14 Ara 2017 · Kitabı okudu

İnsanı gaflete düşüren ve kendini kandırmasına sebep olan bir diğer yanılgı ise, kalp temizliği iddiasına benzer şekilde tarih boyunca gelen tüm dini buyrukların iyiliğe
indirgenmesidir. Bu iddiada bulunan kişiler, kendilerini bu duruma o denli inandırmışlardır ki, hani Kur'an'ı bilmeseniz, kurdukları cümleleri ayet sanırsınız. "Zaten tüm dinlerin özü iyi bir insan olmak değil mi?”, "Allah'ın kulundan beklediği şey iyi bir insan olmasıdır” şeklinde cümleler ile dinin iyiliğe eşitlendiğini görebilirsiniz. Şüphesiz hayırlı ve iyi birer kul olmak, Kur'an ayetlerinde ifade edilir. Ancak burada da dikkat edilmesi gereken şey, "iyilik” ya da "iyi insan” içeriğinin kim tarafından ve nasıl doldurulduğudur. Bu kelimelerin içeriği Kur'an esaslarına göre belirleniyorsa ayrı, insanların kişisel kabul ve anlayışları doğrultusunda şekilleniyorsa apayrı bir anlayış çıkar ortaya.
İyiliğin ne olduğu, tarihin başından beri tartışılan bir konudur.

Dini Konularda Kendini Kandırmanın 40 Yolu, Emre Dorman (Sayfa 15 - Nesil yayınları)Dini Konularda Kendini Kandırmanın 40 Yolu, Emre Dorman (Sayfa 15 - Nesil yayınları)
Bay_X 
 07 Mar 15:57 · Kitabı okudu

dindarlar samimi gelmiyor bana
İnsanlarin bir Kısmının, dini gerektiği gibi yaşamamasına neden olarak ileri sürdüğü gerekçelerden muhtemelen en samimiyetsiz olanı, dindar kişileri samimi bulmadıkları yönündeki önyargılarıdır. Bazı insanların dindar görünerek insanları kandırmaya çalıştıkları doğru olabilir. Ancak bu, tek başına tüm dindarlara karşı önyargılı olunması için geçerli bir sebep olamaz. İnsanların bir kısmı kendi çıkarları için kullnabileceği her şeyi kullanır. Buna din de dahildir. Dolayısıyla samimiyetsizliğin sebebi dindarlık ya da dindarlar değil samimiyetsiz ve kendi çıkarları doğrultusunda iş yapmaya çalışan insanlardır.

Dini Konularda Kendini Kandırmanın 40 Yolu, Emre Dorman (Sayfa 55 - Nesil yayınlari)Dini Konularda Kendini Kandırmanın 40 Yolu, Emre Dorman (Sayfa 55 - Nesil yayınlari)
Ömer 
02 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Daha öncede ifade edildiği gibi dinin kişinin hayatının merkezinde olması gerekir.

Dini Konularda Kendini Kandırmanın 40 Yolu, Emre DormanDini Konularda Kendini Kandırmanın 40 Yolu, Emre Dorman
mithrandir21 | Uğur 
 08 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Nefsime Söz Geçiremiyorum
Aslında samimi değildir çoğu insan. Nefsine yenik düştüğünü iddia ederek yaptığı pek çok hatadan parası ya da sağlığı uğruna vazgeçebilir.

Dini Konularda Kendini Kandırmanın 40 Yolu, Emre Dorman (Sayfa 37 - İstanbul Yayınevi)Dini Konularda Kendini Kandırmanın 40 Yolu, Emre Dorman (Sayfa 37 - İstanbul Yayınevi)
Ömer 
29 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Oysa kişi bilmelidir ki Allah'ı gerçek manada sevmek olabildiğince buyruklarına hassas olmakla mümkün olabilir.

Dini Konularda Kendini Kandırmanın 40 Yolu, Emre Dorman (Sayfa 40)Dini Konularda Kendini Kandırmanın 40 Yolu, Emre Dorman (Sayfa 40)