1000Kitap Logosu
Dinleme Sanatı
Dinleme Sanatı
Dinleme Sanatı

Dinleme Sanatı

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.8
28 Kişi
121
Okunma
52
Beğeni
1.097
Gösterim
200 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 5 sa. 40 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Say Yayınları · Ağustos 2018 · Karton kapak · 9786050206593
Psikanalizin insan aklını, özellikle bilinçli olmayan kısmını anlama süreci olduğunu söylerken sağlam bir temele dayanıyoruz. Bu da şiiri anlamak gibi bir sanattır. Bütün sanatlar gibi kendi kuralları ve standartları vardır. Bu sanatı uygulamanın temel kuralı, dinleyenin tam konsantrasyonudur. Dinleyenin aklında önemli hiçbir şey olmamalı, hırstan olduğu kadar endişeden de en uygun biçimde kurtulmuş olmalıdır. Dinleyen, kelimelerle ifade etmeye yetecek kadar somut olup özgürce çalışan bir hayal gücüne sahip olmalıdır. Başka bir insanla, diğerinin hissettiklerini kendisinin duyguları gibi hissedecek kadar güçlü bir empati kurma kapasitesine sahip olmalıdır. Böyle bir empati şartı, sevgi kapasitesi için en idealidir. Başkasını anlamak demek onu sevmek –erotik anlamda değil, ona ulaşma ve kendini kaybetme korkusunu yenme anlamında− demektir. Anlamak ve sevmek birbirinden ayrılamaz. Eğer ayrılarsa bu beyinsel bir süreçtir ve gerçek anlayışa açılan kapı, kapalı kalır.
4 mağazanın 4 ürününün ortalama fiyatı: ₺16,11
8.8
10 üzerinden
28 Puan · 7 İnceleme
Şeyda
Dinleme Sanatı'ı inceledi.
192 syf.
·
3 günde
·
Puan vermedi
Erich Fromm’un, psikanaliz’in kurucusu Freud ve Jung’un görüşlerine, kendi görüşünü ekleyerek anlattığı, psikanalitik terapiler üzerine notlar verdiği muazzam bir eser. Psikanalizin ne olduğu, ne işe yaradığı, bu yöntemle nasıl tedavi edildiği, bir psikanalistin kişiliği, psikoz, nevrotik, şizoid, şizofren bireylere bakış açısı ve yaklaşımı, dinleme sanatı ve çok daha fazlası kitapta anlatılıyor. Psikanaliz’in insan aklını, özellikle bilinçli olmayan kısmını(bilinçdışı) anlama süreci olduğundan ve bunun da şiiri anlamak gibi bir sanat olduğundan bahsediyor. Kitabın adı da buradan geliyor. Analistçi tam konsantrasyona sahip dinleyebilmeli, empati yeteneği gelişmiş olmalı, özgürce çalışan bir hayal gücüne sahip olmalı, anlamak için sevgi kapasitesi geniş olmalı,iyi bir analistçi olmanın şartları. Theta Healing tekniğinde de kişilerin bilinçaltında olan inançları açığa çıkarır ve olumsuz inanç programı yerine olumlu inancı yükleriz, inançların değişip değişmediğini de kas testiyle kontrol ederiz. Mükemmel olan kişinin bunu kendi kendine uygulayabilir olması. Ben her gün meditasyon yaparak kendimle ilgili farkındalık yaşıyor ve açığa çıkanları dönüştürüyorum. Fromm da her gün en az 1,5 saat kendi üzerinde çalıştığını ifade etmiş. Çünkü kendini anlayamayan başkasını nasıl anlar, demiş. Ve kendi içindekileri çözümleyebilen başkalarına karşı daha şefkatli, nazik, sevgi dolu, empatik yaklaşabilir. Kitabı çook beğendim. Bu konulara ilgi duyan her kesimin kolaylıkla okuyabileceğini düşünüyorum. Merak eden herkese tavsiye ederim. Sevgiyle. “Gayret sarf etmeden hatta biraz özveri ve disiplin olmadan faydalı bir şey ne yapılabilir ne de öğrenilebilir.” “Kendini tanımak, sadece ne yaptığımızın farkında olmak değil bilinçdışımızda olanın da, bilmediğimiz şeyin de farkına varmaktır.” “Kendinin gerçekten farkında olan, varoluşunun yüzeyinden köklerine kadar nüfuz eden kişi uyanmıştır.”
Dinleme Sanatı
8.8/10
· 121 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
12
Ozan Akıncılar
Dinleme Sanatı'ı inceledi.
200 syf.
·
44 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Çok sevdiğim düşünür ve psikanalist Erich Fromm’un bu kitabı ölümünden sonra yayımlanan derleme bir eser.Konu başlıkları terapi seanslarında terapistlere ve kendi kendini analiz etmeye çalışanlara bilgilendirme yüzeyinde bina edilmiş.Dinleme Sanatı derken daha çok bu kastedilmiş bana göre .Daha çok düşünürün koyu takipçilerine tavsiye ederim ama içinde hayatın her alanında kullanabileceğiniz; kişisel gelişim öğeleride mevcut !
Dinleme Sanatı
8.8/10
· 121 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
15
Ü. Z.
Dinleme Sanatı'ı inceledi.
200 syf.
·
9 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Erich Fromm'un bu eseri aslında daha çok psikanalizcilere hitaben yazılmış. İyi bir psikanaliz nasıl gerçekleştirilir sorusunun cevabını veriyor çünkü. Ancak onun yanında görsellerini paylaştığım gibi daha birçok noktada insanın da kendi iç dünyasına dair bir şeyler öğrenebileceği veya etrafındaki bazı kişi / olaylara farklı yaklaşımlar sergileyebilmek için yeni ve faydalı bilgiler edinebileceği bir eser. Tabi şunu da eklemeden olmaz, Fromm kendi psikanaliz tekniğini anlatırken Freud'cu psikanaliz tekniğini eleştirerek, onun tekniği ile kendisininkini karşılaştırarak anlatıyor
Dinleme Sanatı
8.8/10
· 121 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
Mustafa ispir
Dinleme Sanatı'ı inceledi.
200 syf.
·
8 günde
·
Beğendi
·
7/10 puan
Dinleme Sanatı
Kitabın içeriğini asıl ismi değil, 'psikanaliz ve psikanalitik terapiler üzerine notlar' olan alt başlık daha iyi anlatıyor. Yazarın derslerinden, röportajlarından ve seminerlerinden oluşturulan notlar kendi ekolünü de oluşturduğu psikanaliz üzerine. Freud'un açtığı yolda gittiğinin bilincinde fakat bu yola çok sert eleştiriler getiriyor. Eleştirileri öylece bırakmamış kendince olması gerekenleri açıkça izah ediyor. Vaka üzerinden rüya yorumları da kitaba ayrı bir renk katmış. Kitabın isminin nedenini son sayfalarda buluyorsunuz. Yazar psikanalizi bir terapi tekniği olarak değil, dinleme sanatı olarak görüyor. Bu sanatın kendince kurallarını ve standartlarını anlatıyor. 'Dinleyicinin tam konsantrasyonu, hırstan ve kaygıdan kurtulması, özgürce çalışan bir hayal gücü, güçlü bir empati kurma kapasitesi olması gerekir' diyor. Bir terapi ekolünden bahsetse de dili çok ağır değil. Satır aralarında hayata dair çok önemli tespitleri de mevcut. Psikanalize ve psikoterapiye ilgi duyanlar için güzel bir kitap. Sadece dinleme ile ilgili kısmını merak edenler arka kapağı okusa yeterli olur diye düşünüyorum.
Dinleme Sanatı
8.8/10
· 121 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4