·
Okunma
·
Beğeni
·
6,9bin
Gösterim
Adı:
Dionysos Dithyrambosları
Baskı tarihi:
Ocak 2005
Sayfa sayısı:
79
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759046156
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Gün Yayıncılık
Baskılar:
Dionysos Dithyrambosları
Dionysos Dithyrambosları
Dionysos Dithyrambosları
Dionysos Dithyrambosları
Dionysos Dithyrambosları
Dionysos Dithyrambosları
Yalnızca Bir Aptal! Yalnızca Bir Şair!
Çöl Genişliyor: Çölü Sığınak Kabul Edene Çok Yazık
Son Arzu
Yırtıcı Kuşlar Arasında
İşaret Ateşi
Güneş Batarken
Ariadne'nin Şikayetleri
Şöhret ve Ebediyet
En Zenginin Fakirliği Üzerine
110 syf.
·Puan vermedi
insan ya susmalı
ya da büyük konuşmalı.

Susmak
_bazen bir erdem.
_bazen sessiz çığlık.
_bazen sese hasret kalmak.

Yerine ve zamanına göre, tercih sizin.

let's be quiet

*
Dionysos Dithyrambosları, Nietzsche'nin felsefi düşüncelerinin şiir sanatıyla bütünleşmesiyle ortaya çıkan, akıl sağlığını yitirmeden önce yazdığı son eser.

Kendisi zaten anlaşılması zor birisi.
Bazı noktaları anlamak mümkün değil.
En azından ben öyle düşünüyorum.

Hatta geçenlerde bu konuyla ilgili denk geldiğim ilginç bir bilgiyi sizlerle paylaşmak isterim. Belkide ilk kez duyduğum için bana ilginç geldi.

Divan şiirine yönelik araştırmalarıyla tanıdığımız Hayati İnanç der ki :

"Nietzsche, Türk şairi Nabi ve Naili üzerinde çalışmıştır. Vardığı sonucu şöyle ikrar etmiştir. 'Şair olamayacağımı gördüm, mecbur filozof oldum' sözünü söylemiştir.


Eğer doğruysa bu bilgi, ki açıkcası ben doğru oldugunu düşünenlerdenim, isabetli bir karar olmuş diyorum.

*
gömülmüşsün kendi içinin mağarasına,
kendi içini kazmaktasın...

Keyifli Okumalar Dilerim
79 syf.
Dionysos felsefesinin sık sık sunuldugu bir eser. Nietzschenin akıl ve ruh sağlığını kaybetmeden hemen önce yazdıgı kitap olarak bilinir. Şiirlerden oluşan bu eseri, Nietzsche hayranı dostların okumasını tavsiye ederim.
127 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Ben senin labirentinim...
Her şiir bir kitap, her kitabı zaten şiir tadında. Bildiğiniz şiirleri unutun ve kendinizi kitabın akışına ve düşündürdüklerine bırakın.
100 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Dithyrambos, eski Yunan'da tanrılar için söylenen ilahilere verilen isimdir.

Eserin ismi neden Dionysos Dithyrambosları (İlahileri)? Nietzsche'nin Dionysos ile ne alakası var? Yazarın eserlerini, Özellikle Tragedyanın doğuşu adlı eserini okuyanlar bilecektir ki Nietzsche Batı felsefesinin ve medeniyetinin Antik Yunan filozoflarını ve düşünce tarzını kopyalayarak ilerleyişini, dini yorumlarda bile baz alınanın Antik Yunan felsefesi olmasını uzun uzun eleştirmiş, hatta bu meseleyi kişiselleştirirerek nefrete kadar ilerletmiş ve bu eleştirilerini antik Yunan’a aşık bir medeniyet olan Almanlara anlatmak için de Dionysos ve Apollon’u metaforlaştırıp yüzleştirmiştir.

Dionysos, genel kültürde şarap tanrısı olarak bilinir fakat Nietzsche için Dionysos’un en dikkat çekici özelliği ıstırap çekmeye mahkum edilmiş olmasıdır. Üzümün şaraba dönüşme sürecinde yakıcı güneşte pişerek olgunlaşması ve akabinde insanlar tarafından ezilip parçalanılarak şıra haline getirilmesi gibi, Dionysos da Hera tarafından lanetlenerek her hasat döneminde paramparça edilir ve her sonbahar döneminde yeniden dirilerek sonsuza kadar acı çekmeye devam eder. Dionysos kendisine inananlara lezzet ve keyif bahşetse de, aynı zamanda vurucu bir delilik de verebilirdi. Zavallı Orpheus’u paramparça eden Dionysos müridi Maenadlar gibi delirebilir ya da neşe ve zevk içinde de yaşayabilirdi müridleri… Bir nevi şarap mecazı vardır burada. Az içen kişi rahatlar, gevşer ve gülerken; çok içen kişi kendisini kaybedip saldırgan bir tavır bürünebilir, kendisine bile zarar verebilir…

Nietzsche felsefesinde Dionysos’un karşısında yer alan Apollon ise ışığın tanrısıdır. Doğrudan sapmaz, yalana kulak asmaz, kaos düşmanı, düzen dostu, güçlü, kuvvetli bir tanrıdır. Anlayacağınız üzere, Dionysos ile pek bir ortak yanı yoktur.

Tahmin edebileceğiniz gibi, Dionysos duygularına zincir vurulmamış, kendisine sınırlar çizilmemiş, nispeten özgür iradeli ve aylak bir ruhu temsil ederken, Apollon daima kontrollü ve sınırların içinde yaşayan, düzene uymayan her şeyi düşman belleyen bir ruhu temsil eder.

Nietzsche neredeyse her ihtimalde Dionysos’u savunur ve insanoğlunun evriminde bir sonraki aşamaya geçişinin düzendeki istikrarının korunmasında değil, Dionysos’un iniş ve çıkışlarında yattığını söyler. Sanırım Dionysos ve Apollon muhabbeti bu kadarlık yeter. Bu husus hakkında daha derin bilgi sahibi olmak isteyenler, yazarın ‘Tragedyanın Doğuşu’ kitabını okuyabilirler.

Dionysos Dithyrambosları aslında baştan sona bir şiir metni gibi, felsefe-anlatımdan ziyade edebi estetik kaygılarıyla yazılmış gibi görünse de, eserin amacının hiç öyle olmadığını ilk 3 şiiri okuduktan sonra anlamanız işten bile değil. Nietzsche felsefesinin son ifadelerine şiir ile devam ediyor ve o saatten sonra Dionysos Dithyrambosları gibi bir eseri neden bunca muhteşem eser verdikten sonra yazdığını kendinize açıklamanız çok zor olmuyor. Başından beri felsefenin olabildiğince az kelime söyleyerek, basite indirgemeden ve uzun uzun anlatmadan yapılması gereken bir şey olduğunu, kelimeler çoğaldıkça anlatımın bozulduğunu, anlaşılanın da 'büküldüğünü' söyleyen, amaç-maksat-mana arayışının sanatın özünde yatan rastgeleliği öldürdüğünü düşünen bir adamın düşüncelerini sağlıklı olarak ifade edebildiği son yıllarında tuğla gibi kalın kitaplarla uzun cümleler yazmaktan ziyade bu şiirleri yazmayı seçmesi çok manidar değilse nedir?

Benim yorumum odur ki: Nietzsche yazdığı binlerce satır, onlarca kitap, yüzlerce makaleden ve anlattığı onca hikayeden sonra bu yazılarının ve düşüncelerinin bir nevi indeksini barındıran kısa bir eser vererek, adeta şifreleyerek yeniden yorumlanmasını istercesine bir şey yapmak istemiş Dionysos Dithyrambosları ile.

Bu sitede de yetmiş bin defa alıntılanan ve iletilerde paylaşılan "En ağır yükü arıyordun; sonunda buldun; kendini. Şimdi de kurtulamıyorsun kendinden..." dizeleri bile, yazarın daha önceki yazıları ile birlikte düşünüldüğünde, üzerine makaleler yazılabilecek kadar derin. İnsanın nihai arayışının merkezinde yer alan kendi kendini gerçekleştirmenin önünde duran en büyük engelin yine kendisi oluşundan yola çıkıp arkamızdan sessizce bize fısıldadığını anlattığı şeytanın tasvirine, en ağır yükü üstlenenin aslında kendisini taşıdığını bilmesi gerektiğini anlattığı Ecco Homo'ya, oradan Zerdüşt'e "Got is Tott" dedirttiği için ateist-nihilist ilan edilmesine sebep veren satırlarının arasında yatanları görenlerin bile, onu hiç anlamamışçasına kendisine ‘paganist’ demesini sağlayan Dionysos - Apollon savaşına, bu savaşın tabiatında yatan benlik ve üstinsan arayışına... Uzun lafın kısası, Nietzsche okuyan için aslında her yere gidebilecek üç cümle…

Sanırım Nietzsche’yi bu kadar büyük ve önemli yapan da buydu.

Oruç Auroba’nın çevirisi gerçekten çok iyi.

Kronolojik olarak sonda yer alan, akıl sağlığını yitirmeden önce yazdığı son satırlardır bunlar. Dolayısıyla yazarın en son okunması gereken eseri de budur.
110 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Niçe 'nin delirmeden önceki son kitabıdır. Böyle Söyledi Zerdüşt 'ün devamı niteliğinde bir kitap olup , Şairliğini de ön plana taşıyan bir eseridir. Eğer bir şeyden delirmem gerekseydi Niçe 'nin aklındaki düşünce denizinde, bir şeyler ararken, kendimi bulmanın ötesinde bir arayıştan delirmeyi isterdim. Tuaf ama Niçe 'yi okuyanlar beni anlarlar diye umud ediyorum :)

Nietzsche’nin hakiki öğretisi, ancak ‘ne isen, o ol ve yaşa!’ olabilir...”

Keyifli ,düşünceli bir serüven isterseniz okuyabilirsiniz.
110 syf.
Öncelikle şunu çok iyi biliyorum ve sizlerin de bilmesini istiyorum ki öyle kolay değildir Nietzsche’yi okumak-anlamak. Okumaya başlamadan önce gardınızı alın, kılıcınızı kuşanın derim. O'nun deyimiyle onu anlamak için "geviş getirmeniz" dahi gerekebilir. ( Tecrübeyle sabittir.) Her okumamda gardımı alarak ve kılıcımı kuşanarak çıktığım bu "anlam-a" yolculuğumda, çok okunan fakat en az anlanan hattâ çoğunlukla yanlış anlanan bu pos bıyıklı tatlı kaçığı ve felsefesini daha çok sevdiğimi itiraf etmeliyim. Vardığım sonuç mu?! "O tek başına koca bir dünya."Sizlere bir itirafta daha bulunayım. inanın onu anlama-k "çaba"sı bile insana çok şey katıyor.Ha bir de o'nu anlamanın bir kez tadına vardı mı, direkt olarak şöyle demeye başlıyor insan.( İç sesimi aynen yazıyorum.Ne güzel şey Nietzsche satırlarında dolaşmak; ne güzel şey ruh hallerinin an be an kör kuyusunda kaybolmadan, metinlerinin kurtarıcı iplerine sarılmak, fakat hep dolaşma-kaybolma arası olmak. Geçmiş ve gelecek arasında dönüp durmak, kuyunun içinde ya da safdışı bırakıp aklı -Nietzsche gibi-içgüdülerle yaşamak ne güzel) Türkçesi mitolojik tanrıya ezgiler- şiirler demek olan Dionysos Dithyrambosları her şeyden önce tıpkı "Böyle Buyurdu Zerdüşt"gibi felsefesinin omurgasını oluşturan iki atasından (Schopenhauer ve Wagner) düşünsel olarak uzaklaştığı farklı tarzda bir kitaptır. Ayrıca Nietzsche Dithyrambosları'nda Zerdüşt’e bir nevi şerh düşüp, kendi kendisinin eleştirisini de verir. Sizler de felsefeye ilgi duyuyorsanız veya Nietzscheseverseniz tavsiyemdir. Okuyun, okutun. Kitap ve sevgiyle & (kronolojik okuma listesine bir göz atın derim)
1.#dipçem Dionysos, Apollon gibi sanatla ilişkili bir tanrıdır. Apollon sanatı ile Dionysos'un sanatı arasında, köken ve erekler bakımından çarpıcı karşıtlıklar vardır.
Bu karşıtlığın en net tezâhürünü sinemanın istenmeyen çocuğu Lars V. Trier’in ~Deccal~filminde görebilirsiniz.
2.#dipçem Antik tiyatro oyunları yani tragedyalar, Dionysos adına yapılan şenliklerden doğmuştur.#edebiütopya
110 syf.
·Puan vermedi
9 bölüm var bu kitapta. Hakkını verdim mi bilemiyorum gerçekten anlaması zor.
Ariadne'nin yakınmasına bayıldım.
Mitoloji sevenler lütfen bknz.
https://tr.m.wikipedia.org/wiki/Ariadne

Böyle Söyledi Zerdüşt tan sonra okumak gerekli mutlaka çünkü Zerdüştle ilgili çok bölüm var.
En zenginliğin yoksulluğu üzerinede iyiydi.
Dediğim gibi sanırım güzelce hissetmek için belirli bir noktaya gelmek lazım bunları Merakım gitti en azından
110 syf.
·1 günde·Puan vermedi
@kitaplarinetkisi ikinci kitabım “tuhaf filozof” Nietzche ‘nin hastalanmadan önce tamamladığı son metin olan Dionysos Dithyrambosları oldu.
.
Bu dithyramboslar daha önce tamamlanmış olan ve kısa zaman önce okuduğum İşte Böyle Dedi Zerdüşt ‘te ele alınmış olan düşüncelerin bir anlamda devamı ve eleştirisi niteliğinde olup
Nietzche’nin yaratıcı gücüne hayran kaldığımı belirtmek isterim.
.
Nietzche’nin tek şiir kitabı olan bu acımasız ve tahrik edici şiirleri sadece okuyun
.
#3
günde4kitap #dionysosdithyrambosları #friedrichnietzsche #hasanaliyücelklasikleri #türkiyeişbankasıkültüryayınları #ahmetcemal #hayallervekitaplar #okudumbitti #bookblogger #bookstagram #instagram
.
.
Tek başına !
50 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
İşte Böyle Dedi Zerdüşt ile birbirini tamamlayan nitelikte kitap. Düşünmeyi kim sevmez değil mi? Bir de ustanın ditramboslarıyla düşünselliğin yaratacağı farklı hazlarını tadını çıkarın, çok şey kazanacaksınız.
110 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Ölüme yakın bir Nietzsche' nin şiirsel iniltileri..

"Ben labirentinim senin"
"Ben hakikatinim senin"


Her eserinde şiir dili hâkimiyetine aşina olduğumuz Nietzsche, bu sefer her mısrası düşünceye iten dithyramboslarda başlı başına şiiri veriyor bize.

Şair Zerdüşt yine baş gösteriyor bazı bölümlerde, önsözde belirtildiği gibi daha karanlık.
Nietzsche'nin düşünsel izleri genel olarak her bölümde yine sivriliyor.

Aklını yitirmeye ramak kala bıraktığı bu eserin tadı dimağımda kaldı.

"kendinin tanıyanı!
kendinin celladı!
Neyi bağlamıştın kendine bilgeliğinin ipiyle?"


Kendini tanıyan her insan biraz meyilli değil midir altındaki tabureyi itmeye ?
79 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Nietzsche'nin farklı kitaplarından ve sonradan eklediği şiirleri yer alıyor kitapta. Delirmeden önce yazdığı son kitabıdır. (1889) Farklı tarzıyla kendini eleştiren ve çoğu yerlerinde kendine öğüt niteliğinde kaleme aldığı bu şiir kitabı kesinlikle okunmaya değer. Çoğu zaman zerdüştten bahsetse de bir çok yerinde ise dionysos öğretilerini göz önüne alarak kendinin eksik olduğunu düşündüğü taraflarını başka isimler kullanarak yazıyor.
110 syf.
·10/10 puan
evet, yine nietzsche'yi asla anlamadığım, kendi dar havsalamla bir kaç cümleyi yorumlayıp vay anasını dediğim bir nietzsche okuması oldu, olsun en azından kendimize paylar çıkardık yine. okuyacak arkadaşlara şimdiden başarılar diliyorum. siz de büyük ihtimal birşey anlamayacaksınız sevgili halkım, payınıza düşeni alıp imha edin kitabı.
Öldürmek değil istediğin,
Yalnızca, yalnızca işkence etmek öyle mi?
Neden bana işkence etmek, sen ey acılara doymayan,
Bilinmeyen Tanrı?

Haha!
Gizlice sürünerek gelmektesin,
Böyle gece yarısında öyle mi?..
Nedir istediğin? Konuş!
Zorluyorsun beni, sıkıştırıyorsun,
Ha! Hem de bu kadar yakından!
Soluk aldığımı duyuyorsun,
Yüreğimi dinliyorsun,
Sen, ey kıskanç Tanrı!

Neyi kıskanmaktasın hâlâ?
Çekil! Çekil!
Bu merdiven de ne oluyor?
İstediğin, içeriye, yüreğime, en gizli düşüncelerime girmek mi?

Utanmaz! Ne olduğu bilinmez! Hırsız!
Nedir çalmak istediğin?
Kulak verip, dinlemek istediğin?
Nedir işkence ile elde etmeyi umut ettiğin, sen ey işkenceci!
Sen, cellat, Tanrı!

Ya da köpek gibi önünde mi yuvarlanayım?
Kendimi adarcasına, kendimden geçercesine,
Seviyormuş gibi, sana kuyruk mu sallayayım?

Boşuna!
Devam et batırmaya!
Sen, dikenlerin en acımasızı!

Köpek değilim, senin av hayvanınım yalnızca,
Sen, avcıların en zalimi!
Senin en gururlu tutsağınım,
Sen bulutların arkasındaki haydut...

Konuş artık!
Sen, yıldırımları örtünen! Ne olduğu bilinmeyen! Konuş!
Ne istiyorsun, sen, yol kesen haydut, benden?..
Nasıl?
Fidye mi?
Ne kadar fidye?

Çok iste, bunu salık verir gururum!
Ve kısa kes konuşmanı, öteki gururum da bunu salık verir!

Haha!
Beni istiyorsun, öyle mi? Beni?
Beni, tamamen mi?..

Haha!
Ve bana işkence ediyorsun, sen, ey deli,
Gururumu parçalıyorsun, işkenceyle öyle mi?

Bana sevgi ver, kim ısıtacak beni bundan sonra?
Kim beni sevecek?
Sıcak eller ver bana,
Yüreğin mangalındaki korları ver,
Bana, yalnızların en yalnızına,
Buzları ver, ah! Düşmanları bile,
Evet, düşmanları bile özlemeyi öğreten,
Yedi kat buz ver,

Evet ver,
Düşmanların en acımasızı,
Bana, kendini!..
Friedrich Nietzsche
Sayfa 55 - ePub - Ariadne'nin Yakınması

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dionysos Dithyrambosları
Baskı tarihi:
Ocak 2005
Sayfa sayısı:
79
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759046156
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Gün Yayıncılık
Baskılar:
Dionysos Dithyrambosları
Dionysos Dithyrambosları
Dionysos Dithyrambosları
Dionysos Dithyrambosları
Dionysos Dithyrambosları
Dionysos Dithyrambosları
Yalnızca Bir Aptal! Yalnızca Bir Şair!
Çöl Genişliyor: Çölü Sığınak Kabul Edene Çok Yazık
Son Arzu
Yırtıcı Kuşlar Arasında
İşaret Ateşi
Güneş Batarken
Ariadne'nin Şikayetleri
Şöhret ve Ebediyet
En Zenginin Fakirliği Üzerine

Kitabı okuyanlar 561 okur

  • Cansu Ergül
  • Seçkin Kaymaz
  • kitap kurdu
  • Gülçin Demir
  • Melike
  • Emre Korkmaz
  • Tuğba
  • Activist
  • Bayram Tosun
  • shxjjx

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%0
13-17 Yaş
%3.4
18-24 Yaş
%17.2
25-34 Yaş
%58.6
35-44 Yaş
%20.7
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%25
Erkek
%75

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%7.7 (13)
9
%1.8 (3)
8
%5.9 (10)
7
%2.4 (4)
6
%0.6 (1)
5
%0
4
%0
3
%1.2 (2)
2
%0
1
%0