Dipten Gelen Dalga 2. Cilt

9,6/10  (5 Oy) · 
13 okunma  · 
6 beğeni  · 
464 gösterim
Paris Düşerken, Fırtına ve Dipten Gelen Dalga'dan oluşan nehir roman, 20.yüzyılın en hareketli dönemini tüm tarafları ve çeşitli yönleriyle tasvir eden dev bir eserdir. 

Üçlemenin bu son cildi, İkinci Dünya Savaşı sonrasında kurulan yeni dünyayı anlatıyor. 20.yüzyılın ortasında büyük bir yara açarak beliren dehşet bitmiştir ama, şimdi daha sinsi ve daha gizli bir savaş başlamıştır. Dolayısıyla, o önüne çıkan her şeyi yakıp kavuran fırtına dinmiş gibi görünse de küller arasında kalan kordan yeni fırtınalar körüklenmektedir. Yazar bu kitabında Soğuk Savaş'ın ilk yıllarına ayna tutuyor. Faşizmin yıkamadığı Sovyetler Birliği'ne karşı ABD'de yapılan planlar, Pentagon'dan Paris Hükümeti'ne kadar uzanan entrikalar ekseninde hayata geçirilirken, sosyalizm ve kapitalizm arasındaki savaşın yeni cephesinde yaşayan direniş güçleri de yeni durum için mevzilenmektedir.

Yüzyılın en büyük romanlarından sayılan ve sayısız dilde basılarak milyonlarca insan tarafından beğeniyle okunan bir klasik.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  536
 • ISBN:
  9789756865897
 • Orijinal Adı:
  Devyati Val
 • Çeviri:
  Mazlum Beyhan
 • Yayınevi:
  Evrensel Basım Yayın
 • Kitabın Türü:
FATOŞ OKULU 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ilk kitaptan son kitaba kadar 2.Dünya Savaşı sonrasındaki dengeler, insanlar yaşamlar,duygular. .. ah Sergey! Yaktı acısı son sayfaya kadar. Her yaşamda bi acı , her açıdan çıkartılan mutluluklar. .. Çok güzel bir serinin çok güzel bir kitabiydi. Okuması gereken bir kitap çok iyi bir yazar.

Kitaptan 9 Alıntı

FATOŞ OKULU 
19 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

'Ötekilere bıraktık biz güneşi karşılamayı
Şarkı söyleyip içecekler sabaha dek
Ve belki hiç akıllarına gelmeyecek,
Nasıl, ama nasıl isterdik biz de yaşamayı.'

Dipten Gelen Dalga, Ilya Ehrenburg (Sayfa 312 - Evrensel Basım Yayın)Dipten Gelen Dalga, Ilya Ehrenburg (Sayfa 312 - Evrensel Basım Yayın)
FATOŞ OKULU 
07 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

'Eğer insanın uğrunda yaşamasına değer bir şey varsa, bu, doğruuktur!'

Dipten Gelen Dalga, Ilya Ehrenburg (Sayfa 182 - Evrensel Basım Yayın)Dipten Gelen Dalga, Ilya Ehrenburg (Sayfa 182 - Evrensel Basım Yayın)
FATOŞ OKULU 
19 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

'... işsiz insan topraksız ağaç gibidir,ruhu kurur.'

Dipten Gelen Dalga, Ilya Ehrenburg (Sayfa 313 - Evrensel Basım Yayın)Dipten Gelen Dalga, Ilya Ehrenburg (Sayfa 313 - Evrensel Basım Yayın)
FATOŞ OKULU 
06 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Savaş,her şeye rağmen bir yıl sonra başladı. Frantisek gönüllü yazıldı.Subaya, 'Siz Çekoslovakya 'yı korumak istemediniz,' dedi. 'ama ben Fransa'yı korumak istiyorum.' Subay gülümsedi:'Siz olmasanız da olurdu.'

Dipten Gelen Dalga, Ilya Ehrenburg (Sayfa 85 - Evrensel Basım Yayın)Dipten Gelen Dalga, Ilya Ehrenburg (Sayfa 85 - Evrensel Basım Yayın)
FATOŞ OKULU 
07 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

'Belki işgale kadar yaşarım ben,ama kurtuluşa kadar hiç kimse yaşamayacak.'

Dipten Gelen Dalga, Ilya Ehrenburg (Sayfa 198 - Evrensel Basım Yayın)Dipten Gelen Dalga, Ilya Ehrenburg (Sayfa 198 - Evrensel Basım Yayın)
FATOŞ OKULU 
08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

'Muhakkak toplamak gerek imza. Herkese başvurmak gerek: mitinglere gitmeyen, hatta gazete okumayan insanlara... Onlara şunu söylemek gerek: Atom bombası ne bir tartışmacıdır, ne de bir eleştirmen, seçim yapmaz o, ayrım gözetmeden herkesi öldürür'

Dipten Gelen Dalga, Ilya Ehrenburg (Sayfa 215 - Evrensel Basım Yayın)Dipten Gelen Dalga, Ilya Ehrenburg (Sayfa 215 - Evrensel Basım Yayın)
FATOŞ OKULU 
19 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"...bildiğim birşey varsa, Koreliler San Francisko'ya çıkartma yapmadılar,Washington'u ya da New York'u bombalamıyorlar. Çocuklarımız sakin sakin uyuyorlar. Oysa Koreli çocuklar ateşler içinde yanıyorlar ve onları Amerikalı pilotlar öldürüyor..."

Dipten Gelen Dalga, Ilya Ehrenburg (Sayfa 318 - Evrensel Basım Yayın)Dipten Gelen Dalga, Ilya Ehrenburg (Sayfa 318 - Evrensel Basım Yayın)
FATOŞ OKULU 
06 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

-Kutlarım sizi,dedi. Başınızdan geçen bunca şeye rağmen hemen hiç değişmemişsiniz...
-Mumyalar da değişmezler,dedi Schirke.

Dipten Gelen Dalga, Ilya Ehrenburg (Sayfa 82 - Evrensel Basım Yayın)Dipten Gelen Dalga, Ilya Ehrenburg (Sayfa 82 - Evrensel Basım Yayın)
FATOŞ OKULU 
06 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

-Düşünsene bir Frantisek,dedi Kveta, saat kuleleri ve saatler ne kadar eski ! Bu saatler heralde ninem küçük bir kızken de vuruyorlardı, François Joseph zamanında da, hatta daha eski bilmem kimin zamanında da vuruyorlardı. Her şey değişti.Eskiden selamlaşmak için 'İyi günler ' denirdi, şimdi 'emek şerefine' deniyor. Saatlerinse hiç ilgisi yok bu işlerle, onlar kendi işlerini biliyorlar, bir günde yirmi dört saat, ne fazla, ne eksik...

Dipten Gelen Dalga, Ilya Ehrenburg (Sayfa 95 - Evrensel Basım Yayın)Dipten Gelen Dalga, Ilya Ehrenburg (Sayfa 95 - Evrensel Basım Yayın)