Diriliş Neslinin Amentüsü

9,0/10  (83 Oy) · 
215 okunma  · 
86 beğeni  · 
3.039 gösterim
Diriliş Neslinin Amentüsü adlı eser Sezai Karakoç'un İslam'ın dirilmesi gerektiğini ve nasıl bir yol ve yordam izlenmesini gerektiğini anlatan bir kitaptır. Kitapta insanların yapması gerekenler, yetişmesi gereken nesil anlatılır. Toplumdaki bozukluklarla birlikte, diğer güçlü devletlerin oluşturduğu akımlardan bahsedilir.
Örneğin: kapitalizm, sosyalizm gibi...
Kitapta Sezai Karakoç'un şu ifadesi çok güzeldir : Günün adamı değil "dem"in adamı olmak. Kitabında bunların gereklerini anlatır.
Sezai Karakoç kendinin, bir diriliş eri olduğuna inanır ve bir diriliş cephesi bulunduğuna, kendinin de o cephede bir savaş adamı olduğuna, ya da olması gerektiğine inanır.
Mehmet ALÇİÇEK 
14 Oca 21:35 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı okurken kendimi bir konferans alanında yada miting alanında sandım. Yazarın uykuda olan bir nesli uyandırma ızdırabıyla kıvrandığını hissettim. Kitap okadar güzeldiki altı çizilecek yer bulamadım. Kitabın akıcı ve şiirsel bir yönü vardı.

Doğuyu ve Batıyı bilmeliyim. Eski uygarlıkları derinlemesine incelemeliyim. Yükseliş ve düşüşlerin sebeplerini derinden derine araştırmalıyım. Allah'ın insanoğluna en büyük nimeti olan islam inanç medeniyetine mensup olan bir toplum , nasıl olur da bugün ki acıklı duruma düşer? Bunun mutlaka bir veya birçok sebebi vardır. Bunu bilmeliyim. İşte bütün bu konuları incelemekte ilim benim rehberim olacaktır..

Nefise koçer 
27 Nis 09:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İyi bir müslüman olarak görev ve sorumluluklarımızın neler olduğunu tekrar hatırlatarak ayağa kalkıp sağlamca direnmek için bizi sarsıp kendimize getiren bi kitap

Delal yaman 
23 Mar 08:34 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Bir başka anlatımla, müslüman, kendini müslüman bilmek veya saymakla müslüman olamaz. Müslümanligi bir varoluş haline getirmek borcundadir. Oluştan varoluşa geçmek, bu geçişi sürekli olarak geliştirmek ve verimlemdirmek, bu varoluşun şuur ve sorumluluguyla dolup taşmak kaygısını taşımalıdır o."

Birmuallim 
11 Mar 01:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sezai Karakoç'un Türkçe'yi lezzetli kılan bir üslubu var. Kitabı okurken yorulmuyor insan. Kısa cümleler, net betimlemeler..Anlatmak istediği çok basit ve bir o kadar da derin. Gerçekleşmesini, gelmesini dört gözle beklediği Diriliş Nesli.. Benim için Sezai Karakoç'un Diriliş Nesli, Mehmet Akif'in düşlediği Asım'ın Nesli, Nurettin Topçu'nun anlattığı Hareket Nesli birbirinin aynıdır. Bu kitapta o düşlenen nesli anlatan bir kitaptır. Ben bitirdiğimde kazançlı çıktım.

KeMâL 
15 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Sanırım ben bu tür kitapları okumayı sevmiyorum. Zorlandığımı itiraf etmeliyim. Aslında bu kitabı aday öğretmenler için okunması gereken kitaplar listesinde gördüğüm için aldım. Monna Roza ile birlikte okurum diye ama tamamen farklı bir eser düşünmüştüm. Neyse...

Kitap müslümanlık ve islam üzerine yazılmış bir deneme, inceleme gibi. Yazar kendi fikirlerini anlatmış. Yoğunlukla kurallar ve islamiyet üzerine felsefe yapmış. 13 bölümden oluşuyor. Her bölümde farklı konulara değinmiş. Sanat, ekonomi, kadınlar vb. ve bir çok konuda koyduğu kurallara da amentüm olarak adlandırmış.

Yazarın İslam Manifestosu da diyebiliriz. Kısa kısa özetlemiş olması gerekenleri. Dinin yozlaşması, İslamın gücü ve maneviyatı, dini bozmak isteyenler ve onlara karşı savaşmak, çağdaş islam üzerine konular gayet sade ve düşündürücü.

Bir çeşit ilmihal gibi yani. İslamiyetin yücelmesi konusunda farklı konulardan oluşan bir eser. Diğer dinlere de saygısızlık yapmıyor. Özellikle yazmış bunu da. Kısa bir eser. Ben zorlandım okurken; inşallah beğenirsiniz.

Büşra Turbil 
27 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Üstad bu eserde biraz İdeal Müslüman'ı anlatmış aslında.
Üstadın Müslümanların gerilemesiyle alakalı yaptığı tespitler ışığında özellikle biz gençlere, içinde yaşadığımız zamana ve topluma karşı sorumluluğumuzu, bilincimizi artırmamız gerektiği mesajını veriyor.. Bu durum bizim şahitlik bilinciyle yaşamamızı ilzam eder.

"Doğuyu Batıyı bilmeliyim. Eski uygarlıkları derinlemesine incelemeliyim. Yükseliş ve düşüşlerin sebeplerini derinden derine araştırmalıyım. Allah’ın insanoğluna en büyük nimeti olan İslâm inanç ve medeniyetine mensup olan bir toplum nasıl olur da bugünkü acıklı duruma düşer? Bunun mutlaka bir veya bir çok sebebi vardır. Bunu bilmeliyim. İşte bütün bu konuları incelemekte ilim benim rehberim olacaktır.II , sh.15"

GençKHitapçı 
23 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sezai Karakoç'un çok güzel ve önemli çıkarımlarda bulunduğu bu kitabı, her müslüman gencin başucu kitabı olması gerekir. Çok ince ama dolu dolu yazılmış olan kitap küçük pasajlar halinde, anlatılmak istenen sindirilerek yavaş yavaş ve tekrar tekrar okunmalı bence. Büyük insanlar gerçekten boşuna büyük insan olmuyor. "Kitap Aşkınız Bol Olsun..." :)

Mehmet ŞENTÜRK 
30 Mar 18:07 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Sezai Hoca bir neslin geleceğinin sinyalini çok iyi bir şekilde eserde vakfediyor. Bununla birlikte cennet vatanımızın geleceğinin gençlerin elinde olduğunu da ifade ediyor. Bir gençlik nasıl yetişir ve ideoloji sahibi olursa yarın devleti yönetenlerin de bu ideolojide olacaklarını söylüyor. Kesinlikle tavsiye ederim.

zynb mçn 
22 Mar 08:46 · Kitabı okuyor · Beğendi · Puan vermedi

Diriliş eriyim ben. Bu sebeple de ne tekligim, ne çokluğum benzer batılın tekligine, çokluğuna. Ferdiyet şahsiyetle örtülür İslamın insan ideasında..

2 /

Kitaptan 64 Alıntı

Cihat aytekin 
13 May 08:02 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kent, ya imanı,ya isyanı haykırır. Ben, iman haykıran, sessizliğinde iman çınlayan şehirlerin mimarı olmalıyım. Müslüman olmak bana bu görevi yüklüyor.

Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 41)Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 41)
Ahmet Can Ayhan 
30 Nis 02:11 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evet, biz diriliş erleri, Son Peygamberin Sancağı altına sığınıyoruz. Bu sancağın yere düşmemesi görevimizdir, varoluş hikmetimizdir.
Bu sancak, Allah’a inanma sancağıdır.

Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 11)Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 11)
Cihat aytekin 
13 May 07:54 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Müslüman olmak
Müslüman, kendisini müslüman bilmek veya saymakla müslüman olamaz. Müslümamlığı bir varoluş haline getirmek borcundadır. Bu varoluşun şuur ve sorumluluğuyla dolup taşmak kaygısını taşımalıdır.

Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 30)Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 30)
Zeynep Avar 
25 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her müslüman önce, kendi iç dünyasında müslüman olmalı, fakat ondan ayrılmaz bir şekilde toplum içinde ve toplum halinde de müslüman olmayı şart olarak idrak etmeli.

Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 30)Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 30)
İpek 
05 Mar 10:39 · Kitabı okudu

Hakikate susamıştır sürekli olarak ruhum. Sürekli olarak hakikati araştırır.

Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 22 - Diriliş Yayınları)Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 22 - Diriliş Yayınları)
Cihat aytekin 
13 May 07:58 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İslam insanı, bir çağrıdır. Bir çağırış aşkıdır. Bu sebepledir ki islamın tarihi, bir çağrının tarihi olmaktadır. Gerileyen, duralayan, bayatlayan çağrıyı tazelemek, yenilemektir DİRİLİŞ.

Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 37)Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 37)
Ahmet Can Ayhan 
30 Nis 01:42 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kendimin bir diriliş eri olduğuma inanıyorum.

Bir Diriliş Cephesi bulunduğuna ve kendimin de o cephede bir savaş adamı olduğuma, olmam gerektiğine inanıyorum.

Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 7)Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 7)
Ahmet Can Ayhan 
30 Nis 01:47 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Benim inandığım ve bağlandığım dâva, ilk insan ve ilk yol göstericinin, dünyayı dolduran inkâra karşı özgür inanç gemisinin kaptanı olan Hazreti Nuh’un Ebedî Kurtuluş Sancağını uygarlıklar başkentine diken, Ateş imtihanından geçmiş ve Kurban şifasıyla azapların zehrini eritmiş Hazreti ibrahim’in, toplumu yönetecek altın kuralları sütunlar gibi ufkumuzda yükselten ve onları kıyamete kadar tarihin levhası olarak belirleyen Hazreti Musa’nın, ölüleri dirilten, ölü gönülleri diriltici soluğun sahibi Hazreti İsa’nın ve nihayet en büyük insan, en büyük yol gösterici, bütün insanlığa ışık tutucu, fiziği ve fizikötesini aydınlatıcı son Peygamber Hazreti Muhammed’in dâvasıdır.

Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 10)Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 10)