Diriliş Neslinin Amentüsü

9,0/10  (125 Oy) · 
350 okunma  · 
132 beğeni  · 
3.431 gösterim
Diriliş Neslinin Amentüsü adlı eser Sezai Karakoç'un İslam'ın dirilmesi gerektiğini ve nasıl bir yol ve yordam izlenmesini gerektiğini anlatan bir kitaptır. Kitapta insanların yapması gerekenler, yetişmesi gereken nesil anlatılır. Toplumdaki bozukluklarla birlikte, diğer güçlü devletlerin oluşturduğu akımlardan bahsedilir.
Örneğin: kapitalizm, sosyalizm gibi...
Kitapta Sezai Karakoç'un şu ifadesi çok güzeldir : Günün adamı değil "dem"in adamı olmak. Kitabında bunların gereklerini anlatır.
Sezai Karakoç kendinin, bir diriliş eri olduğuna inanır ve bir diriliş cephesi bulunduğuna, kendinin de o cephede bir savaş adamı olduğuna, ya da olması gerektiğine inanır.

Kapitalizmden ve Kominizmin düşüncesinin insanı işçi-köle durumundan sıyrılıp yeni bir nesil getirtmektir İslâm ülkelerine Bu, Diriliş Neslidir. Ne doğunun mutlak ve mistik itaat prensibi, ne Batının sürekli muhalefet ve başkaldırı ruhu. Kazanç Allah'ın ipine sımsıkı sarılmak ve Diriliş Nesli Âmentüsü olabilmekte...
-Kesinlikle herkes okumalı bu eseri..

Mehmet ALÇİÇEK 
14 Oca 21:35 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı okurken kendimi bir konferans alanında yada miting alanında sandım. Yazarın uykuda olan bir nesli uyandırma ızdırabıyla kıvrandığını hissettim. Kitap okadar güzeldiki altı çizilecek yer bulamadım. Kitabın akıcı ve şiirsel bir yönü vardı.

Beyza Yıldırım 
17 Haz 14:32 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sezai Karakoç'un diriliş neslini ve kendi çerçevesinde islam prensiplerini yorumladığı güzel bir kitap...bazi kavramları daha iyi anlıyor ve ne gibi bir çizgide yürünmesi gerektiğini algılıyorsunuz...

Doğuyu ve Batıyı bilmeliyim. Eski uygarlıkları derinlemesine incelemeliyim. Yükseliş ve düşüşlerin sebeplerini derinden derine araştırmalıyım. Allah'ın insanoğluna en büyük nimeti olan islam inanç medeniyetine mensup olan bir toplum , nasıl olur da bugün ki acıklı duruma düşer? Bunun mutlaka bir veya birçok sebebi vardır. Bunu bilmeliyim. İşte bütün bu konuları incelemekte ilim benim rehberim olacaktır..

Delal yaman 
23 Mar 08:34 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Bir başka anlatımla, müslüman, kendini müslüman bilmek veya saymakla müslüman olamaz. Müslümanligi bir varoluş haline getirmek borcundadir. Oluştan varoluşa geçmek, bu geçişi sürekli olarak geliştirmek ve verimlemdirmek, bu varoluşun şuur ve sorumluluguyla dolup taşmak kaygısını taşımalıdır o."

Nefise koçer 
27 Nis 09:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İyi bir müslüman olarak görev ve sorumluluklarımızın neler olduğunu tekrar hatırlatarak ayağa kalkıp sağlamca direnmek için bizi sarsıp kendimize getiren bi kitap

Olric YFG 
27 Haz 22:32 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evet, inancıma göre, Müslüman (inanmış kişi) daima çağdaş olmalı. Ama neyle çağdaş olmalı? Başkalarıyla çağdaş olmak değil, burada kasdettiğimiz çağdaşlık. Kendi kendisiyle çağdaş olmalı. İdeal İslamla çağdaş olmaya çalışmalı, sürekli olarak...
Geçmişteki büyük İslam yaşantısına hayran olmakla yetinmemeli. O yaşantıyı bugün de gerçekleştirmeyi görev bilmeli.
Başkalarına resmen veya fiilen köle olmayı; kendi Müslümanlığıyla bağdaştırmayıp özgürlüğünü kazanmak için ölünceye kadar savaşmayı İslâmlığın, Müslümanlığın gereği bilmeyi. Bunu nefsine ait bir gurur sebebi değil, içinde bulunduğu adlandırılışın, yani Müslüman sayılmanın kaçınılmaz bir gereği olduğunu bilmeli.
Bir başka deyişle, Müslüman kendini Müslüman bilmek veya saymakla Müslüman olmaz, olamaz.Müslümanlığı bir varoluş haline getirmek borcundadır. Oluştan varoluşa geçmek, bu geçişi sürekli olarak geliştirmek ve verimlendirmek bu varoluşun şuur ve sorumluluğuyla dolup taşmış kaygısını taşımalıdır o.

Corpus 
20 Haz 19:24 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yine beni sarsan, düşündüren, huzur veren bir kitap okumanın mutluluğu ile gelmiş bulunuyorum.

Bu 68 sayfalık kısacık kitap, birçok toplumsal soruna İslami olarak çözüm sunan bir ütopyayı andırıyor. Aslında ütopya demek istemiyorum çünkü Asr-ı Saadet dediğimiz o enfes kardeşlik döneminde, eski Türk devletlerinde ve daha nice toplumda zamanında yaşanmış değerler üzerinde duruyor. Okumanızı kesinlikle tavsiye ederim. Ben çok faydalandım, eminim her Müslüman kendine bir pay çıkaracaktır içinden. Yine de yalnızca Müslüman kesime hitap ettiğini düşünmüyorum. İslama ve Doğu toplumlarına önyargı taşıyan biri için de aydınlatıcı olacaktır. Bediüzzaman'ın hep dediği gibi mükemmel olan insan değil islamiyet olduğu için İslamı yaşayan ve yaşamayan arasındaki uçurum kendini her zaman belli eder. Kitapta da yazar bu tahribata yönelik çözümler sunuyor diyebilirim.

Kitapta canımı sıkan tek bir şey vardı, bunu görmezden gelemem ne yazık ki. Bazı yerlerde yazar Allah diyerek bazen de Tanrı diyerek kurmuş cümleleri. Kelimenin kökenini elbette biliyor ve sevgili atalarımın Orhun Kitabelerini sevip bilgileriyle gururlanıyorum ama İslâma dahil olan biri bilir ki Allah'ın 99 esması varken Tanrı kelimesi kullanmak yersiz. Eğer bu sandığım gibi dil üzerine bir gönderme değilse, bildiğiniz sebebini öğrenmeyi de çok isterim. Benim aklıma başka bir gerekçe gelmiyor ne yazık ki.

Birmuallim 
11 Mar 01:07 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sezai Karakoç'un Türkçe'yi lezzetli kılan bir üslubu var. Kitabı okurken yorulmuyor insan. Kısa cümleler, net betimlemeler..Anlatmak istediği çok basit ve bir o kadar da derin. Gerçekleşmesini, gelmesini dört gözle beklediği Diriliş Nesli.. Benim için Sezai Karakoç'un Diriliş Nesli, Mehmet Akif'in düşlediği Asım'ın Nesli, Nurettin Topçu'nun anlattığı Hareket Nesli birbirinin aynıdır. Bu kitapta o düşlenen nesli anlatan bir kitaptır. Ben bitirdiğimde kazançlı çıktım.

m ü t e b e h h i c 
17 Ağu 00:02 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Henüz yeni başladım kitaba. Fakat şunu söyleyebilirim ki Üstadın hitabı çok güzel, fikir kitabı ama hiç sıkmıyor. Ve kişiye çok şey katıyor.. Ben her genç okumalı bu kitabı.

3 /

Kitaptan 131 Alıntı

Yarın ölünecekmiş gibi âhirete, hiç ölünmeyecekmiş gibi dünyaya ça­lışılması prensip olarak benimsenecektir.

Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 57)Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 57)

Cihadı, sadece savaşta, cephede silâhla çarpışmak biçiminde yorumlama gibi bir dar ve sınırlı anlayışa saplanmamak. Kültür ve medeniyet savaşını da öncelikle borç olan savaşa katmalı. Daha doğrusu bu tür savaşı, o savaşın içinde düşünme­li.

Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 32)Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 32)
Mehmet Serhat Ercan 
10 Haz 13:17 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Birgün gelecek , yine İslam Milleti, bilinçlenecektir. Nerelerden nerelere geldiğini öğrenecek ve bu onu uyandiracaktır. Buna en büyük bir inançla inanıyorum.

Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai KarakoçDiriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç
Cihat aytekin 
13 May 08:02 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kent, ya imanı,ya isyanı haykırır. Ben, iman haykıran, sessizliğinde iman çınlayan şehirlerin mimarı olmalıyım. Müslüman olmak bana bu görevi yüklüyor.

Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 41)Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 41)

Birgün gelecek, yine Yüce İslâm Milleti, bilinçlenecektir. Nerelerden nerelere geldiğini öğre­necek ve bu onu uyandıracaktır. Buna en büyük bir inançla inanıyorum.

Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 17)Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 17)
Cihat aytekin 
13 May 07:54 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Müslüman olmak
Müslüman, kendisini müslüman bilmek veya saymakla müslüman olamaz. Müslümamlığı bir varoluş haline getirmek borcundadır. Bu varoluşun şuur ve sorumluluğuyla dolup taşmak kaygısını taşımalıdır.

Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 30)Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 30)