Diriliş Neslinin Amentüsü

9,0/10  (53 Oy) · 
141 okunma  · 
53 beğeni  · 
2.805 gösterim
Diriliş Neslinin Amentüsü adlı eser Sezai Karakoç'un İslam'ın dirilmesi gerektiğini ve nasıl bir yol ve yordam izlenmesini gerektiğini anlatan bir kitaptır. Kitapta insanların yapması gerekenler, yetişmesi gereken nesil anlatılır. Toplumdaki bozukluklarla birlikte, diğer güçlü devletlerin oluşturduğu akımlardan bahsedilir.
Örneğin: kapitalizm, sosyalizm gibi...
Kitapta Sezai Karakoç'un şu ifadesi çok güzeldir : Günün adamı değil "dem"in adamı olmak. Kitabında bunların gereklerini anlatır.
Sezai Karakoç kendinin, bir diriliş eri olduğuna inanır ve bir diriliş cephesi bulunduğuna, kendinin de o cephede bir savaş adamı olduğuna, ya da olması gerektiğine inanır.

Doğuyu ve Batıyı bilmeliyim. Eski uygarlıkları derinlemesine incelemeliyim. Yükseliş ve düşüşlerin sebeplerini derinden derine araştırmalıyım. Allah'ın insanoğluna en büyük nimeti olan islam inanç medeniyetine mensup olan bir toplum , nasıl olur da bugün ki acıklı duruma düşer? Bunun mutlaka bir veya birçok sebebi vardır. Bunu bilmeliyim. İşte bütün bu konuları incelemekte ilim benim rehberim olacaktır..

Büşra Turbil 
27 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Üstad bu eserde biraz İdeal Müslüman'ı anlatmış aslında.
Üstadın Müslümanların gerilemesiyle alakalı yaptığı tespitler ışığında özellikle biz gençlere, içinde yaşadığımız zamana ve topluma karşı sorumluluğumuzu, bilincimizi artırmamız gerektiği mesajını veriyor.. Bu durum bizim şahitlik bilinciyle yaşamamızı ilzam eder.

"Doğuyu Batıyı bilmeliyim. Eski uygarlıkları derinlemesine incelemeliyim. Yükseliş ve düşüşlerin sebeplerini derinden derine araştırmalıyım. Allah’ın insanoğluna en büyük nimeti olan İslâm inanç ve medeniyetine mensup olan bir toplum nasıl olur da bugünkü acıklı duruma düşer? Bunun mutlaka bir veya bir çok sebebi vardır. Bunu bilmeliyim. İşte bütün bu konuları incelemekte ilim benim rehberim olacaktır.II , sh.15"

GençKHitapçı 
23 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sezai Karakoç'un çok güzel ve önemli çıkarımlarda bulunduğu bu kitabı, her müslüman gencin başucu kitabı olması gerekir. Çok ince ama dolu dolu yazılmış olan kitap küçük pasajlar halinde, anlatılmak istenen sindirilerek yavaş yavaş ve tekrar tekrar okunmalı bence. Büyük insanlar gerçekten boşuna büyük insan olmuyor. "Kitap Aşkınız Bol Olsun..." :)

KeMâL 
15 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Sanırım ben bu tür kitapları okumayı sevmiyorum. Zorlandığımı itiraf etmeliyim. Aslında bu kitabı aday öğretmenler için okunması gereken kitaplar listesinde gördüğüm için aldım. Monna Roza ile birlikte okurum diye ama tamamen farklı bir eser düşünmüştüm. Neyse...

Kitap müslümanlık ve islam üzerine yazılmış bir deneme, inceleme gibi. Yazar kendi fikirlerini anlatmış. Yoğunlukla kurallar ve islamiyet üzerine felsefe yapmış. 13 bölümden oluşuyor. Her bölümde farklı konulara değinmiş. Sanat, ekonomi, kadınlar vb. ve bir çok konuda koyduğu kurallara da amentüm olarak adlandırmış.

Yazarın İslam Manifestosu da diyebiliriz. Kısa kısa özetlemiş olması gerekenleri. Dinin yozlaşması, İslamın gücü ve maneviyatı, dini bozmak isteyenler ve onlara karşı savaşmak, çağdaş islam üzerine konular gayet sade ve düşündürücü.

Bir çeşit ilmihal gibi yani. İslamiyetin yücelmesi konusunda farklı konulardan oluşan bir eser. Diğer dinlere de saygısızlık yapmıyor. Özellikle yazmış bunu da. Kısa bir eser. Ben zorlandım okurken; inşallah beğenirsiniz.

Muhafazakar Lugat 
19 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Diriliş neslinin amentüsü kitabı, 13 bölümden oluşan, Sezai Karakoç’un fikir planında çıktığı yolun ve neden çıktığının bizlere özetini sunan, özellikle gençlere hitap eden ve zihnindeki gençliği ifade eden bir eseridir. Bu eserde yazarın, fikri plandan daha ziyade, kendini bir diriliş eri olarak görmesi, ruhunun derinliklerinde yatan aksiyonun bir göstergesidir. Savaş meydanında savaşan bir kişi olarak resmeder kendisini, çağının İslam düşüncesinin izinde, İslam’a aykırı olan düşüncelere savaş açmış bir diriliş neferidir.
sezai karakoç'u ve fikir dünyasını anlamak için okuma yapacak olanların başlangıç kitabıdır. sizlerde bu dünyayı tanımak istiyorsanız bir kaç saatte okunabiliecek olan bu kitabı hemen temin etmenizi ve okumanızı tavsiye ederim

salih 
 11 Şub 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Bir islam deklarasyondur bence bu kitap. Sezai Karakoç üstadı anlamak isteyenlerin okuması gereken ilk kitap olan bu kitapta bir müslümanın sorumluluklarını, mücadele etmesi gerektiğini nedenleriyle ve dava şuurunu izah etmiştir anlayana.

EMRE YAMAN 
15 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Çok sade bir dil. Sizi dirilişe geçirecek bir eser. Ben okurken düşüncelere daldım. Devlet ve bizler hakkında yazılar ve makaleler. Okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

KubraYSN 
05 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Öncelikle yazara teşekkürü bir borç biliyorum. Çünkü yakın zamanda okuduğum diğer yazarlar gibi, batıdan gelen her şey haramdır üslubu ile yazmamış. İlimin ve bilimin her zaman yol göstericisi olması gerektiğinin bilincinde. Günümüz şartlarında gelişme olmadan ne Müslümanlığın ne de inandığımız değerlerin korunamayacağının farkında. Dış dünyaya kulaklarımızı tıkamak yerine, aksine her an ne olduğunun bilincinde olmamız , kendi değerlerimizi korumamız gerektiğini söylüyor.
Okurken sık sık kendisine hak verdim. Ancak bununla birlikte yazarın çoğu görüşünün ütopik olduğunu düşünüyorum. Ve yazarın savunduğu çoğu şeyin , tüm dünyadaki Müslümanlara uygulanamayacağı ancak nüfusu kısıtlı bir alanda uygulanabileceği kanısındayım. Buradaki nüfusunda çocukluktan , belli bir ahlak terbiyesiyle yetişmesi halinde mümkün olabilir. Çünkü aksi halde bu bireylerden birinin işleyişi bozması , domino etkisi yaratacaktır. Bilgisayarınıza bir virüs girdiğinde siz istediğiniz kadar, bilgisayarın parçalarının harika olduğunu söyleyin bilgisayar görevini yerine getiremez.
Öncelikle barıştan başlayalım. Dedik ki ülke olarak , biz bugün tüm silahları gömdük. Savaş istemiyoruz. Sınırlardan askerleri kaldırdık. Ordumuzda yok kardeşim artık bizim. Savaşa hayır diyoruz çünkü biz. Tüm dünya ülkeleri sizinle aynı görüşü paylaşmaz ise sizin barış yanlısı olmanızın ne anlamı var ? Ben söyleyeyim hiç bir anlamı yok. Bunu yapmak sadece aptallık olur ve kendi halkınızın mahvolması ile sonuçlanır. Aşırı iyimserlikte bir yere varmıyor .
Ve yazar gibi dinin birleştirici güç olabileceği fikrini paylaşmıyorum.Çünkü birleştirici güç olabilmesi için aynı dine mensup insanların hepsinin birleşmeye istekli olması gerekir .Tarih bize göstermiştir ki insanlar buna istekli değil . Siz din kardeşi kavramını ne kadar ortaya atsanız , eğer din kardeşim dediğiniz insan sizinle aynı fikri paylaşmıyorsa sizin görüşünüzün bir değeri yok. Her ne kadar yazar istemese de ekonomik kaygılar insani kaygıların önüne geçmiş durumda. Din kardeşim dediğiniz insan elinde olsa bugün sizi yok etmekten çekinmeyecektir.
Bu iki şey de aynı sonuca varıyor bana göre . Herkesi kendi gibi bilmemeli insan. Sen kalpten barış olsun , din kardeşiyiz hepimiz bir olalım desen de, bu istekler, ancak karşıdaki de seninle aynı fikirde olduğu zaman anlam kazanır. Bunu hesaba katmadan adım atmak , gözleri bağlı bir şekilde yürümekten farksız bana göre.

'Hürlüğüm asla bozulmaksızın, iç içe dönen daireler halinde beni çeviren, bir rengin nüansları gibi gittikçe bir yöne koyulaşan bir disiplin içindeyim.''

Nurdan Kızılay 
23 Oca 23:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Silkinip kendine gelmek isteyenler , dünya kavgasına dünya için değil Allah için katılmak isteyenler için kendine düşünsel anlamda içsel eleştirirlerde bulunacağın eylem kitabı

Kitaptan 29 Alıntı

Zeynep Avar 
25 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her müslüman önce, kendi iç dünyasında müslüman olmalı, fakat ondan ayrılmaz bir şekilde toplum içinde ve toplum halinde de müslüman olmayı şart olarak idrak etmeli.

Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 30)Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 30)
Zeynep Avar 
25 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Devlet hayatında samimi eleştiri şarttır. Eleştirisiz devlet, kısa zamanda çöker.

Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 48)Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 48)

Yani sadece psikolojik müslümanlık, sadece sosyolojik müslümanlık veya sadece tarih içi müslümanlık yetmez. Her müslüman önce, kendi iç dünyasında müslüman olmalı, fakat ondan ayrılmaz bir şekilde toplum içinde ve toplum halinde de müslüman olmayı idrak etmeli. Ve nihayet bu psikolojik ve toplumsal muhtevaya mutlaka tarih şuurunu da eklemeli.

Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 30)Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 30)
ayşegül okutan 
11 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

''Kur'an ve islam mahfuzdur, fakat hiçbir kişinin veya toplumun imanını koruyabilmesi taahhüt edilmiş değildir. Her kişi kendi inancını, her mü'min toplum kendi müslümanlığını korumak, devam ettirmek mükellefiyetindedir. Bunu yapmadığı takdirde umutsuzlukların, inkarın, isyanın uçurumlarına ve karanlığına yuvarlanabilir.''

Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 15)Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 15)
Zeynep Avar 
25 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kur'an ve islam kıyamete kadar mahfuzdur. Allah buna söz vermiştir.

Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 15)Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 15)
Afra 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

cihadı sadece savaşta cephede silahla çarpışmak biçiminde yorumlama gibi dar ve sınırlı anlayışa saplanmamalı. kültür ve medeniyet savaşını da öncelikle borç olan savaşa katmalı.

Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 32)Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 32)
Afra 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

kapitalizm, benim gözümde solun bir yüzü, komünizm öbür yüzüdür. insan olan derim tükürsün ikisinin de suratına.

Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 13)Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 13)
Zeynep Avar 
25 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tanrıdan korkarım. Sürekli olarak korkarım. Ama aynı zamanda benim tek umut kaynağım da yalnız O'dur. O'ndan korkar,O'na sığınırım.

Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 16)Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç (Sayfa 16)
Zeynep Avar 
25 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Karaya düşen, beyazı daha iyi belirtmektir; yoksa, bütün dünyayı kara renge boyamak değil.

Diriliş Neslinin Amentüsü, Sezai KarakoçDiriliş Neslinin Amentüsü, Sezai Karakoç
3 /