Dirk Gently'nin Holistik Dedektiflik Bürosu

·
Okunma
·
Beğeni
·
2221
Gösterim
Adı:
Dirk Gently'nin Holistik Dedektiflik Bürosu
Baskı tarihi:
Ağustos 2018
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051717944
Kitabın türü:
Çeviri:
İrem Kutluk
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayıncılık
Baskılar:
Kutsal Dedektiflik Bürosu
Dirk Gently
Kutsal Dedektiflik Bürosu
Yüz binlerce okura ulaşan Otostopçunun Galaksi Rehberi serisinin sevilen gezgini Arthur Dent’in yaratıcısı Douglas Adams, bu yeni serisinde dedektifliğin kalıplarını yıkan dedektif Dirk Gently ile çıkıyor okurun karşısına.

Holistik dedektifimize göre, her olayın temelde birbiriyle bir bağlantısı vardır ve bu bağlantıların gizemini herkesten önce o çözmelidir. Çünkü Dirk Gently, soruları yalnızca yanıtlarını bildiğinde sormayı seviyor.

Şimdiyse karşısında, yanıtını henüz bilmediği sorular var: Örneğin, basit bir hokkabazlık numarasıyla, Kolejin akşam yemeğindeki tuzluk nasıl oldu da iki yüz yıl önce yapılmış bir Yunan vazosunun içine girdi? Ve şu tuhaf bilgisayarcının kanepesi apartmanın merdivenine, yerinden oynatılamamak üzere nasıl sıkıştı? Fizik kurallarınca “imkânsız”, Dirk’ün anlayışınca “açıklanamaz” görünen bu muammaların peşinde, gezegenin varoluşuna dek uzanan bir zaman yolculuğuna çıkıyoruz.

“Douglas Adams, Dirk Gently’nin Holistik Dedektiflik Bürosu’nda bizi yine galaksiler arası tuhaf karakterlerle tanıştırıyor... Pürüzleri üst üste yığıyor, ilgiliyi ilgisizden ayırma işini okura bırakıyor. Yerleşik uygulamalarla ve tuhaflıklarımızla resmen dalga geçiyor…

Gently ve arkadaşları için çok güzel bir başlangıç.”

- Sacramento Bee -
Lavinia
Lavinia Dirk Gently'nin Holistik Dedektiflik Bürosu'yu inceledi.
336 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Keyifle okuduğum kitaplardan biri. Yeri doldurulamaz bir kitap. Adams'in tum kitapları sonsuz bin milyon kez okunabilir türden. Kesinlikle yazarımızın geleceği gören bir gözü varmış. Yazdığı dönemden şimdiki dönemlere ışık tutmuş. Bir ledinin ölümüyle bağımsız görünen tüm olaylar bağlanıyor. Ben bir çok kez yayini okudum. Çevirilerde ciddi anlamda sıkıntılar var Alfa yayınları biraz daha hatasız çeviri yapmış. Kitapta alakasız alakasiz yerlerin itinayla birbirine bağlandığını görmek çok kafa rahatlatıcı oluyor. Olay örgüsü değişik ve bu çok hoş. Yazarin kendine ait anlatımıyla sürprizlerle dolu. Insani ister istemez gülümseten, mutlu eden bir kitap.
Selin
Selin Dirk Gently'nin Holistik Dedektiflik Bürosu'yu inceledi.
336 syf.
·15 günde·Beğendi·8/10
Kitap, Dirk Gently adındaki holistik bir dedektifin arkadaşı Richard'ın başına gelenleri, Dirk'ün Richard'a yardım etmeye çalışmasını, bu ikilinin evreni kurtarmasını ve apartman boşluğuna sıkışan kırmızı bir kanepenin maceralarını anlatıyor.

Douglas Adams seviyorsanız gözünüz kapalı alın sevmiyorsanız da alın çünkü ne demek Adams sevmemek? Teessüf ederim yani. Hemen gidip Otostopçu'yu okuyun lütfen.

Dirk Gently, biraz garip bie kitap. Otostopçu'nun Galaksi Rehberi'nden daha garip hatta. Bu gariplik asla kötü bir anlamda değil yanlış anlaşılmasın. Douglas Adams yine muhteşem zekasını konuşturmuş ve hem aşırı eğelenceli hem de olay örgüsü ile sizi mest eden bir kitap yazmış.

Kitapta iki ana karakter var; Dirk ve Richard. Dirk, evrendeki her olayın birbiri ile bağlantılı olduğuna inanan bir dedektif. O diğer "sahtekarlar" gibi parmak izi, cinayet silahı gibi "saçmalıklar" ile uğraşmaz. O evrendeki gariplikleri araştırır ve cevaplarını bildiği soruları sever.

Richard ise gayet normal ve sıradan -Gordon Way ile ne kadar normal olabilirse o kadar- bir hayat sürmekteyken kanapesinin merdiven boşluğuna asla geri çıkarılamaz bir biçimde sıkışması ile Dirk Gently'nin de dikkatini çekecek bir garip olaylar dizisinin ortasında kalır.

Kitap gerçekten çok eğlenceliydi. Okurken bir çok kez kahkahalara boğulduğum. Zaten eğer okuduğunuz bir Douglas Adams kitabıysa iyi bir vakit geçirmemeniz söz konusu bile olamaz.

Eğer Otostpçu'nun Galaksi Rehberi'ni okuduysanız Douglas Adams'ın ne kadar zeki ve hayal gücü yüksek bir yazar olduğunu bilirsiniz. (Eğer okumadıysanız, nasıl okumazsınız? Okuyun.) Bu kitapta da Douglas Adams kendini daha da aşıyor. Dirk Gently'nin Holistik Dedektiflik Bürosu, bir takım bağımsız olaylardan ve bu olayların Adams'ın harikulade kalemiyle birbirine bağlanmasından oluşuyor. Bu teknikle yazılan bir sürü roman var fakat bu elinizde patlama ihtimali çok yüksek bir yazı stili ve Adams'ın bu stili bu kadar profesyonelce kullanması bence takdire şayan.

Kitabı yaklaşık bir ayda okudum fakat gerçekten çok sevdim. "Bu adam bu olayı nereye ve nasıl bağlayacak şimdi?" derken Adams o muhteşem kalemini konuşturuyor ve en olmadık olayı en olmadık şekilde hikayeye bağlamayı başarıyor. Kitapla ilgili hoşuma gitmeyen tek şey kitabın son bölümlerinin aşırı hızlı bir tempoda gerçeleşmiş olması. Düzgün bir şekilde anlayabilmek için son kısımları iki kez okumak zorunda kaldım. Bunun dışında kitapta benim için hiçbir sorun yoktu.

Dirk Gently'nin Holistik Dedektiflik Bürosu, beni en başta biraz yorsa da sonradan kendine bağladı ve favori kitaplarım arasına girmeyi başardı. Umarım siz de okursunuz ve benim gibi çok seversiniz.
280 syf.
·Beğendi·8/10
Gene bir Dougles Adams kitabıyla aranizdayiz. Ana karakterimiz, yaşanan her olayın birbiriyle bağlantılı olduğunu düşünen Dirk Gently. Kitabımız Dirk Gently ve arkadaşı Richard'in evreni kurtarmasıni ve apartman boşluğuna sıkışan kırmızı kanepenin olaylarını anlatıyor. Kırmızı kanepe ne demeyin hiç Adams okumadıysaniz bu kafaya girip anlamanız mümkün değil. Yalvarıyoruz tüm Adams kitaplarını okuyun. Pişman olmayacağınızı garanti ediyoruz. Her kitabinda olduğu gibi gene kahkaha atarak okuduğum bir kitaptı. Bu kafayı yaşamadan ölmeyin. Son olarak Netflixte dizisi mevcut izlemek isteyenlere önerilebilir.
280 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Hayata mizah dolu bakabilenlerin bu kitaptan keyif almaması imkansız. Kitabın başında olaylar tam oturmasa da kitaba zaman verince bütün bağlantılar çok tatlı bir maceraya dönüşüyor. Adams'ın Dr. Who'nun editörü olduğunu, Otostopçunun Galaksi Rehberini yazdığını bilenler zaten ne kadar yaratıcı bir kitap olduğunu tahmin ederler. Adams denince akla ne mi gelir: mizah, evren, gezegen, zaman yolculuğu, saçmalama ustalığı... Menü şahane bence kaçırmayın bu yemeği.
336 syf.
·Puan vermedi
Holistik Dedektiflik Bürosu, fantastik ve esprili bir polisiye. Yazarı Douglas Adams'ı, Otostopçunun Galaksi Rehberi isimli kitaptan veya filminden biliyorsunuz. Adams bu kitabında, yaşanan her olayın birbiri ile bağlantılı olduğuna inanan Dirk Gently isimli bir karakter yaratıyor; zaman yolculuğu, uzaylılar, robotlar ve ruhlarla örülü gizemli olayların eğlenceli yolculuğu işte böyle başlıyor. Kafa dağıtmak, stres atmak ve dinlenmek için bire bir; özellikle de fantastik ve polisiye türlerini seviyorsanız, bir kitapta iki türü de bulmanın keyfi paha biçilmez
336 syf.
·29 günde·9/10
Güzel, karmaşık fakat eksik geldi.
Otostopçunun galaksi rehberi serisindeki başarıdan sonra bu hatta sönük geldi : (

Hele sonlara doğru hikaye bi anda sona erdi neden bittiğini anlamadan bitti. Böyle şeyler beni sinirlendirir. Kitabı okuyan birileri bunu gördüğünde aklıma takılan yerleri sormam için yazsın.
358 syf.
·5/10
Douglas Adams'ın yine o bilindik "aşırı boyutta saçmalama" tekniği ile yazdığı kitaplardan birine denk geldim. Bu tarz anlatımını seviyorum, kitaptaki diyaloglar da hoşuma gitti ancak eski bir çeviri olmasından mı yoksa gerçekten de böyle miydi bilemiyorum; okudukça bir yere varamıyor gibi hissettim. Daha büyük beklentilerim yoktu ve bu yüzden hayal kırıklığı yaşamadım.
280 syf.
·7 günde·8/10
Douglas Adams inanılmaz bir yazar ve ne türde yazarsa yazsın bence okunabilir. Bu sefer polisiye türüne yakın bir eser ortaya koymuş. İki kitaptan oluşan serinin ilk kitabı kutsal dedektiflik bürosu. Ve konusuyla karakterleriyle çok orijinal bir kitap. Kitabın tek sevmediğim yanı malesef baskısı oldu. Gerçekten yazım hataları ve yazı puntosu yüzünden okumakta çok güçlük çektim. Ama yine de okumaya değer bir kitap oldu.
Esin bec
Esin bec Dirk Gently'nin Holistik Dedektiflik Bürosu'yu inceledi.
336 syf.
·1 günde·9/10
Devam kitabini becerebilirsem ingilizce okumaya calisacagim. Ceviri fena olmamakla beraber gondermeler daha cok onemsenebilirdi. Ilk baslarda sıkılsanız da okumayi birakmayin derim, sonraları kitap cok keyifli ve sürükleyici oluyor ve tum o sıkıcı detaylar anlam kazaniyor. Douglas adams gercekten sevdigim tarzda kafa dagitmalik kitaplar yaziyor.
358 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Absürt, tutarsız, uçuk- kaçık, kopuk , manyakça ve komik görünse de kendi tarzında mantıklı ve tutarlı, doğrudan veya dönüşlü esprilerin her an patladığı, her varlığın, eşyanın örneğin bir kanepenin bile önemli bir rol oynayabileceği öykü de ancak Douglas Adams tarafından yazılırdı. Sadece okumaya başladığımı ve sonra bitip Adams’ ın başka bir kitabına sarıldığımı hatırlıyorum. O kadar ki alıntılarını bile sonradan yaptım.

Zamanlar ve boyutlar arası bu cinayeti çözmek ve arkadaşı Richard' ı kurtarmak de garip dedektif Dirk Gently tarafından gerçekleştirilecektir. Ama bu polisiyede çözüme ulaşmak için en imkansıza inanmaya hazır olmalısınız.

Oh be, bu kitap iyi geldi…
280 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Benim için okuması zor bir kitap oldu bunun nedeni hem kitabın çok küçük puntolu olması hem de kitapta çok fazla sayıda baskı hatası olmasıydı. Aynı zamanda espriler çok güzel olmasına rağmen çeviri sırasında çok düz bir şekilde çevrildiği için komikliğini kaybetmiş.
Okuyabilirseniz İngilizce okumanızı veya başka bir yayınevinden çıkmasını beklemenizi öneririm.

Kitaba gelecek olursam kitabın başı çok sıkıcıydı ama Dirk Gently'nin adı geçtikten sonra kitap haraketlenmeye başlıyor, Dirk ortaya çıktıktan sonra ise kitabı elinizden bırakamayacak hale geliyorsunuz. İkinci kitabı da kısa bir süre içinde okuyacağım.
336 syf.
·15 günde·Beğendi·7/10
"...yine de tamamen sıradan, yaşam olan her yerde ortaya çıkan türden bir attı. Bu türler her zaman açığa vurduklarından çok daha fazlasını algılarlardı. Her gün ve gün boyu bir başka yaratık tarafından üzerine oturulup da, o oturan hakkında fikir oluşturmamaları pek mümkün değildi. Diğer yandan, bir başka yaratığın üzerine her gün, gün boyu oturmak ve üzerine oturduğu o yaratık hakkında en ufak bir düşünce oluşturmamak tamamen mümkündü." Sayfa 10

"Ama-ama-ama, dedi Dirk engellenme hissiyle karışık bir hayal kırıklığı içinde masayı yumruklayarak, anlayabilmek için çocukça yaklaşmanız gerektiğini anlamıyor musunuz? Sadece bir çocuk olayları mükemmel berraklıkta görebilir, çünkü bizim görmeyi beklemediğimiz şeyleri görmemizi engelleyen filtreler onlarda gelişmemiştir henüz." Sayfa 240

Douglas Adams yine her zamanki gibi.

Bir bilim insanı (adayı) olarak, bilimin komedi yönünün öne çıkarılmasını seviyorum. Geleceğe Dönüş filmleri, Doctor Who dizisi ve Otostopçunun Galaksi Rehberi kitapları bunlara örnek. Geçmişte, yanı 80 ve 90'larda bilimsel konuları komedi yapımlarında ele alıp insanları güldürerek bilimi sevdirmişler. Şimdi ise durum tam tersi, bilim unsurları daha çok korku yapımları içerisinde işleniyor. Splice, Ben Robot, Ölümcül Deney, Ben Efsaneyim, Ex Machina ve daha sayamadığım pek çok bilim kurgu yapımı, bilim insanlarının bir haltlar yiyip dünyayı korkunç felaketlere sürüklemesini konu alıyor. NEDEN? Neden insanların bilimden korkmasına neden oluyorsunuz?

Douglas Adams kitapları biraz absürt komedi kategorisine giriyor, herkese hitap etmeyebilir. Ancak Doctor Who ve Otostopçunun Galaksi Rehberi'ni sevmiş olanlar, bu seriyi de seveceklerdir. Ben bu kitabı Otostopçunun Galaksi Rehberi kadar eğlenceli bulmadım, yine de sürükleyici ve merak uyandırıcıydı. Okuyucuya espriler arasında aforizmalar vermesi de bence çok tatlı. Hafif bir dille insanı farklı düşünmeye zorlayan cümleler okumak, ağır bir felsefi metin okumaktan çoğu zaman daha etkili olabiliyor.

Doctor Who, Otostopçunun Galaksi Rehberi, Geleceğe Dönüş ve genel olarak bilim kurgu hayranları mutlaka bir göz atmalı.
Keşiş bu şeylere ne kadar zamandır inanıyordu ?
Eh, keşişe gore ezelden beri. Dağları yerincen oynatan inancı ya da en azından tüm görünür kanıtlara rağmen dağların pembe olduğuna olan inancı, dünya üzerine ne savurursa savursun sarsılmayacak, kaya gibi sağlam ve kalıcı bir inançtı. Uygulamada ise, at biliyordu ki Keşişin inançlarının ömrü genellikle yirmi dört saat kadar sürerdi.
Elektronik Kesişler de sizin için bir şeylere inanır ve böylece, herkesin sizden inanmanızı beklediği bütün o şeylere inanmak gibi, gittikçe zahmeti artan bir işi yapmaktan sizi kurtarır.
Douglas Adams
Sayfa 10 - Kabalcı Yayınları
“Eğer bir şeyi gerçekten anlamak isterseniz, bunun en iyi yolu onu başka birine anlatmaya çalışmaktır. Bu şekilde insan olayı kendi zihninde düzene koymaya mecbur kalıyor.”
Eğer bir şeyi gerçekten anlamak isterseniz, bunun en iyi yolu onu başka birine anlatmaya çalışmaktır. Bu şekilde insan olayı kendi zihninde düzene koymaya mecbur kalıyor.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dirk Gently'nin Holistik Dedektiflik Bürosu
Baskı tarihi:
Ağustos 2018
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051717944
Kitabın türü:
Çeviri:
İrem Kutluk
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayıncılık
Baskılar:
Kutsal Dedektiflik Bürosu
Dirk Gently
Kutsal Dedektiflik Bürosu
Yüz binlerce okura ulaşan Otostopçunun Galaksi Rehberi serisinin sevilen gezgini Arthur Dent’in yaratıcısı Douglas Adams, bu yeni serisinde dedektifliğin kalıplarını yıkan dedektif Dirk Gently ile çıkıyor okurun karşısına.

Holistik dedektifimize göre, her olayın temelde birbiriyle bir bağlantısı vardır ve bu bağlantıların gizemini herkesten önce o çözmelidir. Çünkü Dirk Gently, soruları yalnızca yanıtlarını bildiğinde sormayı seviyor.

Şimdiyse karşısında, yanıtını henüz bilmediği sorular var: Örneğin, basit bir hokkabazlık numarasıyla, Kolejin akşam yemeğindeki tuzluk nasıl oldu da iki yüz yıl önce yapılmış bir Yunan vazosunun içine girdi? Ve şu tuhaf bilgisayarcının kanepesi apartmanın merdivenine, yerinden oynatılamamak üzere nasıl sıkıştı? Fizik kurallarınca “imkânsız”, Dirk’ün anlayışınca “açıklanamaz” görünen bu muammaların peşinde, gezegenin varoluşuna dek uzanan bir zaman yolculuğuna çıkıyoruz.

“Douglas Adams, Dirk Gently’nin Holistik Dedektiflik Bürosu’nda bizi yine galaksiler arası tuhaf karakterlerle tanıştırıyor... Pürüzleri üst üste yığıyor, ilgiliyi ilgisizden ayırma işini okura bırakıyor. Yerleşik uygulamalarla ve tuhaflıklarımızla resmen dalga geçiyor…

Gently ve arkadaşları için çok güzel bir başlangıç.”

- Sacramento Bee -

Kitabı okuyanlar 145 okur

  • Çağla Lotinac Akman
  • Eck eck
  • Fatma Adalet Şahin
  • Mustafa EKİCİ
  • Sevil Menekşe
  • Aysu X
  • Sedanur EKER
  • Sibel Demirkır
  • Lavinia
  • Euphrosyne

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%6.3 (4)
9
%11.1 (7)
8
%14.3 (9)
7
%7.9 (5)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%3.2 (2)