Dirk Gently'nin Holistik Dedektiflik Bürosu (Dirk Gently Serisi 1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.895
Gösterim
Adı:
Dirk Gently'nin Holistik Dedektiflik Bürosu
Alt başlık:
Dirk Gently Serisi 1
Baskı tarihi:
Ağustos 2018
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051717944
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayıncılık
Baskılar:
Kutsal Dedektiflik Bürosu
Dirk Gently
Kutsal Dedektiflik Bürosu
Yüz binlerce okura ulaşan Otostopçunun Galaksi Rehberi serisinin sevilen gezgini Arthur Dent’in yaratıcısı Douglas Adams, bu yeni serisinde dedektifliğin kalıplarını yıkan dedektif Dirk Gently ile çıkıyor okurun karşısına.

Holistik dedektifimize göre, her olayın temelde birbiriyle bir bağlantısı vardır ve bu bağlantıların gizemini herkesten önce o çözmelidir. Çünkü Dirk Gently, soruları yalnızca yanıtlarını bildiğinde sormayı seviyor.

Şimdiyse karşısında, yanıtını henüz bilmediği sorular var: Örneğin, basit bir hokkabazlık numarasıyla, Kolejin akşam yemeğindeki tuzluk nasıl oldu da iki yüz yıl önce yapılmış bir Yunan vazosunun içine girdi? Ve şu tuhaf bilgisayarcının kanepesi apartmanın merdivenine, yerinden oynatılamamak üzere nasıl sıkıştı? Fizik kurallarınca “imkânsız”, Dirk’ün anlayışınca “açıklanamaz” görünen bu muammaların peşinde, gezegenin varoluşuna dek uzanan bir zaman yolculuğuna çıkıyoruz.

“Douglas Adams, Dirk Gently’nin Holistik Dedektiflik Bürosu’nda bizi yine galaksiler arası tuhaf karakterlerle tanıştırıyor... Pürüzleri üst üste yığıyor, ilgiliyi ilgisizden ayırma işini okura bırakıyor. Yerleşik uygulamalarla ve tuhaflıklarımızla resmen dalga geçiyor…

Gently ve arkadaşları için çok güzel bir başlangıç.”

- Sacramento Bee -
Lavinia
Lavinia Dirk Gently'nin Holistik Dedektiflik Bürosu'yu inceledi.
336 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Keyifle okuduğum kitaplardan biri. Yeri doldurulamaz bir kitap. Adams'in tum kitapları sonsuz bin milyon kez okunabilir türden. Kesinlikle yazarımızın geleceği gören bir gözü varmış. Yazdığı dönemden şimdiki dönemlere ışık tutmuş. Bir ledinin ölümüyle bağımsız görünen tüm olaylar bağlanıyor. Ben bir çok kez yayini okudum. Çevirilerde ciddi anlamda sıkıntılar var Alfa yayınları biraz daha hatasız çeviri yapmış. Kitapta alakasız alakasiz yerlerin itinayla birbirine bağlandığını görmek çok kafa rahatlatıcı oluyor. Olay örgüsü değişik ve bu çok hoş. Yazarin kendine ait anlatımıyla sürprizlerle dolu. Insani ister istemez gülümseten, mutlu eden bir kitap.
Selin
Selin Dirk Gently'nin Holistik Dedektiflik Bürosu'yu inceledi.
336 syf.
·15 günde·Beğendi·8/10 puan
Kitap, Dirk Gently adındaki holistik bir dedektifin arkadaşı Richard'ın başına gelenleri, Dirk'ün Richard'a yardım etmeye çalışmasını, bu ikilinin evreni kurtarmasını ve apartman boşluğuna sıkışan kırmızı bir kanepenin maceralarını anlatıyor.

Douglas Adams seviyorsanız gözünüz kapalı alın sevmiyorsanız da alın çünkü ne demek Adams sevmemek? Teessüf ederim yani. Hemen gidip Otostopçu'yu okuyun lütfen.

Dirk Gently, biraz garip bie kitap. Otostopçu'nun Galaksi Rehberi'nden daha garip hatta. Bu gariplik asla kötü bir anlamda değil yanlış anlaşılmasın. Douglas Adams yine muhteşem zekasını konuşturmuş ve hem aşırı eğelenceli hem de olay örgüsü ile sizi mest eden bir kitap yazmış.

Kitapta iki ana karakter var; Dirk ve Richard. Dirk, evrendeki her olayın birbiri ile bağlantılı olduğuna inanan bir dedektif. O diğer "sahtekarlar" gibi parmak izi, cinayet silahı gibi "saçmalıklar" ile uğraşmaz. O evrendeki gariplikleri araştırır ve cevaplarını bildiği soruları sever.

Richard ise gayet normal ve sıradan -Gordon Way ile ne kadar normal olabilirse o kadar- bir hayat sürmekteyken kanapesinin merdiven boşluğuna asla geri çıkarılamaz bir biçimde sıkışması ile Dirk Gently'nin de dikkatini çekecek bir garip olaylar dizisinin ortasında kalır.

Kitap gerçekten çok eğlenceliydi. Okurken bir çok kez kahkahalara boğulduğum. Zaten eğer okuduğunuz bir Douglas Adams kitabıysa iyi bir vakit geçirmemeniz söz konusu bile olamaz.

Eğer Otostpçu'nun Galaksi Rehberi'ni okuduysanız Douglas Adams'ın ne kadar zeki ve hayal gücü yüksek bir yazar olduğunu bilirsiniz. (Eğer okumadıysanız, nasıl okumazsınız? Okuyun.) Bu kitapta da Douglas Adams kendini daha da aşıyor. Dirk Gently'nin Holistik Dedektiflik Bürosu, bir takım bağımsız olaylardan ve bu olayların Adams'ın harikulade kalemiyle birbirine bağlanmasından oluşuyor. Bu teknikle yazılan bir sürü roman var fakat bu elinizde patlama ihtimali çok yüksek bir yazı stili ve Adams'ın bu stili bu kadar profesyonelce kullanması bence takdire şayan.

Kitabı yaklaşık bir ayda okudum fakat gerçekten çok sevdim. "Bu adam bu olayı nereye ve nasıl bağlayacak şimdi?" derken Adams o muhteşem kalemini konuşturuyor ve en olmadık olayı en olmadık şekilde hikayeye bağlamayı başarıyor. Kitapla ilgili hoşuma gitmeyen tek şey kitabın son bölümlerinin aşırı hızlı bir tempoda gerçeleşmiş olması. Düzgün bir şekilde anlayabilmek için son kısımları iki kez okumak zorunda kaldım. Bunun dışında kitapta benim için hiçbir sorun yoktu.

Dirk Gently'nin Holistik Dedektiflik Bürosu, beni en başta biraz yorsa da sonradan kendine bağladı ve favori kitaplarım arasına girmeyi başardı. Umarım siz de okursunuz ve benim gibi çok seversiniz.
Ece Etlik
Ece Etlik Dirk Gently'nin Holistik Dedektiflik Bürosu'yu inceledi.
280 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Gene bir Dougles Adams kitabıyla aranizdayiz. Ana karakterimiz, yaşanan her olayın birbiriyle bağlantılı olduğunu düşünen Dirk Gently. Kitabımız Dirk Gently ve arkadaşı Richard'in evreni kurtarmasıni ve apartman boşluğuna sıkışan kırmızı kanepenin olaylarını anlatıyor. Kırmızı kanepe ne demeyin hiç Adams okumadıysaniz bu kafaya girip anlamanız mümkün değil. Yalvarıyoruz tüm Adams kitaplarını okuyun. Pişman olmayacağınızı garanti ediyoruz. Her kitabinda olduğu gibi gene kahkaha atarak okuduğum bir kitaptı. Bu kafayı yaşamadan ölmeyin. Son olarak Netflixte dizisi mevcut izlemek isteyenlere önerilebilir.
280 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Hayata mizah dolu bakabilenlerin bu kitaptan keyif almaması imkansız. Kitabın başında olaylar tam oturmasa da kitaba zaman verince bütün bağlantılar çok tatlı bir maceraya dönüşüyor. Adams'ın Dr. Who'nun editörü olduğunu, Otostopçunun Galaksi Rehberini yazdığını bilenler zaten ne kadar yaratıcı bir kitap olduğunu tahmin ederler. Adams denince akla ne mi gelir: mizah, evren, gezegen, zaman yolculuğu, saçmalama ustalığı... Menü şahane bence kaçırmayın bu yemeği.
336 syf.
·Puan vermedi
Holistik Dedektiflik Bürosu, fantastik ve esprili bir polisiye. Yazarı Douglas Adams'ı, Otostopçunun Galaksi Rehberi isimli kitaptan veya filminden biliyorsunuz. Adams bu kitabında, yaşanan her olayın birbiri ile bağlantılı olduğuna inanan Dirk Gently isimli bir karakter yaratıyor; zaman yolculuğu, uzaylılar, robotlar ve ruhlarla örülü gizemli olayların eğlenceli yolculuğu işte böyle başlıyor. Kafa dağıtmak, stres atmak ve dinlenmek için bire bir; özellikle de fantastik ve polisiye türlerini seviyorsanız, bir kitapta iki türü de bulmanın keyfi paha biçilmez
Arthur Dent
Arthur Dent Dirk Gently'nin Holistik Dedektiflik Bürosu'yu inceledi.
336 syf.
·29 günde·9/10 puan
Güzel, karmaşık fakat eksik geldi.
Otostopçunun galaksi rehberi serisindeki başarıdan sonra bu hatta sönük geldi : (

Hele sonlara doğru hikaye bi anda sona erdi neden bittiğini anlamadan bitti. Böyle şeyler beni sinirlendirir. Kitabı okuyan birileri bunu gördüğünde aklıma takılan yerleri sormam için yazsın.
358 syf.
·5/10 puan
Douglas Adams'ın yine o bilindik "aşırı boyutta saçmalama" tekniği ile yazdığı kitaplardan birine denk geldim. Bu tarz anlatımını seviyorum, kitaptaki diyaloglar da hoşuma gitti ancak eski bir çeviri olmasından mı yoksa gerçekten de böyle miydi bilemiyorum; okudukça bir yere varamıyor gibi hissettim. Daha büyük beklentilerim yoktu ve bu yüzden hayal kırıklığı yaşamadım.
Sedanur EKER
Sedanur EKER Dirk Gently'nin Holistik Dedektiflik Bürosu'yu inceledi.
336 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Holistik eksiksiz bütünlük demektir. Var olan her bir birim küçücük bir detay bile bir bütünün parçasıdır. Bütün parçaların aslında birbirinden haberdar ve iletişim içinde olduğu bir sistem düşünün. Bu parçalar birbirini yönlendirme özelliğine de sahip. İnsan da bir enerjidir ve bu bütünün bir parçasıdır. Dolayısıyla evreni bir bütün ve her şeyi bunun birbiriyle bağlantılı bir parçası olarak düşünürsek evrende olması gereken düzenin (entropi) sağlanması için bazı detaylar bizi yönlendirebilir. Farkında olmadan doğru zamanda doğru yerde olarak kendimize göre bir şey yapmasak bile anahtar bir rolde olabiliriz. Douglas Adams da evrenin bu gücünü kullanan Dirk Gentley'i karşımıza çıkarmış. Karakter belirsizliği çözme yolunda ilerlemeye çalışırken belirsizlikler içinde kayboluyor gibi gözükse de aslında bilinçli olarak bu belirsiz ve garip olaylara yoğunlaşarak çözüme ulaşmış oluyor. Douglas Adam'ın her kitabı gibi kendine has ve güzel bir kitap. Keyifli okumalar...
280 syf.
·7 günde·8/10 puan
Douglas Adams inanılmaz bir yazar ve ne türde yazarsa yazsın bence okunabilir. Bu sefer polisiye türüne yakın bir eser ortaya koymuş. İki kitaptan oluşan serinin ilk kitabı kutsal dedektiflik bürosu. Ve konusuyla karakterleriyle çok orijinal bir kitap. Kitabın tek sevmediğim yanı malesef baskısı oldu. Gerçekten yazım hataları ve yazı puntosu yüzünden okumakta çok güçlük çektim. Ama yine de okumaya değer bir kitap oldu.
358 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Absürt, tutarsız, uçuk- kaçık, kopuk , manyakça ve komik görünse de kendi tarzında mantıklı ve tutarlı, doğrudan veya dönüşlü esprilerin her an patladığı, her varlığın, eşyanın örneğin bir kanepenin bile önemli bir rol oynayabileceği öykü de ancak Douglas Adams tarafından yazılırdı. Sadece okumaya başladığımı ve sonra bitip Adams’ ın başka bir kitabına sarıldığımı hatırlıyorum. O kadar ki alıntılarını bile sonradan yaptım.

Zamanlar ve boyutlar arası bu cinayeti çözmek ve arkadaşı Richard' ı kurtarmak de garip dedektif Dirk Gently tarafından gerçekleştirilecektir. Ama bu polisiyede çözüme ulaşmak için en imkansıza inanmaya hazır olmalısınız.

Oh be, bu kitap iyi geldi…
Esin bec
Esin bec Dirk Gently'nin Holistik Dedektiflik Bürosu'yu inceledi.
336 syf.
·1 günde·9/10 puan
Devam kitabini becerebilirsem ingilizce okumaya calisacagim. Ceviri fena olmamakla beraber gondermeler daha cok onemsenebilirdi. Ilk baslarda sıkılsanız da okumayi birakmayin derim, sonraları kitap cok keyifli ve sürükleyici oluyor ve tum o sıkıcı detaylar anlam kazaniyor. Douglas adams gercekten sevdigim tarzda kafa dagitmalik kitaplar yaziyor.
Keşiş bu şeylere ne kadar zamandır inanıyordu ?
Eh, keşişe gore ezelden beri. Dağları yerincen oynatan inancı ya da en azından tüm görünür kanıtlara rağmen dağların pembe olduğuna olan inancı, dünya üzerine ne savurursa savursun sarsılmayacak, kaya gibi sağlam ve kalıcı bir inançtı. Uygulamada ise, at biliyordu ki Keşişin inançlarının ömrü genellikle yirmi dört saat kadar sürerdi.
Eğer bir şeyi gerçekten anlamak isterseniz, bunun en iyi yolu onu başka birine anlatmaya çalışmaktır. Bu şekilde insan olayı kendi zihninde düzene koymaya mecbur kalıyor.
Atlar, her zaman açığa vurduklarından çok daha fazlasını anlamışlardır. Her gün, bütün gün boyunca, üstünde bazı yaratıklar taşımak ve onlar hakkında bir fikre sahip olmamak zordur.
Diğer taraftan, her gün, bütün gün boyunca, başka bir yaratığın üstünde oturmak ve onlar hakkında en küçük bir fikir sahibi olmamak da kesinlikle mümkündür.
Elektronik Kesişler de sizin için bir şeylere inanır ve böylece, herkesin sizden inanmanızı beklediği bütün o şeylere inanmak gibi, gittikçe zahmeti artan bir işi yapmaktan sizi kurtarır.
Douglas Adams
Sayfa 10 - Kabalcı Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dirk Gently'nin Holistik Dedektiflik Bürosu
Alt başlık:
Dirk Gently Serisi 1
Baskı tarihi:
Ağustos 2018
Sayfa sayısı:
336
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051717944
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayıncılık
Baskılar:
Kutsal Dedektiflik Bürosu
Dirk Gently
Kutsal Dedektiflik Bürosu
Yüz binlerce okura ulaşan Otostopçunun Galaksi Rehberi serisinin sevilen gezgini Arthur Dent’in yaratıcısı Douglas Adams, bu yeni serisinde dedektifliğin kalıplarını yıkan dedektif Dirk Gently ile çıkıyor okurun karşısına.

Holistik dedektifimize göre, her olayın temelde birbiriyle bir bağlantısı vardır ve bu bağlantıların gizemini herkesten önce o çözmelidir. Çünkü Dirk Gently, soruları yalnızca yanıtlarını bildiğinde sormayı seviyor.

Şimdiyse karşısında, yanıtını henüz bilmediği sorular var: Örneğin, basit bir hokkabazlık numarasıyla, Kolejin akşam yemeğindeki tuzluk nasıl oldu da iki yüz yıl önce yapılmış bir Yunan vazosunun içine girdi? Ve şu tuhaf bilgisayarcının kanepesi apartmanın merdivenine, yerinden oynatılamamak üzere nasıl sıkıştı? Fizik kurallarınca “imkânsız”, Dirk’ün anlayışınca “açıklanamaz” görünen bu muammaların peşinde, gezegenin varoluşuna dek uzanan bir zaman yolculuğuna çıkıyoruz.

“Douglas Adams, Dirk Gently’nin Holistik Dedektiflik Bürosu’nda bizi yine galaksiler arası tuhaf karakterlerle tanıştırıyor... Pürüzleri üst üste yığıyor, ilgiliyi ilgisizden ayırma işini okura bırakıyor. Yerleşik uygulamalarla ve tuhaflıklarımızla resmen dalga geçiyor…

Gently ve arkadaşları için çok güzel bir başlangıç.”

- Sacramento Bee -

Kitabı okuyanlar 189 okur

  • Eyüp Can Yazıcı
  • N
  • Zeynep Arslan
  • Öznur
  • İklim
  • Utku ilanbey
  • Kurgu Kitaplığı
  • Ged
  • Okan Karakoç
  • Hilal Demirkol

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%6.5 (5)
9
%11.7 (9)
8
%15.6 (12)
7
%9.1 (7)
6
%1.3 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%2.6 (2)