Dış Politikamız ve Kıbrıs

·
Okunma
·
Beğeni
·
831
Gösterim
Adı:
Dış Politikamız ve Kıbrıs
Baskı tarihi:
1966
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
Yok
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Hamle Yayınları
Herşeyden önce milli birlik ve mili bütünlüğümüzü korumanın yolunu bulmalı ve gözetmeliyiz.
Bugün yaptığımız mücadele sadece bir Kıbrıs mücadelesi değildir.
Bizi çevreleyen şartlarla bir varlık ve yaşama mücadelesidir.
Kıbrıs'ın arkasından başka gailelerin ortaya çıkması muhtemeldir. Onları da başarı ile çözüme ulaştırabilmekliğimiz, birlik ve beraberliğimize bağlıdır.
Alparslan Türkeş
392 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
.

Bu kitapta Milliyetçi Hareket’e göre Türkiye Dış Politikasının nasıl olması gerektiğini ve Kıbrıs konusunda hükumetlerimizin bugüne kadar uyguladıkları yanlış ve doğru politikaları bulacaksınız.
Medya gücünü elinde bulunduran çok popüler hükumet yetkililerinin bilinçli ve etkili bir dış politika belirleyememesinin ve uygulayamamasının binlerce masum insanın kanına nasıl mal olduğunu göreceksiniz.

Kıbrıs, Türkiye’ye sadece 40-50 mil, Yunanistan’a ise 700 küsür mil mesafededir ve Türkiye için hem nüfus hem milli güvelik hem ekonomik hem tarihi açıdan birinci dereceden öneme haizdir. Türkiye, Londra ve Zürih antlaşmalarıyla garantör durumdadır. Kıbrıs’ta 1974’ e gelene kadar Türklere karşı akılalmaz vahşet olayları meydana gelmiş, Türkiye’ye sayısız müdahale (imkânı demiyorum) zarureti doğmuş ama; hükumet yetkilileri kör, sağır ve dilsizi oynamışlardır. Daha fazlasını buyurunuz kendiniz kitaptan okuyup yorumunuzu kendiniz yapınız.

Yine de;

“Ahhh Koca TÜRKEŞ, bu millet seni nasıl iktidara taşımadı!..” demekten kendimi alamayacağım…

24.02.2020 21.30 Erciş

.
"Her şeyden önemli olarak üzerinde duracağımız şey, Türkiyemiz için, Türk Milleti için insanlarımızı uyandırmak, uyanık tutmak, kendimizi duyurmak, anlatmak ve yaşama azmimizi mâşerî vicdandan (kamu vicdanı, kollektif bilinçten) kırılamaz bir irâde olarak herkese duyurmak.... "
Komünizm, yalnız komünizm ideolojisini yaymakla kalmıyor. Komünizmle Türk toplumu yıllarca düşman memleketler tarafından mikroskop altına konularak sosyal ve ilmi yönden incelenmiştir. Ve "bu millet nasıl tahrip edilir, bu devlet nasıl batırılır?" diye incelenmiştir ve buna göre bulunan tedbirler komünizm ideolojisiyle beraber memlekette uygulanmaya konulmuştur.
Bunlar nedir? Bunlar, etnik grupları ele alarak veyahut etnik ayrılıklar icâd ederek, bunlar üzerinde işleyip, bunları teşvik edip, aldatıp, Türk topraklarını parçalamak ve Türk vatanı üzerinde Türk Devleti'ni yıkarak veyahut zayıflatarak, ayrı ayrı ufak ufak devletler kurdurmak... Bugün en çok kışkırtılan ve bizim için en ciddi olan konu Kürt hareketinin teşvik edilmesidir.
Bugün Doğu Anadolumuzda «Kürt»diye isinlendirilen Kürtçe konuşan insanlarımız var. Bunlar bizim insanlarımızdır. Bunlar Türk Milleti'nin evlatlarıdır, Türktür. Soy itibariyle Türktürler. Kültür bariyle Türk'türler. Mâzi, târih itibariyle Türk'türler, bizim insanlarımızdır. Dil farkı vardir. Fakat konuştukları dil, başlıbaşına ayrı bir dil değil; osmanlıcayı andıtan, farsça - arapça - türkçe " kelimelerden karışmış bir dildir. Ama, Türkiye'yi yıkmak isteyenler bunu körüklemektedirler. Masum insanları iğfâl etmektedirler. İdârelerin, hükümetlerin gafletinden, gevşekliğinden de yararlanarak, Türkiye'yi parçalamak için Doğu'da bu fesat ve kitle hareketi kışkırtılmaktadır.

Bir defa, Türkler Anadolu'ya 900 sene evvel gelmişlerdir ve ilk defa Doğu Anadolu'ya gelmişlerdir, Doğu Anadolu'da yerleşmişlerdir. Bugün Doğu Anadolu'da Selçuklu eserlerinden geçilmez... Peki o eserleri yapan insanlar nereye gittiler? O câmiler, medreseler, kervansaraylar, türbeler hepsi hala duruyor.. Bunlar bizim tapularımızdır.

Bir an için kabul edelim ki Kürtler, ayrı bir etnik guruba mensupturlar. Öyle değildir, ama, bir an için ayrı soydan geldiklerini kabul edelim. (Türklerle aynı soydan geldiklerini ispatlayan bircok ilmi deliller vardır. Fakat bir an için ayrı soydan gelen bir kavim olduğunu kabul edelim.)
Anadolu'da Türkiye Devleti kurulalı 900 yıl geçti. 900 senedir Anadolu topraklarında beraber yaşıyoruz... Aynı dindeniz: Onlar da müslüman, biz de müslümaniz... Ve biliyoruz ki, müslümanlar arasında evlenme olur, kız alınır, kız verilir.
Amerika rleşik Devletleri bugün, daha 200 yılını doldurmayan bir devlettir.
Yetmiş çeşit millete mensup insanlar oraya gitmis, yerlesmistir. Ve bu 200 yıl içerisinde yoğrulmuşlar, bir «Amerikan milleti» olmuşlardır.
Çeşitli dillerden çeşitli bölgelerden, çeşitli milletlerden insanlar gelmiş, yerleşmişler ve 200 yılda bir «Amerikan milleti», «Amerikan kültürü» meydana getirmişlerdir.
Türkiye Devleti kurulduğundan beri, yani 900 senedir, Türkiye Devleti'nin idaresinde yaşayan bu insanlar aynı dinden olup, aynı kültürün içinde yoğurulmuşlar, haşır- neşir olmuşlardır...
Amma Türkiye'yi bölmek parçalamak isteyenler 900 sene sonra, bugün kalkmışlar: «Hayır, bunlar Türk değildir, bunlar ayrı millettir. Türkler bunları sömürüyor.
Türkler bu toprakları bıraksınlar, bunlar müstakil olsunlar. Burada bağımsız yeni bir "Kürt Devleti kurulsun» diyorlar! Bu, fitneden, fesattan baska ne olabilir?!...

Bunlar, Türkiye'nin milli güvenliği için büyük bir tehlikedir, gerçeklere aykırıdır; Türk Milleti'ne, Türk Devleti'ne bir suikasttır. Bu fesatçılara karşı kanunlarımızı işletmek lazımdır. Tabii yalnız kanun tedbirleri yetmez; gerekli kültür tedbirleri, gerekli iktisâdi ve siyâsi tedbirlerin de alınması lâzımdır.

.
Alparslan Türkeş
Sayfa 99 - Kutluğ Yayınları - 1975

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Dış Politikamız ve Kıbrıs
Baskı tarihi:
1966
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
Yok
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Hamle Yayınları
Herşeyden önce milli birlik ve mili bütünlüğümüzü korumanın yolunu bulmalı ve gözetmeliyiz.
Bugün yaptığımız mücadele sadece bir Kıbrıs mücadelesi değildir.
Bizi çevreleyen şartlarla bir varlık ve yaşama mücadelesidir.
Kıbrıs'ın arkasından başka gailelerin ortaya çıkması muhtemeldir. Onları da başarı ile çözüme ulaştırabilmekliğimiz, birlik ve beraberliğimize bağlıdır.
Alparslan Türkeş

Kitabı okuyanlar 22 okur

  • Batuhan ARSLAN
  • Bozkurt
  • Semih Şenocak
  • Fatih Murat Taşkın
  • Berk
  • Ali Dayıcık
  • Ahmet Özcan
  • Qamlo
  • Okur ve Gezer
  • Rukiye

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%87.5 (7)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%12.5 (1)