Dışa Yolculuk

7,3/10  (3 Oy) · 
10 okunma  · 
3 beğeni  · 
675 gösterim
Dışa Yolculuk, Virginia Woolf'un 1910-1915 yılları arasında yazdığı ilk romanı. Yazarın daha sonraki yapıtlarına ışık tuttuğu gibi o yapıtlarda öne çıkan pek çok özelliğin ve temanın da öncüsüdür: yaratıcı bir üslubun, kadın bilinçlenmesine odaklanışın, cinsellik ve ölüm temalarının.

Londra'nın dış mahallelerinden birinde halalarının yanında kapalı bir yaşam süren genç ve masum Rachel Vinrace, babasının gemisiyle ve küçük bir grupla birlikte Güney Amerika'ya yolculuk eder. Siyaset dünyasına da toplum yaşamına da uzak olan genç kız, gemide tanıştığı yazar Terence Hewet'le nişanlanır; bu ilginç yolculuk Rachel için aynı zamanda bir içsel yolculuk da olacak, girdiği entelektüel ortamda özgürlüğü tanıyacaktır. Edward dönemindeki yaşam tarzını eleştiren ve satire eden Woolf'un sonraki romanı Mrs. Dalloway'in Clarissa Dalloway'i de ilk kez burada ortaya çıkar. Woolf'un başka hiçbir romanında olmadığı ölçüde gençliğin, hayatın heyecanını yansıtan, kadın bakış açısını güçlü bir şekilde öne çıkaran Dışa Yolculuk, İngiliz toplumunun yapısını, inançlarını ve önyargılarını, ayrıca kadın-erkek ilişkilerini, dini ve ölümü de irdeler. Otobiyografik öğeler de taşıyan roman Woolf'un iç dünyasının, aşklarının, tutkularının, inançlarının ve özyaşamının izlerini görmek mümkündür. Dışa Yolculuk belli bir zamanda yer alsa da insanlar arasındaki ilişkileri ele alışı evrenseldir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  396
 • ISBN:
  9786054764549
 • Orijinal Adı:
  The Voyage Out
 • Çeviri:
  İlknur Özdemir
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
cookiemonster 
 15 May 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · 6/10 puan

Kitap ilk sayfasından son sayfasına kadar akıcılık açısından inişli-çıkışlı bir şekilde ilerledi. Karakterlerin kendi aralarındaki konuşmalar; düşüncelerinin kararsızlığını ortaya çıkarıyor ve sonuca bağlanamayan sohbetlere neden oluyordu. Belki de bu yazarın yapmak istediği şeydi. Sanırım ben de bundan etkilenerek kitabı sevip sevmediğime karar veremedim.

Kitaptan 2 Alıntı