Dışarıdan - Kıyıdan Konuşmalar

8,2/10  (5 Oy) · 
27 okunma  · 
9 beğeni  · 
599 gösterim
Sıra arkadaşı insanın önünde durmaz, arkasında da. Yanında durur. Böyle, yan yana durur işte. Siz yan yana dururken başınızdan olaylar geçer. Hayat denen sıkıcı derste bir aralık kollarsın hep “gördün mü?” demek için...

...

Yokluklarda, yoksunluklarda yoklama yapacağı tutar hayatın.“Eksik” yazılmasın diye o, atarsın kendini ortaya.Yalanlar, masallar, hikâyeler; oyalarsın zamanı.Ne yapar yapar “eksik” dedirtmezsin sıra arkadaşın için. Sonra bir aralık bulup yine, “Gördün mü?” dersin, “iki kişi olunca nasıl idare ediyoruz birbirimizi.”

Kendi öykülerimizi nerelerden devşirirsek devşirelim, bir başka büyük öykünün parçasıyız aynı zamanda. Gözümüzü çevirip “dış”arıya baktığımızda, öykümüzü birlikte sürdürecek başkaları var. Ya da öykümüzü onlara karşın sürdüreceğimiz diğerleri. Yaşam bazen uzlaşmaların, çoğunlukla çatışmaların alanı. Ece Temelkuran, Dışarıdan - Kıyıdan Konuşmalar’da bize yıllar önce yazdığı yazılarında bugüne ilişkin kaygılarını anlatıyor. Yaşamın bu kaygıları haklı çıkardığını düşünenler ya da o zamanlar bu kaygıları zaten paylaşmış olanlar, “gördün mü?” diyeceklerdir yanlarında duran sıra arkadaşlarına.
 
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2016
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789750733109
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 8 Alıntı

dilanur 
09 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çünkü, sen kalbini kötü şeylere göre ayarladın. Çok dövülmüş bir köpek senin kalbin, yeni bir dayak inletmez artık onu. Biri gelip okşadı mı boşaltıyorsun bütün biriktirdiğin ağlamalarını. Senin kalbin artık öyle olmuş ki, şaşırıyor, çocuklar ölmek yerine şarkılar söyledi mi!

Dışarıdan - Kıyıdan Konuşmalar, Ece Temelkuran (Sayfa 26 - Can Yayınları)Dışarıdan - Kıyıdan Konuşmalar, Ece Temelkuran (Sayfa 26 - Can Yayınları)
dilanur 
10 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çünkü bir kez vicdan kaybedince gerisi çok kolay gelir.

Dışarıdan - Kıyıdan Konuşmalar, Ece Temelkuran (Sayfa 44 - Can Yayınları)Dışarıdan - Kıyıdan Konuşmalar, Ece Temelkuran (Sayfa 44 - Can Yayınları)
dilanur 
10 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kollar, tıpkı ruhlar gibi, eklem yerlerinden kırılıyor. Ruhlar ve kollar aynı anda kırılıp, aynı acıyla boşlukta sallanıyor. Bir kol kırığı altı-sekiz haftada kaynar. Ruh kırıkları ne kadar sürede acaba?

Dışarıdan - Kıyıdan Konuşmalar, Ece Temelkuran (Sayfa 46 - Can Yayınları)Dışarıdan - Kıyıdan Konuşmalar, Ece Temelkuran (Sayfa 46 - Can Yayınları)
dilanur 
11 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Biz namuslu yaşadık Tilda. İyi insanlar olduk." Bu, en uzun cümlesidir Türkçenin.
Yaşar Kemal'in ölen eşi Tilda'nın mezarı başında söylediği.
En uzun romandan daha uzun, en ağırından daha taş.

Dışarıdan - Kıyıdan Konuşmalar, Ece Temelkuran (Sayfa 81 - Can Yayınları)Dışarıdan - Kıyıdan Konuşmalar, Ece Temelkuran (Sayfa 81 - Can Yayınları)

" .... Bu yazıdan bir yıl sonra Bingöllü çocuklarla konuştum. Ölü arkadaşlarını anlattılar. Anlattıkları, seçim arabalarının gürültüsünde kayboldu. Bu ülkede yaşayan ve ölü çocuklar aynı hızlı kayboluyorlar. "

Dışarıdan - Kıyıdan Konuşmalar, Ece TemelkuranDışarıdan - Kıyıdan Konuşmalar, Ece Temelkuran
dilanur 
11 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Tarafsız olmak diye bir şey -unutun bunu!- asla yoktur. Göz bir yere bakar, kalp bir tarafa kayar nihayetinde.

Dışarıdan - Kıyıdan Konuşmalar, Ece Temelkuran (Sayfa 173 - Can Yayınları)Dışarıdan - Kıyıdan Konuşmalar, Ece Temelkuran (Sayfa 173 - Can Yayınları)
dilanur 
11 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitap hazırlanırken ben soruyordum: Nasıl yani? Bitti mi? Unutuyor muyuz? Ya da neyi, nasıl unutuyoruz?
Toplumlar ve topraklar hiçbir şeyi asla ama asla unutmazlar. Ninnilerle, türkülerle, masallarla çocukların kulaklarına fısıldanarak geçer tarih bir nesilden diğerine.

Dışarıdan - Kıyıdan Konuşmalar, Ece Temelkuran (Sayfa 89 - Can Yayınları)Dışarıdan - Kıyıdan Konuşmalar, Ece Temelkuran (Sayfa 89 - Can Yayınları)