Dışarıdan-Kıyıdan Konuşmalar

9,5/10  (2 Oy) · 
18 okunma  · 
4 beğeni  · 
518 gösterim
Ben, yeryüzü kayıtları tutan biriyim. "Hakikat işçisi" deyin, "yazı gündelikçisi" deyin; hükmü bir gün süren gazete kağıtlarına yazılar yazıyorum. Benden önce gelmiş, benden sonra gelecek olan benzerlerim gibi, insanlığın daha adaletli ve vicdanlı olabileceğini hatırlatıyorum.

Ben, dünyaya bakan biriyim. Dünyaya bakmak işini "meslek" olarak yapmaya başladığımda, dünya ve Türkiye, daha önce geçmediği bir yerden geçiyordu. Bu yüzden işte, ne olduysa dünyada, bende de oldu. Ne geçtiyse dünyadan benden de geçti. Gözlerimi dikmiş bakıyordum, baktıklarım bazen gözüme kaçtı.

"Dışarıdan", sizin ve benim gözüme kaçanlar üzerine, daha önce geçmediği yerlerden geçmekte olan yeryüzü ve Türkiye üzerine okurla bir konuşmadır...

Bu yazılar yazıldıkları andan itibaren artık bana ait değiller. Okuduğunuz anda size ait oldular. Ama belki de yazı kimseye ait değildir. Belki de bu yazılar sadece yeryüzüne ait kayıtlardır. Ama yerin yüzünden geçenler, kim bilir, sizin yüzünüzden de geçmişlerdir...
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2004
 • Sayfa Sayısı:
  248
 • ISBN:
  9789752891654
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

" .... Bu yazıdan bir yıl sonra Bingöllü çocuklarla konuştum. Ölü arkadaşlarını anlattılar. Anlattıkları, seçim arabalarının gürültüsünde kayboldu. Bu ülkede yaşayan ve ölü çocuklar aynı hızlı kayboluyorlar. "

Dışarıdan-Kıyıdan Konuşmalar, Ece TemelkuranDışarıdan-Kıyıdan Konuşmalar, Ece Temelkuran