Dişi Kurdun Rüyaları

8,9/10  (51 Oy) · 
204 okunma  · 
47 beğeni  · 
1.387 gösterim
Aytmatov, milletinin tarih boyunca kazandığı sosyal, kültürel, ahlaki, edebi, askeri yani bütün maddi ve manevi zenginliğini eserlerine yansıtmış, yaşadığı coğrafyanın insanının tarih içinde kazandığı değerleri, acılarını, kahramanlıklarını, tecrübelerini yazıya döküp ölümsüzleştirmiş, halkını içine düştüğü zor durumları eserlerinde en güzel şekilde anlatmış, onların çözümlerine dair ipuçları göstermiş, eserlerinde kendi ifadesi ile 'tipik insan'ı ortaya koymaya çalışmış bir yazardır. Hikayelerinde milletinin temel mülkü olan milli hafızaya ait efsane, destan, masal, hikaye ve türküleri, bunların meydana geldiği şartları, ardındaki hikayeleri, insanları kullanırken, Kırgız Türk kültürünü, psikolojisiyle, duyuş ve anlayış tarzıyla, maddi manevi zenginliğiyle o kültürü bina edenlerin evlatlarına yeniden hatırlatmaya çalışmıştır. 

"Her yazar bir milletin çocuğudur ve o milletin hayatını anlatmak, eserlerini kendi milli gelenek ve törelerini kaynak alarak zenginleştirmek zorundadır. Benim yaptığım önce bu, yani kendi milletimin geleneklerini ve hayatını anlatıyorum. Fakat orada kaldığınız takdirde bir yere varamazsınız. Edebiyatın milli hayatı ve gelenekleri anlatmanın ötesinde de hedefleri vardır. Yazar, ufkunu milli olanın ötesine doğru genişletmek ve 'evrensel' olana ulaşmak için gayret göstermek durumundadır. İyi yazar 'tipik insan' ortaya koyma ustalığına erişen yazardır."
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2016
 • Sayfa Sayısı:
  390
 • ISBN:
  9789754370096
 • Çeviri:
  Refik Özdek
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
KeMâL 
11 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Yine Aytmatov, yine etkileyici, yine verimli. Benim gözümde çok başka bir yazar.
Betimlemeler yine muazzam. En fazla okuduğum yazar ve bir yenisini daha ekledim kitap olarak. Yazar hakkında daha fazla söz etmeden kitaba geçmek istiyorum.

Kitaba ilk girişte bilmem bilir misiniz Beyaz Diş, Vahşetin Çağrısı gibi bir kurt köpeğinin hikayeleri tarzında bir roman okuyacağımı düşünmüştüm. Ama sayfalar ilerledikçe karşıma tamamen bambaşka bir eser çıktı. Konu içinde konular çıktı. Bunlar neler ;
1- Din ( Hele Hz. İsa'nın asılışı ve öyküsü çok çok güzeldi. Tavsiye ederim. ) Rahiplik, kilise konuları işleniyor.
2-Siyaset, politika ( Aytmatov'un kitaplarının genelinde Sovyet Rusya ve Komünizm ile ilgili kesinlikle bir şeyler vardır. )
3- Felsefe ve İnsanlık
4- Uyuşturucu ve alkol taşımacılığı, kötülükleri.
Bu konuların yoğunluğunda aralara serpiştirilen; insanların doğayı katletmesine değiniyor. Yazarın her zamanki yöresel dili ve milliyetçiliğine zaten laf edilemez. Kırgız topraklarını buram buram geziyorsunuz. Kitabın son bölümlerinde yine kurtların gözünden tekrar hikayeye döndük ve soluksuz okudum. Kurtların evlatlarını nasıl büyütüp beslediklerini, insanların o kurtları vahşice nasıl katliamlarla öldürdüğünü, yavrularını ondan çalarak onlara nasıl eziyet ettiğini hayvanların gözünden okuyacaksınız.

Kırgız çobanları ve hayatlarını okuyacaksınız. O zamanın adalet sistemini ve şimdiki ile kıyaslamasını okuyacaksınız. İlahi adaleti ve kaderin bize getirdiklerini sorgulayacaksınız. İnsanlık sorunlarını ve esrar kaçakcılığının nasıl olduğunu göreceksiniz. Kısacası insanlığı ve insanların ortak sorumluluğundaki olayları, o dönemi tadacaksınız.

Son olarak şunu eklemek istiyorum. Tam bir genel kültür kitabı. Kişisel gelişim için bile okunulabilir. Orta kısımlarında sıkılabilirsiniz. Ama genele yayarsam 10 puanı hak ediyor.

niluferinkitapligi 
21 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Dünyaya ve insana;insanın değil de,bu dünyada yaşama şansı verilmiş bir hayvanın gözüyle bakmış olsaydık;göreceğimiz trajediyi ve kıyımı hayal edebilir miydik?O zaman insanlığımızla ve bizi hayvanlardan ayıran aklımızla övünür müydük,yoksa kahreder miydik akılsız dediğimiz o hayvanlar kadar olamayan onurumuza,muamma.Bir kurdun gözünden seyrettirmiş insanoğlunu Aytmatov,derin ve sarsıcı...

Muhammet Çelik 
26 Oca 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dişi Kurdun Rüyaları --- Cengiz Aytmatov

Başkalarının etkisiyle yozlaşmış ve kendi kültüründen uzaklaşmış bir kişinin her şeyi yapabileceği aşikardır. Kurtların nasıl bir aile yapısına sahip olduğu ve bu yapıya nasılda bağlı oldukları bilinir.

Bir kurt ailesinin hikayesini anlatıyor bu kitap. Bu ailenin anne babası birbirini deli gibi seven iki kurt. Yavrularını ise felaketler zinciri ellerinden alıyor.

Son yavrunun ardından bu aileyi de artık bu dünyadan koparıyorlar.

Okurken bir hayvanın duygularının olduğunu ve bunlara da acınabileceğini hissedeceksiniz.

Nadiye Aksu Bozan 
08 Şub 15:55 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yine güzel bir Aytmatov kitabiydi, yine iyi ki alıp da okumadiklarima şans tanımış dediğim bir kitapti. Herşeyden önce mükemmel bir doğa tasviri sizi oturduğunuz koltuktan alıp Kırgızistan bozkirlarina götürüyor. Bozkirdaki hayvanlarin amansiz mucadelesinde hangi taraf icin uzuleceginizi sasiriyorsunuz. Taki bozkirlara insan merhametsizligi sizana kadar. Bu hepsinden daha beter. Ve bir kere daha anliyorsunuz ki hayatta en asagilik varlik insanoglu. Disi kurfun feryatlarini acisini isyanini ta damarlarinizda hissedeceksiniz. Aytmatov butun bunlari size hissettirirken diger kitaplarına nazaran daha akıcı daha yalın bir anlatım tercih etmiş. Iyi ki bekleyenlere zaman ayirmisim.

Ahmet Kaya 
01 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Olaylara kurdun gözüyle bakıp insanoğluna bir kez daha lanet okutuyor bu kitap. Aynı zamanda da Sovyetler Birliği'nin çevre politikalarına eleştirel nitelikte.

Erhan 
01 Haz 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Akbar ve Taşçaynar isimli iki kurdun yaşadıkları ve Rus rejiminin baskılarının anlatıldığı muhteşem bir eserdir. Bir sosyalist olarak, Rus rejiminin baskılarına karşı direnen çiftçilerin haklı mücadelesine tanık olduğumu söylemeliyim...
Romanda doğanın kusursuz dengesi ve iç yasaları, insanın ve teknolojinin doğa üzerindeki yıkıcı etkisi, özellikle hayvan zihni, duyguları ve belleği üzerinde durularak değerlendirilmektedir.
Beni en çok etkileyen sahnelerden biri; Akbar'ın, Taşçaynar ve kurt ailesiyle karşılaşan insanın üzerinden atlamasıydı...
Okumanızı kesinlikle tavsiye ederim.

yusuf taş 
16 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabı bitirdiğimde sanki Rus edebiyatından bir kitap okumuştum.Diğer kitaplarına nazaran daha yayvan bir üslup kullanılmış.Açıkçası bu kitapta beklediğimi bulamadım.

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ülkemizde de ciddi tartışmalara sebebiyet veren Dişi Kurdun Rüyaları isimli romanın ilk cümlesi ise; “Gündüz hava, dağların güneşe dönük yamaçlarında, bir çocuk nefesi kadar yumuşak ve güzeldi.“ Aslında bu cümle klasik bir girizgâh olarak kabul edilebilir. Ancak romanı okuyanlar şöyle de düşünebilir. Evet, hava bir çocuk nefesi kadar yumuşak ve güzeldir ama gündüz ve üstelik yalnızca dağların güneşe dönük yamaçlarında! Ancak roman kahramanları daha ziyade geceyi ve dulda yamaçları görecekler. Yani, insanlar için her daim gündüzden ve güneşe dönük olmaktan bahsedemeyiz.

nurettin atıcı 
14 Tem 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

Aytmatov, milletinin tarih boyunca kazandığı sosyal, kültürel, ahlaki, edebi, askeri yani bütün maddi ve manevi zenginliğini eserlerine yansıtmış, yaşadığı coğrafyanın insanının tarih içinde kazandığı değerleri, acılarını, kahramanlıklarını, tecrübelerini yazıya döküp ölümsüzleştirmiş, halkını içine düştüğü zor durumları eserlerinde en güzel şekilde anlatmış, onların çözümlerine dair ipuçları göstermiş, eserlerinde kendi ifadesi ile 'tipik insan'ı ortaya koymaya çalışmış bir yazardır. Hikayelerinde milletinin temel mülkü olan milli hafızaya ait efsane, destan, masal, hikaye ve türküleri, bunların meydana geldiği şartları, ardındaki hikayeleri, insanları kullanırken, Kırgız Türk kültürünü, psikolojisiyle, duyuş ve anlayış tarzıyla, maddi manevi zenginliğiyle o kültürü bina edenlerin evlatlarına yeniden hatırlatmaya çalışmıştır.

Kitaptan 84 Alıntı

KeMâL 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

”Kalabalığın içinde insan tektir, kendi kendine kalınca yapayalnızdır”

Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 48 - Ötüken Neşriyat)Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 48 - Ötüken Neşriyat)
Aysel 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

“İnsan bugün kendini olduğu gibi kabul eder, ama onun tabiatında yarın başka biri olmak vardır. Çok iyi yaşıyorsan bile, yarın çok daha iyi yaşamayı istersin.”

Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz AytmatovDişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov
Kübra Göktaş 
10 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Şu anda o benim neler düşündüğümü bilseydi, gülmekten ölürdü. Ve ben, bana güldüğü için hiç üzülmezdim.

Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz AytmatovDişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov
Hayriye Gül 
04 Ara 2016 · Beğendi

Gerçekten insanlar çok önemsiz, basit yaratıklardı. Hayatlarını büyük ve küçük abdestlerini yapmakla, çiftleşmekle geçirirlerdi.

Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 164)Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 164)

"Çünkü her ideoloji esas olarak yalnız ve yegâne gerçeğe kendilerinin sahip olduklarını iddia ederler."

Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 107 - Ötüken Yayınevi)Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 107 - Ötüken Yayınevi)
KeMâL 
11 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Birbirlerini anlamamaktan kaynaklanan nesiller arasındaki uyuşmazlık, giderek daha da artıyor ve bütün ağırlığıyla vicdanların üzerine çöküyor.

Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 355 - Ötüken Neşriyat)Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 355 - Ötüken Neşriyat)
KeMâL 
09 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

İnsan için en güç olan, her gün insan olarak kalmasıdır.

Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 194 - Ötüken Neşriyat)Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 194 - Ötüken Neşriyat)
Hayriye Gül 
05 Ara 2016 · Beğendi

Ama insanlar yüzyıllar boyu pek çok sıkıntılar çektiler ve daha uzun zaman çekecekler. Çünkü kötülük beldesi, sayısız dalgaları olan deniz kadar büyüktür.

Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz AytmatovDişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov
Hayriye Gül 
30 Kas 2016 · Beğendi

Bu ücra ve susuz yerlerde nasıl yaşıyordu bu insanlar? Gün batınca, uzayın çıplak yüzü kapkara olunca, içlerine çöken sıkıntılara nasıl katlanıyorlardı? Sonsuz evrende kaybolmuş gibi, uçsuz bucaksız bozkırda ne düşünüyor, ne hissediyorlardı?

Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 103)Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 103)
Hayriye Gül 
29 Kas 2016 · Beğendi

İnsan hayatını yönlendiren kanunların hesaba dayanan mantiği yoktur. Uzay boşluğunda dönüp duran dünyamız da kanlı dramların gösterildiği sahneden başka bir şey değildir.

Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 79)Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 79)

Kitapla ilgili 1 Haber

16 Maddede Ünlü Kırgız Yazar Cengiz Aymatov
16 Maddede Ünlü Kırgız Yazar Cengiz Aymatov Ünlü Kırgız edebiyatçı, gazeteci, çevirmen, diplomat ve siyasetçi. Türk dünyasının en ünlü yazarlarından, dünya edebiyatında tartışılmaz bir yere sahip kitaplarıyla Türk kültür zenginliğini bütün dünyaya tanıtan Cengiz Aytmatov’u anlatacağız bugünkü listemizde.