Dişi Kurdun Rüyaları

8,9/10  (71 Oy) · 
241 okunma  · 
59 beğeni  · 
1.525 gösterim
Aytmatov, milletinin tarih boyunca kazandığı sosyal, kültürel, ahlaki, edebi, askeri yani bütün maddi ve manevi zenginliğini eserlerine yansıtmış, yaşadığı coğrafyanın insanının tarih içinde kazandığı değerleri, acılarını, kahramanlıklarını, tecrübelerini yazıya döküp ölümsüzleştirmiş, halkını içine düştüğü zor durumları eserlerinde en güzel şekilde anlatmış, onların çözümlerine dair ipuçları göstermiş, eserlerinde kendi ifadesi ile 'tipik insan'ı ortaya koymaya çalışmış bir yazardır. Hikayelerinde milletinin temel mülkü olan milli hafızaya ait efsane, destan, masal, hikaye ve türküleri, bunların meydana geldiği şartları, ardındaki hikayeleri, insanları kullanırken, Kırgız Türk kültürünü, psikolojisiyle, duyuş ve anlayış tarzıyla, maddi manevi zenginliğiyle o kültürü bina edenlerin evlatlarına yeniden hatırlatmaya çalışmıştır. 

"Her yazar bir milletin çocuğudur ve o milletin hayatını anlatmak, eserlerini kendi milli gelenek ve törelerini kaynak alarak zenginleştirmek zorundadır. Benim yaptığım önce bu, yani kendi milletimin geleneklerini ve hayatını anlatıyorum. Fakat orada kaldığınız takdirde bir yere varamazsınız. Edebiyatın milli hayatı ve gelenekleri anlatmanın ötesinde de hedefleri vardır. Yazar, ufkunu milli olanın ötesine doğru genişletmek ve 'evrensel' olana ulaşmak için gayret göstermek durumundadır. İyi yazar 'tipik insan' ortaya koyma ustalığına erişen yazardır."
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2016
 • Sayfa Sayısı:
  390
 • ISBN:
  9789754370096
 • Çeviri:
  Refik Özdek
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
raskolnikovv 
06 Nis 15:27 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Üniversite yıllarında edebiyat hocası sayesinde tanıştığım yazar ve kitap. Is-ık gölü çevresinde yaşayan Akbar ve Taşçaynar adlı iki kurdun gözünden romana giriyor ve çevre katliamını hayvanların gözünden naklediyor. Hayvanların gözünden olayları anlatışı en az Jack London kadar etkili. Asla sıkıcı olmayan doğa betimlemeleri ve kendine özgün doğal bir üslubu var. Kitaplarında genel olarak vermek istediği ilk mesaj Rusların soğuk savaş döneminde Ortaasya Türklerine uyguladığı baskıcı politika ve Türklerin yaşadığı zorluklar. O dönemin zorluklarını en iyi anlatan yazar. O dönemin insanlarını örf adetlerini ve tarihlerini anlamak için birebir. Yazarın Toprak Ana, Gün olur asra bedel le birlikte en iyi üç romanından biri. Dünyaca tanınmış bir yazar ancak Türkiye de hak ettiği değeri asla göremedi. Ben kitap okuyorum -diyen herkesin mutlaka bir kitabını okuması veya okutturması gerekir.

KeMâL 
11 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Yine Aytmatov, yine etkileyici, yine verimli. Benim gözümde çok başka bir yazar.
Betimlemeler yine muazzam. En fazla okuduğum yazar ve bir yenisini daha ekledim kitap olarak. Yazar hakkında daha fazla söz etmeden kitaba geçmek istiyorum.

Kitaba ilk girişte bilmem bilir misiniz Beyaz Diş, Vahşetin Çağrısı gibi bir kurt köpeğinin hikayeleri tarzında bir roman okuyacağımı düşünmüştüm. Ama sayfalar ilerledikçe karşıma tamamen bambaşka bir eser çıktı. Konu içinde konular çıktı. Bunlar neler ;
1- Din ( Hele Hz. İsa'nın asılışı ve öyküsü çok çok güzeldi. Tavsiye ederim. ) Rahiplik, kilise konuları işleniyor.
2-Siyaset, politika ( Aytmatov'un kitaplarının genelinde Sovyet Rusya ve Komünizm ile ilgili kesinlikle bir şeyler vardır. )
3- Felsefe ve İnsanlık
4- Uyuşturucu ve alkol taşımacılığı, kötülükleri.
Bu konuların yoğunluğunda aralara serpiştirilen; insanların doğayı katletmesine değiniyor. Yazarın her zamanki yöresel dili ve milliyetçiliğine zaten laf edilemez. Kırgız topraklarını buram buram geziyorsunuz. Kitabın son bölümlerinde yine kurtların gözünden tekrar hikayeye döndük ve soluksuz okudum. Kurtların evlatlarını nasıl büyütüp beslediklerini, insanların o kurtları vahşice nasıl katliamlarla öldürdüğünü, yavrularını ondan çalarak onlara nasıl eziyet ettiğini hayvanların gözünden okuyacaksınız.

Kırgız çobanları ve hayatlarını okuyacaksınız. O zamanın adalet sistemini ve şimdiki ile kıyaslamasını okuyacaksınız. İlahi adaleti ve kaderin bize getirdiklerini sorgulayacaksınız. İnsanlık sorunlarını ve esrar kaçakcılığının nasıl olduğunu göreceksiniz. Kısacası insanlığı ve insanların ortak sorumluluğundaki olayları, o dönemi tadacaksınız.

Son olarak şunu eklemek istiyorum. Tam bir genel kültür kitabı. Kişisel gelişim için bile okunulabilir. Orta kısımlarında sıkılabilirsiniz. Ama genele yayarsam 10 puanı hak ediyor.

Hilal 
14 May 15:34 · Kitabı okudu · 12 günde · 10/10 puan

Romanın konusu, kötülük ile iyiliğin mücadelesini, tabiatı yok eden, insan hayatını hiçe sayan, büyük insanlığa karşı bir başkaldırı, kaderin ve ilahi adaletin sorgulanması. Cengiz Aytmatov'un muhteşem anlatımı...

Ayşe 
06 May 12:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Cengiz Aytmatov'un Dişi Kurdun Rüyaları romanı o döneme kadar yazdiğı romanlardan oldukça farklı ögeler ihtiva eder. Aytmatov, bu romanla eserinı insanlığın evrensel problemlerine açar. Uyuşturucu kaçakçılığı bu romanda tartisilan evrensel problemlerden biridir. Beyaz Gemi'de de karşımıza çıkan iyi kötü mücadelesi, kötünün galibiyeti karşısında iyinin mağlup görünmesi gibi felsefi meseleler romanda derinlikle işlenir. Bambaşka bir Aytmatov romanıdır Dişi Kurdun Rüyaları. Aytmatov külliyat halinde okunması gereken bir yazardır kanımca. Bu bağlamda Dişi Kurdun Rüyaları da dikkatle bakıldığında bir Aytmatov klasiğidir ve muhakkak okunmalıdır.

Murat Ekinci 
Dün 01:12 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

dehşet bir komünizm eleştirisidir bu kitap. fakat tabi ki sol cenahın meskeni olan yerlerde, hakkında kalem oynatan bir kaç kişi dışında kaale alınmamıştır.
gerek üretim verimini düşürmesi, gerek sözde halk için hizmet iddiasına rağmen halktan kopukluğu, gerekse sistemi tehdit eden her bireyi silecek kadar faşist bir düzen olan komünizmi çok güzel anlatmıştır yazar.
her kitabında olduğu gibi insanın özüne dair kurduğu diyaloglar ve monologlar, kurgulamanın ve olay örgüsünün mükemmelliği, betimlemelerin sade güzelliği, tornavida yemiş gibi insanın içini yakan hikayesi de cabası.

niluferinkitapligi 
21 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Dünyaya ve insana;insanın değil de,bu dünyada yaşama şansı verilmiş bir hayvanın gözüyle bakmış olsaydık;göreceğimiz trajediyi ve kıyımı hayal edebilir miydik?O zaman insanlığımızla ve bizi hayvanlardan ayıran aklımızla övünür müydük,yoksa kahreder miydik akılsız dediğimiz o hayvanlar kadar olamayan onurumuza,muamma.Bir kurdun gözünden seyrettirmiş insanoğlunu Aytmatov,derin ve sarsıcı...

Şeyma Samur 
2 saat önce · Kitabı okudu · 8/10 puan

Dişi kurt Akbar ve erkek kurt Taşçaynarın sergüzeştiyle başlayan muazzam bir roman..
Cengiz Aytmatov'un, Türkî yazarlar arasındaki yeri apayrıdır ben de ama bu romanı bilhassa iyi ile kötünün mücadelesini ele alışı, tabiata olan duyarlılığı​ ve var olan düzeni sorgulayışı ile diğerlerinden ayrılır, sıyrılır, kitaplığı​ma hem hüznünü üfler hem bir daha okunacağı günü bekler..
Muhakkak okunmalı, okumayanlara tavsiye olunur.

Muhammet Çelik 
26 Oca 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dişi Kurdun Rüyaları --- Cengiz Aytmatov

Başkalarının etkisiyle yozlaşmış ve kendi kültüründen uzaklaşmış bir kişinin her şeyi yapabileceği aşikardır. Kurtların nasıl bir aile yapısına sahip olduğu ve bu yapıya nasılda bağlı oldukları bilinir.

Bir kurt ailesinin hikayesini anlatıyor bu kitap. Bu ailenin anne babası birbirini deli gibi seven iki kurt. Yavrularını ise felaketler zinciri ellerinden alıyor.

Son yavrunun ardından bu aileyi de artık bu dünyadan koparıyorlar.

Okurken bir hayvanın duygularının olduğunu ve bunlara da acınabileceğini hissedeceksiniz.

Nadiye Aksu Bozan 
08 Şub 15:55 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yine güzel bir Aytmatov kitabiydi, yine iyi ki alıp da okumadiklarima şans tanımış dediğim bir kitapti. Herşeyden önce mükemmel bir doğa tasviri sizi oturduğunuz koltuktan alıp Kırgızistan bozkirlarina götürüyor. Bozkirdaki hayvanlarin amansiz mucadelesinde hangi taraf icin uzuleceginizi sasiriyorsunuz. Taki bozkirlara insan merhametsizligi sizana kadar. Bu hepsinden daha beter. Ve bir kere daha anliyorsunuz ki hayatta en asagilik varlik insanoglu. Disi kurfun feryatlarini acisini isyanini ta damarlarinizda hissedeceksiniz. Aytmatov butun bunlari size hissettirirken diger kitaplarına nazaran daha akıcı daha yalın bir anlatım tercih etmiş. Iyi ki bekleyenlere zaman ayirmisim.

Ahmet Kaya 
01 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Olaylara kurdun gözüyle bakıp insanoğluna bir kez daha lanet okutuyor bu kitap. Aynı zamanda da Sovyetler Birliği'nin çevre politikalarına eleştirel nitelikte.

2 /

Kitaptan 94 Alıntı

KeMâL 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

”Kalabalığın içinde insan tektir, kendi kendine kalınca yapayalnızdır”

Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 48 - Ötüken Neşriyat)Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 48 - Ötüken Neşriyat)
Aysel 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

“İnsan bugün kendini olduğu gibi kabul eder, ama onun tabiatında yarın başka biri olmak vardır. Çok iyi yaşıyorsan bile, yarın çok daha iyi yaşamayı istersin.”

Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz AytmatovDişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov
Kübra Göktaş 
10 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Şu anda o benim neler düşündüğümü bilseydi, gülmekten ölürdü. Ve ben, bana güldüğü için hiç üzülmezdim.

Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz AytmatovDişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov
Hayriye Gül 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Gerçekten insanlar çok önemsiz, basit yaratıklardı. Hayatlarını büyük ve küçük abdestlerini yapmakla, çiftleşmekle geçirirlerdi.

Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 164)Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 164)

'Ey kurtların ilahesi Börü-Ana! Bana iyi bak.Karşında ben varım, ben Akbar.Bu soğuk dağlarda karşına dikilen benim.Yapayalnız, talihsiz Akbar.Acılarım çok büyük.Nasıl ağladığımı işitiyor musun?Bütün varlığım ıstırap oldu, memelerim yararsız sütle doldu..Süt verecek, besleyecek kimsem yok.Yavrularımı yitirdim.Nerde yavrularım, nerde?Aşağılara in Börü Ana, in de yanıma otur, sen ve ben birlikte ağlayalım.Aşağılara in kurtların tanrıçası.Seni doğduğum topraklara götüreyim, artık kurtların orada, o bozkırda yaşama hakları yok.Bu hakkı aldılar bizden.Dağlarda yaşama hakkımız da yok..Aşağıya inmek istemiyorsan beni de oraya çek.Börü-Ana! Ben, Akbar, yavruları çalınan ana kurt! Seninle birlikte Ay'da yaşamak, ordan kanlı gözyaşlarımı yeryüzüne akıtmak istiyorum.Beni işit Börü-Ana! Börü-Anaaa! Börü-Anaaa! Beni anla, gözyaşlarımı anla Börü-Anaaa!'

Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 303)Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 303)

"Çünkü her ideoloji esas olarak yalnız ve yegâne gerçeğe kendilerinin sahip olduklarını iddia ederler."

Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 107 - Ötüken Yayınevi)Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 107 - Ötüken Yayınevi)
KeMâL 
09 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

İnsan için en güç olan, her gün insan olarak kalmasıdır.

Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 194 - Ötüken Neşriyat)Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 194 - Ötüken Neşriyat)

...-Denebilir ki bütün insanlık Tanrı'nın bu dünyadaki bir imajı, bir görüntüsüdür.İnsanlık Tanrı'nın bir hypostase'ı (cevheri)dir.İnsanlık bir 'Gelecek-Tanrı'dır.Yaradılıştan beri sunulan sonsuz imkanların Tanrısıdır.Herhalde sen de farketmişsindir ki, vali bey, arzuların hep geleceğe yöneliktir.İnsan bugün kendini olduğu gibi kabul eder, ama onun tabiatında yarın başka biri olmak vardır.Çok iyi yaşıyorsan bile, yarın çok daha iyi yaşamayı istersin.Çünkü umut hep bizimledir, bizden ayrılmaz.O, Tanrı'nın ışığı gibidir ve hiç sönmez.'Gelecek-Tanrı' sonsuzdur.Her şeyin esası, insanlığın bütün özlemlerinin,bütün faaliyetlerinin sonucudur.Bundan dolayı da O'nun tabiatı, iyi ya da kötü, merhametli ya da zalim, yani insanlar ne yapar, nasıl yaparsa, öyle olacak.Ne ekerlerse onu biçecekler.Gelecek-Tanrı budur.İnsanlar, bütün günlerinin, bütün amellerinin tek sorumlusu ve yargıcıdırlar.
-Öyleyse haber verdiğin o korkunç 'son yargı' ne oluyor?
-Son yargı...Hiç düşünmedin mi vali bey, son yargı çoktan başlamıştır ve devam etmektedir!
-Bütün hayatımızın son yargıdan başka bir şey olmadığını mı söylemek istiyorsun?...

Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 175)Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 175)
Hayriye Gül 
05 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Ama insanlar yüzyıllar boyu pek çok sıkıntılar çektiler ve daha uzun zaman çekecekler. Çünkü kötülük beldesi, sayısız dalgaları olan deniz kadar büyüktür.

Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz AytmatovDişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov

Kitapla ilgili 1 Haber

16 Maddede Ünlü Kırgız Yazar Cengiz Aymatov
16 Maddede Ünlü Kırgız Yazar Cengiz Aymatov Ünlü Kırgız edebiyatçı, gazeteci, çevirmen, diplomat ve siyasetçi. Türk dünyasının en ünlü yazarlarından, dünya edebiyatında tartışılmaz bir yere sahip kitaplarıyla Türk kültür zenginliğini bütün dünyaya tanıtan Cengiz Aytmatov’u anlatacağız bugünkü listemizde.