Dişi Kurdun Rüyaları

8,9/10  (94 Oy) · 
319 okunma  · 
84 beğeni  · 
1.817 gösterim
Bu kitap, yüz yılımızın önde gelen yazarlarından Cengiz Aytmatov'un büyük yankılar uyandıran son romanıdır. Aytmatov bu romanında iyi-kötü, ilahî adalet ve kader gibi çetin konuları sorgulamaktadır. İnsanın bu ezelî ve ebedî soruları, bir papaz okulu öğrencisinin düşüncelerinde, esrar kaçakçılarının, Kırgız çobanlarının ve kurtların hayat hikâyelerinde irdelenmektedir. İlahî kudretin varlığını sürekli vurgulayan, ama sorumluluğu insanda ve insanların ortak sorumluluğunda arayan çok çarpıcı bir olaylar örgüsü anlatılmaktadır. Dişi Kurdun Rüyaları aynı zamanda çok etkileyici bir 'çevre romanı'dır. Aytmatov'un, kirletilen Kırgız bozkırları ve bozulan tabiat dengesi karşısında haykırışıdır.
 • Baskı Tarihi:
  1986
 • Sayfa Sayısı:
  390
 • ISBN:
  9754370096
 • Çeviri:
  Refik Özdek
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
salih 
 30 Tem 20:41 · Kitabı okudu · 5 günde

İlk defa bir romanın sonunda gözlerim doldu, hani becerebilsem ağlıcam ama ben ağlayamıyorum malesef. Aytmatov bir kez daha insanların ne kadar kötüleşebileceğini gösterdi bana. Ben ümitvar biri değilim, evet dünyada iyi insanlarda var ama zannım o ki kötü insanlar, kötülükler daha fazla. Biz nasıl bir tür olduk ki, doğaya zarar veriyoruz, hayvanlara zarar veriyoruz, diğer insanlara hatta kendimize zarar veriyoruz.
Kitapta dişi kurt Akbar ve onun dünyası dışında diğer karakterlerinde hikayeleri öyle anlatılmış ki her biri ayrı roman gibi yani roman içerisinde roman, Aytmatov bu teknikte çok iyi.. Hayat, insan, felsefe, din, siyaset ne ararsan var kitapta en önemlisi duygu var, duygu..
Size çok şey katacak, sorgulatacak ve düşündürecek bir kitap.. Okuyunuz
Kitap Berlin Kitap Fuarında 1993 yılında Dünyada yılın romanı seçilmiş, benim nazarımda da bu yıl şuana kadar okuduğum 52 kitap arasında yılın romanıdır

raskolnikovv 
06 Nis 15:27 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Üniversite yıllarında edebiyat hocası sayesinde tanıştığım yazar ve kitap. Is-ık gölü çevresinde yaşayan Akbar ve Taşçaynar adlı iki kurdun gözünden romana giriyor ve çevre katliamını hayvanların gözünden naklediyor. Hayvanların gözünden olayları anlatışı en az Jack London kadar etkili. Asla sıkıcı olmayan doğa betimlemeleri ve kendine özgün doğal bir üslubu var. Kitaplarında genel olarak vermek istediği ilk mesaj Rusların soğuk savaş döneminde Ortaasya Türklerine uyguladığı baskıcı politika ve Türklerin yaşadığı zorluklar. O dönemin zorluklarını en iyi anlatan yazar. O dönemin insanlarını örf adetlerini ve tarihlerini anlamak için birebir. Yazarın Toprak Ana, Gün olur asra bedel le birlikte en iyi üç romanından biri. Dünyaca tanınmış bir yazar ancak Türkiye de hak ettiği değeri asla göremedi. Ben kitap okuyorum -diyen herkesin mutlaka bir kitabını okuması veya okutturması gerekir.

Hilal 
14 May 15:34 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 10/10 puan

Romanın konusu, kötülük ile iyiliğin mücadelesini, tabiatı yok eden, insan hayatını hiçe sayan, büyük insanlığa karşı bir başkaldırı, kaderin ve ilahi adaletin sorgulanması. Cengiz Aytmatov'un muhteşem anlatımı...

insan_okur 
11 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Yine Aytmatov, yine etkileyici, yine verimli. Benim gözümde çok başka bir yazar.
Betimlemeler yine muazzam. En fazla okuduğum yazar ve bir yenisini daha ekledim kitap olarak. Yazar hakkında daha fazla söz etmeden kitaba geçmek istiyorum.

Kitaba ilk girişte bilmem bilir misiniz Beyaz Diş, Vahşetin Çağrısı gibi bir kurt köpeğinin hikayeleri tarzında bir roman okuyacağımı düşünmüştüm. Ama sayfalar ilerledikçe karşıma tamamen bambaşka bir eser çıktı. Konu içinde konular çıktı. Bunlar neler ;
1- Din ( Hele Hz. İsa'nın asılışı ve öyküsü çok çok güzeldi. Tavsiye ederim. ) Rahiplik, kilise konuları işleniyor.
2-Siyaset, politika ( Aytmatov'un kitaplarının genelinde Sovyet Rusya ve Komünizm ile ilgili kesinlikle bir şeyler vardır. )
3- Felsefe ve İnsanlık
4- Uyuşturucu ve alkol taşımacılığı, kötülükleri.
Bu konuların yoğunluğunda aralara serpiştirilen; insanların doğayı katletmesine değiniyor. Yazarın her zamanki yöresel dili ve milliyetçiliğine zaten laf edilemez. Kırgız topraklarını buram buram geziyorsunuz. Kitabın son bölümlerinde yine kurtların gözünden tekrar hikayeye döndük ve soluksuz okudum. Kurtların evlatlarını nasıl büyütüp beslediklerini, insanların o kurtları vahşice nasıl katliamlarla öldürdüğünü, yavrularını ondan çalarak onlara nasıl eziyet ettiğini hayvanların gözünden okuyacaksınız.

Kırgız çobanları ve hayatlarını okuyacaksınız. O zamanın adalet sistemini ve şimdiki ile kıyaslamasını okuyacaksınız. İlahi adaleti ve kaderin bize getirdiklerini sorgulayacaksınız. İnsanlık sorunlarını ve esrar kaçakcılığının nasıl olduğunu göreceksiniz. Kısacası insanlığı ve insanların ortak sorumluluğundaki olayları, o dönemi tadacaksınız.

Son olarak şunu eklemek istiyorum. Tam bir genel kültür kitabı. Kişisel gelişim için bile okunulabilir. Orta kısımlarında sıkılabilirsiniz. Ama genele yayarsam 10 puanı hak ediyor.

Ayşe Y. 
06 May 12:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Cengiz Aytmatov'un Dişi Kurdun Rüyaları romanı o döneme kadar yazdiğı romanlardan oldukça farklı ögeler ihtiva eder. Aytmatov, bu romanla eserinı insanlığın evrensel problemlerine açar. Uyuşturucu kaçakçılığı bu romanda tartisilan evrensel problemlerden biridir. Beyaz Gemi'de de karşımıza çıkan iyi kötü mücadelesi, kötünün galibiyeti karşısında iyinin mağlup görünmesi gibi felsefi meseleler romanda derinlikle işlenir. Bambaşka bir Aytmatov romanıdır Dişi Kurdun Rüyaları. Aytmatov külliyat halinde okunması gereken bir yazardır kanımca. Bu bağlamda Dişi Kurdun Rüyaları da dikkatle bakıldığında bir Aytmatov klasiğidir ve muhakkak okunmalıdır.

Dünyaya ve insana;insanın değil de,bu dünyada yaşama şansı verilmiş bir hayvanın gözüyle bakmış olsaydık;göreceğimiz trajediyi ve kıyımı hayal edebilir miydik?O zaman insanlığımızla ve bizi hayvanlardan ayıran aklımızla övünür müydük,yoksa kahreder miydik akılsız dediğimiz o hayvanlar kadar olamayan onurumuza,muamma.Bir kurdun gözünden seyrettirmiş insanoğlunu Aytmatov,derin ve sarsıcı...

Aysel 
08 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Müthişdi..Kıyamet bir canlının içinde nasıl olur hayvan da insanda aynı sızıyı bir-birine borçlu olarak nasıl yaşar?Tek kelimeyle Müthişdi...

Muhammet Çelik 
26 Oca 2016 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dişi Kurdun Rüyaları --- Cengiz Aytmatov

Başkalarının etkisiyle yozlaşmış ve kendi kültüründen uzaklaşmış bir kişinin her şeyi yapabileceği aşikardır. Kurtların nasıl bir aile yapısına sahip olduğu ve bu yapıya nasılda bağlı oldukları bilinir.

Bir kurt ailesinin hikayesini anlatıyor bu kitap. Bu ailenin anne babası birbirini deli gibi seven iki kurt. Yavrularını ise felaketler zinciri ellerinden alıyor.

Son yavrunun ardından bu aileyi de artık bu dünyadan koparıyorlar.

Okurken bir hayvanın duygularının olduğunu ve bunlara da acınabileceğini hissedeceksiniz.

Nadiye Aksu Bozan 
08 Şub 15:55 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yine güzel bir Aytmatov kitabiydi, yine iyi ki alıp da okumadiklarima şans tanımış dediğim bir kitapti. Herşeyden önce mükemmel bir doğa tasviri sizi oturduğunuz koltuktan alıp Kırgızistan bozkirlarina götürüyor. Bozkirdaki hayvanlarin amansiz mucadelesinde hangi taraf icin uzuleceginizi sasiriyorsunuz. Taki bozkirlara insan merhametsizligi sizana kadar. Bu hepsinden daha beter. Ve bir kere daha anliyorsunuz ki hayatta en asagilik varlik insanoglu. Disi kurfun feryatlarini acisini isyanini ta damarlarinizda hissedeceksiniz. Aytmatov butun bunlari size hissettirirken diger kitaplarına nazaran daha akıcı daha yalın bir anlatım tercih etmiş. Iyi ki bekleyenlere zaman ayirmisim.

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ülkemizde de ciddi tartışmalara sebebiyet veren Dişi Kurdun Rüyaları isimli romanın ilk cümlesi ise; “Gündüz hava, dağların güneşe dönük yamaçlarında, bir çocuk nefesi kadar yumuşak ve güzeldi.“ Aslında bu cümle klasik bir girizgâh olarak kabul edilebilir. Ancak romanı okuyanlar şöyle de düşünebilir. Evet, hava bir çocuk nefesi kadar yumuşak ve güzeldir ama gündüz ve üstelik yalnızca dağların güneşe dönük yamaçlarında! Ancak roman kahramanları daha ziyade geceyi ve dulda yamaçları görecekler. Yani, insanlar için her daim gündüzden ve güneşe dönük olmaktan bahsedemeyiz.

3 /

Kitaptan 111 Alıntı

salih 
30 Tem 19:31 · Kitabı okudu · İnceledi

Namuslu çalışmak her yıl biraz daha güçleşiyordu. Bugünün insanları, özellikle de gençler, yalnız kendi çıkarlarını düşünüyorlardı ve zerre kadar iş ahlakına sahip değillerdi.

Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 354 - Ötüken 27. Basım 2017)Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 354 - Ötüken 27. Basım 2017)
insan_okur 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

”Kalabalığın içinde insan tektir, kendi kendine kalınca yapayalnızdır”

Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 48 - Ötüken Neşriyat)Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 48 - Ötüken Neşriyat)
salih 
28 Tem 18:19 · Kitabı okudu · İnceledi

Arkadaşlar, biz bu savaşı kaybettik. Her savaşta bir kazanan, birde kaybeden vardır. Kavga zaten bunun için yapılır. Çok kan döktük, bizim de kanımız çok aktı. Her iki taraftan ölenler oldu. Artık geri dönülemez. Ben bu savaşta ölen dostlardan da düşmanlardan da özür diliyorum. Savaşta ölen bir düşman artık hasım olmaktan çıkar.

Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 81 - Ötüken 27. Basım 2017)Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 81 - Ötüken 27. Basım 2017)
Aysel 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

“İnsan bugün kendini olduğu gibi kabul eder, ama onun tabiatında yarın başka biri olmak vardır. Çok iyi yaşıyorsan bile, yarın çok daha iyi yaşamayı istersin.”

Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz AytmatovDişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov
Kübra Göktaş 
10 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Şu anda o benim neler düşündüğümü bilseydi, gülmekten ölürdü. Ve ben, bana güldüğü için hiç üzülmezdim.

Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz AytmatovDişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov
salih 
28 Tem 18:28 · Kitabı okudu · İnceledi

Bir adam için kendi ölümünü aşan bir felaket yoktur, ama bir ana, karnında besleyip doğurduğu evladının ölümüne tanık olunca, onun acısı iki kat daha fazla olur.

Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 187 - Ötüken 27. Basım 2017)Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 187 - Ötüken 27. Basım 2017)
salih 
28 Tem 18:21 · Kitabı okudu · İnceledi

Şarkılar herkes içindi. Bunda kralın, sokaktaki basit adamdan daha fazla hakkı yoktu.

Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 83 - Ötüken 27. Basım 2017)Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 83 - Ötüken 27. Basım 2017)
ohliza 
27 Haz 01:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

sinemada yüzlerce, binlerce insan seyreder aynı perdeyi; ama senin gördüklerin yalnız sana aittir.

Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz AytmatovDişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov
salih 
28 Tem 18:08 · Kitabı okudu · İnceledi

İnsanlar kendileri yaşıyor, ama başka canlıların, özellikle de onlara bağımlı olmadan yaşamak isteyen ve buna hakları olanların yaşamalarını istemiyorlardı.

Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 17 - Ötüken 27. Basım 2017)Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 17 - Ötüken 27. Basım 2017)
salih 
30 Tem 17:26 · Kitabı okudu · İnceledi

Şuraya bak, bu su, bu dağlar, bu toprak, hayatın ta kendisidir. Sen ve ben de şu iki kayık gibiyiz. Akıntının bizi nereye sürükleyeceğini bilmiyoruz, ama yaşadıkça, geçmişimizden kopmayacağız, geçmişimiz bizi terk etmeyecektir.

Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 300 - Ötüken 27. Basım 2017)Dişi Kurdun Rüyaları, Cengiz Aytmatov (Sayfa 300 - Ötüken 27. Basım 2017)

Kitapla ilgili 1 Haber

16 Maddede Ünlü Kırgız Yazar Cengiz Aymatov
16 Maddede Ünlü Kırgız Yazar Cengiz Aymatov Ünlü Kırgız edebiyatçı, gazeteci, çevirmen, diplomat ve siyasetçi. Türk dünyasının en ünlü yazarlarından, dünya edebiyatında tartışılmaz bir yere sahip kitaplarıyla Türk kültür zenginliğini bütün dünyaya tanıtan Cengiz Aytmatov’u anlatacağız bugünkü listemizde.