Distopya Dergi Sayı 1

8,3/10  (3 Oy) · 
4 okunma  · 
0 beğeni  · 
147 gösterim
Yazın dünyasının tek atölye dergisi olma özelliği taşıyan “Distopya” yayın hayatına başladı.

Dilbilim uzmanı ve yazar Hakan Akdoğan‘ın Genel Yayın Yönetmenliğini yürüttüğü dergi, ilk sayısını tamamen distopik metinlere ayırdı. Her sayıda değişik bir temanın ele alınacağını söyleyen yazar Akdoğan, derginin atölye katılımcılarının nitelikli eserlerini okuyucuyla buluşturan bir platform olduğunu vurguladı.

Distopya Dergi RaflardaÖnemli yazar ve eleştirmenlerin de yazılarıyla desteklediği derginin çizimleri metinlerin içeriğine uygun olarak tasarlandı. Ayrıca üç yazının, tiyatro oyuncuları tarafından seslendirilmiş versiyonları, Distopya Dergi’nin internet sitesinde metin çözümlemeleriyle birlikte yer aldı. Okuyucular, bu seslendirmelere, dergideki yazının üzerinde bulunan karekodun okutulmasıyla ulaşabilecek.

İki ayda bir yayımlanacak Distopya Dergi, D&R, Remzi, Nezih, Arkadaş, Dost, Kitapsan gibi zincir kitapevlerinin yanı sıra gazete bayilerinden de temin edilebilecek. Dokuz liradan satılacak dergiye okuyucular yerel kitapçılardan da ulaşabilecek.

Neden Distopya:
Derdimiz ‘mutluluk.’ Bu kelimenin yarattığı tehlike. Amaç, ‘Mutluluk’ vaadi ile kandırılıp tüketime endekslenen, mutluluğu satın alarak ve taklit ederek yaşayacağına inanan insanlara edebiyatla dokunmak ve bir otoanaliz yaptırmak. Özneliklerini yitirip nesneleşen bireylere mutluluğun bu kadar zor olmadığını anlatmak. Bu nedenle “Distopya” dedik adımıza. Distopya; ‘kötü yer’ demek. Bu dünya ‘mutluluk’ dayatması ile kötü bir yer haline getiriliyor. ‘Distopya’ hep gelecekle ilgili sanılır. Distopyanın tam ortasındayız.
  • Baskı Tarihi:
    Aralık 2017
  • Sayfa Sayısı:
    56
  • Yayınevi:
    Distopya Dergisi
  • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

Laz Mühendis 
05 Ara 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Barıştan söz ediyorlar, aynı zamanda da savaşa hazırlanıyorlar.

Jiddu Krişnamutri

Distopya Dergi Sayı 1, KomisyonDistopya Dergi Sayı 1, Komisyon
Laz Mühendis 
05 Ara 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Orwell, savaş sonrası tüm yapıtlarında Franko, Hitler, Stalin gibi kişilerin dünyasının yanı sıra onları yaratan hırsları, budalalıkları ve saçmalıkları da taşlamaktadır.

Distopya Dergi Sayı 1, KomisyonDistopya Dergi Sayı 1, Komisyon
Laz Mühendis 
05 Ara 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Distopya ve Bugün
İnternet ortamında, kendini özgürleşmiş hisseden bireylerin, paylaşım yaptıkları anda nerede oldukları, neler paylaştıkları, hatta neler yazıştıkları kayda alınıyorsa, aslında kontrol altına alınmış değiller mi?

Distopya Dergi Sayı 1, Komisyon (Tülay Akkoyun)Distopya Dergi Sayı 1, Komisyon (Tülay Akkoyun)
Laz Mühendis 
06 Ara 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Özgürlük - bitişin başlangıcı
Marx, Kapitalizmin özgürlüğe son noktayı koyduğunu iddia eder. Ona göre, kapitalizm, görüntüler dünyasına hapsettiği insanları bazılarını taklit ederek yaşamaya zorlar. Buda özgürlüğü yok eder.

Distopya Dergi Sayı 1, KomisyonDistopya Dergi Sayı 1, Komisyon