Divan-ı Kebir 8 Cilt Takım

9,6/10  (10 Oy) · 
39 okunma  · 
11 beğeni  · 
725 gösterim
Mevlânâ Celâleddin Rumî (?1207-1273): Harezm başkenti Belh’te doğdu. Saygın bir âlim olan babasının siyasi anlaşmazlıklar ve yaklaşan Moğol istilası yüzünden göç etmesiyle Selçuklu Anadolusu’na geldi. Alaaddin Keykubat’ın davetiyle başkent Konya’ya yerleşti. Babasının vefatıyla, onun makamını ve görevlerini devraldı. Dokuz yıl Tırmızlı Seyid Burhanettin’e öğrencilik yaptı. 1240’lı yıllarda Tebrizli Şems ile tanıştı. Hocası Seyid Burhanettin’in öngörmüş olduğu gibi, Şems’in etkisiyle kal (söz) adamlığından hal (gönül ve ruh) adamlığına yol aldı. Hayatının son dönemlerinde Mesnevi’sini yazdı. Divan-ı Kebir ise, yıllar boyunca söylediği, çoğunluğu Farsça, yer yer Arapça, Türkçe ve Rumca şiirlerin katibü’l-esrar denen yazıcılar tarafından kayda geçirilmesiyle ortaya çıkmıştır.

Abdülbâki Gölpınarlı (1900-1982); 20. yüzyılda ülkemizin yetiştirdiği en önemli edebiyat tarihçilerinden ve (şarkiyat) doğubilimcilerindendir. Hasan Âli Yücel’in MEB Klasikleri’nden 1980’lere, dîvan, tasavvuf ve halk edebiyatımızdan yaptığı temel yapıt çevirileri ve incelemeleriyle de kültür hayatımızda unutulmaz bir iz bırakan Gölpınarlı’nın sayısız eseri arasında, Mevlâna Külliyatı, Fuzulî, Nedim ve Yunus Emre dîvanları da vardır.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2015
 • Sayfa Sayısı:
  4953
 • ISBN:
  9789944882316
 • Çeviri:
  Abdülbaki Gölpınarlı
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
DUA 
 01 Şub 23:27 · Kitabı okudu · 1 günde

Ben kendimi biraz fazla aştım ve bu kitabı okudum. Bu kitabı okumamın nedeni ise sitenin kıymetli kullanıcılarından Gökhan Aktaş abimizi kıskanmamdır. Okuduğu kitaplara hayranım keşke bende okuyabilsem derdim hep. Okuma yazma bilen herkes okur elbette ama anlamlı okuyamamaktan veya hakkını verememekten korkardım. Sonunda cesaret edip başladım.

Bir aydan uzun sürdü okumam. Sadece tek cilt için bir ay. Sıradan bir roman değil ki çabucak okuyup geçebileyim. . Bazen bir sayfasını bir saatte okurdum. Cümleleri tekrar tekrar okumak, düşünmek, parçaları birleştirmek gerekiyordu. Her kelimesi bin anlam yüklüydü. Elbette kitaba inceleme yazmıyorum benim ne haddime düşmüş. Biraz bilgi ekleyeyim bu kısımdan sonrası alıntı olacak.

''Divan-ı kebir ilahi aşk şiirlerinden oluşan, 44 bin 8 yüz 34 beyitlik nazım bir eserdir. Horasan ilinin halk Farsçası ile yazılmıştır. Yek avaz gazellerden oluşmaktadır.

Mevlana bu gazellerinde, "Şems (güneş) başta olmak üzere, bağ-bahçe, gül-bülbül, aşık-maşuk, deniz-damla, mey-saki gibi sembollerle ilahi aşkı hep ön planda tutmakta; Mesnevi'sinde olduğu gibi Allah'a kavuşmadan gönlünün huzur bulamayacağını, ilahi aşkı yazmada aciz kalıp kaleminin kırıldığını, bu dünyanın bir balçıktan ibaret olduğunu, çok yemenin menzile ulaşmada engel teşkil ettiğini, aşkın akla olan üstünlük ve yüceliğini, nefsin kötülüğünü, miskin miskin oturan insanların bu tembellikleriyle ilahi aşka ulaşamayacaklarını, gecelerin uyumakla değil de aşk ve ibadetle geçirilmesi gerektiğini vurgulayarak şiirlerini didaktik bir üslupla söylemektedir. Bazı şiirlerinde de gazelin ruhundan farklı olarak sosyal konulara girer; rüşvet yiyen kadıları eleştirir; yalancı şeyhleri, yobaz bilginleri menfaatçi ve aşağılık olarak nitelendirir; pazar yerlerinden, düğün adetlerinden, sokakta oynayan çocuklardan, zulmete direnişten, özgürlükten bahseder.''

Hatice Biçer 
14 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

•Ey Yusuf, gözleri görmeyen Yakup'a gel. Ey gözlerde gizlenmiş olan İsa, sen de şu gök kubbenin üstünden bir görün.
•Ayrılıktan ötürü gündüz karardı, gece gibi oldu. Gönlüm yay gibi idi, inceldi ok gibi oldu. Dertli Yakup ihtiyarladı, ey genç Yusuf artık gel.
•Ey İmran oğlu Musa! Senin Hakk'a yalvarman için, ne Tûr-ı Sînâ'lar var! İsrail oğulları buzağıya tapıyorlar. Artık Tûr-ı Sînâ'dan dön!... Bizi kurtarmaya gel!
•Benzim safran gibi sarardı. Boynum büküldü, çene düştü. Beden mezarında sıkıştım kaldım. Ey ruhu darlıktan kurtaran, rahata kavuşturan! Gel, beni benden, beni bedenden kurtar!
•Hz. Muhammed'i gözleyen gözüm gamınla sana müştakım diyor. "Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik." ayetinin sırrı, gel de o dağınık saçlar arasından yüzünü göster!
•Ey sevgili, ilacım da sensin, çarem de sensin. Yüz parça olmuş gönlümün nûru da sensin, çaresiz gönlümde senden başka ne varsa hepsi yok oldu, beni kimsesiz bırakma! Gel!

Divan-ı Kebir benzeri kitaplar

Hasan Hüseyin Kaçmaz 
30 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Mevlananın Allah aşkını beyitlere döktüğü efsane eser. Sadece 1. Cildini bitirdim. Her gün bir kaç beyit okuyorum. 2. Cildine geçeceğim. Satır aralarında okuduğum şeyleri kafamı kitapdan kaldırdığımda yaşamam beni çok etkilemişti.

Kitaptan 56 Alıntı

DUA 
 07 Oca 15:31 · Kitabı okudu · İnceledi

Bu sitedeki bazı kişilere gelsin.
Narkissos, ırmaklar tanrısı Kephisos’un oğludur. Pek güzel bir delikanlıdır, fakat aşktan anlamaz. Echo, bu delikanlıya
âşık olmuştur, fakat o bu aşkla hiç ilgilenmez. Bunun cezasını ona şöyle çektirirler: Onu bir kayalığa atarlar. Orda bir kaynak vardır. Susar ve su içmek için kaynağa eğilir. Suda kendisini görür ve kendisine âşık olur.
Bir rivayette de aksini bir başkası sanarak eğilir, ona sarılmak ister. Suya düşüp boğulur.
Yalnız kendisine bakarak şehvet duymaya, bir başkasıyla
ilgilenmemeye de marazî rûhiyatta Narsisizm denir.

Divan-ı Kebir, Mevlana Celaleddin-i Rumi (Sayfa 529 - İş Bankası Yayınları)Divan-ı Kebir, Mevlana Celaleddin-i Rumi (Sayfa 529 - İş Bankası Yayınları)
Sergen Özen 
23 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ey gönül! Seni anlatmaya dilim dönmüyor, gücüm yetmiyor; harfler, seni anlatmaya kafi gelmiyor! seni anlatmak için yeni harfler, yeni kelimeler bulmak gerek!

Divan-ı Kebir, Mevlana Celaleddin-i RumiDivan-ı Kebir, Mevlana Celaleddin-i Rumi
Gökhan Aktaş 
03 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

497
Her zerrenin oynayışı, kendi aslıyladır, kim, kime meylederse o olur gider.

Divan-ı Kebir, Mevlana Celaleddin-i Rumi (Sayfa 41 - Cilt 5, Kültür Bakanlığı)Divan-ı Kebir, Mevlana Celaleddin-i Rumi (Sayfa 41 - Cilt 5, Kültür Bakanlığı)
Gökhan Aktaş 
 22 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

4223
Sensiz gönlüm kırık, yaşayıştan usanıyorum, ne söylersem kötü oluyor; ben akıldan utanıyorum, akıl da senin yüzünden utanıyor.

Divan-ı Kebir, Mevlana Celaleddin-i Rumi (Sayfa 439 - Cilt 3, Kültür Bakanlığı)Divan-ı Kebir, Mevlana Celaleddin-i Rumi (Sayfa 439 - Cilt 3, Kültür Bakanlığı)
Gökhan Aktaş 
21 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

4010
Kimse benim halimi anlamasın, benim için o feryad etsin, feryadım ondan duyulsun diye aşkıyla çeng çalmasını öğrendim.

Divan-ı Kebir, Mevlana Celaleddin-i Rumi (Sayfa 417 - Cilt 3, Kültür Bakanlığı)Divan-ı Kebir, Mevlana Celaleddin-i Rumi (Sayfa 417 - Cilt 3, Kültür Bakanlığı)
Gökhan Aktaş 
21 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

3457
Aşksız geçen ömrü hesaba alma; abıhayattır aşk, canla gönülle kabullen onu.

Divan-ı Kebir, Mevlana Celaleddin-i Rumi (Sayfa 358 - Cilt 4, Kültür Bakanlığı)Divan-ı Kebir, Mevlana Celaleddin-i Rumi (Sayfa 358 - Cilt 4, Kültür Bakanlığı)
Gökhan Aktaş 
 21 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

1287
Aşkın canına and olsun, iki can karışıp birleşmedikçe sevenle sevilenin arasında ayrılık vardır, buluşmanın bir düzeni yoktur.

Divan-ı Kebir, Mevlana Celaleddin-i Rumi (Sayfa 143 - Cilt 3, Kültür Bakanlığı)Divan-ı Kebir, Mevlana Celaleddin-i Rumi (Sayfa 143 - Cilt 3, Kültür Bakanlığı)
Sergen Özen 
20 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Boş sözlerden, dedikodulardan ibaret olan hikmetlerle değil, insanın canını Allah'a yaklaştıran, mânen Allah'ı görür, hisseder hale getiren hikmetlerle beslemelidir!

Divan-ı Kebir, Mevlana Celaleddin-i Rumi (Sayfa 7 - Ötüken)Divan-ı Kebir, Mevlana Celaleddin-i Rumi (Sayfa 7 - Ötüken)
Gökhan Aktaş 
 25 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bana inciler yağdırasın diye toprak kesildim sana; başımı kaşıyasın diye kıl gibi inceldim sana karşı.

Elimi tutasın diye varlığımdan el yudum; gönlüme gelesin diye hayale döndüm.

Gönül doğusundan ay gibi doğup başgösteresin diye gece-gündüz, aşıklığa düştüm, aşkla yakalar yırttım.

Güzellik ilkbaharın beni de bahara döndürür dedim de bahar bulutları gibi gözyaşları döktüm.

Divan-ı Kebir, Mevlana Celaleddin-i Rumi (Sayfa 360 - Cilt 1, Kültür Bakanlığı)Divan-ı Kebir, Mevlana Celaleddin-i Rumi (Sayfa 360 - Cilt 1, Kültür Bakanlığı)