Diyalektik ve Tarihi Materyalizm

·
Okunma
·
Beğeni
·
76
Gösterim
Adı:
Diyalektik ve Tarihi Materyalizm
Baskı tarihi:
1976
Sayfa sayısı:
248
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilim Yayınları
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
Varoluşçular,tek başına kalmış,toplumdan kopmuş bir insanın daha kolay yıldırılacağını anlamışlardır.Varoluşçulara göre insan yabancı ve düşman bir dünyaya fırlatılıp atılmıştır,diğer insanlar arasında yalancı bir varoluş sürdürür ve toplum onu bireyselliğinden yoksun eder.
Varoluşçu felsefeciler,pek çok insanın ıstıraplarının kaynagı olan bir Gerçekten, kapitalist toplumun insanı ezdiği, kişiliğini öldürdüğü olgusundan hareket Ederler.Kapitalist sistemin boyunduruğuna karşı ayaklanma duygusunu kötüye kullanır,bazı aydınlarda rastlanan bu duyguyu genellikle tüm topluma yönelik yalancı bir karşı çıkışa dönüştürürler. Insanın,insan toplumunun dısında yaşayamamasına karşın toplum içerisinde tamamıyla yalnız oldugunu, ancak içine kapanmakla özgürlüğe kavuşacağını kabul Ederler.
Varoluşçulara göre ne insana toplum tarafından yüklenmiş görevler, ne de herkes için geçerli ahlak kuralları vardır.Varoluşçu roman ve tiyatro eserlerindeki kahramanların genellikle herhangi bir inancı olmayan kimseler ve çoğu kez de doğrudan doğruya ahlak dışı insanlar olması rastlantı eseri değildir.Bu felsefe, insanın bütün etkinliklerinin ve mücadelelerinin kısır oldugunu, dünyada saçmalığın hüküm sürdüğünü, tarihin hiç bir anlamı olmadığını kabul eder.
Varoluşçuların öznel idealist felsefesi, herşeyden önce bütün gerçeği,insanın varoluşuna, kişisel sorunlarına indirgediği için yanlıştır. Ayrıca bu felsefe insanın niteliğini bile başka gösterir.
Oysa, insan herşeyi toplumdan elde eder.İnsanı hayvanlar dünyasının sonsuz derece üstüne yücelten nedir? Bu,onun toplumsal emeğidir. Toplum içinde, insan duygularını ve aklını, iradesini ve bilincini geliştirir, yaşamının anlamını ve amacını bulur.Toplumsal hayata etkinlikle katılan, ilerici düşüncelerden esinlenen bir kimse için esas olan günün birinde öleceği değildir, toplum içinde nasıl yaşamış olduğu ve ardında ne bırakacağıdır. Fakat bireyin toplumla olan bağı bir şekilde kesilince, Ölüm düşüncesi karşısında titreyen, bunalım geçiren, hayatta ne yapacağını bilemeyen bir varlıkla karşı karşıya gelinir.
Varoluşçuluk, istemeyerek,burjuva bireyciliğinin vardığı manevi hiçliği göstermiştir.
Proleterya her türlü bencilce hayali bir yana bırakan ilk sınıftır. Kendi kendisini aldatması gerekmez,çünkü tarihin nesnel akışı, onun çıkarlarıyla amaçlarıyla çelişmek şöyle dursun, onların gerçekleşmesiyle sonuçlanır,başkalarını da aldatması gereksizdir,çünkü diğer emekçilerin aleyhine bir takım ayrıcalıklar peşinde koşmaz, işçi sınıfı bütün insanlığı kurtarmadan, genel olarak insanın insan tarafından sömürülmesi ortadan kalkmadan kendisini kurtaramaz...
Bağlantılı karşıtlar arasında her zaman bir ilişki vardır. Bunun sonucu olarak da, karşıtların karşılaşmaları ve birbirleriyle bir ilişkiye girmeleri, aralarında çelişkilerin doğmasına yol açar. Çünkü karşıt eğilimler , yönelimler, kuvvetler birbirlerine karşı hareket ederler. Bundan dolayı çelişki, karşıtların ilişkisi olarak tanımlanabilir ve karşıtlar çelişkinin iki görünümü olarak ortaya çıkarlar.
A. Spirkin
Sayfa 75 - Bilim Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Diyalektik ve Tarihi Materyalizm
Baskı tarihi:
1976
Sayfa sayısı:
248
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilim Yayınları

Kitabı okuyanlar 4 okur

  • Xxx
  • Mustafa Deniz Çakır
  • Vamos
  • Murat Karahan

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%100 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0