Diyanet Dergisi Aile Eki - Kasım 2016

·
Okunma
·
Beğeni
·
9
Gösterim
Adı:
Diyanet Dergisi Aile Eki - Kasım 2016
Baskı tarihi:
Kasım 2016
Sayfa sayısı:
60
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
Göç, elde etmek için feda etmek, bulmak için kaybetmek, almak için vermek, kalmak için yola düşmek, girmek için çıkmak ve nihayetinde kavuşmak için terk etmektir.
Diyanet Aile Dergisi
Sayfa 7 - Bir Bavula Sığan Hayatlar
Hiç şüphesiz "Allah'ın arzı geniştir" ve kişi hasrete, özleme rağmen bazen bulunduğu yerden ayrılmak zorunda kalıp yollara düşebilir ya da bir yolcuya durak, melce olabilir. Aslında hasret, hicret ve göç hayatın hep bir parçasıdır.
Ve şairin dediği gibi:

"Baktığımız her ufkun öte yanına hasret
Bir ömür sürüyoruz, nereye varsak hicret..."
Diyanet Aile Dergisi
Sayfa 11 - Bir Bavula Sığan Hayatlar
Dergilerin garip bir kaderi var. Bir nesle hitap ederler çok defa. Sonra meşin türbelerinde ebedi istirahate çekilirler. Bir ölen heyecanlar mezarlığı. Ama bir devrin çehresini makyajsız olarak dergilerinde bulabiliriz, kitaplarında değil. Kitap daha yapmacıklı. Orada düşünceler gelecek asırlara yollanan birer mektup. Kitaplar çok defa mumyalanmış fikirler. Dergi ve gazete, bir devri, terlik ve sabahlığı ile teşhir eder. Bunun için dergilerde seyahati, kitaplarda seyahate tercih ederim. Daha mahrem, daha samimi bir yolculuk. Şehrin iç sokaklarına daha çok sokulabilirsiniz. Müzeden çok antikacı dükkânı, hatta Kapalı Çarşı'daki, Bit Pazarı'ndaki külfetsizlik, en kabadayılarında, en çatık kaşlıların da bile insanı gülümseten, bazen ağlamamak için gülümseten çocukça saffet ve hayal sefahati. Şöhreti fethe koşan bir aydınlar ordusu, heyecanlı, ümitli, çoğu yarı yolda kalmış, kimi yol değiştirmiş, hedefe varan birkaç kişi.

Cemil Meriç, Jurnal, İletişim Yayınları, İstanbul, 1992
Camiler, maneviyat yoksunu insanlığımızın nefes aldığı, yorgun dualarını bıraktığı, hırpalanmış yürekleriyle teslim oldukları, huzur buldukları, kurtuluş buldukları mekânlardır.
Rabbim insanlığın yolunu bu kutlu mabetlere taşısın.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Diyanet Dergisi Aile Eki - Kasım 2016
Baskı tarihi:
Kasım 2016
Sayfa sayısı:
60
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dini Yayınlar Genel Müdürlüğü

Kitabı okuyanlar 2 okur

  • Fırat Ertekin
  • Rümeysa

Kitap istatistikleri