Diyelim - Söz Arasında

Nurullah Ataç

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
210 syf.
·
Puan vermedi
ATAÇ; edebiyatçı, ama bir yandan da gazeteciydi. Günlük fıkraların aceleciliği içinde bugün değerlerini büsbütün yitirmiş yazıları çoktur. Gene de hiç değilse on cildi dolduracak sağlam bir eser bırakmıştır ardında. Gayet başarılı bir deneme, inceleme ve eleştiri yazısıydı. Bende olduğu gibi sizin de düşünme gücünüzü ve eleştiri yeteneğinizi geliştireceğini düşünüyorum. Çevrenize daha eleştirel bir gözle bakmanızı sağlayacağından eminim. Mutlaka okuyun. Çok değerli bir eser -en azından bence-. Şiddetle tavsiye ederim.
Diyelim - Söz Arasında
Diyelim - Söz ArasındaNurullah Ataç · Varlık Yayınları · 1970153 okunma
Reklam
184 syf.
9/10 puan verdi
·
6 günde okudu
Her ne kadar bu eseri bitirsem de bu, ülkede olan mevcut olaylardan dolayı ileri gelen üzüntümü geçirmedi. "Kitaplara sığınıyorum" derim insanlara ama bu sefer sığınmak da işe yaramadı. İçimde sürekli bir acı, ölen "insanların" acısı. Bu acı geçecek gibi değil. Bakalım üzüntüm inceleme yapınca geçecek mi? Nurullah Ataç'ın okuduğum ilk eseri olmakla beraber bu eser iki adet deneme dizisinin birleşmesinden oluşuyor: "Diyelim" ve "Söz Arasında". Nurullah Ataç'ı sevdim aslına bakarsanız. Öz Türkçeyi savunması olsun görüşleri olsun kendisine bir yakınlık duymamı sağladı. Ataç edebiyat yapmak istemez aslında denemelerinde. Yani denemelerini "beğenilsin, güzel olsun" amacıyla yazmaz. Kendi ifadesi ile "kendinceliğine ulaşmak" için yazar. Nedir bu kendincelik? Yazarın tüm yönlerini ortaya koymasıdır. Övgüleri kabul edebildiği gibi yergileri de kabul edebilmelidir yazar. Kitabın arka kapağında bahsedildiği gibi "kirli çamaşırlarını bile ortaya döker". "Bence" ifadelerini çok kullanır. Söylediklerini genelgeçer bir doğru kabul etmez çünkü. İddialı ama aynı zamanda da anlayışlı ve hatalarını kabul etme yetisine sahiptir. Bu gibi "kendincelikler" Ataç'ta bolca var. O yüzden yazıları deneme gibi değil de kelimelerin bir insanın ağzından akması gibi geliyor. Ataç okuyacaklar, Ataç'ın tarzını mutlaka sevecek ve ona daha ilk paragraftan ısınacaklardır. Hayır, üzüntüm geçmedi... Geçmiyor.
Diyelim - Söz Arasında
Diyelim - Söz ArasındaNurullah Ataç · Yapı Kredi Yayınları · 2014153 okunma
·
Puan vermedi
Nurullah Ataç bir otorite değil midir? İsmini taa ilkokul Türkçe kitaplarından biliyorum. O yüzden okumam gerek diyerek okudum ancak adam bir edebiyat eleştirmeni. Eleştiri okumak için çok çaylak olduğumu farkettim ve çok zor bitirdim. Nurullah Ataç döneminin yazarları için bir otorite imiş evet. Öyle hatır gönül arkadaşlık için kitap beğenmiyor asla sert bir eleştirmen. Hatır için olumlu cümle ısmarlayan yazarları yerin dibine sokuyor. Ancak yazar olarak değil de okuyucu olarak Ataç'ın hitap ettiği kitle çok kısıtlı. Kaçımız edebiyat eleştirisi okuyoruz ki?
Diyelim - Söz Arasında
Diyelim - Söz ArasındaNurullah Ataç · Yapı Kredi Yayınları · 2014153 okunma
Reklam
100 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.