Adı:
Doctor Who - 11 Doktor 11 Öykü
Baskı tarihi:
Nisan 2015
Sayfa sayısı:
504
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053754480
Orijinal adı:
Doctor Who: 11 Doctors 11 Stories
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Tüm evrende nam salmış biri olmasının yanı sıra, yaşayan her bir canlının eşsiz olduğunu bilen Doktor, Gallifrey’de yaşayan ya da yaşamış Zaman Lordlarının belki de en farklısı.

Ödünç aldığını iddia ettiği zaman makinesi TARDIS’i, yüzlerce yıllık hayatı boyunca yanından eksik olmayan yol arkadaşları ve nereye giderse gitsin, en az yol arkadaşları kadar ona bağlı olup peşini bırakmayan düşmanlarıyla bir kahramandan daha fazlası.

Televizyon tarihinin en uzun soluklu dizisi Doctor Who’nun ellinci yılı adına, o güne kadar hayat bulmuş on bir Doktor için yazılan on bir öykü; Doktor’un kahramanlık, zekâ ve mizah dolu yepyeni maceralarını bir araya getiriyor.

11 Doktor 11 Öykü için kalemlerini eline alan on bir yazar bu kitapla birlikte Doctor Who efsanesini, olabilecek en kusursuz biçimde yaşatmayı sürdürüyor.

İthaki Yayınları’nın 1000. kitabı olan 11 Doktor 11 Öykü için, bugün galaksimizde yaşayan en ilginç yazarlar, her bir Doktor için yeni bir macera yarattılar!
326 syf.
Dizisinden bambaşka tadı olan bir kitap okuduğum açıkçası daha hoşuma gitti. Bilim kurgunun o kendine has kelime yapıları,terimler ve büyüleyici dünyası oldukça yoğun hissedilir cinsten. Bambaşka dünyanın kahramanı ile keyifli okumalar..
326 syf.
·Puan vermedi
Kitap kurdu olmanın yanı sıra tam bir film dizi belgesel manyağıyım , birçok ülkenin birçok türde dizi ve filmlerini izledim ama bana göre ( Sayısalcı olmam, hayalgücümün sınırlarını zorlamam ve fiziğe çok ilgim olmasından ötürü galiba) dünya tarihindeki en iyi dizidir. Tabiki İngiliz yapımı olması ayrı güzel , yaklaşık 50 yıllık geçmişe sahip bu harika dizinin kitaplarında kendi hayalgücünüzle gittiğiniz o yerlerdeki bu olayların verdiği haz .... Kesinlikle ilginiz varsa okuyun derim :)
326 syf.
·5 günde·10/10
Kitap hakkında önce genel bir yorum yapacağım, sonra da öyküler için söylemek istediğim birkaç şey var.

Öncelikle Doctor Who hayranıysanız kitabı sevmemeniz mümkün değil. Kitap 50. yılın hakkını gerçekten vermiş.

Yazarların hepsi itinayla seçilmiş. Özellikle Neil Gaiman'ın kalemini çok beğendim.

Yazarlar, doktorlarına ve yardımcılarına çok dikkat etmişler. Ve 3. ile 6. Doktorun hikayesinde seride en sık karşısına çıkan düşmanlar görülüyor. Çoğumuz modern seriyi bildiğimiz için kitaptaki son 3 doktoru okurken daha zevk alacağınıza eminim. Az biraz klasik seriyi de bildiğim için bildiğim doktorları okumak çok zevkliydi benim için.

Diğer dikkat ettiğim noktaysa her hikayede TARDİS'in Doktor için öneminin vurgulanmasıydı.

Sanırım tek eleştirim bazı yerlerde çevirilerin düzgün çevrilmemesi olacaktır.

Spoilera kaçmadan her hikaye için kısa notlar eklersem:

1. Doktor: Tam klasik seriye yakışır bir hikaye olmuş. Hikayede en çok hoşuma giden kısım Doktor'un Susan'a olan sevgisiydi. Bu kısım bana 12. Doktor'un Clara'ya olan derin sevgisi ve bağlılığını hatırlattı.

2. Doktor: Bu Doktor'umuzun zamanında 4 bölümlük olan bir macerasını izlemiştim ama beğenmemiştim o bölümü. Sebebi senaryoda aşırı tekrarlar olmasıydı ve Doktor'un bölüm boyunca yaptığı şey sadece kapı açmak oldu. O bölümden sonra 2. Doktor'u izlemeyi bırakmıştım. Fazla pasif gelmişti bana Doktor. Kitaptaki Doktor'un hikayesini beğendim. Pasif de değildi hikayede. Jamie'yi o beğenmediğim bölümde izlemiştim, yani Jamie hakkında da az çok bir bilgim vardı hikayeye başlamadan önce. Sırf Jamie hatırına yazın 2. Doktor'un maceralarını izleyebilirim.

3. Doktor: İşte en sevdiğim Doktorlardan biri. Diğer rejenerasyonlarından ayrılan en önemli özelliği centilmen olmasıdır. Hikayede de bu centilmenliği bir kez daha karşımıza çıkıyor. Yol arkadaşının rahatlığı için birçok şey yapabilecek biri. Diğer sevdiğim bir yönü de ciddi bir şey olduğunda o sorunu çözmek için gerçekten dikkatini vermesidir. Klasik seridekileri çok bilmesem de modern seridekiler ne yazık ki çok "lay lay lom" şekilde çözüyorlardı sorunları. Çoğu macerada asıl konudan koptukları çok oluyordu. Neyse ben biraz dağıttım konuyu, dönelim hikayeye. Elbette bu hikayeyi de çok beğendim. Bu da tam klasik seri macerası olmuş.

4. Doktor: Hakkında tek bildiğim seride en uzun bulunan doktor olduğudur, bir de jelibona olan aşırı düşkünlüğüdür. Kitaptaki hikayesi fena değildi. Fakat benim ilgimi asıl çeken yol arkadaşı olan Leela oldu.

5. Doktor: Tek bildiğim gerçek hayatta 10 Doktor'un kayın pederi olduğu. Açık ara kitaptaki en en en kötü hikayeye sahipti. Bir kere 5. Doktor nasıl biridir bir bilgi yok. Ayrıca kitapta 3-4 sayfa gözüküyor sadece. Hikaye desen 2-3 veledin başından geçen saçmalıkları konu alıyor. Hikaye öylesine yazılmış sadece.

6. Doktor: Bildiğim tek şey sebebini hatırlamasam da BBC tarafından işine son verilmesidir. Diğer hikayelerden farklı olarak 1. kişi ağzından anlatım yapılıyor. Anlatıcı Doktor'un yol arkadaşı olan Peri Brown. Richelle Mead, okumasam da ismini bildiğim bir yazar ve iyi ki zamanında bir kitabını okumamışım. Kalemini fazla akıcı bulmadım. Yeminle Doktor için kitap yazmasaymış, bu hikaye kesin aşk hikayesi olacakmış. Hikayede gerçekten beğendiğim şey düşmanı iyi seçmiş olmasıydı. Yeminle başka bir düşman olsaymış resmen facia bir hikaye olacakmış.

7. Doktor: Bunun hakkında da tek bildiğim rejenerasyon geçirdiği kısımdır. Kitaptaki en iyi hikayesi olan doktorlardan biri. Başından sonuna kadar film izliyormuşum gibi his yarattı. Ayrıca Ace'i de çok sevdim ben. Bir gün izleme şansına erişirsem bence çok seveceğim bir doktor olacak kendisi.

8. Doktor: Sevdiğim bir başka doktor. Ne yazık ki sadece 1 filmi ve mini bir bölümü var kadersizin. Ama Wiki sayfasından ve internette okuduğum birkaç çizgi romanı sayesinde kendisini tanımış oldum baya. Hikayesine gelince bence 8. Doktor'a göre bir hikayeydi ve genel olarak da iyiydi.

9. Doktor: İlk doktorum. Ve en bir sevdiklerimden. Hikayesi de gayet güzeldi. Tek hayal kırıklığım Ali'nin kız çıkması oldu. Ali tam benlik bir yol arkadaşıydı. Korkusuz, acayip zeki ve uzaylı *-*

10. Doktor: IYYYYYYYY!!! 10. Doktor, Doctor Who evrenindeki en sevmediğim 2 kişiden biridir (diğeri ise Rory). Bu hikaye de neden kendisinden nefret ettiğimi bir kez daha güzelce hatırlattı. Çok konudan kopuyorsun be arkadaşım! Ayrıca zekimişmiş. Gördük ne kadar zeki olduğunu 3 sezon boyunca. Martha ise modern seride Clara'dan sonra en bir bağrıma bastığım yol arkadaşıdır. 3. sezonun tek güzel yanı Martha'dır benim için. Ayyy 3. sezonu hatırladıkça beni afakanlar basıyor. Her bölüm bu kadar mı kötü olur ( evet, çoğu kişinin sevdiği Blink bölümü de gözümde berbat bir bölümdür -_-) ? Ben yine farklı bir konuya geçtim. Neyse, ilk kez 10. Doktor ve Martha'nın macerasından zevk aldım. Yazarın ağzına sağlık. Tabi hikayede Doktor yine beni sinir etti, Martha ise mantığıyla beni hayran bıraktı. Fakat bir yerde mantık hatası vardı bence. Martha, Rapunzel ile görüştüğü zaman "Geleceğe gidip senin Disney yapımı filmini izledim." diye bir cümle kuruyor. Fakat bana çok mantıksız geldi. Bir kere 10. Doktor'un Martha'yı herhangi bir filme götüreceğini hiç sanmıyorum ben. Keşke yazar öyle bir şeyi dahil etmeseymiş.

11. Doktor: Gaiman, 5. ve 6. sezonlardaki 1-2 bilgiye kısaca yer vermiş. Örneğin Amy'nin en iyi kız arkadaşı Mels. Hikaye fazla aksiyonlu değildi fakat okuması çok zevkliydi. 11. Doktor, veda sahnesine kadar çok sevdiğim bir doktordu. Moffat sağ olsun tam rejenarasyon sahnesinde kendisinden soğuttu beni. Hayır, sebebi kısa sürmesi değildi, vedası iyice yaşlanmış haliyle olmalıydı, gencecik haliyle değil -_- .

Kısaca modern seridekiler hariç 3. ve 8. Doktor'u baya iyi tanıyorum. 1,2 az biraz biliyorum, diğerlerinin doktorsal özelliklerini hiç bilmiyorum. Yazın bir terslik olmazsa modern seriyi izleyeceğim.

http://belleninkutuphanesi.blogspot.com.tr/...r-11-oyku-yorum.html

Son olarak hoşuma giden birçok alıntıyı kitapta altını çizmiştim. Eğer benim gibi Doktor'u özlediyseniz çizdiğim alıntılara blogumdan bakabilirsiniz.

http://belleninkutuphanesi.blogspot.com.tr/...-oyku-alntlar_1.html
326 syf.
·7/10
Kitap başından sonuna kadar harika ama tabiki hatalar var. Bazı öykülerde konuyu fazla uzatmış ve en ufak ayrıntıya girmiş, bu yüzden gerçekten kitap ne zaman bitecek diye söylediğim oldu. Fakat kesinlikle öneriyorum.
326 syf.
·Beğendi·9/10
Tam bir bilimkurgu kitabı. 11 farklı yazarın yazdığı bilimkurgu öykülerinden oluşan bir kitap. Doctor Who dizisinde ki Doktorlarla aynı ancak öyküler dizi bölümlerinde yok. Yani tamamen farklı kurgu. Son kısmında da yazarlar hakkında kısa bilgilere yer verilmiş. Bilimkurgu sevenler için tavsiyemdir.
326 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Ah benim Whovian kalbim...

Ne yapacağım ben seninle ha? Hani seversin anlarım da ama bu takıntı ne?!

Cidden, tam bir Doctor Who delisiyim, uzun zamandır bu kitabını da merak ediyordum.

Okurken cidden çok keyif aldım, ayrıca klasik serideki Doktorlar'ı izleyemesem bile birkaç hikayesini okuyabilmek beni çok mutlu etti. Eğer siz de bu diziyi seviyorsanız okuyun derim, bilmediğiniz şeyleri de öğrenebiliyorsunuz.
326 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Merhaba arkadaşlar

On bir öykü olduğu için konusundan bahsedemeyeceğim ama birkaç şey bahsetmek istiyorum.

Öncelikle diziyle bir alakası yok. Diziyi izlemeyen biri rahatlıkla okuyabilir. Diziye başlama sebebiniz olabilir!
Gel gelelim benim gibi Whovian olanlara! Onlara buradan selam olsun. Dizide izlediğimiz aynı yoldaşlar, aynı doktorlar. Güzel bir fanfic kitabı yani.

Ben okudum, çok beğendim. Size de tavsiye ederim
326 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap tam da seriyi baştan takip edenlere göre. Bütün hikaye ve kişileri ayrıntılı anlatmakla kalmıyor size Doktor hakkında bilgiler de sunuyor.
326 syf.
·36 günde·5/10
Bazı yazarlar Doctor un karakterine uygun olmayan hikayeler yazmışlar ve dizisi tuttu diye kitabını çıkarmışar dizi bazılarına göre bi efsane tamam ama bu kitap dizinin bu kadar tutmasından ne çıkar sağlayabiliriz kitabı.
326 syf.
·6/10
"Eh işte"lik bir eser. Zaten hikayeleri pek sevmiyorum, 30-40 sayfada girişi mi anlatacaklar yoksa gelişme ve sonucu mu? Gerçek Doctor Who kitapları okumak istiyorsanız romanlarına bakmanızı tavsiye ederim, Shada ile başlayabilirsiniz.
504 syf.
·1 günde·7/10
http://www.instagram.com/sanatdolusu
.
⭐ Herkesin izlediği veya bir şekilde haberinin olduğu, 23 Kasım 1963'de ilk bölümü yayınlanan bir dizi olan Doctor Who kitaplarının birisinden bahsetmek istiyorum.
⭐ Dizinin yeni sezonunda 13. Doktoru tanımış olsakta kitabın çıkış tarihi olan 2015 yılında 11. Doktor Math Smith var idi. Kitabımızdaysa 2015 e kadar yer alan ilk 11 doktora ait diziden bağımsız birer adet öykü yer almakta.
⭐ Öykülerin hepsi farklı kalemlerden çıkmış. Neil Gaiman ismi ise benim hemen dikkatimi çekti. Sandman ve bir çok çizgiromanda imzası olan bir isim olan Gaiman 'ın ismini okumak bile heyecanlanmak için yeterli bir sebepten ; yazdığı 11. Doktorun öyküsünü okuyunca bu heyecanın boşa olmadığını anladım. Diğer öykülerden daha yaratıcı ve aynı zamanda Doctor Who ruhuna daha uygun geldi bana.
⭐ Dizinin bir fanatiği olarak kitaptaki öyküleri dizi karakterlerinden bağımsız düşünmek mümkün olmadı. O yüzden sürekli bir kıyaslama yaparken buldum kendimi. Doğrusunu söylemek gerekirse son öykü hariç kitap benim için sönük kaldı diyebilirim.
⭐ Serinin başka bir kitabı olan Shada 'yı da okumuştum. O kitabı daha fazla beğendiği hatırlıyorum. Sanırım bu kitapta 11 Doktor'a yer vericez diye her bir öyküye gerekli özen verilememiş diye düşünüyorum.
Her şey iyiye gitmeden önce kötüye giderdi ve bu durumda hiçbir şey iyiye gidecek gibi görünmüyordu.
"İnsanlar sürekli bir terbiyesizlik içindeler ve bu cesurca bir şeymiş gibi, sana kötü davrandıklarında üzülürsen bu senin suçunmuş gibi davranıyorlar!"

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Doctor Who - 11 Doktor 11 Öykü
Baskı tarihi:
Nisan 2015
Sayfa sayısı:
504
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053754480
Orijinal adı:
Doctor Who: 11 Doctors 11 Stories
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Tüm evrende nam salmış biri olmasının yanı sıra, yaşayan her bir canlının eşsiz olduğunu bilen Doktor, Gallifrey’de yaşayan ya da yaşamış Zaman Lordlarının belki de en farklısı.

Ödünç aldığını iddia ettiği zaman makinesi TARDIS’i, yüzlerce yıllık hayatı boyunca yanından eksik olmayan yol arkadaşları ve nereye giderse gitsin, en az yol arkadaşları kadar ona bağlı olup peşini bırakmayan düşmanlarıyla bir kahramandan daha fazlası.

Televizyon tarihinin en uzun soluklu dizisi Doctor Who’nun ellinci yılı adına, o güne kadar hayat bulmuş on bir Doktor için yazılan on bir öykü; Doktor’un kahramanlık, zekâ ve mizah dolu yepyeni maceralarını bir araya getiriyor.

11 Doktor 11 Öykü için kalemlerini eline alan on bir yazar bu kitapla birlikte Doctor Who efsanesini, olabilecek en kusursuz biçimde yaşatmayı sürdürüyor.

İthaki Yayınları’nın 1000. kitabı olan 11 Doktor 11 Öykü için, bugün galaksimizde yaşayan en ilginç yazarlar, her bir Doktor için yeni bir macera yarattılar!

Kitabı okuyanlar 163 okur

  • Kezban Şirin
  • Zeliha Taş
  • Berenices
  • Pınar Yağcı
  • Ayşe Balkaya
  • Nazlı Koç
  • Kıvılcım Yıldızoğlu
  • Alinur Yüksel
  • ÖMER ÖZKURT
  • Beyza Yaşar

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.3
14-17 Yaş
%23.9
18-24 Yaş
%37
25-34 Yaş
%23.9
35-44 Yaş
%6.5
45-54 Yaş
%2.2
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%66.3
Erkek
%33.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%40.3 (29)
9
%15.3 (11)
8
%19.4 (14)
7
%15.3 (11)
6
%8.3 (6)
5
%1.4 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0