Doğanın Keşfi Alexander von Humboldt’un Yeni Dünyası

9,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
54 gösterim
“Harikulade bir biyografi... Wulf zorlu durumlar ile bilimin muazzam etkisini birleştiriyor.”
-Independent-

“Humboldt’un kendisi gibi, Doğanın Keşfi de bilimsel ama son derece eğlenceli.”
-The Times-

“Onun keşiflerini yaşatan tasvirleri… zevkli hikâyeler… Wulf vahşi maceralardan akademik hikâyelere kolayca akıyor ve onun Humboldt’a olan sevgisi gerçekten bulaşıcı.”
-Publishers Weekly-

Çağdaşları tarafından Napoleon’dan sonraki en ünlü kişi olarak tanımlanan Humboldt, zamanının en büyüleyici ve ilham verici insanlarından biridir. Varlıklı bir ailenin çocuğu olarak doğan Humboldt kendi başına Dünya’nın nasıl işlediğini keşfetmek için ayrıcalıklı bir yaşamdan vazgeçer. Thomas Jefferson onu “zamanın en büyük değerlerinden biri” olarak tanımlar. Charles Darwin “Humboldt’un Kişisel Anlatısını okumak kadar hiçbir şey benim gayretimi kamçılamamıştı” diye yazar; Humboldt olmadan ne Beagle’a binebileceğini ne de Türlerin Kökeni’ni tasavvur edebileceğini söyler. William Wordsworth’la Samuel Taylor Coleridge’in ikisi de şiirlerine Humboldt’un doğa kavramını katmışlardır. Güney Amerika’yı İspanyol sömürge yönetiminden kurtaran devrimci Simon Bolivar, Humboldt’u “Yeni Dünya’nın kâşifi” diye nitelendirir. Almanya’nın büyük şairi Goethe, Humboldt’la birkaç gün geçirmenin “birçok yıl yaşamış gibi” olduğunu dile getirir.

Doğanın Keşfi Alexander von Humboldt gibi büyük bir bilim insanını tanımanın yanı sıra, çağdaş doğa ve türlerin ilişkiselliği açısından günümüz doğa anlayışına da ışık tutmaktadır.
New York Times tarafından 2015 yılının en iyi on kitabı arasında sayılan Doğanın Keşfi, 23 ülkede yayımlandı. Royal Society Bilim Kitabı Ödülü 2016, Costa Biyografi Ödülü 2015, Inaugural James Wright Doğa Yazıları Ödülü 2016, LA Times Kitap Ödülü 2016 ve Kraliyet Coğrafya Topluluğu’ndan Ness Award 2016 ödüllerini almıştır.
Kamil Güllü 
 08 Ara 2017 · Kitabı okudu · 18 günde · Puan vermedi

Kitabı okumadan önceki beklentim çok yüksekti. Bana yeni şeyler öğretecek beni şaşırtacaktı. Başladığımda bir Almanın doğumunu büyümesini ailesine karşı pısırık olup hayallerini bastırmasını gördüm başlarda. Sonra kitap bir açıldı pir açıldı harikaydı. Bu Alexander Von Humboldt aşmış bir insan. Adamın kankası Goethe ya daha ne diyeyim. Sonra Güney Amerika keşfi e çıktı ve inanılmaz etkileyici bir yolculuk oldu. Dönüşte Amerika ya uğrayıp ABD Başkanına fikirler verdi onla özel mektuplaştı.
Kitap çok güzel neresini anlatmasam burda içimde kalacak okuyun bence. Birde şu var ki bu adam Darwin ve Ernest Haeckel'ın fikir babası. Adam Güney Amerikanın bağımsızlık meşalesi Bolivar'ın pusulası. Sonsöz bu kitabı okuyunca insanlar 1800 lerim başında ne ile uğraşmış biz Türkler ise neyle uğraşmışız diyip utandım.

Kitaptan 6 Alıntı

Kamil Güllü 
01 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kölelik
Kölelik kurumu doğaya aykırı çünkü doğaya karşı olan bir şey adaletsizdir, kötüdür ve geçerliliği yoktur.

Doğanın Keşfi, Andrea Wulf (Sayfa 154 - Ayrıntı)Doğanın Keşfi, Andrea Wulf (Sayfa 154 - Ayrıntı)
Kamil Güllü 
30 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kölelik
Kölelik Avrupalıların medeniyet dedikleri ve zenginliğe susamışlıklarının ardından gelmişti

Doğanın Keşfi, Andrea Wulf (Sayfa 152 - Ayrıntı)Doğanın Keşfi, Andrea Wulf (Sayfa 152 - Ayrıntı)
Kamil Güllü 
03 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Mutluluk
Mutluluğun nerede yattığını biliyorum. Sana yakın bir yerde. (kardeşi için söylüyor)

Doğanın Keşfi, Andrea Wulf (Sayfa 264 - Ayrıntı)Doğanın Keşfi, Andrea Wulf (Sayfa 264 - Ayrıntı)
Kamil Güllü 
28 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Doğanın Tahribi
1664 İngilteresinde Kerestesiz kalacağımıza altınsız kalalım daha iyi. Çünkü ağalar olmadan ne demir ve cam endüstrileri ne soğuk kış gecelerinde evleri ısıtan alevli ateşler ne de İngiltere'nin kıyılarını koruyacak donanma olurdu.

Doğanın Keşfi, Andrea Wulf (Sayfa 83 - Ayrıntı)Doğanın Keşfi, Andrea Wulf (Sayfa 83 - Ayrıntı)
Kamil Güllü 
28 Kas 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Doğa
Gözlerini kapa ve kulaklarını dört aç; en yumuşak sesten en vahşi gürültüye, en basit tondan en yüksek melodiye, en şiddetli, en tutkulu çığlıktan güzel aklın en narin kelimelerine kadar her yerde konuşan Doğa’dır ve varlığını, kudretini, yaşamını ve yakınlığını öylesine açığa vurur ki, sonsuzca görünür dünyadan mahrum kör biri bile işitilebilen sonsuz canlılığı kavrayabilir . Putum Zeynep'im

Doğanın Keşfi, Andrea Wulf (ayrıntı)Doğanın Keşfi, Andrea Wulf (ayrıntı)
Kamil Güllü 
02 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Din Adamları
"Nasıl olacak da papazlarla dolu bir toplum cumhuriyetçi ve özgür bir hükümet kuracak?" diye soruyordu Humboldt'a.

Doğanın Keşfi, Andrea Wulf (Sayfa 208 - Ayrıntı)Doğanın Keşfi, Andrea Wulf (Sayfa 208 - Ayrıntı)