Doğmayacak Çocuk İçin Dua

·
Okunma
·
Beğeni
·
665
Gösterim
Adı:
Doğmayacak Çocuk İçin Dua
Baskı tarihi:
Mart 2013
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750701023
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Kaddis a meg nem Született Gyermekért
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Doğmayacak Çocuk İçin Dua, İkinci Dünya Savaşı’na tanıklık etmiş ve soykırımdan sağ çıkmış Macar Yahudisi bir aydınının iç hesaplaşması. Çocuk sahibi olmak istemediği için evliliği son bulan B., kendi kendisiyle hesaplaşırken, içinde var olduğu toplumun geçmişine ve kendi bireysel tarihine sık sık geri dönmek zorunda kalacak, bir Yahudi olarak yazgısıyla yüzleşecektir. B.nin, dünyaya getirmeyi reddettiği çocuk için okuduğu dua, öldürülen milyonlarca kişi için, doğmamış kuşaklar için, bağnazlık ve kinle karalanan tüm yaşamlar için bir ağıttır. Geçmişini dayanılmaz bir yük olarak taşıyan B., kurtuluşu içine kapanmak ve yazmakta bulacaktır. Doğmayacak Çocuk İçin Dua, bütün kırılganlığıyla tarihin acımasızlığı karşısında dik durmaya çalışan insanı anlatarak 2002 Nobel Edebiyat Ödülü’ne değer görülen Imre Kertész’in, yarı otobiyografik üçlemesinin, Kadersizlik ve Fiyasko’dan sonraki kitabı.
131 syf.
·1 günde·8/10 puan
öncelikle şunu söyleyeyim. kitap çocukluğunda ve sonrasındaki 2.dünya savaşı yıllarında sırf yahudi olduğu için türlü acılar çekmiş,götürüldüğü Auschwitz kampından sağ olarak kurtulmayı başarabilmiş bir kişinin, (büyük ihtimalle yazarın kendisi)geçmişe dönük anılarını ve kendi iç dünyasındaki hesaplaşmayı anlatıyor.bir bakıma özellikle Auschwitz ve diğer kamplarda yaşayıp ta acı çeken,savaştan ve bu kamplardan sağ kurtulan Yahudilerin,savaş sonrasındaki yıllarda bile hala bitmeyen kendi iç dünyalarındaki korkularını da bize yansıtıyor. bir yandan da bütün bu yaşananlara kayıtsız kalmaya çalışan o dönemdeki bazı insanlara da haklı olarak sitemler ediliyor.kitaptaki kişinin, korku ve tasaları o kadar had safhalara ulaşıyor ki,aile ve sosyal yaşamında uymsuzluklar olduğu,bu durumdan da zararlar gördüğünü öğreniyoruz.kitap, okurken,uzun cümleler ve parağraflarıyla başlarda biraz okuyucunun sıkılmasına sebep olsa da ilerleyen sayfalarda akıcı olarak devam etmektedir.yani okurken başlarda biraz sabır gerekiyor.
136 syf.
·3 günde·5/10 puan
120 sayfa kadar kitap beni öyle bir yordu ki, hiç ara vermeden yazılmış bir kitap ya da çevrilmiş diyelim bilmiyorum. 2002 Nobel Edebiyat Ödüllü yahudi yazar Imre Kertezs, 2. Dünya Savaşı dönemine tanıklık etmiştir, yazarın çocukluğu savaş yıllarında geçmiştir. Yıllar sonra çocukluğun acı anılarına ilişkin bu kitabı yazmış. Bu kitap özelinde, yazarın dilini, yazım tarzını kesinlikle beğenmedim, yazarın sanki peltek bir dili var, çok uzun cümleleri var, virgül koysa bile kurtarmıyor, daha da yoruyor. Yazarın ruh halini anlayabiliyorsunuz okurken ama zor kitap gerçekten. Upuzun cümleler, noktası gelmek bilmeyen cümleler ve "amin" diye biten bir kitap oldu.
...
Kadersizlik kitabıyla Nobel'i almış, o kitaba da şans vermeliyim.
...
 • Üç Mesele
  9.0/10 (275 Oy)409 beğeni1.072 okunma4.755 alıntı17,2bin gösterim
 • Lassie
  8.3/10 (62 Oy)62 beğeni344 okunma14 alıntı3.489 gösterim
 • Quo Vadis?
  8.8/10 (55 Oy)50 beğeni140 okunma113 alıntı3.790 gösterim
 • Şampiyon
  8.1/10 (120 Oy)92 beğeni346 okunma33 alıntı5,3bin gösterim
 • Sula
  6.8/10 (81 Oy)34 beğeni212 okunma185 alıntı2.324 gösterim
 • John Barleycorn
  8.2/10 (193 Oy)179 beğeni537 okunma1.085 alıntı9,4bin gösterim
 • Ebedi Gelin
  7.7/10 (136 Oy)111 beğeni466 okunma448 alıntı5,2bin gösterim
 • Gerçek
  9.1/10 (87 Oy)107 beğeni280 okunma301 alıntı10,4bin gösterim
 • Gözün Öyküsü
  6.4/10 (59 Oy)43 beğeni222 okunma188 alıntı4.005 gösterim
 • Günlük
  7.6/10 (29 Oy)35 beğeni110 okunma588 alıntı2.447 gösterim
pepukkuşu
pepukkuşu Doğmayacak Çocuk İçin Dua'yı inceledi.
"Kadersizlik" adlı romanıyla 2002 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'nü alan Macar asıllı yazarın yazdığı iç hesaplaşmalarından oluşan "Doğmayacak Çocuk İçin Dua" isimli kitabı sürükleyici olmamasına rağmen bolca altını çizmek isteyeceğiniz satırlardan oluşuyor. 130 sayfalık kısa bir kitap olmasına rağmen kolay okunaklı değil. Başı sonu belli olmayan ve ara sözlerle perçinlenmiş uzun, girift cümlelerden oluşuyor.

Doğmayacak çocuğun, hiç olmayacak babası B. kısaltmasıyla karşımıza çıkıyor. Kitaptan tat almak isteyenlerin öncelikle Imre Kertesz'in yaşamı hakkında biraz da olsa bilgi sahibi olması gerekiyor.

Imre Kertesz, Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş. Yahudi olması onun hayatı boyunca sırtında taşıdığı bir yük, ayağına bağlı bir pranga olmuş adeta. Daha 14-15 yaşlarındayken de o meşhur toplama kampına gönderilmiş: Auschwitz Toplama Kampı. Nazi Almanyası'nın II. Dünya Savaşı sırasında kurduğu en büyük toplanma kampı kısacası. Eşcinsellerin, engellilerin, Romanların, yahudilerin sistematik bir şekilde katledildiği, imha edildiği en büyük toplama kampı diğer adıyla. Burada 1.1 milyon insanın (Min. 1 milyonunun Yahudi olduğu tahmin ediliyor.) katledildiği biliniyor. Yazar Kertesz daha sonra başka bir kampa da gönderilmiş. Ve buralarda yaşadığı tüm acı deneyimler eserlerine de bizzat yansımış. Kitabımızın yazarının nasıl bir dünyaya doğduğunu belki böyle daha iyi anlayabiliriz. Doğmayacak Çocuk İçin Dua isimli kitabında Auschwitz Toplama Kampından da sıkça bahsediyor. Bunun sadece adının yettiği bile oluyor acı çekmek için yaşamında. Kısacası Auschwitz Toplama Kampı yazarın adeta laneti. Bu kadarla kalmıyor, serbest bırakılıp Macaristan'a döndüğünde de bütün ailesini ölmüş buluyor. Çeşitli işlerde çalışıyor, özellikle çevirmenliği ön planda. Nobel Edebiyat Ödülü yanında çeşitli ödüllere de layık görülen yazarın kitaplarında "yahudi soykırımı" en çok işlenen konu. Hayatı böylesine zorluklar içinde ve acıyla geçmiş bir adam haklı olarak dünyaya bir çocuk getirmek istemiyor. Hatta buna hakkı olmadığını düşünüyor. Dünyadan umudunu kesmiştir, çocuk yapıp ona kendisinin yaşadığı gibi bir hayat sunmak fikrinden nefret ediyor. Kitap boyunca B. karakterini neden dünyaya çocuk getirmeyeceğini dinliyoruz. Bunu karısına açıklamasını, bunu kendisine açıklamasını, iç sesini, yaşadıklarını, o bir çocukken hissettiklerini ve artık hissedemediklerini okuyoruz. Yahudi soykırımının üzerinde çok büyük bir etkisi var. Yaşadığı yıllara dair anıları da okuyoruz yer yer. Çocuğu "Cinsel bir yük" olarak gördüğünü de belirtiyor. Anneliğin, babalığın kutsandığı şu günlerde benim için farklı bir pencere açan bir kitap oldu. Doğurmak, üremek, çocuk sahibi olmanın bir zorunluluk değil de bir tercih olabileceğini daha çok anlatmamız gerektiği hissiyatını oluşturdu ben de. Doğurmamış kadına "eksik, tamamlanmamış" gözüyle bakılan, erkeğin ise sadece baba olmasının yetmediği, erkek babası olması gerektiği düşüncesinin epeyce yaygın olduğu bir toplumda ışık almamış beyinlerin köhne engellerine böyle kitapları çarpmak lazım belki de ufacık da olsa bir delik açarız da belki içine ışık girmesini sağlayabiliriz diye.

Ancak tüm bunların yanında da belirtmem gerekir ki santimantal ruh haliyle yazılmış kitaplardan hoşlanmayan okurların zevk alabileceği bir kitap değil. Yani zevk almak için, vakit geçirmek için, okumuş olmak için okunacak kitaplardan da değil. Gerçekten yazarı anlamak isteyebileceklerin bir parça zevke okuyabileceği bir kitap. Başta da belirttiğim gibi uzun cümleleri yorabilir ancak yine de okunması gereken kitaplardan biri olduğu kanaatindeyim.
136 syf.
·5 günde·7/10 puan
"Kadersizlik" adlı romanıyla 2002 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'nü alan Macar asıllı yazarın yazdığı iç hesaplaşmalarından oluşan "Doğmayacak Çocuk İçin Dua" isimli kitabı sürükleyici olmamasına rağmen bolca altını çizmek isteyeceğiniz satırlardan oluşuyor. 130 sayfalık kısa bir kitap olmasına rağmen kolay okunaklı değil. Başı sonu belli olmayan ve ara sözlerle perçinlenmiş uzun, girift cümlelerden oluşuyor.

Doğmayacak çocuğun, hiç olmayacak babası B. kısaltmasıyla karşımıza çıkıyor. Kitaptan tat almak isteyenlerin öncelikle Imre Kertesz'in yaşamı hakkında biraz da olsa bilgi sahibi olması gerekiyor.

Imre Kertesz, Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş. Yahudi olması onun hayatı boyunca sırtında taşıdığı bir yük, ayağına bağlı bir pranga olmuş adeta. Daha 14-15 yaşlarındayken de o meşhur toplama kampına gönderilmiş: Auschwitz Toplama Kampı. Nazi Almanyası'nın II. Dünya Savaşı sırasında kurduğu en büyük toplanma kampı kısacası. Eşcinsellerin, engellilerin, Romanların, yahudilerin sistematik bir şekilde katledildiği, imha edildiği en büyük toplama kampı diğer adıyla. Burada 1.1 milyon insanın (Min. 1 milyonunun Yahudi olduğu tahmin ediliyor.) katledildiği biliniyor. Yazar Kertesz daha sonra başka bir kampa da gönderilmiş. Ve buralarda yaşadığı tüm acı deneyimler eserlerine de bizzat yansımış. Kitabımızın yazarının nasıl bir dünyaya doğduğunu belki böyle daha iyi anlayabiliriz. Doğmayacak Çocuk İçin Dua isimli kitabında Auschwitz Toplama Kampından da sıkça bahsediyor. Bunun sadece adının yettiği bile oluyor acı çekmek için yaşamında. Kısacası Auschwitz Toplama Kampı yazarın adeta laneti. Bu kadarla kalmıyor, serbest bırakılıp Macaristan'a döndüğünde de bütün ailesini ölmüş buluyor. Çeşitli işlerde çalışıyor, özellikle çevirmenliği ön planda. Nobel Edebiyat Ödülü yanında çeşitli ödüllere de layık görülen yazarın kitaplarında "yahudi soykırımı" en çok işlenen konu. Hayatı böylesine zorluklar içinde ve acıyla geçmiş bir adam haklı olarak dünyaya bir çocuk getirmek istemiyor. Hatta buna hakkı olmadığını düşünüyor. Dünyadan umudunu kesmiştir, çocuk yapıp ona kendisinin yaşadığı gibi bir hayat sunmak fikrinden nefret ediyor. Kitap boyunca B. karakterini neden dünyaya çocuk getirmeyeceğini dinliyoruz. Bunu karısına açıklamasını, bunu kendisine açıklamasını, iç sesini, yaşadıklarını, o bir çocukken hissettiklerini ve artık hissedemediklerini okuyoruz. Yahudi soykırımının üzerinde çok büyük bir etkisi var. Yaşadığı yıllara dair anıları da okuyoruz yer yer. Çocuğu "Cinsel bir yük" olarak gördüğünü de belirtiyor. Anneliğin, babalığın kutsandığı şu günlerde benim için farklı bir pencere açan bir kitap oldu. Doğurmak, üremek, çocuk sahibi olmanın bir zorunluluk değil de bir tercih olabileceğini daha çok anlatmamız gerektiği hissiyatını oluşturdu ben de. Doğurmamış kadına "eksik, tamamlanmamış" gözüyle bakılan, erkeğin ise sadece baba olmasının yetmediği, erkek babası olması gerektiği düşüncesinin epeyce yaygın olduğu bir toplumda ışık almamış beyinlerin köhne engellerine böyle kitapları çarpmak lazım belki de ufacık da olsa bir delik açarız da belki içine ışık girmesini sağlayabiliriz diye.

Ancak tüm bunların yanında da belirtmem gerekir ki santimantal ruh haliyle yazılmış kitaplardan hoşlanmayan okurların zevk alabileceği bir kitap değil. Yani zevk almak için, vakit geçirmek için, okumuş olmak için okunacak kitaplardan da değil. Gerçekten yazarı anlamak isteyebileceklerin bir parça zevke okuyabileceği bir kitap. Başta da belirttiğim gibi uzun cümleleri yorabilir ancak yine de okunması gereken kitaplardan biri olduğu kanaatindeyim.
Boşanmalarının nedenini araştırdığımda annem de babam da hep aynı cevabı veriyorlardı: birbirimizi anlamadığımız için. Neden ? Her ikisi de Macarca konuşuyorlar diye düşünüyordum.
Hayır! Ben asla baba, bir başkasının yazgısı, tanrısı olamazdım. Hayır, başka bir çocuk benim yaşamak zorunda olduğum şeyleri yaşamamalıydı.
Sen acaba koyu renk gözlü,çilli ve küçük burunlu bir kız mıydın ? Yoksa çakıl taşları kadar sert ve cıvıl cıvıl gözleri olan,inatçı bir oğlan mıydın ?
Karımın annesinin hastalığı Auschwitz'in kendisiydi ve insan bu hastalıktan kurtulamazdı,Auschwitz hastalığından kimse sıyrılamazdı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Doğmayacak Çocuk İçin Dua
Baskı tarihi:
Mart 2013
Sayfa sayısı:
136
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750701023
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Kaddis a meg nem Született Gyermekért
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Can Yayınları
Doğmayacak Çocuk İçin Dua, İkinci Dünya Savaşı’na tanıklık etmiş ve soykırımdan sağ çıkmış Macar Yahudisi bir aydınının iç hesaplaşması. Çocuk sahibi olmak istemediği için evliliği son bulan B., kendi kendisiyle hesaplaşırken, içinde var olduğu toplumun geçmişine ve kendi bireysel tarihine sık sık geri dönmek zorunda kalacak, bir Yahudi olarak yazgısıyla yüzleşecektir. B.nin, dünyaya getirmeyi reddettiği çocuk için okuduğu dua, öldürülen milyonlarca kişi için, doğmamış kuşaklar için, bağnazlık ve kinle karalanan tüm yaşamlar için bir ağıttır. Geçmişini dayanılmaz bir yük olarak taşıyan B., kurtuluşu içine kapanmak ve yazmakta bulacaktır. Doğmayacak Çocuk İçin Dua, bütün kırılganlığıyla tarihin acımasızlığı karşısında dik durmaya çalışan insanı anlatarak 2002 Nobel Edebiyat Ödülü’ne değer görülen Imre Kertész’in, yarı otobiyografik üçlemesinin, Kadersizlik ve Fiyasko’dan sonraki kitabı.

Kitabı okuyanlar 36 okur

 • Ulvi Denizer
 • aysenur k
 • Ozan Demir
 • Mete
 • Nazlı Şahin
 • Gizem Kahraman
 • Pınar Demir
 • Tülay Şahin
 • Burhan Saydut
 • ş

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%12.5 (1)
8
%25 (2)
7
%12.5 (1)
6
%12.5 (1)
5
%37.5 (3)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0