Doğmayacak Çocuk İçin Dua

6,3/10  (3 Oy) · 
8 okunma  · 
1 beğeni  · 
356 gösterim
Doğmayacak Çocuk İçin Dua, İkinci Dünya Savaşı'na ve Faşizm'e tanıklık etmiş, Auschwitz'in çocuk kurbanlarından biri iken Hitler'in soykırımından sağ çıkmayı başarmış Yahudi bir Macar aydınının iç hesaplaşması. Çocuk sahibi olmak istemediği için evliliği son bulan B. bu iç hesaplaşmada ister istemez toplumsal tarihe ve onun içinde yer almış olan kendi bireysel tarihine, başka bir deyişle Yahudi olarak kendi yazgısına da geri dönmek zorunda kalır. Kendisini seven ve normal bir yaşama dönmesi için yüreklendiren karısına karşın, dünyaya karşı duyduğu derin güvensizlik, B.'yi adeta çift kişilikli biri yapmış, bilincinin silinmez bir parçası haline gelmiştir. Kendi geçmişini hala büyük bir yük olarak sırtında taşıyan B. ondan kurtulmanın tek yolunun içine kapanmak ve yazmak olduğunu düşünür. Oysa Auschwitz'i bahane etmesinin gerçek nedeni, belki de yaşamla başa çıkamamasıdır. B.'nin, dünyaya getirmeyi reddettiği çocuk için okuduğu dua, öldürülen milyonlarca kişi için, doğmamış kuşaklar için ve bağnazlık ve kinle karalanan her bir yaşam için de bir ağıttır. 1944 yılında soykırımdan ve toplama kamplarından sağ çıkmayı başarmış olan Imre Kertesz, bu kısa ama izleri okurun belleğinden silinmeyecek romanında, tarihin karanlık bir noktasının ve Yahudi 'damgası'nın birey üzerindeki yıpratıcı gücünü çarpıcı bir biçimde betimliyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2002
 • Sayfa Sayısı:
  131
 • ISBN:
  9789750701023
 • Orijinal Adı:
  Kaddisch Für Ein Nicht Geborenes Kind
 • Çeviri:
  Ayşe Selen
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
mehmet temiz 
11 Mar 19:09 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

öncelikle şunu söyleyeyim. kitap çocukluğunda ve sonrasındaki 2.dünya savaşı yıllarında sırf yahudi olduğu için türlü acılar çekmiş,götürüldüğü Auschwitz kampından sağ olarak kurtulmayı başarabilmiş bir kişinin, (büyük ihtimalle yazarın kendisi)geçmişe dönük anılarını ve kendi iç dünyasındaki hesaplaşmayı anlatıyor.bir bakıma özellikle Auschwitz ve diğer kamplarda yaşayıp ta acı çeken,savaştan ve bu kamplardan sağ kurtulan Yahudilerin,savaş sonrasındaki yıllarda bile hala bitmeyen kendi iç dünyalarındaki korkularını da bize yansıtıyor. bir yandan da bütün bu yaşananlara kayıtsız kalmaya çalışan o dönemdeki bazı insanlara da haklı olarak sitemler ediliyor.kitaptaki kişinin, korku ve tasaları o kadar had safhalara ulaşıyor ki,aile ve sosyal yaşamında uymsuzluklar olduğu,bu durumdan da zararlar gördüğünü öğreniyoruz.kitap, okurken,uzun cümleler ve parağraflarıyla başlarda biraz okuyucunun sıkılmasına sebep olsa da ilerleyen sayfalarda akıcı olarak devam etmektedir.yani okurken başlarda biraz sabır gerekiyor.

Kitaptan 6 Alıntı

mehmet temiz 
11 Mar 17:27 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

''Hayır !'' başka bir çocuk benim yaşamak zorunda olduğum şeyleri yaşamamalıydı

Doğmayacak Çocuk İçin Dua, Imre Kertesz (Sayfa 100)Doğmayacak Çocuk İçin Dua, Imre Kertesz (Sayfa 100)
mehmet temiz 
11 Mar 17:35 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Boşanmalarının nedenini araştırdığımda annem de babam da hep aynı cevabı veriyorlardı: birbirimizi anlamadığımız için. Neden ? Her ikisi de Macarca konuşuyorlar diye düşünüyordum.

Doğmayacak Çocuk İçin Dua, Imre Kertesz (Sayfa 110)Doğmayacak Çocuk İçin Dua, Imre Kertesz (Sayfa 110)
mehmet temiz 
11 Mar 17:15 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Sen acaba koyu renk gözlü,çilli ve küçük burunlu bir kız mıydın ? Yoksa çakıl taşları kadar sert ve cıvıl cıvıl gözleri olan,inatçı bir oğlan mıydın ?

Doğmayacak Çocuk İçin Dua, Imre Kertesz (Sayfa 23)Doğmayacak Çocuk İçin Dua, Imre Kertesz (Sayfa 23)
mehmet temiz 
11 Mar 17:25 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Karımın annesinin hastalığı Auschwitz'in kendisiydi ve insan bu hastalıktan kurtulamazdı,Auschwitz hastalığından kimse sıyrılamazdı.

Doğmayacak Çocuk İçin Dua, Imre Kertesz (Sayfa 87)Doğmayacak Çocuk İçin Dua, Imre Kertesz (Sayfa 87)
mehmet temiz 
11 Mar 17:40 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Auschwitz,dedim karıma,bana babamın görüntüsünde görünüyor, evet baba ve Auschwitz sözcükleri içimde aynı yankıyı uyandırıyor,dedim karıma.

Doğmayacak Çocuk İçin Dua, Imre Kertesz (Sayfa 121)Doğmayacak Çocuk İçin Dua, Imre Kertesz (Sayfa 121)