Doğru Yolun Sapık Kolları

9,1/10  (14 Oy) · 
46 okunma  · 
9 beğeni  · 
1.524 gösterim
Kendisinden sonra ümmetinin 73 fırka olacağını, bu fırkalardan da sadece birinin nura yöneleceğini haber veren Allah Resulü'nün vefatlarından sonra ilk alâmetleri Hazret-i Osman zamanında görülmeye başlayan sapık itikad ve davranışlar, dallardaki bütün ihtilâflı manzarasına rağmen aynı illetli kökte birleşirler: Kuru akıl ve şeytanî hayal...

Ümmetin temel yapısı olan Sahabi diyor ki: "O'nu dinlerken öyle olurdu ki, âdetâ başımızın üstünde, kirpiğimizi kımıldatsak uçup gidecek ışıktan bir kuş varmış gibi mıhlanır kalırdık."

Sahabînin temsil ettiği vecd ve teslimiyetin zamanla kabuk tutmaya başlamasiyle, meydan yerini, gönül ateşi yerine tüten akıl dumanının kaplaması kaçınılmazdı; öyle de oldu ve ardından, ilk olarak siyasi bir ihtilâf halinde başgösteren ve daima yahudinin güttüğü ayrılık ve aykırılıklar itikadî sapıklıklara yol verdi. Kitapta, "Sünnet ve Cemaat Ehli" anlayışı dışında kalan batıl ve sapık kollar, ilk örneklerinden itibaren tarihî bir geliş halinde teşrih edilir ve günümüze bağlanırken, gaye şöylece ifadesini bulur: Dâva, İslâmı olduğu gibi bulmak, dinin ulvî ve mücerred hakikatini meydana çıkarmaktır; uydurmak ve kendi hakikat vehmine feda etmek değil...
(Tanıtım Yazısı'ndan)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2000
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9789758180226
 • Yayınevi:
  Büyük Doğu Yayınları
 • Kitabın Türü:
Reşat KARAKAŞ 
03 Oca 23:47 · Kitabı okudu · 8 günde · 10/10 puan

Necip Fazıl, Arvasi Hazretlerinden aldığı feyzle yazdığı her biri birbirinden değerli eserlerinden olan Doğru Yolun Sapık Kolları kitabını okuyunca “neler varmış be!” diyeceğinize ve başınızı avuçlarınızın arasına alıp derince düşüneceğinize hiç şüphem  yok. Üçüncü halife Hz.Osman devrinden başlayıp, günümüze değin İslam dünyası içerisinde ayrılıkçı ve fesada uğratıcı fitne hareketlerini, günümüz İslam dünyasında oynanan oyunları..Bakış açısiyla anlamak için basucunuzdan ayırmak istemeyeceğiniz bir kitap.

ihtiyar 
03 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Derin konularda cahil birisi olunca ve birde farsça ve arapça kelimelerin çokça olduğu bir kitabı şaşırarak okudum. Aldığım notlarda araştırılacak çok şey var. Bu kitabı kapatınca kitap bitmez orası net. İslam dinine sokulan nifak tohumları ve ayrılan/ayrıştırılan bir sürü kol ki bunların bazılarında gerçekten sapıklık had safhada. İkinci asır sonuna kadar, orta zamanlar boyunca ve yeni zamanlarda olmak üzere üç evrede inceleme yapan kitapta yeni zamanlarla ilgili kısımları daha taze bilgilere sahip olduğum için bir farklı gözle okudum.
"19. YY'da yaşamış Mirza Ali Muhammed daha önceden peygamberimiz (Hz. Muhammed) in gönderilmiş olduğu gibi şimdi de ben gönderildim" diyerek peygamberliğini ortaya atmış ve eseri el-beyan'ın, Kur'an-ı Kerim'den daha üstün olduğunu iddia etmiştir. Sahabeler zamanından başlayarak günümüze kadar İslam üzerine yapılan ya da yapılmaya çalışılan deformasyonları bulabileceğiniz bir kitap. Benim anladığım kadarıyla öyle diye de ekleyeyim. Lawrance Broson demiş ki: "Asıl tehlike, İslam düzeninde, onun genişleme kabiliyetinde, tesir gücünde, canlılığında gizlidir. Avrupa emperyalizmi önünde yegâne duvar budur!" Tavsiye ederim.

Kivirciktosh 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap sadece önemli değil, çok hatta çok çok önemli. Bu kitapla Necip Fazıl’a neden ‘’üstad’’ dendiğini ve bu övgüyü neden hak ettiğini anladım. Resmen ilim fışkırıyor… Bu sakin bir kafayla birkaç kez üst üste okunması gereken bir kitap. Bu kitap oynanan oyunları anlayabilmenize vesile. Bu kitapla birlikte Allah Resulü'nün (S.A.V) hadislerinde "Benim ümmetimse 73 fırka olacak;biri nura, 72'si ateşe yönelecek." diye bildirdiği doğru yolun sapık kollarından türeyen terör örgütlerini (Fetö, işid ve adı ne olursa olsun) , sahte mezhepleri ve sapıklıklarını görerek bunların aslında yeni olmadığını tarihin tekerrürden ibaret olmasının bir göstergesi olarak çağlar boyunca yaşandığını görebilirsiniz. Bu kitab çok çok önemli dedim çünkü bunu anlarsanız gelecekte oynanacak oyunları da anlayabileceksiniz inşaAllah. Sapık kolların çıkışının kronolojisini ve bunların kurucularının düşünce yapısındaki bozuklukları görünce şok geçirebilirsiniz. Unutmadan bunları destekleyen hocaların(!) hala var olduğunu göreceksiniz. Çok ilimler edinebileceğiniz bu kitabı okumanızı gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum.

Kitaptan 9 Alıntı

Reşat KARAKAŞ 
 02 Oca 19:36 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Allah'ın Resulü buyurmuşlar:
Yakında öyle bir fitne kopacak ki, o fitnede insanların bedenleri ölürken kalpleri de ölecek... İnsan o fitneye mümin olarak girip sabaha kâfir çıkacak... Aksine kâfir olarak girip mümin de çıkacak...

Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 66 - Büyük Doğu)Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 66 - Büyük Doğu)
Reşat KARAKAŞ 
02 Oca 14:36 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

-Şimdi ben ölmeye gidiyorum; sizse yaşamak sandığınız hayatta... Ama hangimiz gerçek hayata gidiyor, bunu ancak Allah bilir.

(Sokrates)

Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 65 - Büyük Doğu)Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 65 - Büyük Doğu)
Reşat KARAKAŞ 
01 Oca 00:35 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

-Ne Ebubekir dünyayı istedi, ne de dünya onu... Dünya Ömer 'e yöneldi ama, Ömer onu kovdu. Osman'a dünyadan bir parçacık bulaştı. Bizse büsbütün dünyaya bulaştık..

Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 32 - Büyük Doğu)Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 32 - Büyük Doğu)

cemal vakası
Eski valilerden birinin 80 altuna satın alıp Hazret-i Aişe'ye hediye ve yolda binmesini rica ettiği deve.... Ve etrafındakiler... Hâdiseye "Cemel" ve ona katılanlara "Cemel Ashabı" isminin verilmesi bundan...
— Doğru Yolun Sapık Kolları

Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl KısakürekDoğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek
Muharrem Okumuş 
07 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Allah Resulünün kölesi olmayı en muhteşem sultanlık bilmek saadeti; ve suretâ bu köleliği kabul edip de emirlerin kabuğunda kalmak felaketi...

Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 167 - Büyük Doğu Yayınları)Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 167 - Büyük Doğu Yayınları)
Çakya- Muni 
21 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bundan başka daha neler!.. Bizzat aklın mahiyet ve key fiyeti üzerinde hiçbir tefekkür çilesi çekmeyen, son derece dar ve havasız bir akılcılık; ve üstelik bu akılla Allah ve Resulünü inkardan başka çare yokken, onları güya kabul edip, akıl mizanına vurma gayreti ve böylece tezatların en dipsizi ne düşme felaketi...

Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl KısakürekDoğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek
Çakya- Muni 
21 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Büyük mütefekkirlerden (Cardetr): «-İslâm'da mevcut kuvvet... İşte Avrupa'nın korktuğu bu dur!» Ve hele (Lawrence Broson): «»Asıl tehlike, İslam düzeninde, onun genişleme kabiliye tinde, tesir gücünde, canlılığında gizlidir. Avrupa emperya lizmi önünde yegâne duvar budur!» Mütefekkir tarihçi (Toynbi): «-İstikbal İslâm'ındır. Tecrübe edilmemiş bir o var!» Ve (Göte), (Tomas Karlayl), (Bernar Şov) gibi büyükle rin bilinen İslam saygıları... Bütün sapık kollar bugüne dek İslâm'ı gücünden düşür mek yolunu tuttu; fakat o gücünden düşmedi ve en yanlış tat bikata rağmen, yer kabuğunun altındaki ateş gibi mücerret kuvvetini korudu... Bu toprağı sondalayacak ve deşecek olan kahramandır ki, işletici kuvvet olarak insanlığın ne bekledi ğini gösterecek ve Allah ile Resulünün mukaddes isimlerini güneşle ay arası mahyalaştıracaktır

Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 72)Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 72)
Çakya- Muni 
21 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Reformcuların toplu olarak bütün iddialarını demetleyecek ve onları mücerret ilim ve hakikat gözüyle inceleyecek olursak, ereceğimiz gerçek şu olacaktır ki, bunlar, bir baştan öbür başa, Batı akliyeciliği karşısında afallamış, sonradan aynı Batının 20. Asırda aynı akliyeciliği iptale kadar giden fi kir çilesinden nem bile kapamamış, Doğunun özüne gire mezken Batının kabuğunu olsun görememiş idrak yüz karala rıdır. Biraz sonra göreceğiniz şekilde mezhep bağlılarına «eşek» sıfatını yakıştıran bu kırattaki insanlar, o masum hay vanın da yarın ahirette kendilerinden davacı olacağı bir de naet seviyesindedirler. Bu seviyeyi Kur'an tayin etmiştir: «Belhüm adal-Hayvandan aşağı...»

Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl KısakürekDoğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek
Çakya- Muni 
21 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bizde birçok mefhumlar kelime mânasında bile kestirilemediği gibi (reform) tabiri de bilinmez. (Reform) kelimesi (röfer) mefhumuna eş olarak «tekrar şekillendirme» demek tir. Tekrar şekillendirme ise, o biçimini kaybettiği sanılan uz viyeti, dışarıdan, takma kollar ve ayaklar misali, canlandır maya yeltenmektir ki, bu da onun gerçek doktorunu bekle yen hakikatine kıymak olur.

Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl KısakürekDoğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek