Doğru Yolun Sapık Kolları

9,0/10  (26 Oy) · 
66 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.725 gösterim
Kendisinden sonra ümmetinin 73 fırka olacağını, bu fırkalardan da sadece birinin nura yöneleceğini haber veren Allah Resulü'nün vefatlarından sonra ilk alâmetleri Hazret-i Osman zamanında görülmeye başlayan sapık itikad ve davranışlar, dallardaki bütün ihtilâflı manzarasına rağmen aynı illetli kökte birleşirler: Kuru akıl ve şeytanî hayal...

Ümmetin temel yapısı olan Sahabi diyor ki: "O'nu dinlerken öyle olurdu ki, âdetâ başımızın üstünde, kirpiğimizi kımıldatsak uçup gidecek ışıktan bir kuş varmış gibi mıhlanır kalırdık."

Sahabînin temsil ettiği vecd ve teslimiyetin zamanla kabuk tutmaya başlamasiyle, meydan yerini, gönül ateşi yerine tüten akıl dumanının kaplaması kaçınılmazdı; öyle de oldu ve ardından, ilk olarak siyasi bir ihtilâf halinde başgösteren ve daima yahudinin güttüğü ayrılık ve aykırılıklar itikadî sapıklıklara yol verdi. Kitapta, "Sünnet ve Cemaat Ehli" anlayışı dışında kalan batıl ve sapık kollar, ilk örneklerinden itibaren tarihî bir geliş halinde teşrih edilir ve günümüze bağlanırken, gaye şöylece ifadesini bulur: Dâva, İslâmı olduğu gibi bulmak, dinin ulvî ve mücerred hakikatini meydana çıkarmaktır; uydurmak ve kendi hakikat vehmine feda etmek değil...
(Tanıtım Yazısı'ndan)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2000
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9789758180226
 • Yayınevi:
  Büyük Doğu Yayınları
 • Kitabın Türü:
Fani 
03 Oca 23:47 · Kitabı okudu · 8 günde · 10/10 puan

Necip Fazıl, Arvasi Hazretlerinden aldığı feyzle yazdığı her biri birbirinden değerli eserlerinden olan Doğru Yolun Sapık Kolları kitabını okuyunca “neler varmış be!” diyeceğinize ve başınızı avuçlarınızın arasına alıp derince düşüneceğinize hiç şüphem  yok. Üçüncü halife Hz.Osman devrinden başlayıp, günümüze değin İslam dünyası içerisinde ayrılıkçı ve fesada uğratıcı fitne hareketlerini, günümüz İslam dünyasında oynanan oyunları..Bakış açısiyla anlamak için basucunuzdan ayırmak istemeyeceğiniz bir kitap.

Derin konularda cahil birisi olunca ve birde farsça ve arapça kelimelerin çokça olduğu bir kitabı şaşırarak okudum. Aldığım notlarda araştırılacak çok şey var. Bu kitabı kapatınca kitap bitmez orası net. İslam dinine sokulan nifak tohumları ve ayrılan/ayrıştırılan bir sürü kol ki bunların bazılarında gerçekten sapıklık had safhada. İkinci asır sonuna kadar, orta zamanlar boyunca ve yeni zamanlarda olmak üzere üç evrede inceleme yapan kitapta yeni zamanlarla ilgili kısımları daha taze bilgilere sahip olduğum için bir farklı gözle okudum.
"19. YY'da yaşamış Mirza Ali Muhammed daha önceden peygamberimiz (Hz. Muhammed) in gönderilmiş olduğu gibi şimdi de ben gönderildim" diyerek peygamberliğini ortaya atmış ve eseri el-beyan'ın, Kur'an-ı Kerim'den daha üstün olduğunu iddia etmiştir. Sahabeler zamanından başlayarak günümüze kadar İslam üzerine yapılan ya da yapılmaya çalışılan deformasyonları bulabileceğiniz bir kitap. Benim anladığım kadarıyla öyle diye de ekleyeyim. Lawrance Broson demiş ki: "Asıl tehlike, İslam düzeninde, onun genişleme kabiliyetinde, tesir gücünde, canlılığında gizlidir. Avrupa emperyalizmi önünde yegâne duvar budur!" Tavsiye ederim.

Kalemzen 
26 Ağu 10:25 · Kitabı okudu · 31 günde · Beğendi · 10/10 puan

Allah’ın Resulü, etraflarında Sahabileri, ince bir değnekle kum üzerine derince ve dümdüz bir çizgi çektiler ve sonra bu çizginin iki yanına kırkayağa benzer bir takım kısa hatlar ekleyerek buyurdular;
-Şu dosdoğru çizgi kurtuluş yoludur; ondan kopma küçük hatlarsa felaket yönleri…<<

Hadisi ile başlayan kitap, o felaket ayaklarının nasıl ve neden ortaya çıktıklarını, sonrasında onların nasıl şekil alıp kendilerine yandaş bulduklarını mükemmel bir üslupla anlatıyor.

Necip Fazıl, üstad lafzının çöplükmüş gibi ona buna tutuşturulduğu günümüzde, bu sıfatın esas sahibi olduğunu bir kez daha haykırırcasına beynime kazıdığı bu kitabı ile gönlümde bir kat daha yer etti. Neden? Çünkü üstad; Hz Osman(as) devrinde baş gösteren ve “İslamda en büyük Yahudi ihanetinin heykeli” olarak nitelendirdiği İbn-i Sebe’yi ve onun çığırtkanlıklarını açıklıyor. Çünkü, Cemel vakasını şeriat ölçülerinde nasıl görmek gerektiğini, sahabi nedir ne demektir sorusunu Muaviye Meselesi’ni baz alarak nasıl cevaplamak gerektiğini, sapık kolları ve onların neyi nasıl gördüklerini nasıl incelenmesi gerektiğini ve daha bir çok konuyu DOĞRU YOL ile açıklıyor. Tabii, kitaba ismini veren SAPIK KOLLARIN bu konularda kendilerine nasıl gedikler bulduklarını da… Alevilik, Mutezile, Şia, Batınilik, Vehhabilik, Babilik gibi kolların itikadi yönden açıklamaları ise diğer detaylı konular…

Kitabın, Ehl-i Sünnet'in içten ve dıştan yapılan saldırılara maruz kaldığı şu günlerde herkes tarafından okunması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle, günümüzde dahi birçok taraftarı bulunan ve yine “üstad”, “imam” gibi sıfatlarla donatılan İbn-i Teymiyye, Mevdudi, Hamidullah, Muhammed Abduh, Cemaleddin Efgani… ve daha nice isimlere uyan, fikirlerini benimseyen ve onları İslam büyüğü(?) sayan kişilerin okumasını tavsiye ederim!

Sonuç olarak, Ehl-i Sünnet’in yıkılmaz kalesi Necip Fazıl, Arvasi Hazretlerinden aldığı feyzle yazdığı her biri birbirinden değerli eserlerinden olan Doğru Yolun Sapık Kolları kitabını okuyunca “neler varmış be!” diyeceğinize ve başınızı avuçlarınızın arasına alıp derince düşüneceğinize hiç şüphem yok.

Kivirciktosh 
18 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap sadece önemli değil, çok hatta çok çok önemli. Bu kitapla Necip Fazıl’a neden ‘’üstad’’ dendiğini ve bu övgüyü neden hak ettiğini anladım. Resmen ilim fışkırıyor… Bu sakin bir kafayla birkaç kez üst üste okunması gereken bir kitap. Bu kitap oynanan oyunları anlayabilmenize vesile. Bu kitapla birlikte Allah Resulü'nün (S.A.V) hadislerinde "Benim ümmetimse 73 fırka olacak;biri nura, 72'si ateşe yönelecek." diye bildirdiği doğru yolun sapık kollarından türeyen terör örgütlerini (Fetö, işid ve adı ne olursa olsun) , sahte mezhepleri ve sapıklıklarını görerek bunların aslında yeni olmadığını tarihin tekerrürden ibaret olmasının bir göstergesi olarak çağlar boyunca yaşandığını görebilirsiniz. Bu kitab çok çok önemli dedim çünkü bunu anlarsanız gelecekte oynanacak oyunları da anlayabileceksiniz inşaAllah. Sapık kolların çıkışının kronolojisini ve bunların kurucularının düşünce yapısındaki bozuklukları görünce şok geçirebilirsiniz. Unutmadan bunları destekleyen hocaların(!) hala var olduğunu göreceksiniz. Çok ilimler edinebileceğiniz bu kitabı okumanızı gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum.

Kitaptan 21 Alıntı

Fani 
 02 Oca 19:36 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

Allah'ın Resulü buyurmuşlar:
Yakında öyle bir fitne kopacak ki, o fitnede insanların bedenleri ölürken kalpleri de ölecek... İnsan o fitneye mümin olarak girip sabaha kâfir çıkacak... Aksine kâfir olarak girip mümin de çıkacak...

Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 66 - Büyük Doğu)Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 66 - Büyük Doğu)
Fani 
02 Oca 14:36 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

-Şimdi ben ölmeye gidiyorum; sizse yaşamak sandığınız hayatta... Ama hangimiz gerçek hayata gidiyor, bunu ancak Allah bilir.

(Sokrates)

Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 65 - Büyük Doğu)Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 65 - Büyük Doğu)
Fani 
01 Oca 00:35 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

-Ne Ebubekir dünyayı istedi, ne de dünya onu... Dünya Ömer 'e yöneldi ama, Ömer onu kovdu. Osman'a dünyadan bir parçacık bulaştı. Bizse büsbütün dünyaya bulaştık..

Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 32 - Büyük Doğu)Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 32 - Büyük Doğu)
Nesrin Korkmaz 
21 Ağu 20:45 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ama ilahi kaderin öyle incelikleri var ki, birbirleriyle mücadele halindeki vücut ile adem, hak ile batıl, menfinin tecellisi yüzünden insana elinin altındaki hazineyi göstermez de mücevheri taş ocaklarında aratır.

Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 90 - Büyük Doğu)Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 90 - Büyük Doğu)

cemal vakası
Eski valilerden birinin 80 altuna satın alıp Hazret-i Aişe'ye hediye ve yolda binmesini rica ettiği deve.... Ve etrafındakiler... Hâdiseye "Cemel" ve ona katılanlara "Cemel Ashabı" isminin verilmesi bundan...
— Doğru Yolun Sapık Kolları

Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl KısakürekDoğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek
Muharrem Okumuş 
07 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Allah Resulünün kölesi olmayı en muhteşem sultanlık bilmek saadeti; ve suretâ bu köleliği kabul edip de emirlerin kabuğunda kalmak felaketi...

Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 167 - Büyük Doğu Yayınları)Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 167 - Büyük Doğu Yayınları)
Nesrin Korkmaz 
22 Ağu 01:12 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Soğutma yerine ısındırma, zorlaştırma yerine kolaylaştırma, korkutma yerine müjdeleme, çirkinleştirme yerine güzelleştirme mükellefiyeti. Aşk, rahmet ve bedii kıymeti...

Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 164 - Büyük Doğu)Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 164 - Büyük Doğu)
Nesrin Korkmaz 
21 Ağu 01:29 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Hazret-i Osman'ın kanı mushaf üzerine dökülmekle, fitne kapısı sadece açılmış değil, bir daha kapatılamayacak şekilde kırılmıştı.

Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 40)Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 40)
Nesrin Korkmaz 
21 Ağu 01:30 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Artık doğacak olan gün ve gelecek olan aydınlık, yerde yatan cesetlerin ölü gözlerini pırıldatmaktan başka birşey yapamaz.

Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 49 - Büyük Doğu)Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 49 - Büyük Doğu)

Sahabi ne midir?
Sahabi ne midir?

Ümmetin temel yapısı; kalbini, duygu ve düşüncesini peşin olarak O'na bağlayan ve sonra bu bağlanış etrafındaki hakikat dairesi üstünde dilediği gibi akıl atını koşturan ve hiçbir akıl sıkıntısı çekmeyen büyük insan örneği!

Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 8 - Aralık 2015 Baskısı)Doğru Yolun Sapık Kolları, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 8 - Aralık 2015 Baskısı)
3 /