Doğru Yolun Sapık KollarıNecip Fazıl Kısakürek

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.305
Gösterim
Adı:
Doğru Yolun Sapık Kolları
Baskı tarihi:
Nisan 2000
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758180226
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Büyük Doğu Yayınları
Kendisinden sonra ümmetinin 73 fırka olacağını, bu fırkalardan da sadece birinin nura yöneleceğini haber veren Allah Resulü'nün vefatlarından sonra ilk alâmetleri Hazret-i Osman zamanında görülmeye başlayan sapık itikad ve davranışlar, dallardaki bütün ihtilâflı manzarasına rağmen aynı illetli kökte birleşirler: Kuru akıl ve şeytanî hayal...

Ümmetin temel yapısı olan Sahabi diyor ki: "O'nu dinlerken öyle olurdu ki, âdetâ başımızın üstünde, kirpiğimizi kımıldatsak uçup gidecek ışıktan bir kuş varmış gibi mıhlanır kalırdık."

Sahabînin temsil ettiği vecd ve teslimiyetin zamanla kabuk tutmaya başlamasiyle, meydan yerini, gönül ateşi yerine tüten akıl dumanının kaplaması kaçınılmazdı; öyle de oldu ve ardından, ilk olarak siyasi bir ihtilâf halinde başgösteren ve daima yahudinin güttüğü ayrılık ve aykırılıklar itikadî sapıklıklara yol verdi. Kitapta, "Sünnet ve Cemaat Ehli" anlayışı dışında kalan batıl ve sapık kollar, ilk örneklerinden itibaren tarihî bir geliş halinde teşrih edilir ve günümüze bağlanırken, gaye şöylece ifadesini bulur: Dâva, İslâmı olduğu gibi bulmak, dinin ulvî ve mücerred hakikatini meydana çıkarmaktır; uydurmak ve kendi hakikat vehmine feda etmek değil...
(Tanıtım Yazısı'ndan)
Necip Fazıl, Arvasi Hazretlerinden aldığı feyzle yazdığı her biri birbirinden değerli eserlerinden olan Doğru Yolun Sapık Kolları kitabını okuyunca “neler varmış be!” diyeceğinize ve başınızı avuçlarınızın arasına alıp derince düşüneceğinize hiç şüphem  yok. Üçüncü halife Hz.Osman devrinden başlayıp, günümüze değin İslam dünyası içerisinde ayrılıkçı ve fesada uğratıcı fitne hareketlerini, günümüz İslam dünyasında oynanan oyunları..Bakış açısiyla anlamak için basucunuzdan ayırmak istemeyeceğiniz bir kitap.
Derin konularda cahil birisi olunca ve birde farsça ve arapça kelimelerin çokça olduğu bir kitabı şaşırarak okudum. Aldığım notlarda araştırılacak çok şey var. Bu kitabı kapatınca kitap bitmez orası net. İslam dinine sokulan nifak tohumları ve ayrılan/ayrıştırılan bir sürü kol ki bunların bazılarında gerçekten sapıklık had safhada. İkinci asır sonuna kadar, orta zamanlar boyunca ve yeni zamanlarda olmak üzere üç evrede inceleme yapan kitapta yeni zamanlarla ilgili kısımları daha taze bilgilere sahip olduğum için bir farklı gözle okudum.
"19. YY'da yaşamış Mirza Ali Muhammed daha önceden peygamberimiz (Hz. Muhammed) in gönderilmiş olduğu gibi şimdi de ben gönderildim" diyerek peygamberliğini ortaya atmış ve eseri el-beyan'ın, Kur'an-ı Kerim'den daha üstün olduğunu iddia etmiştir. Sahabeler zamanından başlayarak günümüze kadar İslam üzerine yapılan ya da yapılmaya çalışılan deformasyonları bulabileceğiniz bir kitap. Benim anladığım kadarıyla öyle diye de ekleyeyim. Lawrance Broson demiş ki: "Asıl tehlike, İslam düzeninde, onun genişleme kabiliyetinde, tesir gücünde, canlılığında gizlidir. Avrupa emperyalizmi önünde yegâne duvar budur!" Tavsiye ederim.
 • Dönüşüm
  8.2/10 (7.812 Oy)8.105 beğeni25.902 okunma618 alıntı126.117 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.042 Oy)17.417 beğeni39.336 okunma2.089 alıntı164.617 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (9.973 Oy)12.423 beğeni31.623 okunma2.732 alıntı131.998 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.193 Oy)8.105 beğeni23.878 okunma1.867 alıntı101.891 gösterim
 • Bu Ülke
  9.0/10 (812 Oy)922 beğeni2.397 okunma1.580 alıntı23.613 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.033 Oy)7.297 beğeni19.754 okunma3.147 alıntı115.992 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.430 Oy)8.380 beğeni22.736 okunma1.432 alıntı105.024 gösterim
 • Od
  8.5/10 (1.865 Oy)1.838 beğeni7.025 okunma1.050 alıntı29.272 gösterim
 • Dokuzuncu Hariciye Koğuşu
  8.3/10 (2.911 Oy)3.108 beğeni13.915 okunma638 alıntı42.471 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.500 Oy)5.775 beğeni15.168 okunma2.194 alıntı78.179 gösterim
İbn Sebe'den günümüze kadar gelen İslamiyete en büyük zarar olan içeriden dini yıpratma ve yıkmaya ya da değiştirmeye çalışan kişi ve grupların anlatıldığı güzel bir kitap olmuş. İkinci Asrın Sonuna Kadar, Orta Zamanlarda ve Yeni Zamanlarda olmak üzere üç bölüme ayrılmış kitap. Necip Fazıl'ın yine aykırı ve sert fikirleriyle karşılaşabilirsiniz. Hamidullah ve Seyyid Kutup ile ilgili yazdıklarına şaşırdım biraz.
Bu kitap sadece önemli değil, çok hatta çok çok önemli. Bu kitapla Necip Fazıl’a neden ‘’üstad’’ dendiğini ve bu övgüyü neden hak ettiğini anladım. Resmen ilim fışkırıyor… Bu sakin bir kafayla birkaç kez üst üste okunması gereken bir kitap. Bu kitap oynanan oyunları anlayabilmenize vesile. Bu kitapla birlikte Allah Resulü'nün (S.A.V) hadislerinde "Benim ümmetimse 73 fırka olacak;biri nura, 72'si ateşe yönelecek." diye bildirdiği doğru yolun sapık kollarından türeyen terör örgütlerini (Fetö, işid ve adı ne olursa olsun) , sahte mezhepleri ve sapıklıklarını görerek bunların aslında yeni olmadığını tarihin tekerrürden ibaret olmasının bir göstergesi olarak çağlar boyunca yaşandığını görebilirsiniz. Bu kitab çok çok önemli dedim çünkü bunu anlarsanız gelecekte oynanacak oyunları da anlayabileceksiniz inşaAllah. Sapık kolların çıkışının kronolojisini ve bunların kurucularının düşünce yapısındaki bozuklukları görünce şok geçirebilirsiniz. Unutmadan bunları destekleyen hocaların(!) hala var olduğunu göreceksiniz. Çok ilimler edinebileceğiniz bu kitabı okumanızı gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum.
Alemlere rahmet olarak gelen Onun Saadet Devrinde her şey, feza çapında bir avizeyi tatlandırıcı, en dakik şekilde traş edilmiş billur parçaları… Avizenin saçağında ve kollarındaki her parça, dal dal birbirine düğümlü, kâinatı ışıldatan nur emrinde ve o nurun bedahet idraki içinde. Her şey vecd, aşk ve üstün sezişten ibaret ve kimsede akıl, akılla bulmak, akılla ölçmek diye bir kaygı ve zor mevcut değil.,.. Sonradan gelecek büyüklerin tabiriyle, bütün Sahabiler anlamıştır ki, “Peygamberlik lavn aklın ötesindedir… Ve insanda onu sezmeye memur vasıta akıl üstü bir şeydir, kalbtir; Peygamber

sohbeti ise insanı kalbinden tutup yerden ayağını kesici ve tepe noktasına erdiricidir.
Tüm sapıtmış mezhepleri tek tek, başlıca özellikleriyle sayıyor. Birçok reformistide aynı şekilde anlatıyor. Kitap güzel, dili anlaşılır. Ama bu kitap yerine, daha ayrıntılı bir kitap alınıp okunmasını tavsiye ederim. Burada amacı uzaktan gösterip biraz edebiyat yapmış Necip Fazıl.

Ehli sünnet olmayan hiç kimseden ilim öğrenmeyin.
Mantıklı, aklî ve en mükemmel yol Ehli sünnettir. Diğer tüm mezhepler yok olmuştur. Sadece kısmen fikirleri kalmıştır. Dikkat edelim
Allah’ın Resulü, etraflarında Sahabileri, ince bir değnekle kum üzerine derince ve dümdüz bir çizgi çektiler ve sonra bu çizginin iki yanına kırkayağa benzer bir takım kısa hatlar ekleyerek buyurdular;
-Şu dosdoğru çizgi kurtuluş yoludur; ondan kopma küçük hatlarsa felaket yönleri…<<

Hadisi ile başlayan kitap, o felaket ayaklarının nasıl ve neden ortaya çıktıklarını, sonrasında onların nasıl şekil alıp kendilerine yandaş bulduklarını mükemmel bir üslupla anlatıyor.

Necip Fazıl, üstad lafzının çöplükmüş gibi ona buna tutuşturulduğu günümüzde, bu sıfatın esas sahibi olduğunu bir kez daha haykırırcasına beynime kazıdığı bu kitabı ile gönlümde bir kat daha yer etti. Neden? Çünkü üstad; Hz Osman(as) devrinde baş gösteren ve “İslamda en büyük Yahudi ihanetinin heykeli” olarak nitelendirdiği İbn-i Sebe’yi ve onun çığırtkanlıklarını açıklıyor. Çünkü, Cemel vakasını şeriat ölçülerinde nasıl görmek gerektiğini, sahabi nedir ne demektir sorusunu Muaviye Meselesi’ni baz alarak nasıl cevaplamak gerektiğini, sapık kolları ve onların neyi nasıl gördüklerini nasıl incelenmesi gerektiğini ve daha bir çok konuyu DOĞRU YOL ile açıklıyor. Tabii, kitaba ismini veren SAPIK KOLLARIN bu konularda kendilerine nasıl gedikler bulduklarını da… Alevilik, Mutezile, Şia, Batınilik, Vehhabilik, Babilik gibi kolların itikadi yönden açıklamaları ise diğer detaylı konular…

Kitabın, Ehl-i Sünnet'in içten ve dıştan yapılan saldırılara maruz kaldığı şu günlerde herkes tarafından okunması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle, günümüzde dahi birçok taraftarı bulunan ve yine “üstad”, “imam” gibi sıfatlarla donatılan İbn-i Teymiyye, Mevdudi, Hamidullah, Muhammed Abduh, Cemaleddin Efgani… ve daha nice isimlere uyan, fikirlerini benimseyen ve onları İslam büyüğü(?) sayan kişilerin okumasını tavsiye ederim!

Sonuç olarak, Ehl-i Sünnet’in yıkılmaz kalesi Necip Fazıl, Arvasi Hazretlerinden aldığı feyzle yazdığı her biri birbirinden değerli eserlerinden olan Doğru Yolun Sapık Kolları kitabını okuyunca “neler varmış be!” diyeceğinize ve başınızı avuçlarınızın arasına alıp derince düşüneceğinize hiç şüphem yok.
Müthiş bir kitap. Sapık fıkraları güzel bir dille anlatmış necip fazıl. Ehli sünnet itikadını güzel bir şekilde tasvir etmiş. Kesinlikle okunmaya değer.
17.05.2018
* Eser, Doğru Yol başlığı ile iki hadisle, Peygamber (sav) ile sahabe arasındaki sağlam diyaloglar ile başlar. Bu diyaloglar: uyarı/silkeleniş manasındadır. Keza, o yollar "Doğru Yolun Sapık Kolları'"dir. Efendimiz, çubukla sahabesine yol çizer. İbretlik, hassas gerçekleri söyler. Hz. Musa'nin ümmeti 71, Hz. İsa'nın 72 ve benim ümmetim ise 73 fırka olacaktır. Gerçek manada bu üç büyük ümmetten sadece birer tane Hak/Doğru nurlu fırka olacaktır.

*Mezhep nedir? Sorusuyla başlayan yazısında, bu kavramın tanımı/açıklaması yapar. Sevgili Peygamberimiz (sav), dupduru berrak bir nehir gibi, bir tepenin noktasını aydınlatan güneş gibi hiç bir karışıklık/gölgelik bırakmamıştır. Doğru yolun, Doğru Yol acıcısıdır.
Necip Fazıl'ın söylemi ile Kuduz İslam düşmanı Leone Kayton, Hz. Muhammed'in o ne kuvvettir ki, çevrelediği insanlardan tek kişi bile gevşemedi, kopmadı, dönmedi!.. dediği ama " çünkü Resuldü!" diyemediği, tezatligin merkezine oturmuş bir adamdan bahseder. Keza, Kayton, İslam Tarihi 5 ciltlik bir eserin yazarı. Necip Fazıldan günümüze bir uyarı olarak: Doğru Yol'un sapık örneklerinden bir haberdir.

*Mısır, Basra ve Küfe her biri fitne çıkarmak için Hz. Osman'a karşı geldiler. Hz. Osman yerine Hz Ali'nin halife olmasını istediler. Neden Emevi soyununa karşı kin, Hz. Ali'yi tanrılaştırma ve İbni Sebe'nin fitnesi ile İslam ümmetini parçalama gayeleri birleşti. Bir siyasi ihtilaftan başlayarak, mezhep ayrılığına kadar gitti. Dahası modalaşan sapık kollar ilk örneği oldu.

*
Allah'ın Resulü buyurmuşlar:
Yakında öyle bir fitne kopacak ki, o fitnede insanların bedenleri ölürken kalpleri de ölecek... İnsan o fitneye mümin olarak girip sabaha kâfir çıkacak... Aksine kâfir olarak girip mümin de çıkacak...
-Şimdi ben ölmeye gidiyorum; sizse yaşamak sandığınız hayatta... Ama hangimiz gerçek hayata gidiyor, bunu ancak Allah bilir.

(Sokrates)
Hz Muaviyeden Bizans imparatoruna mektup;
EY BİZANS İMPARATORU EĞER MÜSLÜMANLARIN ÜZERİNE BİR SAVAŞ İLAN EDERSEN, HZ.ALİ İLE DERHAL BARIŞIRIM VE ONUN BAŞKANLIĞI ALTINDA ONUN ORDU KUMANDANI OLARAK SENİN ÜZERİNE BEN GELİRİM, VE KERİM OLAN ALLAH A
YEMİN EDERİMKİ BAŞŞEHRİN OLAN SİSLİ DUMANLI KONSTANTİNİYYE ŞEHRİNİ YIKIP YAKIP KÖMÜR EDERİM. VE HAVUCU YERDEN ÇIKARDIKLARI GİBİ SENİ MEMLEKETİNDEN ÇIKARIRIM VE DAĞLARDA DOMUZ ÇOBANI YAPARIM."
-Ne Ebubekir dünyayı istedi, ne de dünya onu... Dünya Ömer 'e yöneldi ama, Ömer onu kovdu. Osman'a dünyadan bir parçacık bulaştı. Bizse büsbütün dünyaya bulaştık..
Fitneler, bid'atler ortaya çıkıp Sahabilerime dil uzatıIdığı zaman doğruyu bilenler onu
bildirsin! Eğer bildirmezlerse, Allahın, meleklerinin ve insanların laneti bildirmeyenin üstüne
olsun! Allah, böyle bilginlerin, ne farz, ne nafile, hiçbir ibadetini kabul etmez!
Orta yere bir çiçek vazosu koysalar, etrafındaki herkes onu başka başka noktalardan
göreceğine ve hiç kimsenin gözbebeği içinden bakılamayacağına göre, ihtilaf, insan yapısının
zaruri neticesi..
Necip Fazıl Kısakürek
Sayfa 11 - Büyük Doğu 18. Baskı 2014
Öyle ki, Şii sınıf;

"Cebrail'in şaşırıp da vahyi Hazret-i Ali yerine Resule götürdüğü" hezeyanına
kadar vardı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Doğru Yolun Sapık Kolları
Baskı tarihi:
Nisan 2000
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758180226
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Büyük Doğu Yayınları
Kendisinden sonra ümmetinin 73 fırka olacağını, bu fırkalardan da sadece birinin nura yöneleceğini haber veren Allah Resulü'nün vefatlarından sonra ilk alâmetleri Hazret-i Osman zamanında görülmeye başlayan sapık itikad ve davranışlar, dallardaki bütün ihtilâflı manzarasına rağmen aynı illetli kökte birleşirler: Kuru akıl ve şeytanî hayal...

Ümmetin temel yapısı olan Sahabi diyor ki: "O'nu dinlerken öyle olurdu ki, âdetâ başımızın üstünde, kirpiğimizi kımıldatsak uçup gidecek ışıktan bir kuş varmış gibi mıhlanır kalırdık."

Sahabînin temsil ettiği vecd ve teslimiyetin zamanla kabuk tutmaya başlamasiyle, meydan yerini, gönül ateşi yerine tüten akıl dumanının kaplaması kaçınılmazdı; öyle de oldu ve ardından, ilk olarak siyasi bir ihtilâf halinde başgösteren ve daima yahudinin güttüğü ayrılık ve aykırılıklar itikadî sapıklıklara yol verdi. Kitapta, "Sünnet ve Cemaat Ehli" anlayışı dışında kalan batıl ve sapık kollar, ilk örneklerinden itibaren tarihî bir geliş halinde teşrih edilir ve günümüze bağlanırken, gaye şöylece ifadesini bulur: Dâva, İslâmı olduğu gibi bulmak, dinin ulvî ve mücerred hakikatini meydana çıkarmaktır; uydurmak ve kendi hakikat vehmine feda etmek değil...
(Tanıtım Yazısı'ndan)

Kitabı okuyanlar 138 okur

 • Gamze Akgül
 • Elif Karahan
 • s.nur
 • S~°
 • Muhsin Şen
 • Yunus Erdem
 • Abdulmuttalib Kenger
 • Mücahit Tekin
 • Kedilikütüphâne
 • Ümit Şahin

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.3
14-17 Yaş
%4.9
18-24 Yaş
%18
25-34 Yaş
%26.2
35-44 Yaş
%31.1
45-54 Yaş
%11.5
55-64 Yaş
%3.3
65+ Yaş
%1.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%32.7
Erkek
%67.3

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%41.5 (22)
9
%20.8 (11)
8
%15.1 (8)
7
%3.8 (2)
6
%1.9 (1)
5
%7.5 (4)
4
%3.8 (2)
3
%0
2
%0
1
%5.7 (3)