Kitap
Doğru Yolun Sapık Kolları

Doğru Yolun Sapık Kolları

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.4
157 Kişi
690
Okunma
310
Beğeni
4.102
Gösterim
176 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 4 sa. 59 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Büyük Doğu Yayınları · 2017 · Karton kapak · 9789758180226
Kendisinden sonra ümmetinin 73 fırka olacağını, bu fırkalardan da sadece birinin nura yöneleceğini haber veren Allah Resulü'nün vefatlarından sonra ilk alâmetleri Hazret-i Osman zamanında görülmeye başlayan sapık itikad ve davranışlar, dallardaki bütün ihtilâflı manzarasına rağmen aynı illetli kökte birleşirler: Kuru akıl ve şeytanî hayal... Ümmetin temel yapısı olan Sahabi diyor ki: "O'nu dinlerken öyle olurdu ki, âdetâ başımızın üstünde, kirpiğimizi kımıldatsak uçup gidecek ışıktan bir kuş varmış gibi mıhlanır kalırdık."  Sahabînin temsil ettiği vecd ve teslimiyetin zamanla kabuk tutmaya başlamasiyle, meydan yerini, gönül ateşi yerine tüten akıl dumanının kaplaması kaçınılmazdı; öyle de oldu ve ardından, ilk olarak siyasi bir ihtilâf halinde başgösteren ve daima yahudinin güttüğü ayrılık ve aykırılıklar itikadî sapıklıklara yol verdi. Kitapta, "Sünnet ve Cemaat Ehli" anlayışı dışında kalan batıl ve sapık kollar, ilk örneklerinden itibaren tarihî bir geliş halinde teşrih edilir ve günümüze bağlanırken, gaye şöylece ifadesini bulur: Dâva, İslâmı olduğu gibi bulmak, dinin ulvî ve mücerred hakikatini meydana çıkarmaktır; uydurmak ve kendi hakikat vehmine feda etmek değil... (Tanıtım Yazısı'ndan)
3 mağazanın 3 ürününün ortalama fiyatı: ₺17,6
8.4
10 üzerinden
157 Puan · 23 İnceleme
Resul
Doğru Yolun Sapık Kolları'ı inceledi.
176 syf.
·
8 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Selamun aleyküm kardeşlerim... 3 fasla ayrılmış bu kitapta birinci faslın özellikleri Hz. Osman(r.a.)'ın halifelik dönemi 6 yıl yükseliş ve son 6 yılda ise fesatlıkların ortaya çıktığı dönem olarak tarihlerde geçerken üstad bu son 6 yıldan başlayarak fesat mezheplerin ortaya çıkışlarını ele almış. Bu fasılda nasıl ortaya çıktıklarını ele alırken ehli sünnet ve'l cemaatte olmayan görüşlerindende bahsetmiş, ilk sahabe zamanındaki ruh ve vecdin kaybolduğu dönemleri bize açıklamış olarak 7. Hicri asrın sonuna kadar ki olan bütün olaylardaki iç yüzünü detaya girmeden anlaşılacak şekilde açıklamış. İkinci Fasıl ise bize Ehl-i sünnet ve amel bakımından bağlı olduğumuz İmam-ı Azam Hazretlerinin büyüklüğüne dair örnekler verip, tasavvufu tanıttıktan sonra köküyle zahire yönelen ve günümüz vahhabiliğin tohumlarını atan ondan sonra ise 18. Asır sonu ve 19. Asrın başlarında Abdulvahhab tarafından aksiyona dökülen vahhabilik hakkında ve bunların çıktığı zaman diliminde o zamanın devleti olan Osmanlı'nın nasıl Batılılaşma içerisinde nasıl ruh ve vecd halinin kuruduğunun anlaşıldığı bir fasıl olaraktan bizlere sunmuş. Son bahiste ise Bâbîlik ve Bahailik, din yapmak amacıyla kurulmuş, mehdilik ve son peygamber hatta ilah ilan edecek kadar ileriye gidecek bir babîlik ve onun peşinden gelerek kurulmuş bir bahâilik. Şer'î hükümleri reddederen, arkasına ise destek olarak devletleri almış bir yıkıcı kurum. Ve onların ardı ardına gelenler, islamda reformistler, hatta bunda ileri gidenler. Ve bunları bir arada toplayıpta savuşturan, en mazlum büyük padişah. Ardından ise ortaya çıkan sahte veliler, kendini içtihad ehli sananlar, dini nefse alet eden vs. Ortaya çıktığı dönem. Ve son olarakta arınmanın nasıllılığı ile ilgili bir yazıyla kitabı sonlandırmış üstad.
Doğru Yolun Sapık Kolları
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
63
Yunus Özdemir
Doğru Yolun Sapık Kolları'ı inceledi.
176 syf.
Berrak İslam'a Karşı Kirlerin Tasviyesi
17.05.2018 * Eser, Doğru Yol başlığı ile iki hadisle, Peygamber (sav) ile sahabe arasındaki sağlam diyaloglar ile başlar. Bu diyaloglar: uyarı/silkeleniş manasındadır. Keza, o yollar "Doğru Yolun Sapık Kolları'"dir. Efendimiz, çubukla sahabesine yol çizer. İbretlik, hassas gerçekleri söyler. Hz. Musa'nin ümmeti 71, Hz. İsa'nın 72 ve benim ümmetim ise 73 fırka olacaktır. Gerçek manada bu üç büyük ümmetten sadece birer tane Hak/Doğru nurlu fırka olacaktır. *Mezhep nedir? Sorusuyla başlayan yazısında, bu kavramın tanımı/açıklaması yapar. Sevgili Peygamberimiz (sav), dupduru berrak bir nehir gibi, bir tepenin noktasını aydınlatan güneş gibi hiç bir karışıklık/gölgelik bırakmamıştır. Doğru yolun, Doğru Yol acıcısıdır. Necip Fazıl'ın söylemi ile Kuduz İslam düşmanı Leone Kayton, Hz. Muhammed'in o ne kuvvettir ki, çevrelediği insanlardan tek kişi bile gevşemedi, kopmadı, dönmedi!.. dediği ama " çünkü Resuldü!" diyemediği, tezatligin merkezine oturmuş bir adamdan bahseder. Keza, Kayton, İslam Tarihi 5 ciltlik bir eserin yazarı. Necip Fazıldan günümüze bir uyarı olarak: Doğru Yol'un sapık örneklerinden bir haberdir. *Mısır, Basra ve Küfe her biri fitne çıkarmak için Hz. Osman'a karşı geldiler. Hz. Osman yerine Hz Ali'nin halife olmasını istediler. Neden Emevi soyununa karşı kin, Hz. Ali'yi tanrılaştırma ve İbni Sebe'nin fitnesi ile İslam ümmetini parçalama gayeleri birleşti. Bir siyasi ihtilaftan başlayarak, mezhep ayrılığına kadar gitti. Dahası modalaşan sapık kollar ilk örneği oldu. *
Doğru Yolun Sapık Kolları
OKUYACAKLARIMA EKLE
45
ihtiyar
Doğru Yolun Sapık Kolları'ı inceledi.
176 syf.
·
5 günde
Derin konularda cahil birisi olunca ve birde farsça ve arapça kelimelerin çokça olduğu bir kitabı şaşırarak okudum. Aldığım notlarda araştırılacak çok şey var. Bu kitabı kapatınca kitap bitmez orası net. İslam dinine sokulan nifak tohumları ve ayrılan/ayrıştırılan bir sürü kol ki bunların bazılarında gerçekten sapıklık had safhada. İkinci asır sonuna kadar, orta zamanlar boyunca ve yeni zamanlarda olmak üzere üç evrede inceleme yapan kitapta yeni zamanlarla ilgili kısımları daha taze bilgilere sahip olduğum için bir farklı gözle okudum. "19. YY'da yaşamış Mirza Ali Muhammed daha önceden peygamberimiz (Hz. Muhammed) in gönderilmiş olduğu gibi şimdi de ben gönderildim" diyerek peygamberliğini ortaya atmış ve eseri el-beyan'ın, Kur'an-ı Kerim'den daha üstün olduğunu iddia etmiştir. Sahabeler zamanından başlayarak günümüze kadar İslam üzerine yapılan ya da yapılmaya çalışılan deformasyonları bulabileceğiniz bir kitap. Benim anladığım kadarıyla öyle diye de ekleyeyim. Lawrance Broson demiş ki: "Asıl tehlike, İslam düzeninde, onun genişleme kabiliyetinde, tesir gücünde, canlılığında gizlidir. Avrupa emperyalizmi önünde yegâne duvar budur!" Tavsiye ederim.
Doğru Yolun Sapık Kolları
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
18
Reşat Karakaş
Doğru Yolun Sapık Kolları'ı inceledi.
176 syf.
·
8 günde
·
10/10 puan
Necip Fazıl, Arvasi Hazretlerinden aldığı feyzle yazdığı her biri birbirinden değerli eserlerinden olan Doğru Yolun Sapık Kolları kitabını okuyunca “neler varmış be!” diyeceğinize ve başınızı avuçlarınızın arasına alıp derince düşüneceğinize hiç şüphem  yok. Üçüncü halife Hz.Osman devrinden başlayıp, günümüze değin İslam dünyası içerisinde ayrılıkçı ve fesada uğratıcı fitne hareketlerini, günümüz İslam dünyasında oynanan oyunları..Bakış açısiyla anlamak için basucunuzdan ayırmak istemeyeceğiniz bir kitap.
Doğru Yolun Sapık Kolları
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
30