·
Okunma
·
Beğeni
·
3.620
Gösterim
Adı:
Doğu Ekspresi
Baskı tarihi:
1971
Sayfa sayısı:
262
Format:
Karton kapak
ISBN:
Yok
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Orient Ekspress
Çeviri:
Betül Öztoprak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nil Yayınevi
Baskılar:
İstanbul Treni
İstanbul Treni
Doğu Ekspresi
Bir trende rastlantı sonuncu üç gün kapalı alan yolcular arasında çatışmalara ve üzüntülere yol açan olaylar meydana gelmektedir. Bir dünya doğacak, bir diğeri batacaktır.
244 syf.
·Puan vermedi
Hikaye Belçika'nın Ostende şehrinden İstanbul'a uzanan tren yolculuğu ile başlıyor. Yazarın seçtiği karakterler hikayeye odaklanmak için ilgi çekici olmuş. Alkolik bir gazeteci, bir revü kızı, komünist bir devrimci, bir katil ve Yahudi bir ticaret adamı. Bu 5 kişinin hayatları bu tren yolculuğunda birleşiyor. Kurgu güzel olmuş ama; karakterler arasında geçişlerde çok kopukluklar olmuş. Bir karakteri tam tanımaya başlarken diğerini tanımaya çalışıyorsunuz.
244 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Graham Greene’in bu eserini okumak için sabırsızlanmıştım. Çünkü hayallerimden biri de yataklı vagonlar ile uzun bir tren seyahati yapmaktır. Konu İstanbul'a giden bir trende geçince daha da cezbedici oldu benim için. Yazarın kendi ifadesi ile “ilk ve son kez, okuyucunun hoşuna gitmek ve şans yaver giderse filmi de yapılacak” bir eser üretmek için başladığı bu kitap her iki amacının da yerine gelmesini sağlamış. Roman 1934 yılında Paul Martin tarafından, kitabın ABD’deki adı olan “Orient Express” ismi ile sinemaya uyarlanmış. Greene bu romanını kendisinin “ciddi edebiyat” eserleri arasında sıralamıyor ve amacının okuyucuyu eğlendirmek olduğunu söylüyor ama sonuçta karşımızdaki isim Graham Greene ve bu “hafif” eserde örneğin ırkçılık ve politika gibi ciddi konular anlatılan olayların tam da göbeğinde yerini alıyor.

Belçika’nın Ostend kentinden İstanbul’a giden bir trende geçen olayları ve farklı karakterlerle akıcı bir romandı. Son bölüm hariç tüm olaylar trenin içinde veya istasyonlarda oluşan kitabın her bölümü bir şehirin adını taşıyor; Ostend, Köln, Viyana, Subotica ve İstanbul.
244 syf.
·19 günde·5/10
Ostende'den İstanbul'a giden Şark Ekspresi'nde bulunan Yahudi bir ticaret adamı, komünist bir devrimci, bir katil, alkolik bir kadın gazeteci ve bir revü kızının hayatlarına konuk oluyoruz. Bu 5 kişinin hayatları bir tren yolculuğunda birleşiyor. Aslında düşünülen kurgunun güzel fakat yazım aşamasında yazar istenilen başarıyı elde edememiş. Karakterler arasında geçişte çok kopukluklar mevcut. Bir karakteri tam tanımaya başlarken diğerine atlıyorsunuz. En son not tutarak okumaya devam ettim. Tam kitaba ısındım derken kitap bitti. Benim için ortalama bir okuma oldu.
244 syf.
Çeviri olması kitabın kurgusunu çok etkilemiş. Başlarda anlamlandırılamayan şeyler diğer bölümlerde yerine oturuyor. Kitabın adı ile ilişkili İstanbul daha yoğun geçsin isterdim. Keyifli bir kitaptı.
244 syf.
·3 günde
Hem gerilim hemde beş farklı kişini hikayesini okuduğumuz eşsiz,güzel ve mükemmel bir kitap.Akıcı ve sürükleyici bir kitap.Blogumdan da yorumumu okuyabilirsiniz.(https://sadeceyagmurr.blogspot.com/...anbul-treni.html?m=1) okumalar.
244 syf.
·29 günde·Puan vermedi
Meselenin Kalbi nden sonraki Graham Greene kitabım oldu. Her iki kitabı da beğendim. Filme alındilar mı tam bilmiyorum ama tam filmografikler doğrusu. Hele ki İstanbul Treni. Hikaye çok akıcı ilerliyor. Bir İngiliz yazarın kaleminde bizi bulmak için bile okumaya değer.
244 syf.
·6/10
Zor bitirdiğim bir kitap oldu. Yazarın ilk romanıymış, sanırım bu yüzden dilde ve anlatımda kopukluklar hissettim. Bolca tasvir ve betimleme konudan ve kurgudan koparıyor. Sahneler atlıyor ve siz bazen karistirabiliuorsunuz. Yarim bırakmış olmamak icin 1 Ayda anca bitirdim..
Hayatı “uzun ince bir yol”a benzetmemizden midir bilinmez, yol hikâyeleri hep ilgimizi çeker.

Hele de yolculuk yapılan araç tren ise ortamda buram buram romantizm ve hatta melankoli kokmaya başlar.

Bizler için, hızı ve rengi ne kadar değişirse değişsin; “kara tren” gecikmeye belki de hiç gelmemeye devam eder.

Aylak Adam romanındaki “sanki her şey ben olmadığım zaman, benim olmadığım yerlerde mi oluyordu?” duygusundan beslenen bu arayış bizi hep bir yolculuk özlemine itiyor.

Mekan veya zaman fark etmez, tek bildiğimiz “bu zaman” ve “burası” nın dışında bir yerde “mutluluk” diye bir şeyin gerçekten var olduğuna inanma isteği.

Kitap yukarıdakileri düşünmeme sebep olsa da, kurgu ve karakterlerin arasındaki bağ çok “yavan” geldi.

Sözün özü; ne kadar uğraşırsam uğraşayım, adını daha önce hiç duymadığım bu yazarın kitabını bitiremedim.
244 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
İstanbul Treni'ni okudum. Graham Greene'den ilk defa bir kitap okumuş oldum. Kitap 1932 yılında yazılmış.

Yazıldığı tarihte, toplumda hor görülen veya toplum dışına itilmiş bazı karakter tipleri kitapta irdeleniyor. Özellkle Yahudi karakter Myatt'ın karşılaştığı hemen hemen herkes tarafından küçümsenmesi, Yahudilerin yaşadığı zorlukları anlamamı sağladı. Ayrıca Czinner karakterini çok beğendim, kendisini biraz daha tanımak isterdim.

Kitaptaki karakterler normalde bir araya gelemeyecek, eğer gelirlerse de birbirleriyle iletişim kuramayacak tipler olmasına rağmen karakterler arasındaki iletişimi çok beğendim. Bunda karakterlerin çok gerçekçi olması büyük bir etken.
244 syf.
·4 günde
Belçika'nın Ostende şehrinden İstanbul'a uzanan bir tren yolculuğu ile başlıyor hikaye. Her istasyonda farklı kimlikte insanların trene binmesi ile olay örgüsü şekilleniyor. Yazarın seçtiği karakter tipleri hikayeye odaklanma açısından ilgi çekici. Yahudi, komünist devrimci (karakterin hikayesini okudukça Tahsin Yücel hatırıma geldi.), hem hırsız hem katil bir kişilik, farklı cinsel yönelimi olan gazeteci alkolik kadın ve revü kızı.. .
.
Tren yolculuğunu dünya hayatına benzettim. Dünya bir yolculuktur neticede. Farklı insanlarla bir arada bulunma ve yaşanılanlara katlanma serüvenidir aslında. .
244 syf.
·2 günde·6/10
Bir tren ve bir birini hiç tanımayan bir kaç insanın trende kesişen ve iç içe gecen hikayesi kitabın isminden de anlaşılacağı gibi hikayemiz İstanbul a gelen bir trende yasanan bazen gerilim gibi görülen ama farklı yönlere kayan güzel bir yolculuk hikayesi

kitap gayet akıcı sıkılmadan okuya bileceğiniz güzel bir hikaye okumayı düşünen arkadaşlara tavsiyemdir.,

iyi okumalar
Dünyanın zenginliği herkese aitti. Bölüştürülmüş olsaydı zengin insanlar olmayacak fakat herkesin yeteri kadar yiyeceği olacaktı ve komşusunun yanında utanması için bir neden olmayacaktı.
Fakat paranın neyi satın alabileceğini şükranla fark etti; her zaman nezaket satın alamazdı, ama zaman satın almıştı.
Graham Greene
Sayfa 6 - Türkiye İş Bankası Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Doğu Ekspresi
Baskı tarihi:
1971
Sayfa sayısı:
262
Format:
Karton kapak
ISBN:
Yok
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Orient Ekspress
Çeviri:
Betül Öztoprak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Nil Yayınevi
Baskılar:
İstanbul Treni
İstanbul Treni
Doğu Ekspresi
Bir trende rastlantı sonuncu üç gün kapalı alan yolcular arasında çatışmalara ve üzüntülere yol açan olaylar meydana gelmektedir. Bir dünya doğacak, bir diğeri batacaktır.

Kitabı okuyanlar 240 okur

  • Şadan Çağlar
  • Yok

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0