Doğu Ekspresinde Cinayet

·
Okunma
·
Beğeni
·
27,4bin
Gösterim
Adı:
Doğu Ekspresinde Cinayet
Baskı tarihi:
159
Sayfa sayısı:
2012
Format:
E-kitap
ISBN:
9789752118218
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar
256 syf.
·9/10
Spoiler İçermektedir
Merhabalar İngiliz edebiyatının en iyi polisiye yazarlarından olan Agatha Christie ile On Küçük Zenci kitabıyla tanışmış ve çok beğenmiştim ikinci okuduğum eser olan Doğu Ekspresinde Cinayet polisiye severlerin okuması gereken bir eser.Konu olarak ise : Doğu ekspresi treni İstanbuldan Londra’ya giderken istenen bir cinayeti Konu almaktadır. Tesadüfen Ekspres’te bulunan dedektif Hercule Poirot cinayeti çözmek üzere görevlendirilir.Bundan sonraki kısımlarda kitabı elinizden bırakamayacaksınız Hercule Poirot bu olayı en ince ayrıntısına kadar inerek kıvrak zekasıyla ve sezgileriyle bütün parçaları bir araya getirerek cinayeti çözecektir.Gerçekten kitabın finalini hiç tahmin edemeyeceğiniz bir şekilde bitiriyor.
Keyifli Okumalar Dilerim
170 syf.
·12 günde·Puan vermedi
Doğu Ekspresinde gerçekleşen bir cinayet, katil trende ve aynı trende bir de dedektif mevcut. Sonrasında serüven başlıyor ve aynı trende son buluyor. Polisiye kitaplarında okurun olaylara dahil edilmesi gerektiğine inanıyorum. Dedektiflik sürecinde okur olarak beyin fırtınası yapmama pek izin verilmedi, verilse de olayları düşünmeye çalışırken karmaşa ve aşırı bilgi ile karşı karşıya kaldım sürekli. Durum böyle olunca da "haydi artık sonuca gel, ben pek bir şey anlayamıyorum zaten" psikolojisine girdim. Ayrıca Sherlock Holmes tutkunu olarak bunu okuyunca ister istemez kıyas yapıyorum ve tercihim açık ara farkla Sherlock oluyor. Kişisel zevklere bağlı olarak da durumun farklılık gösterebileceğini göze alarak, karmaşa sevenler için gayet güzel bir kitap olabileceğini belirtmek isterim. Keyifli okumalar.
256 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Yanlış hatırlamıyorsam Zülfü Livaneli'nin Serenad isimli kitabında atıfta bulunduğu, polisiye roman türünün en iyi yazarları arasında gösterilen Agatha Christie'nin, bu kitabı İstanbul'da Pera Palas Oteli'nde kaleme aldığını öğrenince, madem bizim topraklarımızda yazılmış bize de okumak düşer diyerek okumaya karar verdiğim bir kitap oldu.
Polisiye romanlarında aranan özelliklerden; akıcılık, kurgu, gerilim, merak uyandırması, sonunun beklediklerimizden farklı çıkması gibi olgular çok başarılı şekilde uygulanmış diyebilirim.
İstanbul'dan Avrupa'ya hareket eden Doğu Ekspresi isimli trende işlenen bir cinayet ve henüz yolculuk bitmemişken, trende bulunan dedektifimiz Poirot'un cinayeti çözmesini konu alan, gayet güzel ve akıcı bir roman olduğunu söyleyebilirim.
Herkese keyifli okumalar dilerim.
170 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Agatha Christie polisiye roman severlerin pek çoğunun bildiği ve kitaplarını okuduğu dünyaca tanınmış bir yazardır.
Belçikalı Dedektif Hercule Poirot otuz üç roman ve bir çok kısa hikayesinde kullanmıştır Agatha.
Doğu Ekspresinde Cinayet ; Sadece bir cinayet romanı değil aslında, herkesin ölmesinden memnun olacağı bir caninin cinayete kurban gitmesi kimi sevindirmez ki. Katil mi yoksa kurban mı kimden yana olacağınızı sorgulatan güzel akıcı anlatımı ve merak uyandıran konusuyla okumanızı tavsiye ederim. Kahramanımız Hercule Poirot'le birlikte şüphelilerin sorgularını ip uçlarını takip ederek katili bulmaya çalışın. Keyif alacağınız zevkle okuyacağınız güzel bir eser.
Bu kitabın bir başka özelliği İstanbul Pera'da yazılmış olması ki sırf bu yüzden bile okunması gerekli olan kitaplar listesine alınmalıdır. Öteden beri nerede içinde İstanbul veya Türkiye geçen bir filme rastlasam mutlaka izler, bir kitaba rastlasam mutlaka okurum.

Keyifli Okumalar...
256 syf.
·3 günde·9/10
Gerilim ve polisiye türünün en çok bilinen yazarlarından biri olan Agatha Christie'nin okuduğum ilk kitabı Doğu Ekspresinde Cinayet kitabı Agatha Christie'nin Türkiye'ye geldikten sonra yazdığı bulmaca tarzlı bir polisiye kitabıdır. Daha önce filmi de çekilen bu polisye kitabında ki karakterimiz Poirot, okuduğum tüm polisiye kitaplarında ki karakterlerden daha zeki olup zekasına hayran bıraktıran bir zekaya sahip. Polisiye olmasına rağmen bulmaca tarzda olduğundan okuyucuya keyif bir roman olan Doğu Ekspresinde Cinayet kitabında Türkiye pek çok kez anılırken bazı düşüncelere göre Agatha Türkiye'yi olduğundan kötü yansıtıp kötü göstermektedir.
190 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Çok eski bir baskısını elime geçirebilmiş ve okumuştum. Sayfalar elimde kalacaktı neredeyse.
Roman bence Agatha Christie'nin On Küçük Zenci ile birlikte en iyi ve en güzel kitabı.
Agatha Christie için yorum yapmaya bile gerek yok. Dil her zaman ki gibi akıcı. Kurgu şahane. Ne olacak demeye gelmiyor bitiveriyor. Sonu ise şaşırtıcı derece de güzel.
Kenneth Branagh'ın elinde de bir sinema filminin yolda olduğunu da söylemek isterim.
256 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Gerilim ve polisiye türünün en çok bilinen ve okunanlarından biri olan Agatha Christie ile bir kaç gün önce bu romanıyla tanışmış oldum. Yaz için yaptığım kişisel okuma listemde olan yazara, sevgili okur arkadaşım Murat Sezgin'in tavsiyesiyle öncelik vermek istedim. Durumdan oldukça hoşnutum! Kitap, diyalogların fazla olması sebebiyle çabuk okunuyor, dili de insanı kesinlikle yormuyor.

Gelelim kitabımızın gerilim dolu sayfalarını karıştırmaya; Bağdat'tan ayrılıp, İstanbul'a gelen Doğu Ekspresi aldığı yolcularla Avrupa'ya hareket ediyor. Bu arada ben bu taşıtların başrol oynadığı kitapları daha bir seviyorum sanki onlarla yolculuk ediyormuşum hissini verdiği için. Tren'de herkes kompartımanına yerleşiyor. Birbirinden farklı yolcular. Tren yolculuğuna devam ederken talihsiz bir şekilde kar kütlesine saplanıp kalıyor, bu arada mevsim kış tabii. Bu yetmezken bir de trendeki yolculardan biri cinayete kurban gidiyor. Yolculardan biri olan dedektif Hercule Poirot bu olayı çözmek için kollarını sıvıyor ve trendeki her yolcuya potansiyel bir suçlu gözüyle bakıp, dikkatle sorgulamaya başlıyor...

Agatha Christie'nin kahramanı Poirot'ya analitik bir zeka, özenli bir dikkat ve ciddi bir titizliği bahşetmesi sanırım yazarın karakterinin de bir yansıması. Filmi de çekilmiş ama henüz gösterime girmemiş olan bu eseri, filminden önce okuduğum için şanslıyım. Filmi izleyince daha iyi kritik yapabileceğim.

Kitabın sonu, bana göre çok iyi bitti. Benim tahminlerim ya da düşüncelerimin hiçbiri çıkmadı. Zaten okura kendi kafasında yazıp, çizdiren kendi sonuyla şaşırtan kitapları, olayları her zaman severim. O halde bu türün meraklılarına tavsiye ederim. Şimdiden keyifli okumalar.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Doğu Ekspresinde Cinayet
Baskı tarihi:
159
Sayfa sayısı:
2012
Format:
E-kitap
ISBN:
9789752118218
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar

Kitabı okuyanlar 7bin okur

  • Gülsüm turan
  • Duru İnceler
  • Bayram Ali UĞUR
  • Monaroza
  • Zeynep emlek
  • Sümeyra Başer
  • Resul Karabulut
  • Elif Nur Akpunar
  • Uğur uğur
  • ceyda

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.1 (2)
9
%0.1 (3)
8
%0.1 (2)
7
%0.1 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları