Doğu Sorunu (Türkiye)

·
Okunma
·
Beğeni
·
21
Gösterim
Adı:
Doğu Sorunu
Alt başlık:
Türkiye
Baskı tarihi:
1997
Sayfa sayısı:
685
Format:
Karton kapak
ISBN:
9757399926
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sol Yayınları
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
“Zayıf devlet olarak Türkiye’nin, güçlü müttefikleri Britanya ve Fransa’ya kıyasla, daha fazla ve daha gerçek cesaret örnekleri sergilediğini, ayrıca daha akıllı bir devlet adamlığı ortaya koyduğunu kimse inkâr etmeyecektir. O, uygun fırsatlarla karşı karşıya kaldığında en ileriye gitmeye cüret etmiş ama Britanya ve Fransa derhal oracıkta pısıp kalmıştır. Türkiye geçmişin mirasa olan o düşmanının, yani Rusya’nın taleplerini reddetmiş, üstelik bunu da palavradan yapmamış, aksine bu tavrı vakur ve kıymetli bir ciddiyet ve haysiyetle koymayı bilmiştir."
Karl Marx
Sayfa 188 - Sol Yayınları
"Milletvekili Richard Coden, ‘Kur’an yasaları tümüyle terk edilmeden, Türkiyeli Hristiyanların Türklerle eşit hâle getirilemeyeceğini’ söylüyor. O hâlde biz de Bay Cobden’a ülkede devlet kilisesinin ve İngiltere hukukunun yerleşik olduğu koşullarda işçilerin Cobden ve Bright gibilerle eşit olabilmelerinin mümkün olup olamayacağını sorarız.
Karl Marx
Sayfa 260 - Sol Yayınları
Dikkat edilsin ki, Tatar efendisinin ayaklanna kapanan ve kölecesine onun sözlerini yansıtan Britanyalı bakan, Türkiye'de "bölgesel ya da komünal yönetim için herhangi bir maddi öz" olmadığı şeklindeki dev yalanı yinelemekten bile utanç duymuyor.

Oysa Türkiye'yi şimdiye dek içerden ve dışardan gelen en ağır darbelere karşı ayakta tutan şeyin ta kendisi, bölgesel ve komünal yaşamın büyük ölçüde gelişmiş olmasıdır.
Karl Marx
Sayfa 320 - Sol Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Doğu Sorunu
Alt başlık:
Türkiye
Baskı tarihi:
1997
Sayfa sayısı:
685
Format:
Karton kapak
ISBN:
9757399926
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sol Yayınları

Kitap istatistikleri