Doğu Türkistan ve Uygur Türkleri Arasında İslamiyet

10,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
2 beğeni  · 
116 gösterim
...Ne var ki diğer Türk boylarında olduğu gibi, Uygurlar arasında da islamiyetin nasıl yayıldığı, bu yönde girişilen çetin mücadele ve çekilen sıkıntılar hakkında hem kendi, hem de yabancı tarihçiler tarafından hiç bir ciddi çalışma yapılmamıştır.

Daha açık bir ifade ile Kara Hanlı Gazi Hükümdarlarının parlak kılıçlarının uçları ile yazdıkları mübarek "Uygur İslam Destanı henüz yazılmamıştır.

Bunda, isimlerini burada saymak istemediğimiz kendi tarihçilerimizin de büyük bir ihmali, "Hayır !" vebali söz konusudur. Onlar; Uygurların yarım yamalak sadece siyasi tarihi üzerinde durmuşlar ve Uygurları Manihaizm ve Budizm´in adeta çok güçlü bir şampiyonları olarak göstermede lüzumsuz bir yarışa girmişler ve Uygur İslam Destanı´nı ağızlarına bile, almamışlardır.

Türk tarihçileri böyle yaparken kadım Uygurların bugünkü asıl vatan bekçileri olan Doğu Türkistan Uygur Türklüğü ‘nü hatırlamak lüzumunu dahi duymamışlardır.

Bu bedbaht bir keyfiyet değilse ya nedir?
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  346
 • ISBN:
  9789759220303
 • Yayınevi:
  Yedi Kubbe Yayınları
 • Kitabın Türü:

Aslında kitap Uygur Türklerinin dinlerinden çok maniheizm inanışı üzerinde duruyor. Kapgan Kağan döneminde çin düşkünlüğü artmıştır Türklerde. Çinliler ise çok güçlü olan, kendilerinden iki kat daha iri olan, sağlam bünyeli bu milleti ancak maniheizm inanışı ile yıkacağını düşünüyorlar. Aslında bu inanış budistlerin bir öğretisi et yemek yasak savaşmak yasak... Yani Türklerin yaşam damarlarını kesen bir inanış. Bu süreçte Türk milletinin bu dini kabullenemeyisini anlatıyor.