Doğu Yolculuğu

7,9/10  (14 Oy) · 
53 okunma  · 
11 beğeni  · 
854 gösterim
"Doğu'ya yolculuk ediyorduk, ama Ortaçağ'a, ya da Altın Çağ'a da yolculuk ediyorduk. İtalya'dan, İsviçre'den geçiyorduk, ama bazen de geceyi onuncu yüzyılda geçiriyor, atalarımıza, ya da perilere konuk oluyorduk. Tek başına kaldığım zamanlarda kendi geçmişimden mekanlarla ve insanlarla sık sık karşılaştım, eski nişanlımla Ren'in yukarılarındaki orman kenarında dolaştım. Sonra herhangi bir vadide grubuma yeniden katıldığımda, Cemiyet şarkılarını dinleyip liderler çadırının karşısına kamp kurduğumda anlıyordum ki çocukluğuma yaptığım gezinti, ya da Sanço'yla at binmem de bu yolculuğun bir parçasıydı; çünkü bizim tek hedefimiz Doğu'ya varmak değildi, daha doğrusu bizim Doğu'muz salt bir ülke, ya da coğrafi bir yer değil, ruhun yurdu ve gençliğiyle, hem her yerdi hem de hiçbir yer, tüm zamanların yekvücut olmasıydı."
Hermann Hesse'ın, ilk gençlik yıllarından beri hayranı olduğu Doğu ve Doğu felsefesi, mistisizmi ve hayat görüşü, onun pek çok kitabının temelini oluşturmuştur. "Doğu Yolculuğu" yalnızca, Hermann Hesse'in değil, Alman dilinin de en güzel, en şiirsel anlatılarından biri.

(Arka Kapak)

Ödüller : 1964 Nobel Edebiyat Ödülü
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2012
 • Sayfa Sayısı:
  80
 • ISBN:
  9789750702273
 • Çeviri:
  Zehra Aksu Yılmazer
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bengi 
05 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kitapta bir cemiyet üyesinin amacını gerçekleştirmek için çıktığı doğu yolculuğunda yaşadıkları ve sonrasında içine düştüğü karmaşık durum anlatılıyor.Tıpkı insanın yaşam yolculuğunda zaman zaman karşılaşabileceği engeller, düşebileceği yanılgılar ve umutsuzluklar gibi.Kısa fakat çok şey anlatan bir kitap

Bu kadar kısacık bir kitaba,bir koca dünya sığdırmış yazar! hem kendi derdini, hem insanlığın derdini mükemmel , sıkmayan bir dille anlatmış! Elinize geçerse okuyun derim! Pişman olmazsınız!

Thingol 
26 Ağu 2015 · Kitabı okudu

kısa ve etkileyici,düşünme biçimlerini mantık yürütme sistemlerini öğreten farklı bir bakış katan güzel pencere,başarılı kitap,hammadde fikirler

şeyma özaslan 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Okumadan önce Siddharta'da olduğu gibi doğu mistisizminin derinliklerine inecekmiş hissi vermişti başlık. Evet, yine tadımlık olarak değinilmiş ama mekanlar ve karakterler açısından daha dar bir anlatım var. Ve bunlar kim, doğu neresi, bu neyin yolculuğu sorularıyla boğuşurken kitabın son sayfalarına yaklaştım. İşte tam o anda kitap vermesi gereken dersi verdi: "Ey okuyucu, sen yolda mısın? Yolu yürümekte sebatkar mısın?" Hermann Hesse farkı işte..

Kitaptan 10 Alıntı

mehmet pak 
11 Nis 01:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Siddhartha
Sözcükler gizli saklı anlamı zedeliyor , dile getirilen her şey o an değişiyor biraz , biraz çirkin , biraz aptalca niteliğe bürünüyor - evet , bu da çok iyi bir şey , bu da çok hoşuma gidiyor ; bir insanın hazinesini ve bilgeliğini oluşturan şeyin bir başkasının kulağına her zaman aptalca gelmesine de hiç diyeceğim yok .

Doğu Yolculuğu, Hermann Hesse (Sayfa 13 - Can Yayınları)Doğu Yolculuğu, Hermann Hesse (Sayfa 13 - Can Yayınları)

"Kimi zaman insan eskiden sevdiği bir şeyden artık zevk alamaz oluyor. Bir müzisyen kemanını satabiliyor ya da duvara fırlatabiliyor! Gün geliyor bir ressam, yaptığı bütün resimleri yakabiliyor! "

Doğu Yolculuğu, Hermann HesseDoğu Yolculuğu, Hermann Hesse
Bengi 
24 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Belki de insanın yaşantı açlığından sonraki en büyük açlığı unutma açlığıdır."

Doğu Yolculuğu, Hermann HesseDoğu Yolculuğu, Hermann Hesse
Ali Yalçın 
18 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Yaşamın üstesinden erdemle, adaletle, sağduyuyla gelmeye yönelik her ciddi denemenin sonucu umutsuzluktur. Umutsuzluğun bu tarafında çocuklar, öteki tarafında da aydınlanmışlar vardır."

Doğu Yolculuğu, Hermann Hesse (Sayfa 70)Doğu Yolculuğu, Hermann Hesse (Sayfa 70)
Bengi 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Çok değerli, bir daha geri gelmeyecek bir şeyi yitirdiğimizde, bir düşten uyandığımız duygusuna kapılırız.

Doğu Yolculuğu, Hermann HesseDoğu Yolculuğu, Hermann Hesse
Bengi 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Aslında en güzel yaşantılar, onların ruhundan bizzat etkilenmiş olanlara anlatılabilir.

Doğu Yolculuğu, Hermann HesseDoğu Yolculuğu, Hermann Hesse

Sizi tanıyıp tanımadığımı soruyorsunuz? İnsanın bir başkasını, hatta sırf kendini bile tanıması mümkün mü? Ve biliyorsunuz ki ben insanlardan hiç anlamam. Beni ilgilendirmezler. Köpekleri, evet, onları gayet iyi tanırım, kuşları , kedileri de öyle!

Doğu Yolculuğu, Hermann HesseDoğu Yolculuğu, Hermann Hesse
şeyma özaslan 
03 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bu sanatçıların bazen yarım insanmış gibi görünmelerinin acaba nedir hikmeti diye bir ara sordum bizim Leo’ya. Leo ilkin süzen bakışlarla bana baktı, soruma şaşırmıştı. Kucağındaki köpeği yere bırakarak dedi ki: "Annelerde de durum böyle değil midir? Çocukları dünyaya getirip onlara süslerini verdikten, güzelliklerini ve güçlerini bağışladıktan sonra kendileri gösterişsiz ve silik kimseler olup çıkarlar. Bundan böyle kimse arayıp sormaz onları.”

Aslında üzerinde pek düşünmeden: "Ama üzücü bir şey bu”,diye yükselttim sesimi.

"Bana göre başka şeylerden daha üzücü değildir", diye yanıtladı Leo. "Üzücüdür belki, ama beri yandan güzeldir. Yasanın isteği böyle.”

"Yasa mı?" diye sordum ben merakla. "Bu nasıl bir yasadır, Leo?"

"Hizmet yasası. Uzun yaşamak isteyen her varlık başkalarına hizmet etmek zorundadır. Başkalarını buyruğu altına almak isteyenlerin ömrü ise uzun olmaz."

Doğu Yolculuğu, Hermann HesseDoğu Yolculuğu, Hermann Hesse
Salih Çermik 
09 Oca 20:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Belki de insanın yaşantı açlığından sonraki en büyük açlığı unutma açlığıdır.

Doğu Yolculuğu, Hermann Hesse (Sayfa 41 - Can Yayınları - 9. Baskı)Doğu Yolculuğu, Hermann Hesse (Sayfa 41 - Can Yayınları - 9. Baskı)
Salih Çermik 
09 Oca 20:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Tam da öyledir yaşam, güzel ve mutlu olduğunda: Bir oyundur!

Doğu Yolculuğu, Hermann Hesse (Sayfa 50 - Can Yayınları - 9. Baskı)Doğu Yolculuğu, Hermann Hesse (Sayfa 50 - Can Yayınları - 9. Baskı)