Doğu Yolculuğu

8,0/10  (17 Oy) · 
65 okunma  · 
14 beğeni  · 
912 gösterim
"Doğu'ya yolculuk ediyorduk, ama Ortaçağ'a, ya da Altın Çağ'a da yolculuk ediyorduk. İtalya'dan, İsviçre'den geçiyorduk, ama bazen de geceyi onuncu yüzyılda geçiriyor, atalarımıza, ya da perilere konuk oluyorduk. Tek başına kaldığım zamanlarda kendi geçmişimden mekanlarla ve insanlarla sık sık karşılaştım, eski nişanlımla Ren'in yukarılarındaki orman kenarında dolaştım. Sonra herhangi bir vadide grubuma yeniden katıldığımda, Cemiyet şarkılarını dinleyip liderler çadırının karşısına kamp kurduğumda anlıyordum ki çocukluğuma yaptığım gezinti, ya da Sanço'yla at binmem de bu yolculuğun bir parçasıydı; çünkü bizim tek hedefimiz Doğu'ya varmak değildi, daha doğrusu bizim Doğu'muz salt bir ülke, ya da coğrafi bir yer değil, ruhun yurdu ve gençliğiyle, hem her yerdi hem de hiçbir yer, tüm zamanların yekvücut olmasıydı."
Hermann Hesse'ın, ilk gençlik yıllarından beri hayranı olduğu Doğu ve Doğu felsefesi, mistisizmi ve hayat görüşü, onun pek çok kitabının temelini oluşturmuştur. "Doğu Yolculuğu" yalnızca, Hermann Hesse'in değil, Alman dilinin de en güzel, en şiirsel anlatılarından biri.

(Arka Kapak)

Ödüller : 1964 Nobel Edebiyat Ödülü
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2012
 • Sayfa Sayısı:
  80
 • ISBN:
  9789750702273
 • Çeviri:
  Zehra Aksu Yılmazer
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bengi 
05 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kitapta bir cemiyet üyesinin amacını gerçekleştirmek için çıktığı doğu yolculuğunda yaşadıkları ve sonrasında içine düştüğü karmaşık durum anlatılıyor.Tıpkı insanın yaşam yolculuğunda zaman zaman karşılaşabileceği engeller, düşebileceği yanılgılar ve umutsuzluklar gibi.Kısa fakat çok şey anlatan bir kitap

Bu kadar kısacık bir kitaba,bir koca dünya sığdırmış yazar! hem kendi derdini, hem insanlığın derdini mükemmel , sıkmayan bir dille anlatmış! Elinize geçerse okuyun derim! Pişman olmazsınız!

Thingol 
26 Ağu 2015 · Kitabı okudu

kısa ve etkileyici,düşünme biçimlerini mantık yürütme sistemlerini öğreten farklı bir bakış katan güzel pencere,başarılı kitap,hammadde fikirler

Şebnem 
29 Tem 12:58 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

'' Ama sonunda daha fazla gizlenmek,kaçmak istemedi,ıstırabı çok artmıştı,biliyorsunuz ki ıstırap çok arttığında her şey düzelmeye başlar.''

Okumadan önce Siddharta'da olduğu gibi doğu mistisizminin derinliklerine inecekmiş hissi vermişti başlık. Evet, yine tadımlık olarak değinilmiş ama mekanlar ve karakterler açısından daha dar bir anlatım var. Ve bunlar kim, doğu neresi, bu neyin yolculuğu sorularıyla boğuşurken kitabın son sayfalarına yaklaştım. İşte tam o anda kitap vermesi gereken dersi verdi: "Ey okuyucu, sen yolda mısın? Yolu yürümekte sebatkar mısın?" Hermann Hesse farkı işte..

HİLAL NAYIRSOY 
07 Tem 16:26 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kahramanimiz H. uyesi oldugu Cemiyet'le bir Dogu Yolculugu'na çıkar. Cemiyetin hizmet uyesi Leo'nun ani kaybolusundan sonra H. Cemiyet'e karsi kusku duymaya baslar ve bu kuskunun güçlenmesiyle inancini yitirip guvensizlige duser. Dogu Yolculugu'nu kitap haline getirmek isteyen H. bir turlu basarili olamaz ve Leo'yu bulduktan sonra tum yasadiklarinin aslinda yasamasi gerektiginin farkina varir. Dogu Felsefesinin ve mistisizminin izlerini oldukca iyi yansitan, bir çırpıda okunup derin anlamlar barindiran bir kitap. Nobel odullu yazarimizin anlatimina ve bilgisine de ovguyu eksik etmeyelim

Kitaptan 23 Alıntı

mehmet pak 
11 Nis 01:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Siddhartha
Sözcükler gizli saklı anlamı zedeliyor , dile getirilen her şey o an değişiyor biraz , biraz çirkin , biraz aptalca niteliğe bürünüyor - evet , bu da çok iyi bir şey , bu da çok hoşuma gidiyor ; bir insanın hazinesini ve bilgeliğini oluşturan şeyin bir başkasının kulağına her zaman aptalca gelmesine de hiç diyeceğim yok .

Doğu Yolculuğu, Hermann Hesse (Sayfa 13 - Can Yayınları)Doğu Yolculuğu, Hermann Hesse (Sayfa 13 - Can Yayınları)

"Kimi zaman insan eskiden sevdiği bir şeyden artık zevk alamaz oluyor. Bir müzisyen kemanını satabiliyor ya da duvara fırlatabiliyor! Gün geliyor bir ressam, yaptığı bütün resimleri yakabiliyor! "

Doğu Yolculuğu, Hermann HesseDoğu Yolculuğu, Hermann Hesse
Bengi 
24 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Belki de insanın yaşantı açlığından sonraki en büyük açlığı unutma açlığıdır."

Doğu Yolculuğu, Hermann HesseDoğu Yolculuğu, Hermann Hesse
gökçe türkkan 
04 Haz 00:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Bana öyle geliyor ki, dünya tarihi, insanların en şiddetli, en kör arzusu olan unutma arzusunu yansıtan resimli kitaptan başka bir şey değil. Her yeni kuşak bir önceki kuşağın en önemsediği şeyleri yasaklarla, susup geçiştirmelerle, alaylarla yok etmiyor mu?"

Doğu Yolculuğu, Hermann Hesse (Sayfa 14)Doğu Yolculuğu, Hermann Hesse (Sayfa 14)
Oblomov 
23 May 11:13 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Umutsuzluk erdemle, adaletle, mantıkla yaşamaya ve yaşamın zorunluluklarını yerine getirmeye yönelik her ciddi girişimin bir sonucudur.

Doğu Yolculuğu, Hermann HesseDoğu Yolculuğu, Hermann Hesse
AHMET ARAZ 
20 Haz 12:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Hükmetmek için doğmuş olan çok az kişi vardır ve bunu neşe içinde yapar, sağlıklarını korurlar. Diğerleri, sırf ikbalperestlik yüzünden efendi olanlar ise yok olup giderler."

Doğu Yolculuğu, Hermann Hesse (Sayfa 30 - Can yayınevi)Doğu Yolculuğu, Hermann Hesse (Sayfa 30 - Can yayınevi)
AHMET ARAZ 
20 Haz 18:54 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tam da öyledir yaşam, güzel ve mutlu olduğunda: Bir oyundur! Elbette akla gelebilecek başka her şeye dönüştürülebilir yaşam, bir görev ya da bir savaş ya da bir hapishane haline getirilebilir ama bu onu daha güzel kılmaz.

Doğu Yolculuğu, Hermann Hesse (Sayfa 50 - Can yayınevi)Doğu Yolculuğu, Hermann Hesse (Sayfa 50 - Can yayınevi)
AHMET ARAZ 
20 Haz 12:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Hizmet yasası. Uzun ömürlü olmak isteyen, hizmet etmek zorundadır. Fakat hükmetmek isteyen uzun ömürlü olamaz."

Doğu Yolculuğu, Hermann Hesse (Sayfa 30 - Can yayınevi)Doğu Yolculuğu, Hermann Hesse (Sayfa 30 - Can yayınevi)
AHMET ARAZ 
20 Haz 12:14 · Kitabı okudu · Puan vermedi

... benim mutluluğum, düşlerdeki mutlulukla aynı gizden oluşuyordu gerçekten de; akla gelebilecek her şeyi aynı anda yaşama, iç ve dışın yerlerini kolayca değiştirme, zaman ve mekanı kulis gibi kaydırma özğürlüğünden oluşuyordu.

Doğu Yolculuğu, Hermann Hesse (Sayfa 26 - Can yayınevi)Doğu Yolculuğu, Hermann Hesse (Sayfa 26 - Can yayınevi)
Ali Yalçın 
18 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Yaşamın üstesinden erdemle, adaletle, sağduyuyla gelmeye yönelik her ciddi denemenin sonucu umutsuzluktur. Umutsuzluğun bu tarafında çocuklar, öteki tarafında da aydınlanmışlar vardır."

Doğu Yolculuğu, Hermann Hesse (Sayfa 70)Doğu Yolculuğu, Hermann Hesse (Sayfa 70)
3 /