Doğuda Aşk Böyle Yazılır

8,3/10  (11 Oy) · 
26 okunma  · 
10 beğeni  · 
666 gösterim
Ben bir düş gördüm bu gece. Kulağıma birkaç harf fısıldadı, lisanı lisanıma benzemeyen dudaklar. İlkin anlamadım, anlayamadım harflerin manasını. Gözlerim mavi ile kızıl arası renklere boğuldu. Renkler bir bir silinirken gözümden, bir adam gördüm kızıllıklar arasında. "Sen" dedim, "Sen şairsin." Ya dudağındaki sözler neden bu kadar kayıp? Bu harfler de ne? "Anlamıyorum." Gözlerini gözlerime çevirdi. "Okuma, dinle" dedi. Dinlemek için susmak gerekmiş. Sadece sustum. Ah yazabilseydim duyduklarımı! Ah işittiklerimi anlatabilseydim. Hatırımda üç ses kaldı sadece. Üç kayıp harf... Şairler rüyaya yattı o gece. Her birine bir harf nasib oldu. Birine susmak düştü, birine vuslat ve dahi birine yanmak düştü bu rüyadan. "Aşk" diyesi geldi şairlerin. Ama diyemediler. Her biri bir harf yazdı avuçlarımın içine. Rengi kızıldan maviye çalan mürekkeplerle üç harf yazdılar gözbebeklerimin içine... Üç harf işittim o gece. Üç harf; ayn, şın, kaf...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2010
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789752698789
 • Yayınevi:
  Nesil Yayınları
 • Kitabın Türü:
Vedat Baysal 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Kitabın ismi dolayısı ile beklentim yüksekti ancak bunu karşıladığını söyleyemeyeceğim. Kullanılan üslub İskender Pala'ya benzemekte. Şüphesiz Doğu Edebiyatı'nda aşk bahsinin müstesna bir yeri vardır ve bu alanda Devlet-i Âli Osman devrinde özellikle nazım türünde mükemmel eserler vücuda getirilmiştir. Bunlardan Ahmet Paşa, Bâki ve Şeyh Galip' te kitapta kullanılmış. Ayrıca günümüz ile geçmiş arasında gidip gelen eserde kurgunun çok yeterli olmadığı kanaatindeyim. Artık sıkıcı bir hâl alacak kadar aşk açıklanmaya çalışılıyor ve bunlar tekrar tekrar aynı şeyler okunuyormuş hissi uyandırdı bende. Netice itibariyle kitabın en güzel kısmının ismi olduğu kanaatindeyim.

Melek 
23 Mar 19:50 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Kitabın en güzel kısmı tabi ki ismi fakat içeriği kalıbına uyuyor desek doğru olmaz. Klasik şiirden bolca alıntılar var, sevenleri için güzel kitap. Yazarın kitabı kaleme aldığı zamanki yaşını da göz önünde bulundurursak çok da başarısız denilemez. denilemez.

" Fikre maşuk düşünce, söze sessizlik, lisana kelimesizlik düşer " bu sözde de anlatıldığı gibi anlatılmak istenen aşk olunca lisanda kelime bulunmaz anlatacak. Yazar da elinden geldiğince anlatmaya çalışmış ama heybesindeki kelimelerin yetersizliğinden midir kelimelerin kifayetsizliğinden midir bilinmez tam anlatamamış.

Kitaptan 15 Alıntı

Vedat Baysal 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Herkes ayrı lisanlarda konuşsa da bir lisan vardır esasında; lisan-ı insan.

Doğuda Aşk Böyle Yazılır, Fatih Duman (Sayfa 139)Doğuda Aşk Böyle Yazılır, Fatih Duman (Sayfa 139)
Corpus 
17 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

“Nasıl bir aşk ki bu, bir balık için saatlerce burada beklersiniz? Hem bir balığa aşk mı olur?” dedim.

“Hiçbir avcı balık için sabretmez. Rızık için sabreder. Bu tuttuklarımız sadece bedenimizi doyurur. Bunlar sadece birer armağandır. İyi bakarsan balıkların gözünde bile görürsün. Asıl iş şükürdür. Balığın şükrü ölmek ve bizimki de rızıksa, hangisi daha kıymetli?

Ölen mi, doyan mı?

‘Hem bir balık için aşk olur mu?’ diyorsun sen. Aşk neye olmaz, a aklı kıt adam! Aşk bir kara toprağa, aşk bir damla suya, aşk bir parça kâğıda dahi olur. Aşkı neden bir bedene hapsediyorsun? Aşk her şeyin özünde olan değil midir?”

Doğuda Aşk Böyle Yazılır, Fatih DumanDoğuda Aşk Böyle Yazılır, Fatih Duman
Vedat Baysal 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Yanmazsan pişemezsin. Sen de bilirsin ki Hazret-i Molla öyle der. Pişmek için yanmak gerektir.

Doğuda Aşk Böyle Yazılır, Fatih Duman (Sayfa 178)Doğuda Aşk Böyle Yazılır, Fatih Duman (Sayfa 178)
Vedat Baysal 
10 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

"Gül de, Leyla da, Şirin de, Azra da hepsi bir. Hepsi yalnızca aşkın sureti."

Doğuda Aşk Böyle Yazılır, Fatih Duman (Sayfa 67 - Nesil Yayın)Doğuda Aşk Böyle Yazılır, Fatih Duman (Sayfa 67 - Nesil Yayın)
Vedat Baysal 
11 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

"Eski bir sistem vardır. Adı; ebcet. O ebcet hesabına göre her harfin karşılığı sayılar vardır. Çift vav altmış altı rakamına denk gelir ve bu Allah kelimesinin sayıdaki karşılığıyla aynıdır. Yani bu çift vav Allah manasına geliyor."

Doğuda Aşk Böyle Yazılır, Fatih Duman (Sayfa 127)Doğuda Aşk Böyle Yazılır, Fatih Duman (Sayfa 127)
Vedat Baysal 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Şem ateş, pervane ateş; gök ateş, yağmur ateş. Ve dahi söndürecek bir meta bulunamıyordu bu bîinsaf konuğu ki su da ateş.

Doğuda Aşk Böyle Yazılır, Fatih Duman (Sayfa 158)Doğuda Aşk Böyle Yazılır, Fatih Duman (Sayfa 158)
Vedat Baysal 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Ölüm bir vuslattır. Korkma ondan. Ölüm yâr-ı yârâna bir adım daha yaklaşmak demektir.

Doğuda Aşk Böyle Yazılır, Fatih Duman (Sayfa 139)Doğuda Aşk Böyle Yazılır, Fatih Duman (Sayfa 139)
Vedat Baysal 
10 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Sûfî mecâz anladı yâre mahabbetim
Âlemde kimse bilmedi gitti hakîkatim.
Emrî

Doğuda Aşk Böyle Yazılır, Fatih Duman (Sayfa 76 - Nesil Yayın)Doğuda Aşk Böyle Yazılır, Fatih Duman (Sayfa 76 - Nesil Yayın)
2 /