Giriş Yap

Doğu'da Batı'da İslamda Kadın

28 syf.
10/10
·
Beğendi
·
1 saatte okudu
Kadın konusunu 3 farklı cepheden ele alan bir konferans.
Kitap Doğu, Batı ve İslam bloğundaki kadının iktisadi, ictimai durumundan bahsediyor. Doğu bloğunu komünizm, Batı bloğunu kapitalizm temsil etmektedir. İslam ise bu ikisinden de farklı orta yolu tutan bir görüştedir. Erbakan Hoca, Doğu ve Batı bloğunda kadının hakettiği...
Doğu'da Batı'da İslamda Kadın
Doğu'da Batı'da İslamda Kadın
9.2/10 · 27 okunma
Eski büyüklerin bazı tavsiyeleri şöyledir. "İki Müslüman birbirine giderken, ben şimdi şu yaklaştığım arkadaşımdan ne menfaat elde edeceğim diye bir araya gelirse o buluşmalarından hayır gelmez, bilâkis ben şimdi şu gitmiş olduğum kardeşime hangi hususta faydalı olurum diye yaklaşırsa o buluşmadan, o bir araya gelip görüşmeden büyük faydalar çıkar demişler" ve bu tavsiyelerde bulunmuşlardır.
1
Müslümanlık iktisadî maddiyatın yanında mutlaka maneviyatı da beraber yürütmüştür. Bu, ne Doğu'nun, ne de Batı'nın erişemeyeceği ulvî bir neticedir.
Doğu Bloku
Bu memleketlerde işveren ve devlet aynı kimsedir, işçinin kendisine tatbik edilen ücret sistemine itiraz merciî yoktur, işveren ve devlet aynı kimse olduğu için bütün sınıfsızlık iddialarına rağmen bu rejimdeki insanlarda yine bir idare eden ve idare edilenlerin zümresi tabiî olarak teşekkül etmiştir.