Doğudaki Hayalet

7,0/10  (2 Oy) · 
6 okunma  · 
2 beğeni  · 
437 gösterim
Uzun sessiz görüşmemiz sanki bizi birbirimize daha çok yaklaştıran türlü türlü evrelerden geçiyor. Bedenlerimizin neredeyse yeniden birleştiği izlenimini alıyorum şimdi tümüyle, yılların, uzaklıkların, dünyanın dört bir yanına yolculukların ve benim için onun yazgısını saran çözülmez gizemin getirdiği bunca ayrılıktan sonra aynı yerde olduğumuzu duyumsuyorum.

(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9786056386022
 • Orijinal Adı:
  Fantome D' Orient
 • Çeviri:
  Yavuz Keskin
 • Yayınevi:
  Mendirek Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Halil Yavuz KAYA 
07 Mar 21:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Julien Vialud. Bizim bildiğimiz Pierre Loti. ( 14 Ocak 1850 _ 10 Haziran 1923 ) Asıl mesleği deniz subayı. Öldüğünde ardında 40 eser bıraktı.
Türkiye ye ilk gelişi 1970 ve İzmir olmak üzere muhtelif tarihlerde tam yedi defa daha gelir ve kalış süreleri de çok farklıdır. Ama hepsinde geldiği yer İstanbul dur. Onda İstanbul bir tutku olmuştur Kitabından anladığımız kadarı ile geldiği zamanlar bizlerden biri gibi yaşamayı tercih etmiş. Ama Payitaht ile de arası daima iyi olmuştur. Zaten diğer ülkelerle de yönetim bazında hep yakın ilişkiler içindedir.
Araştırmalara da konu olmuş bir husus vardı;r henüz netleşmiş olup olmadığını bilmiyoruz. Şöyle ki İstanbul'a geldiğinde Evli ve Müslüman bir kadın olan Aziyade ye aşık olur. İlk eserinin adı da Aziyade dir. Bu kitapta ondan da, bu aşktan da uzunca bahsedilmekte. O kitabı da kısmet olur okursak derinlemesine bilgi sahibi de olacağız. Loti Türkiye'nin uluslar arası sıkışıklığın da hep Türkiye den yana tavır almış. Padişah tarafından da madalya ile ödüllendirilmiştir.
Bu kitabını tarihlerini de düşerek bir hatırat gibi kaleme almış.
Zevk ile okunacak bir kitap olduğunu teyit etmeliyim.

Sığır Çobanı 
13 Mar 23:40 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Pierre Loti ( Louis Marie Julien Viaud ) Fransa da doğmuş zengin ve soylu bir ailenin çocuğu.
Meslek olarak deniz subaylığını seçmiştir, lakin bu seçim ekmek parası için değildir tamamen zevk için seçmiştir aynen yazarlığı ve ressamlığı da zevk için seçtiği gibi.
Bunu eleştirmek için söylemiyorum insanın böyle zevkleri olması onun estetik duygusunun ve sanatsal zekasının ne kadar gelişkin olduğunu gösterir.
Loti Osmanlının dağılma döneminde Fransızlara çok büyük kapitilasyonlar verildiği bir zaman diliminde Fransız deniz subayı olarak İstanbula gelir, o gün istanbul idam günüdür,Sultanahmet Meydanında birileri idam edilecektir.
Pierre Loti idamı naklen izlemek için meydandaki yerini alır (çok iyi adam, Türk dostu) idam infaz edildikten sonra daracında asılı cesetlere bakarken birden bir çift yeşil gözün kendisini izlediğini farketmiştir.
Sonra bu gözlerin sahibi olan hanımefendi (asıl adı Hatice olan bir çerkes kızı) Aziyade hanım ile ilişki kurmuş ve sevgili olmuşlardır. Kendisi Aziyade hatuna yakın olmak için Eyüp'te ev tutmuştur ve Aziyade Hanımla sık sık bu evde meşk etmektedirler.
Lakin Aziyade Hanım evlidir, Eyüpte bir Hacı abimizin 4 karısından 4.südür.
Sömürge ordusu subayı "Türk Dostu" Pierre Loti bir gün ben savaşa gidiyorum senin yanına yakında tekrar gelecem diyerek çıkar gider ve gidiş o gidiştir.
Sonra yıllar geçer Aziyade ölür. Pierre Loti emekli olur 60 yaşına gelir, hiç unutamadığı aşkı Aziyade'yi görmek için İstanbula gelmeye karar verir. İşte roman burada başlıyor. İstanbula yaptığı yolculuğu ve geçirdiği günlri anlatır. Günlük biçiminde yazılmış bir romandır.
Kendisi asllzade olan Loti romanında İstanbulun yalılarını, görkemli yapıları tasvir eder, kaldığı lüks oteli (küçümseyerek) anlatır. Övdüğü karakterler hep üst sınıftan zengin, soylu insanlardır, alt tabakadan insanları, hamalları, kayıkçıları vb. acıyarak ve ince bir tiksintiyle anlatır (ne kadar vicdanlı).
Roman budur. İşin ilginç tarafı o gün padişahın kulu olan Lotinin acıyıp tiksinerek baktığı hamalların ve bugün cumhuriyet sayesinde vatandaş olabilimiş torunları Pierrre Lotiyi çok sever. Onu hürmetle anar, hep Türk Dostu olarak niteler.
Padişahlar Abdülaziz, V.Murat, II. Abdülhamit hepsi, Lotiyi sarayında ağırlamışlar. Sofralarını açmışlar. Abdülaziz defalarca Cuma selamlığında yanında bulundurmuştur Lotiyi.
Kendisi anlattığı gibi yolculuk esnasında Romanya'da mola vermiş ve Romanya kraliçesinin kendisine tahsis ettiği sarayda dinlenmiştir. Öyle soylu ve kodaman bir dostumuzdur Pierre Lotti.
Ha bu arada kendisi evli çoluk çocuk sahibi bir adamdır.
Şöyle düşünelim o dönemde sıradan bir erkekle, sıradan bir kadınının aşk ilişkisine toplum ve devlet nasıl bir ceza uygulardı acaba ?
Pierre Loti İstanbul'un göbeğinde evli bir kadınla yıllarca birlikte olmuş ama kendisine ödül verilmiş.

Roman edebi olarak iyi sayılmaz. Bizim topraklarımızda yetişmiş, çile çekmiş, katledilmiş, hikayelerinde yalıları değil gecekonduları, kralları değil hamalları yazmış nice üstadımız, varken (Sebahattin Ali vb.) İstanbulun bir tepesine kralları yazan bir sömürgeci ordu subayının adının verilmesi bu toprakların bir trajedisi olsa gerek. Tarihin bir ironisi..

Kitaptan 4 Alıntı

Halil Yavuz KAYA 
01 Mar 11:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Anılar renk değiştirmeye başladı, üstlerinde toz, üstlerinde mezar toprağı vardı sanki...

Doğudaki Hayalet, Pierre Loti (Sayfa 30)Doğudaki Hayalet, Pierre Loti (Sayfa 30)
Halil Yavuz KAYA 
01 Mar 11:02 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Ah! o gençlik çağı, Tanrıya hem karşı geldiğim, hemde yakardığım günler!...

Doğudaki Hayalet, Pierre Loti (Sayfa 27)Doğudaki Hayalet, Pierre Loti (Sayfa 27)
Halil Yavuz KAYA 
01 Mar 11:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Dinsel bir saygıyla, sanki bir gömütün kapak taşını aralamış, içine bakıyormuşum gibi o unutulmuş sayfaları çevirmeye başlıyorum. vaktiyle yazdığım bu sayfalar beni şaşırtıyor.

Doğudaki Hayalet, Pierre Loti (Sayfa 27)Doğudaki Hayalet, Pierre Loti (Sayfa 27)
Halil Yavuz KAYA 
 01 Mar 10:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Beklemekle geçen bu gecede. acımın türküsünü söylemek,gelene geçene güçlüce haykırmak için vaktiyle çıkardığım ve çıktığı günden bu yana açmaya cesaret edemediğim bir kitabı arıyorum korkuyla, yeniden okumak için.

Doğudaki Hayalet, Pierre Loti (Sayfa 27 - Cumhuriyet yayınları. Dünya klasikleri.)Doğudaki Hayalet, Pierre Loti (Sayfa 27 - Cumhuriyet yayınları. Dünya klasikleri.)