Doğudaki Hayalet

7,0/10  (2 Oy) · 
8 okunma  · 
2 beğeni  · 
476 gösterim
Uzun sessiz görüşmemiz sanki bizi birbirimize daha çok yaklaştıran türlü türlü evrelerden geçiyor. Bedenlerimizin neredeyse yeniden birleştiği izlenimini alıyorum şimdi tümüyle, yılların, uzaklıkların, dünyanın dört bir yanına yolculukların ve benim için onun yazgısını saran çözülmez gizemin getirdiği bunca ayrılıktan sonra aynı yerde olduğumuzu duyumsuyorum.

(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  120
 • ISBN:
  9786056386022
 • Orijinal Adı:
  Fantome D' Orient
 • Çeviri:
  Yavuz Keskin
 • Yayınevi:
  Mendirek Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Halil Yavuz KAYA 
07 Mar 21:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Julien Vialud. Bizim bildiğimiz Pierre Loti. ( 14 Ocak 1850 _ 10 Haziran 1923 ) Asıl mesleği deniz subayı. Öldüğünde ardında 40 eser bıraktı.
Türkiye ye ilk gelişi 1970 ve İzmir olmak üzere muhtelif tarihlerde tam yedi defa daha gelir ve kalış süreleri de çok farklıdır. Ama hepsinde geldiği yer İstanbul dur. Onda İstanbul bir tutku olmuştur Kitabından anladığımız kadarı ile geldiği zamanlar bizlerden biri gibi yaşamayı tercih etmiş. Ama Payitaht ile de arası daima iyi olmuştur. Zaten diğer ülkelerle de yönetim bazında hep yakın ilişkiler içindedir.
Araştırmalara da konu olmuş bir husus vardı;r henüz netleşmiş olup olmadığını bilmiyoruz. Şöyle ki İstanbul'a geldiğinde Evli ve Müslüman bir kadın olan Aziyade ye aşık olur. İlk eserinin adı da Aziyade dir. Bu kitapta ondan da, bu aşktan da uzunca bahsedilmekte. O kitabı da kısmet olur okursak derinlemesine bilgi sahibi de olacağız. Loti Türkiye'nin uluslar arası sıkışıklığın da hep Türkiye den yana tavır almış. Padişah tarafından da madalya ile ödüllendirilmiştir.
Bu kitabını tarihlerini de düşerek bir hatırat gibi kaleme almış.
Zevk ile okunacak bir kitap olduğunu teyit etmeliyim.

Kitaptan 4 Alıntı

Halil Yavuz KAYA 
01 Mar 11:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Anılar renk değiştirmeye başladı, üstlerinde toz, üstlerinde mezar toprağı vardı sanki...

Doğudaki Hayalet, Pierre Loti (Sayfa 30)Doğudaki Hayalet, Pierre Loti (Sayfa 30)
Halil Yavuz KAYA 
01 Mar 11:02 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Ah! o gençlik çağı, Tanrıya hem karşı geldiğim, hemde yakardığım günler!...

Doğudaki Hayalet, Pierre Loti (Sayfa 27)Doğudaki Hayalet, Pierre Loti (Sayfa 27)
Halil Yavuz KAYA 
01 Mar 11:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Dinsel bir saygıyla, sanki bir gömütün kapak taşını aralamış, içine bakıyormuşum gibi o unutulmuş sayfaları çevirmeye başlıyorum. vaktiyle yazdığım bu sayfalar beni şaşırtıyor.

Doğudaki Hayalet, Pierre Loti (Sayfa 27)Doğudaki Hayalet, Pierre Loti (Sayfa 27)
Halil Yavuz KAYA 
 01 Mar 10:58 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Beklemekle geçen bu gecede. acımın türküsünü söylemek,gelene geçene güçlüce haykırmak için vaktiyle çıkardığım ve çıktığı günden bu yana açmaya cesaret edemediğim bir kitabı arıyorum korkuyla, yeniden okumak için.

Doğudaki Hayalet, Pierre Loti (Sayfa 27 - Cumhuriyet yayınları. Dünya klasikleri.)Doğudaki Hayalet, Pierre Loti (Sayfa 27 - Cumhuriyet yayınları. Dünya klasikleri.)