Adı:
Doktor Hastalandı
Baskı tarihi:
Mayıs 2016
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053327400
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Doctor İs Sick
Çeviri:
Can Moralı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Burma’da dilbilim dersleri veren Dr. Edwin Spindrift aniden rahatsızlanınca İngiltere’ye geri gönderilir. Londra’da yattığı hastanede acı veren ve aşağılayıcı bir dizi tetkikten sonra beyninde tümör olduğu anlaşılır. Geçireceği operasyonu beklerken, karısı da hastane civarındaki barlarda vakit geçirmektedir. Edwin, operasyondan bir gece önce onu bulmak için üzerinde pijamalarıyla hastaneden kaçar. O güne dek sözcüklerin dünyasında yaşamış olsa da onların gerçek hayattaki “göndergelerini” pek umursamamış bir dilbilimci olarak, varlığından bile haberdar olmadığı bir âleme; Soho’nun hayatın kıyısında kalmış bin bir karanlık tiple dolu tekinsiz ve bohem yeraltı dünyasına dalar. Ancak akademik hayattaki steril varoluştan katı gerçekliğin hüküm sürdüğü yeraltına iniş macerası içinde gizem dolu bir müphemlik de barındırır.
Otomatik Portakal sayesinde tanıştığım yazarın yine farklılıklarla dolu kitabıydı Doktor Hastalandı.
Yazarın tarzını bildiğim için, yazdıklarını anlamak zor olmadı. Yine gerçek mi hayal mi ikileminde kalarak okuyup şaşkınlıkla çevirdim sayfaları.
Araştırınca da pek bilgi bulunmayan eser, 1960'da Otomatik Portakal'dan iki yıl önce okuyucuyla buluşmasına rağmen Otomatik Portakal'ın gölgesinde kalmış izlenimi verdi bana.
Burma'da bir dil bilimci olan Dr. Edwin Spindrift, beyin tümorü nedeniyle ruhsal sağlığı ile cinsel sağlığını da kaybetmiştir. Karısı ile yaşadıkları ilişki ise tamamen sadakate bağlıdır. Aldatmanın bedende olacağı, sadakati zedelemeyeceğini düşünen bir karısı vardır Spindrift'in. Hatta kendisi de hastaneye yatmadan önce bu fikirdedir.. Dolayısıyla Edwin kitap boyunca ilişkisini de sorgular.. Doktor ünvanını her yerde sürekli üstüne basa basa kullanan Edwin, hastaneden karısını aramak için kaçınca kendisini sıfatsız kalıp kimlik karmaşası yaşayacağı Soho'da bulur. Karısını ararken bir anda gerçekliği de kaybedecek duruma gelir. (Öyle ki okurken ben de kaybettim tüm gerçekliği.) Sonlara doğru kitap daha da ilginç ilerleyip gerçeküstü bir öyküye dönüşür..
Edwin'in yaşadığı maceraların gerçek mi yoksa verilen ilaçlardan mı kaynaklandığını düşünmeden edemedim. Ne kadarı gerçek ne kadarı hayal onu da sorgulamıştır eminim okuyucular.
Bir de araştırırken kitabın İngilizce basımının 1963, 1972 ve 1986 kapak tasarımlarına rastladım ve çok beğendim. Üçü de kitabın içeriğine çok uygun tasarımlar. 1986 basımına rastlarsam mutlaka benim olmasını istiyorum..
Otomatik Portakal kadar karmaşık değildi eser. Ancak yazarı ilk defa okuyacaklara anlaşılmaz gelebilir. Mutlaka okunması gereken bir kitap değil ama okuyunca kendinizi sorgulayacağınız, bitirmeden bırakamayacağınız bir kitap Doktor Hastalandı..
''Senin değişmenin doğru bir şey olacağını düşünmüyorum. Sen bir çeşit makinesin ve dünyanın makinelere ihtiyacı var.Sen bir röntgen makinesi gibisin,ya da sızlandığın şu elektroensefalografi cihazlarından biri gibi. Bir faydan var. Ama benim bir makineye ihtiyacım yok.Hiç olmazsa birlikte yaşamak ve birlikte yatağa girmek için.''
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.573 Oy)8.851 beğeni28.782 okunma848 alıntı139.990 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.476 Oy)8.059 beğeni22.850 okunma844 alıntı90.062 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.917 Oy)8.870 beğeni26.391 okunma2.671 alıntı115.081 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (6.036 Oy)6.384 beğeni16.863 okunma2.754 alıntı86.260 gösterim
 • Fahrenheit 451
  8.4/10 (2.147 Oy)1.860 beğeni4.962 okunma2.137 alıntı43.078 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.310 Oy)9.272 beğeni25.703 okunma1.836 alıntı119.068 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.676 Oy)5.782 beğeni19.721 okunma845 alıntı101.493 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.589 Oy)9.095 beğeni25.410 okunma1.545 alıntı127.028 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.742 Oy)13.448 beğeni34.615 okunma3.422 alıntı146.425 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.334 Oy)19.095 beğeni43.494 okunma3.032 alıntı183.394 gösterim
Kaynak: https://paylasilankitaplar.wordpress.com/...s-doktor-hastalandi/

Sevgili okur,
Yüksek ihtimalle yazdıklarımı okumadığın, zamanını yine manasızca doldurduğun bir andayız. Senden çok da farklı değilim. Ben de zamanımı pek de manalı olmayan yaz-MA uğraşıyla doldurma derdindeyim. Audioslave sever misin? Açar mı seni bu havalar? Show me how to live i aç bi dinle bakalım. Belki seversin sen de.
İnternette çok dolaşan bir karikatür var. Adamın biri diğer adamın sırtında. Bildiğin taşıtıyor kendini. Diğer adamın da koşması ya da o an ki performansına göre yürümesini teşvik etmek için bir oltanın ucundaki parayı gösteriyor. Nasıl oldu anlamadım ama tam olarak hislerime tercuman olmuştu. Tamam işte bu demiştim.
Sen de biliyorsun birileri sürekli önümüze hedefler koyuyor, seni, beni, tüm dünyayı inandırıyor bu hedeflere ve biz de kendimizi koşarken buluyoruz. Dur bakalım yapacak daha iyi birşeyler yok mu diye soruyorsun kendine, sonra o oltanın ucunda sonsuz mutluluk, güzel kadınlar/adamlar, lüks yemekler, son model metalik gri arabalar falan koyuyorlar (Zaten daha azına kabul dediysen senin için üzülürüm. Yapma böyle) sen de Malkoçoğlu’sun zaten, koskoca kaleye tek başına giriyorsun. Sahi senin motivasyonun ne??
Birileri seni sürekli şişiriyor. Aslansın sen, kaplansın sen, yaparsın be hocam, yürü be koçum???? Sen de farkında olmadan yürüyorsun hakikaten. Birşeyler oldum ben diyorsun. Kendini dinlemeye bile zamanın olmamış bu kadar zaman. “Bu adam ne sever?” “Ya böyle bir olay var BEN ne yaparım?” diye sormamışsın sorduysan bile yalnızca çevrenden sana pompalanarak oluşturulan çerçeve içerisinde cevaplar bulmuşsun. Gerçekle yüzleşmek için çok geç kaldığının farkındasın, umarım yüzleşmem diye de ufaktan korkmalardasın.
Sana yalnızca işlerine yaradığın için payeler verdiler. Biliyorsun. Tam olarak bugün sosyal medyayı işgal eden takdir ve teşekkürlerden önce onu yaparsan şunu alırım diyen ailen vardı. Bunun sen kazık kadar olduktan sonra başkaları tarafından yapılıyor olması da mantık dışı değildir sanırım.
İnanılmaz payelere, rozatelere, şiltlere, plaketlere, ünvana sahip olduğunu düşünelim. Ve sen hayatını buna göre devam ettiriyorsun. Marketten meyve alırken, sevgilinle konuşup, çocuklarınla oynarken, yemek yerken bile bu maskeyi çıkarmıyor, “OLMASI GEREKEN” dediğin çerçeveden dışarı çıkmıyorsun. Hakikaten keyifler de yerinde. Ne de olsa biz önemli olmak isteriz. Bizim duygularımız, düşüncelerimiz, acılarımız, yoğun iş tempomuz, hareketlerimiz, saç tarzımız bile 7 milyar insandan bayaa bayaa farklıdır.
Ama bir anda pat diye bu payelerin, ünvanların, saygınlığın yok olduğunu düşün. Düşün ki o çok sevdiğin, sahip olmak için ömür tükettiğin kimliğinin yerinde yeller esiyor. Nasıl davranırdın? Bocalar mıydın?. Nereye koşar nereye vururdun kafanı? Herhangi bir olay karşısında nasıl hareket ederdin, duruşun ne olurdu? Rica ederim biraz düşün bunu olur mu??
Anthony Burgess bunu yazmış.
Sen belki Otomatik Portakal ı okumuşsundur (okumadıysan mağarandan çık biraz hava al, dışarıda yaşayan insanlara gözucuyla bir bak, sonra git kitabı al ve oku) Orada da enteresan bir sosyal yapıdan bahsediyordu evet haklısın. Beğendiysen buna da bir göz gezdir. Zaten o seni sarar sarmalar kasar bir günde de bitirirsin.
Unutmadan. Arada kimliğini bir kenara bırak sevgili okur. Starbucks ta “qanqalarla qahve qeyfi” yaparken baristaya farklı bir isim söylemekle başlayabilirsin. Bu ayıp değil. Biraz uzaklaş öyle bak olaya. Üzerinde yıldızlar payeler olmadan nasıl bir şeyle karşılaşacağını gör. Cuma akşamının da tadını çıkar.
Dikkat spoiler içerir.
Dr. Edwin Spindrift, iktidarsız olduğu için Shelia adında kendisini aldatan bir eşi olan, Burma'da geçirdiği bir rahatsızlık yüzünden Railton adında bir doktorun nezaret ettiği hastanede yatan dilbilimci bir doktordur. Bir gün Shelia ziyarete gelir ve ameliyat olacağını, böylece iyileşeceğini söyler. Ameliyattan kırkan ve koku alma duyusunda problem olan Edwin hastaneden kaçarak Shelia'yı aramaya başlar. Bu süreçte eski patronundan borç ister ve alamaz. Çaydanlık çetesi diye tabir ettiği Leo ve Harry Stone kardeşler, Renate, fahişe Carol ve daha pek çok isimle tanışır. Bunlarla çeşitli numaralar çevirirken aslında bir mazoşist olan ve somon balığı ile saat satan Bob Courage'ın eline esir düşer. Bir kere kırbaçladıktan sonra Stone kardeşler vasıtasıyla yine kaçar. Hırsızlık dolandırıcılık ve daha pek çok şey yapan Edwin bir gün yine bayılır ve kendisini hastanede ameliyat olmuş bir şekilde bulur. Acaba son zamanlarda yaptıklarını gerçekten yaşamış mıdır yoksa bu zihninin ona oynadığı bir oyun mudur? Shelia ile geleceği nasıl olacaktır? Tekrardan beraber olabilecekler midir? Edwin bundan sonraki hayatında ne yapacaktır? Keyifle bir solukta okunan bir roman.
"Televizyonda bir sürü saçmalık seyretmekten başka yapacak daha iyi şeylerim var."
Anthony Burgess
Sayfa 241 - Türkiye iş bankası
"Hayat kurtarmadaki amacınız ne? İnsanların ne için yaşamasını istiyorsunuz?"
Anthony Burgess
Sayfa 29 - İş Bankası Kültür Yayınları , Nisan 2016 1. Basım
"...İnsanın kişiliğinin son evresi, her zaman nihai evre olmalıydı..."
Anthony Burgess
Sayfa 17 - İş Bankası Kültür Yayınları , Nisan 2016 1. Basım
Bunu yapmalarına izin vermeyin, dedi Charlie. "Eğer henüz çatlak değilseniz de sizi çatlak yaparlar. Sonra sizi bir yerlere kapatırlar, çıkamazsınız ve her şeyin sizin değil, onların suçu olduğuna kimseyi ikna edemezsiniz. Sizin beyniniz, sizin malınız. Kurcalamalarını istemezsiniz."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Doktor Hastalandı
Baskı tarihi:
Mayıs 2016
Sayfa sayısı:
264
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053327400
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Doctor İs Sick
Çeviri:
Can Moralı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Burma’da dilbilim dersleri veren Dr. Edwin Spindrift aniden rahatsızlanınca İngiltere’ye geri gönderilir. Londra’da yattığı hastanede acı veren ve aşağılayıcı bir dizi tetkikten sonra beyninde tümör olduğu anlaşılır. Geçireceği operasyonu beklerken, karısı da hastane civarındaki barlarda vakit geçirmektedir. Edwin, operasyondan bir gece önce onu bulmak için üzerinde pijamalarıyla hastaneden kaçar. O güne dek sözcüklerin dünyasında yaşamış olsa da onların gerçek hayattaki “göndergelerini” pek umursamamış bir dilbilimci olarak, varlığından bile haberdar olmadığı bir âleme; Soho’nun hayatın kıyısında kalmış bin bir karanlık tiple dolu tekinsiz ve bohem yeraltı dünyasına dalar. Ancak akademik hayattaki steril varoluştan katı gerçekliğin hüküm sürdüğü yeraltına iniş macerası içinde gizem dolu bir müphemlik de barındırır.

Kitabı okuyanlar 28 okur

 • Wicapi Wakan
 • Cem Müjdat Temel
 • Drkitapsever
 • Fevzi Akargöl
 • Yeşim Özdemir
 • Rabia
 • Emre AK
 • SihirliFlut
 • Serdar Poirot
 • Mehmet koray maraşlı

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%50 (17)
9
%0
8
%11.8 (4)
7
%11.8 (4)
6
%11.8 (4)
5
%8.8 (3)
4
%2.9 (1)
3
%2.9 (1)
2
%0
1
%0